Προς το περιεχόμενο

Πρόσληψη στο Πλαίσιο


dinak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί να ισχύουν όλα αυτά, αλλά α) έχουν διαφορετική σημασία για τον καθένα και β) ας τον αφήσουμε τον άνθρωπο να πάει να τα διαπιστώσει και μόνος του! :-)  Αφού δεν έχει άλλες επιλογές, τι είναι καλύτερο? Να κάθεται σπίτι άνεργος? 

 

 

πχ αυτό που είπες ότι τέλειωνες το πρωί και το μεσημέρι ξαναπήγαινες κάποιος άλλος μπορεί να το θεωρούσε απάνθρωπο αφού κανονικά δεν επιτρέπεται αν δεν κάνω λάθος

 

Ναι αλλά εφόσον στην περίπτωση του πλαισίου βλέπουμε τα σχόλια να είναι κατά συντριπτική πλειοψηφία καταγγελτικά τότε πιστεύω ξεπερνάμε το στάδιο του "υποκειμενικού".

 

Καλά όταν συνέβαινε αυτό με τα 24ωρα μέσα στο Σ/Κ (12-8 το πρωι και 4-12 Σάββατο και 4-12 την Κυριακή) το ζητούσα εγώ μόνος μου...ποτέ δεν μου είχε πει το αφεντικό..το αντίθετο μάλιστα εγώ προσπαθούσα να τον πείσω γιατί αυτός έλεγε ότι οι πελάτες θα νομίζαν όπως είναι φυσικό ότι αυτός με έχωνε σε τέτοια απάνθρωπα ωράρια...αλλά επειδή το μαγαζί είχε μόνιμους θαμώνες που ήμασταν μια μεγάλη παρέα ουσιαστικά ήξεραν την κατάσταση ότι εγώ γούσταρα. Έβγαζα 80 ευρώ μέσα σε ενα Σ/Κ και γύρω στα 900 ευρώ καθαρά τον μήνα σερφάροντας στο νετ και τα βράδια παίζοντας call of duty και manager...υπήρχε κοπέλα συνάδελφος στην ίδια δουλειά που κράτησε 2 μήνες γιατί δεν γούσταρε καθόλου...δεν είχε σχέση με το αντικείμενο (κλασσική γκόμενα που υπολογιστές=facebook ) και ερχόταν στην δουλειά λες και πήγαινε στα κάτεργα και μετρούσε με το ρολόι τα λεπτά να τελειώσει το 8ωρο για να πάει για καφέ και ψώνια με τις φίλες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

^Συμφωνούμε, απλά πιστεύω ότι για τον φίλο είναι καλύτερα να πάει και όσο μείνει. Τα λεφτά του θα τα πάρει, θα αποκτήσει μια επιπλέον εμπειρία και αφού δεν έχει και άλλη επιλογή γιατί όχι? (Επίσης, ας αφήσουμε ανοιχτό και το ενδεχόμενο να του ταιριάξει και να στεριώσει εκεί για πιο πολύ καιρό, δεν φεύγουν και όλοι!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Συμφωνούμε, απλά πιστεύω ότι για τον φίλο είναι καλύτερα να πάει και όσο μείνει. Τα λεφτά του θα τα πάρει, θα αποκτήσει μια επιπλέον εμπειρία και αφού δεν έχει και άλλη επιλογή γιατί όχι? (Επίσης, ας αφήσουμε ανοιχτό και το ενδεχόμενο να του ταιριάξει και να στεριώσει εκεί για πιο πολύ καιρό, δεν φεύγουν και όλοι!)

 

Βρε μακάρι να πάει αν είναι όντως υποψήφιος και όχι βαλτός...και μακάρι να μείνει κιόλας...αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι οι συνθήκες εκεί μέσα είναι απλά απαράδεκτες...και στα εργαστάσια στην Κίνα μπορεί να υπάρχουν άτομα που δεν έχουν παράπονο και ανταπεξέρχονται θετικά...αλλά αυτό δεν αλλάζει το δεδομένο για την ποιότητα συνθηκών εργασίας. (για να προλάβω τους εγκάθετους δεν κάνω σύγκριση φυσικά)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά εφόσον στην περίπτωση του πλαισίου βλέπουμε τα σχόλια να είναι κατά συντριπτική πλειοψηφία καταγγελτικά τότε πιστεύω ξεπερνάμε το στάδιο του "υποκειμενικού".

 

Καλά όταν συνέβαινε αυτό με τα 24ωρα μέσα στο Σ/Κ (12-8 το πρωι και 4-12 Σάββατο και 4-12 την Κυριακή) το ζητούσα εγώ μόνος μου...ποτέ δεν μου είχε πει το αφεντικό..το αντίθετο μάλιστα εγώ προσπαθούσα να τον πείσω γιατί αυτός έλεγε ότι οι πελάτες θα νομίζαν όπως είναι φυσικό ότι αυτός με έχωνε σε τέτοια απάνθρωπα ωράρια...αλλά επειδή το μαγαζί είχε μόνιμους θαμώνες που ήμασταν μια μεγάλη παρέα ουσιαστικά ήξεραν την κατάσταση ότι εγώ γούσταρα. Έβγαζα 80 ευρώ μέσα σε ενα Σ/Κ και γύρω στα 900 ευρώ καθαρά τον μήνα σερφάροντας στο νετ και τα βράδια παίζοντας call of duty και manager...υπήρχε κοπέλα συνάδελφος στην ίδια δουλειά που κράτησε 2 μήνες γιατί δεν γούσταρε καθόλου...δεν είχε σχέση με το αντικείμενο (κλασσική γκόμενα που υπολογιστές=facebook ) και ερχόταν στην δουλειά λες και πήγαινε στα κάτεργα και μετρούσε με το ρολόι τα λεπτά να τελειώσει το 8ωρο για να πάει για καφέ και ψώνια με τις φίλες. 

Γιατί έφυγες από τη δουλειά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί έφυγες από τη δουλειά?

 

Γιατί πήρα πτυχίο πήγα στρατό και την έκανα για εξωτερικό...τι θα έκανα θα δούλευα μέχρι τα 30 μου σε νετ καφέ?Προχωράς στην ζωή δεν μένεις σε ένα σημείο...

 

Ε θα έκλεισε.

 

Μπα έχω κρατήσει επαφή με φιλαράκια στην Κρήτη ακόμα ανοιχτό είναι και πάει μια χαρά παραδόξως παρά την εγκαθίδρυση του adsl στα σπίτια...ήταν ακριβώς ανάμεσα σε 2 σχολεία και έτσι πάντα έχει κόσμο.Χώρια ότι ήταν ιδιόκτητο το μαγαζί και έτσι δεν έχει ενοίκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πήρα πτυχίο πήγα στρατό και την έκανα για εξωτερικό...τι θα έκανα θα δούλευα μέχρι τα 30 μου σε νετ καφέ?Προχωράς στην ζωή δεν μένεις σε ένα σημείο...

 

 

Άρα αυτή τη στιγμή ζείς και εργάζεσαι έξω. Σε ποιά χώρα αλήθεια, με τι ασχολείσαι και πως είναι εκεί τα πράγματα?

 

Παρεπιπτόντως το να δουλεύεις σε νετ καφέ δεν είναι ντροπή ούτε μέχρι τα 30, τα 40 και όσο πάει ειδικά αν ο μισθός είναι ικανοποιητικός.

Η ανεργία δεν είναι ποτέ καλύτερη εκτός άν έχει κάποιος φραγκάτους και βολεμένους γονείς ( που κι αυτό για κάποιον αξιοπρεπή άνθρωπο είναι υποτιμητικό και εξευτελιστικό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα αυτή τη στιγμή ζείς και εργάζεσαι έξω. Σε ποιά χώρα αλήθεια, με τι ασχολείσαι και πως είναι εκεί τα πράγματα?

 

Παρεπιπτόντως το να δουλεύεις σε νετ καφέ δεν είναι ντροπή ούτε μέχρι τα 30, τα 40 και όσο πάει ειδικά αν ο μισθός είναι ικανοποιητικός.

Η ανεργία δεν είναι ποτέ καλύτερη εκτός άν έχει κάποιος φραγκάτους και βολεμένους γονείς ( που κι αυτό για κάποιον αξιοπρεπή άνθρωπο είναι υποτιμητικό και εξευτελιστικό)

 

Ισπανία είμαι σαν ανταποκριτής για Ιταλική πολυεθνική...ήμουν 3 χρόνια Βαρκελώνη και εδώ και 2 χρόνια Μπιλμπάο. Τα πράγματα στην Ισπανία είναι κάπως καλύτερα από την Ελλάδα...ανάλογα και την περιοχή βέβαια...Χώρα των Βάσκων και Καταλονία είναι πολύ καλύτερα από την υπόλοιπη Ισπανία...και τα νησιά επίσης. Αλλά γενικά έχει ανεργία και πολύ νέο πληθυσμό με πτυχία που δεν δουλεύουν στο αντικείμενο τους. Μοιάζει σε αρκετά με Ελλάδα αλλά και σε άλλα είναι άλλος κόσμος...

 

Δεν είπα ότι είναι ντροπή να δουλεύει κάποιος σε νετ καφέ προς θεού...έχω δουλέψει σε νετ καφέ έχω δουλέψει λάντζα..έχω δουλέψει σεκιουριτάς...ταμίας σε ντιβιντάδικο...rep για τουριστικό πρακτορείο...καθαριστής σε hostel...ακόμα και σερβιτόρος σε στριπτιτζάδικο ένα τρίμηνο...καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή...όλες οι δουλειές είναι σχολείο και μπορείς να κερδίσεις πράγματα...και φυσικά όλες οι δουλειές είναι προτιμότερες από την ανεργία...αρκεί να μην σε εκμεταλλεύονται....1000 φορές να είναι κάποιος άνεργος παρά να κάνει μια δουλειά (δεν έχει την παραμικρή σημασία τι δουλειά μπορεί να είναι αυτή) στην οποία ο εργοδότης του τον εκμεταλλεύεται και του δίνει ελλεινά ψίχουλα και του φέρεται σαν είναι κάτι το κατώτερο σαν ύπαρξη και προσωπικότητα.

 

Απλά όταν βρίσκεται η ευκαιρία για ανέλιξη και προοπτική την κάνεις...τόσο απλό είναι...το τεράστιο κακό στην Ελλάδα είναι ότι έχει εξαφανιστεί πλέον ουσιαστικά από τεράστιο κομμάτι της αγοράς η έννοια της "καριέρας"...υπάρχουν πλέον μόνο δουλειές...καριέρες δεν υπάρχουν..δλδ δεν υπάρχει προοπτική και ανέλιξη.

 

Αυτό μακροπρόθεσμα θα έχει καταστροφικές συνέπειες σε πάρα πολλούς τομείς...από την νοοτροπία και τα δεδικασμένα που θα εδραιωθούν στην αγορά εώς το χειρότερο απ'όλα...τεράστια υπογεννητικότητα...ήδη η Ελλάδα είναι μέσα στις 15 τελευταίες χώρες του πλανήτη στις γέννες...και με τις γενιές που είναι αυτή την στιγμή από 18 εώς 30 αυτά τα νούμερα θα πέσουν σε τραγικά επίπεδα...ποιος θα κάνει οικογένεια και πως?

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλλαγή του θέματος δεν είναι και τόσο μεγάλη - πάντα σε καιρούς κρίσης ανθεί ο φασισμός. Δυστυχώς όλα αυτά γιατί δεν υπάρχει δουλειά

 

Και τι βολεύει περισσότερο τους από πάνω? Να τσακώνονται οι από κάτω μεταξύ τους. Γι αυτό τους ταΐζουν εθνικισμό, θρησκεία και μπάλα

 

Όταν δεν έχεις άλλη περηφάνια, ξεπέφτεις στην εθνική, που λέει και ένα σύνθημα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλλαγή του θέματος δεν είναι και τόσο μεγάλη - πάντα σε καιρούς κρίσης ανθεί ο φασισμός. Δυστυχώς όλα αυτά γιατί δεν υπάρχει δουλειά

 

Και τι βολεύει περισσότερο τους από πάνω? Να τσακώνονται οι από κάτω μεταξύ τους. Γι αυτό τους ταΐζουν εθνικισμό, θρησκεία και μπάλα

 

Όταν δεν έχεις άλλη περηφάνια, ξεπέφτεις στην εθνική, που λέει και ένα σύνθημα.

 

Άλλος ένας που ...ξέρει καλύτερα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην πιάνω ένα ένα τα post που μου απάντησαν σχετικά με τους σχετικούς/άσχετους να πω γενικότερα ότι:

Σίγουρα ακόμα και ο άσχετος δεν θα πρέπει να παίρνει ευαγγέλιο την άποψη του κάθε γνώστη/πωλητή.

Από την άλλη όμως άλλο να υπάρχουν διαφορετικές προτάσεις ανάμεσα σε δύο κάρτες γραφικών με παρεμφερή benchmarks και άλλο το επιχείρημα "βαρύτερο psu=καλύτερο".

Και σε τελευταία ανάλυση αν ένα "ειδικό" κατάστημα δεν μπορεί να διαφωτίσει έστω και με 50% "αντικειμενικότητα" γύρω από τον τομέα του, τι ακριβώς ειδικό είναι;

Μήπως να ρωτήσω καλύτερα τον κουλουρτζή της γωνίας που έχει ένα μπατζανάκη που ξέρει από αυτά (και σίγουρα δεν έχει κανένα όφελος από την όποια μου επιλογή);

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι εδώ μέσα έχετε χαλαρές δουλειές και σας φαίνεται παράξενο αυτό που γίνεται στο πλαίσιο;

 

 

Εμένα πάντως το θέμα μου δεν είναι η πίεση.

Άλλες συμπεριφορές έχω δει που με έχουν ενοχλήσει και τις έχω αναφέρει και πιο πριν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...