Προς το περιεχόμενο

Πρόσληψη στο Πλαίσιο


dinak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τωρα παλι, αυτό, που μπαινει ο κάθε πικραμένος που το παιζει και ξερολας και επειδή εχει τσιγκουνευτεί να δωσει 100, 200Ε παραπανω για να παρει κατι ΑΞΙΟΛΟΓΟ, και αντ΄αυτου κλαιγεται γιατι την πατησε και ΞΕΣΠΑΕΙ σε ανθρώπους που ΔΕΝ του φταινε, αντι να ειχε/εχει τα κοτσια να "αρπαξει" ευγενικα, ή με οποιον τροπο θελει αυτος, τον πωλητη ή τον υπευθυνο του μαγαζιου που του πουλησε σκαρταδουρα την ΟΠΟΙΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΥΤΟΣ ΑΠΟΔΕΧΤΗΚΕ γιατι ΣΥΜΦΩΝΗΣΕ στην αγορα της δεν του τα πηρε κανεις με κανενα οπλο στον κροταφο, εμενα το λιγοτερο που με κανει είναι να ΑΠΟΡΩ!!!!!

 

Από την άλλη παλι πως γινεται εγω οποτε αντιμετωπισα πρόβλημα ειτε με αγορα από το ΠΛΑΙΣΙΟ ειτε από τα ΜΜ ειτε από τα PUBLIC να το εχω επιστρεψει και χωρις ΠΟΛΛΑ ΜΟΥ ΣΟΥ ΞΟΥ να μου εχουν επιστρεψει τα λεφτα πισω ή να εχουν ακυρωσει το ποσο στην πιστωτικη μου καρτα (ΜΜ, PUBLIC) ειτε να μου εχουν αντικαταστησει ΑΜΕΣΩΣ το προβληματικο με άλλο (ΠΛΑΙΣΙΟ), παλι με κανει και απορω για την συμπεριφορα καποιων εδώ μεσα.....

 

Και τελος τι σχεση εχει ο TS που εκφραζει τις αποριες του για την πιθανη του προσληψη με οποιον από εδώ μεσα αντιμετωπισε πρόβλημα με αγορες προιοντων από το ΠΛΑΙΣΙΟ ή οπουδήποτε αλλου παλι με κανει και ΑΠΟΡΩ!!!!

 

Ρε γμτ αγορασα ένα τυρι από το σουπερ μαρκετ και δεν μου αρεσε η γευση όμως το ειχαν προσφορα στη μιση τιμη και εγω αγορασα 2 κιλα αααααααααααααα παω να πιασω τον υπαλληλο και τον υπευθυνο γιατι δεν με ειχαν ενημερωσει ότι δεν θα μου αρεσει!!!!!!!!!!

 

Ετσι, οποιος από εσας δουλευει σε σουπερ μαρκετ ή θελει να δουλεψει σε αυτά είναι παπαγαλακι και μελλοντικος αχθοφορος των πολυεθνικών!!!!!!!!!!!!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ξέρουμε πόσο μισθό δίνει το πλαίσιο; Αυτο που ακούστηκε για 720€ ισχύει;

Τόσο μου είπαν εμένα φίλε στη συνέντευξη. 905 μικτά γύρω στα 720 καθαρά. Από εκεί και πέρα εφόσον δεν έχω υπογράψει, και δεν έχω πάρει μισθό στα χέρια μου, δε μπορώ να στο επιβεβαιώσω 100%. Αλλά έτσι πρέπει να είναι. Τώρα αν δουλεύεις 24 ώρες το 24ωρο με τα ίδια λεφτά όπως λένε όλοι οι ειδήμονες από πάνω, αυτό δε το ξέρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

......................Ρε γμτ αγορασα ένα τυρι από το σουπερ μαρκετ και δεν μου αρεσε η γευση όμως το ειχαν προσφορα στη μιση τιμη και εγω αγορασα 2 κιλα αααααααααααααα παω να πιασω τον υπαλληλο και τον υπευθυνο γιατι δεν με ειχαν ενημερωσει ότι δεν θα μου αρεσει!....................

 

Δεν είναι ακριβώς ίδιο το παράδειγμά σου (άσχετο θα έλεγα αλλά φοβάμαι ότι θα ακουγόταν βαριά η λέξη).

Στο Πλαίσιο πάνε κυρίως δύο κατηγορίες πελατών. Οι σχετικοί και οι άσχετοι.

Οι σχετικοί δεν θα καθίσουν να ρωτήσουν (και αν το κάνουν θα είναι μόνο για να κάνουν χάζι με την απάντηση).

Οι άσχετοι όμως θα ρωτήσουν και περιμένουν μια ειλικρινή απάντηση από τον "γνώστη" πίσω από τον πάγκο. Και μια που έθεσες το επίπεδο του supermarket σου έτυχε ποτέ να ρωτήσεις στον πάγκο με τα τυριά "ποια είναι η καλύτερη σκληρή φέτα" και να σου πρότειναν το προϊόν της ιδιωτικής τους ετικέτας; Ποτέ και πουθενά και είμαι κατακάθετος σε αυτό (εντάξει όχι στο τυρί αφού δεν έχουν τέτοια προϊόντα αλλά ούτε στο γάλα, τα μακαρόνια, τα αναψυκτικά, κλπ).

Και θα ξαναχρησιμοποιήσω το χιλιοειπωμένο από μένα επιχείρημα.

Αφού όπως λες υπάρχουν εκτός του Πλαισίου και τα Public και Media Markt γιατί δεν γίνεται θέμα με αυτά; Λες να είμαστε ΟΛΟΙ εδώ περίεργοι και μας ενοχλεί το...λογότυπό του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ξέρουμε πόσο μισθό δίνει το πλαίσιο; Αυτο που ακούστηκε για 720€ ισχύει;

Ισχυει, δουλευει ο κολλητος μου εκει. Παιρνει περιπου στα 720 καθαρα + τις υπερωριες του, γενικα ειναι σωστοι στις πληρωμες τους αλλα το κλιμα μεσα ειναι αθλιο. Ιδια κατασταση επικρατουσε πριν μερικα χρονια που δουλευε εκει μια φιλη μου και ηταν και προισταμενη σε μαγαζια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σας φαίνεται τόσο περίεργο να θέλει κάποιος να δουλέψει εκεί! Σε μια εποχή που ξέρουμε όλοι πόσο δύσκολο είναι να βρεις αξιοπρεπή μισθό και φερέγγυο εργοδότη που είναι το τόσο παράξενο? Επειδή δεν μας αρέσουν τα turbo x? Είναι αυτός λόγος δηλαδή?! Και στο κάτω κάτω το πλαίσιο έχει επιλέξει να ακολουθήσει μια πολιτική, έγινε από ένα μικρό βιβλιοπωλείο αυτό που έγινε, αντέχει στην κρίση και δίνει και παραπάνω λεφτά από τους άλλους. Ο υπάλληλος πρέπει απλά να ακολουθεί αυτήν την πολιτική που, μας αρέσει δεν μας αρέσει, είναι πετυχημένη εκ του αποτελέσματος!

 

(αλήθεια δε μου αρέσει να κάνω τον υπερασπιστή του πλαισίου, αλλά δείτε τα και λίγο διαφορετικά τα πράγματα. Δεν μπορεί να είναι βαλτός όποιος λέει ότι θέλει να δουλέψει εκεί που ξέρει ότι θα πάρει αυτά τα 700+€ και στην ώρα τους. Βρείτε του εσείς άλλη δουλειά καλύτερη να πάει!)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ακριβώς ίδιο το παράδειγμά σου (άσχετο θα έλεγα αλλά φοβάμαι ότι θα ακουγόταν βαριά η λέξη).

Στο Πλαίσιο πάνε κυρίως δύο κατηγορίες πελατών. Οι σχετικοί και οι άσχετοι.

Οι σχετικοί δεν θα καθίσουν να ρωτήσουν (και αν το κάνουν θα είναι μόνο για να κάνουν χάζι με την απάντηση).

Οι άσχετοι όμως θα ρωτήσουν και περιμένουν μια ειλικρινή απάντηση από τον "γνώστη" πίσω από τον πάγκο. Και μια που έθεσες το επίπεδο του supermarket σου έτυχε ποτέ να ρωτήσεις στον πάγκο με τα τυριά "ποια είναι η καλύτερη σκληρή φέτα" και να σου πρότειναν το προϊόν της ιδιωτικής τους ετικέτας; Ποτέ και πουθενά και είμαι κατακάθετος σε αυτό (εντάξει όχι στο τυρί αφού δεν έχουν τέτοια προϊόντα αλλά ούτε στο γάλα, τα μακαρόνια, τα αναψυκτικά, κλπ).

Και θα ξαναχρησιμοποιήσω το χιλιοειπωμένο από μένα επιχείρημα.

Αφού όπως λες υπάρχουν εκτός του Πλαισίου και τα Public και Media Markt γιατί δεν γίνεται θέμα με αυτά; Λες να είμαστε ΟΛΟΙ εδώ περίεργοι και μας ενοχλεί το...λογότυπό του;

Δεν πιστεύω να πιστεύεις ότι εφερα σαν παράδειγμα το τυρί......

 

Συμφωνω με το σχετικοί άσχετοι....

 

Ειλικρινά τώρα εσύ πιστεύεις όποιον σου προτείνει ιδιωτική ετικέτα? Πλην φωτεινών εξαιρέσεων "βρωμανε" από μακριά... ποσο μάλλον όταν πρόκειται για προϊόντα υψηλής τεχνολογίας.....

 

Εμενα ρωτάς για την επιλογή μαγαζιού? Όπως είδες από μονη μου λέω που αγοράζω.....όμως όπως εγραψα και πριν, δε νομίζω ότι σε ενα νήμα όπου κάποιος ρωτάει τι και πως όσον ΑΦΟΡΑ ΔΟΥΛΕΙΑ στο Πλαίσιο να μπαίνει ο καθε πικραμένος (συγνώμη εάν ακούγεται βαριά η λέξη) να κράζει για παράπονα οσο ΔΙΚΙΟ και εάν εχει, και από πάνω να χλευάζουν και τον TS...εάν διαβάζω καλά ο τίτλος γραφει ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ και ΟΧΙ γραψτε όσοι έχετε παράπονα από αυτό.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Οι άσχετοι όμως θα ρωτήσουν και περιμένουν μια ειλικρινή απάντηση από τον "γνώστη" πίσω από τον πάγκο. 

Ασχετα με το Πλαισιο, δεν μπορει να εχεις μια 100% ειλικρινη απαντηση απο τον πωλητη. Αν την εχεις θα ειναι ειτε επειδη η απαντηση θα συμπιπτει με τον στοχο ή επειδη δε θα δινει δεκαρα για το στοχο. Δεν λειτουργει ετσι το συστημα, λυπαμαι.

 

Φυσικα δεν εννοω η ερωτηση να ειναι του στυλ "το κινητο αυτο εχει καμερα?" και να σου πασαρει το νοκια 3210. Αλλα αν η ερωτηση ειναι της φασης ποιο κινητο να παρω, η ειλικρινης απαντηση ειναι "Αυτο που εχω σε στοκ και δε φευγει και παρολα αυτα θα αποδωσει μεγαλυτερο κερδος" ενω η επισημη απαντηση που θα λαβεις θα ειναι "Αυτο γιατι ειναι σουπερ ντουπερ και βγαζει και φωτο για να εισαι κουλ".

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα Public, τα ΜΜ αλλά και λοιπά καταστήματα δεν έχουν κάνει θέμα, αλλά έχουν ακουστεί εξίσου περίεργα και τραγελαφικά από αντίστοιχες μαρτυρίες.  Και μέσα από το συγκεκριμένο thread.

 

Εκεί όμως είναι όλοι πλήρως ΄΄καταρτισμένοι΄΄ και παίρνουν 490 ευρώ... Γι'αυτό αναφέρθηκα εγώ προηγουμένως σε εμπαθείς και ηλίθιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στο Πλαίσιο πάνε κυρίως δύο κατηγορίες πελατών. Οι σχετικοί και οι άσχετοι.

Οι σχετικοί δεν θα καθίσουν να ρωτήσουν (και αν το κάνουν θα είναι μόνο για να κάνουν χάζι με την απάντηση).

Οι άσχετοι όμως θα ρωτήσουν και περιμένουν μια ειλικρινή απάντηση από τον "γνώστη" πίσω από τον πάγκο.

Οι ασχετοι που περιμενουν ειλικρινη απαντηση απο τον 'γνωστη', ειναι εκτος απο ασχετοι, αφελεις και ανευθυνοι αγοραστες. Ας πανε σε 2-3 μαγαζια να ρωτησουν και να κανουν μια ερευνα αγορας, πρεπει σωνει και καλα να πανε στο Πλαισιο και να κανουν την αγορα αυθημερον? Ας ρωτησουν σε καποιο φιλο/γνωστο/δικτυο αλλες γνωμες και προπαντως να διαβαζουν τους ορους εγγυησης και αγορας.

 

Δεν (θελω να) γνωριζω -> Ο αντικειμενικός πωλητης (ωφειλει να) γνωριζει  -> Δεν εχω ευθυνη, φταιει ο πωλητης. Δεν το βλεπω ετσι.

 

Ασχετα με το Πλαισιο, δεν μπορει να εχεις μια 100% ειλικρινη απαντηση απο τον πωλητη. Αν την εχεις θα ειναι ειτε επειδη η απαντηση θα συμπιπτει με τον στοχο ή επειδη δε θα δινει δεκαρα για το στοχο. Δεν λειτουργει ετσι το συστημα, λυπαμαι.

 

QFE

 

Εκεί όμως είναι όλοι πλήρως ΄΄καταρτισμένοι΄΄ και παίρνουν 490 ευρώ... Γι'αυτό αναφέρθηκα εγώ προηγουμένως σε εμπαθείς και ηλίθιους.

 

Γενικα, συμφωνώ με το σκεπτικό σου αλλα ο χαρακτηρισμός 'ηλιθιος' σε οποιον διαφωνει, εστω και εντόνως, δεν βοηθάει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ασχετοι που περιμενουν ειλικρινη απαντηση απο τον 'γνωστη', ειναι εκτος απο ασχετοι, αφελεις και ανευθυνοι αγοραστες. Ας πανε σε 2-3 μαγαζια να ρωτησουν και να κανουν μια ερευνα αγορας, πρεπει σωνει και καλα να πανε στο Πλαισιο και να κανουν την αγορα αυθημερον? Ας ρωτησουν σε καποιο φιλο/γνωστο/δικτυο αλλες γνωμες και προπαντως να διαβαζουν τους ορους εγγυησης και αγορας.

 

Δεν (θελω να) γνωριζω -> Ο αντικειμενικός πωλητης (ωφειλει να) γνωριζει -> Δεν εχω ευθυνη, φταιει ο πωλητης. Δεν το βλεπω ετσι.

 

 

QFE

 

 

Γενικα, συμφωνώ με το σκεπτικό σου αλλα ο χαρακτηρισμός 'ηλιθιος' σε οποιον διαφωνει, εστω και εντόνως, δεν βοηθάει

Όταν υπερασπίζεσαι τη κοινή λογική και ο άλλος σε χαρακτηρίζει έμμισθο υπερασπιστή του πλαισίου πως αλλιώς να τον χαρακτηρίσεις?

Το είπα και σε αρχική μου τοποθέτηση. Όταν όλη η χώρα έχει νομιμοποιηθεί να είναι ένας εργασιακός μεσαίωνας με μισθούς πείνας, δε μπορείς να κατηγορείς μια συγκεκριμένη εταιρεία που μάλιστα δίνει 65% πάνω από το κατώτατο μισθό σ'ένα νεοεισερχόμενο. Όποιος δε μπορεί να το αντιληφθεί με γειά του με χαρά του. Όσον αφορά τη πίεση, σας εκλιπαρώ να μου βρείτε μια δουλειά χαλαρή και καλοπληρωμένη.

Πήγα στην εταιρεία e-value για να εργαστώ σε τμήμα εισερχομένων κλήσεων και μου έιπε ο τύπος οτι πρόκειται για 24 ωρη βάρδια πενθήμερη και 6ωρη(Δευτέρα-Κυριακή). Δλδ μια βδομάδα 9-3,3-9, 9-3 το ξημέρωμα, 12-6 το ξημέρωμα κ.ο.κ. Μέχρι να κλέισω τα 25 λέει(σε δυο μήνες) θα μου δίνουν 320 και μετά 370. Ούτε Κυριακές, ούτε ΑΡΓΙΕΣ, όυτε νυχτερινά, ούτε τίποτα. Και που? Στον Άγιο Στέφανο! Αυτό πως το χαρακτηρίζετε?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λετε ρε μάγκες? ??? Σοβαρολογειτε τωρα? Να κάνουμε ερευνσ αγοράς γιατι? Υποτίθεται οτι το εκάστοτε κατάστημα εχει ειδικους και προτείνει πάντα το καλύτερο.

Ε λοιπόν μαντεψτε. Οι φιλοι σας στο πλαίσιο προτείνουν τουρμπο.

Και ψευδονται μαλιστα στο θεμα εγγύησης πολλες φορες η απλα κρύβουν ολη την αλήθεια.

Εγω θελω ενα προιον τωρα. Υποτίθεται οτι οι καλυτεροι βρίσκονται στο εν λόγω καταστημα. Ωφελεις να με εξυπγρετησεις σωστα.

Οχι να λεμε για ερευνα αγοράς κ κανεις δε με υποχρεωνει να πσω εκει.

Μολις πετάξατε κ οι 2 ενα τεράστιο φειλ που αποδεικνύει πως ακομα κ εσεις δεν εχετε εμπιστοσύνη στο κατάστημα.

Όσο για τον εργασιακό μεσαιωνα ο 888 ακομα δεν εχει εργαστει εκει και κοιτάζει μονο το θεμα μισθου. Κανει μπαμ οτι δεν ξερεις απο αγορα.

Και στις οικοδομες παρεμπιπτοντως επαιρναν παραπανω...και οι υδραυλικοι που ξεβουλωνουν αποχετευσεις :-p

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λετε ρε μάγκες? ??? Σοβαρολογειτε τωρα? Να κάνουμε ερευνσ αγοράς γιατι? Υποτίθεται οτι το εκάστοτε κατάστημα εχει ειδικους και προτείνει πάντα το καλύτερο.

Ε λοιπόν μαντεψτε. Οι φιλοι σας στο πλαίσιο προτείνουν τουρμπο.

Και ψευδονται μαλιστα στο θεμα εγγύησης πολλες φορες η απλα κρύβουν ολη την αλήθεια.

Εγω θελω ενα προιον τωρα. Υποτίθεται οτι οι καλυτεροι βρίσκονται στο εν λόγω καταστημα. Ωφελεις να με εξυπγρετησεις σωστα.

Οχι να λεμε για ερευνα αγοράς κ κανεις δε με υποχρεωνει να πσω εκει.

Μολις πετάξατε κ οι 2 ενα τεράστιο φειλ που αποδεικνύει πως ακομα κ εσεις δεν εχετε εμπιστοσύνη στο κατάστημα.

Όσο για τον εργασιακό μεσαιωνα ο 888 ακομα δεν εχει εργαστει εκει και κοιτάζει μονο το θεμα μισθου. Κανει μπαμ οτι δεν ξερεις απο αγορα.

Και στις οικοδομες παρεμπιπτοντως επαιρναν παραπανω...και οι υδραυλικοι που ξεβουλωνουν αποχετευσεις :-p

Για την ηλικία μου έχω εργαστεί ικανοποιητικά και σε αρκετούς εργοδότες. Και προφανώς κάτι ξέρω από την αγορά. Στη φάση που είμαι δε θα κάτσω να κοιτάξω αν πονέσει ο κώλος μου ή τα πόδια μου από την ορθοστασία, για να διαλέξω τις πιο χαλαρές και καλοπληρωμένες δουλειές γιατί πολύ απλά εξυπνάκια και ξερόλα φίλε, αυτό δε γίνεται. Επίσης καλό θα'ταν να σχολιάσετε και τον πραγματικό εργασιακό μεσαίωνα της e-value που προανέφερα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης καλό θα'ταν να σχολιάσετε και τον πραγματικό εργασιακό μεσαίωνα της e-value που προανέφερα...

 

Άνοιξε ενα θέμα να σχολιάζει όποιος θέλει εκεί.

Εδώ είναι για το μεσαίωνα του Πλαισιου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...