Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα .. μια γνωμη για αυτο ... oem h96plus με 3gb - 32gb

Παιζει στα 100e περιπου στο σκρουτζ ...

τρελός είσαι με 70 παίρνεις καινουριο καλύτερο μηχανάκι απο χρυση ευκαιρια  και με κανα 50ρικο απο κινα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα .. μια γνωμη για αυτο ... oem h96plus με 3gb - 32gb

Παιζει στα 100e περιπου στο σκρουτζ ...

Εγώ σήμερα παρήγγειλα αυτό:https://m.geekbuying.com/item/-Italy-Stock-VORKE-Z6-KODI-17-4-Android-7-1-2-Amlogic-S912-4K-TV-BOX-3GB-DDR4-32GB-eMMC5-0-AC-WIFI-1000M-LAN-Bluetooth-4-1-386498.html

Βγαίνει γύρω στα 70 με acs από Iταλια.

Δες αν σου κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα επειδη δε τα ξερω και πολυ καλα και δε ξερω και τι γινεται με εγγυησεις απο εξωτερικο κλπ.δεν ειναι τοσο το θεμα μου αν δωσω πχ 20-30e παραπανω οσο το αν ειναι αξιολογη σαν μαρκα π.χ η oem γιατι βλεπω παρομοια h96plus αλλα με αλλες μαρκες και αυτο με μπερδευει λιγο γενικα..παντως καποια review που τσεκαρα λεγαν οτι ειναι καλο..οχι οτι τα εμπιστευομαι ιδιετερα αλλα τεσπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα τελωνεία και τα ταχυδρομεία δούλευαν σωστά όπως σε άλλες χώρες δεν θα υπήρχε θέμα όμως έτσι όπως έχει γίνει τον τελευταίο καιρό μπορεί να σου έρθει τα ίδια χρήματα με τελωνεία και shipping να πάρεις ενα μηχανάκι απο έξω και αν κάτσει κάποια στραβή άντε να βρείς άκρη

Οπως και νάχει και γω προτιμώ να βρώ κάτι απο κάποιο μαγαζί εν Ελλάδη γιατί με κάποιον θα μπορείς να μιλήσεις η και να πάς εκεί αν κάτσει κάτι στραβό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, χρειάζομαι βοήθεια για ένα mi box. Μόλις παρέλαβα και καπάκι ξεκινάω το σετάρισμα. Kodi, terrarium κλπ και εδώ ξεκινάνε τα δύσκολα. Όποιο built και να βάλω το kodi αφού ανοίξει όλα φορτώνουν μετά από κανένα 10 δεκάλεπτο. Το δε terrarium μετά τα 3 λεπτά σταματά για buffering...

Θεώρησα ότι είναι θέμα wifi και έτσι φόρτωσα στο κινητό μου (red mi 4x).

τα ιδια apk στο ίδιο δίκτυο και όλα μια χαρά...

Έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να παίζει.

; Κρίμα είναι να κάθετε δίπλα στον υπολογιστή που υποτίθεται θα αντικαθιστούσε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φορτώνουν μετά απο κανενα δεκάλεπτο ειναι διαφορετικό από το κάθε τρια λεπτα σταματά για buffer.

 

Αφου το mi box δεν εχει ethernet δεν μπορεις να το συνδεσεις με καλώδιο, που θα εβλεπες αν το προβλημα οφείλεται στο wifi.

 

Κάνε την εξής δοκιμ. Πήγαινε και δοκίμασε το mi box διπλα στο router (δηαλδή οσο πιο κοντά γίνεται χωρίς να παρεμβάλονται τοίχοι). Πες μας τα αποτελέσματα. 

 

Η ταχύτητες σου στο internet πως ειναι; Τι ταχυτητες έχεις; Τι ταχύτητες κλειδώνεις και τι ταχύτητες επιτυγχάνεις με το wifi. Το πρωτο το βλέπεις απο το μενου του router Και το δευτερο με κάποιο speedtest.

 

Τέλος οταν παρατηρείς το πρόβλημα υπάρχουν αλλοι υπολογιστές στο δικτυο σου που τραβανε μπολικο νετ; Πχ υπάρχει αλλο μηχανημα που εκεινη την ωρα κανει upload ή κάνεις torrenting;

 

Ενας αλλος τρόπος (επιπροσθετος των παραπάνω) για να παρεις στοιχεία, ειναι να δεις κατι απο το youtube σε υψηλή αναλυση. Πχ βρες κατι σε 720p (ΗQ) και προσπάθησε να το δεις. Κόβεται συχνά η αναπαραγωγή;

 

Ολα τα παραπάνω θα δειξουν τι μπορει να συμβαίνει και αναλογα με τις απαντησεις σου ίσως φταινε και τα dns 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μέσα στο router να το βάλω δεν αλλάζει τίποτα... Αργεί πολύ και μετά από λίγη ωρα ξεκινά το buffering. Μπορει να με πάει και καρέ καρέ. Όσο για την ταχύτητα 12mbps στο download δίνει το speedtest.net. Πάντα έχω ολες τις συσκευές εκτός net όταν θέλω να δω για να αποφεύγω να επιβαρύνω το δίκτυο. Πάντως το youtube παίζει καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το youtube παίζει καλά.

Κρατώ αυτό σαν βασικό γιατί δείχνει οτι οι ταχύτητες παιζουν καλα και οτι μαλλον δεν εχεις προβλημα στa dns.

 

Πήγαινε να δεις το παρακατω τυχαίο βντεο και βάλε το να παίζει σε hd

https://www.dailymotion.com/video/x4x2qrt

 

Πες μας πως πάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Streaming καλό. Αν και το βίντεο ειναι αρχείο οπότε δεν καταλαβαίνω αν είναι hd.

Ναι το βίντεο ειναι αρχαίο, αλλά στις επιλογές διαλέγεις hd για να αυξήσουμε τον όγκο του stream. Δεν με ενδιέφερε η ποιότητα της εικόνας, αλλα o όγκος του stream. 

 

Αν σε αυτά τα δυο που δοκίμασες ολα πάνε καλα, τοτε δεν εχει προβλημα το box ή το wifi (του mi, του router, κλπ) και το μονο που βλέπω σαν προβλημα ειναι το kodi/terrarium που οι εφαρογές τους εχουν πρόβλημα με το streaming ή με τις πηγές που παιρνιυν το streaming. Είναι κάποιο addon; Είναι το url parser; Είναι η ανάλυση; Δεν ξέρω, ουτε μπορω να σε καθοδηγήσω παραπάνω. 

 

Εγραψες οτι δοκίμασες το apk σε κινητό και δεν ειχε προβλημα. Ισως το προγραμμα κάνει κατι διαφορετικά στοκινηρό ή ρίχνει την αναλυση λόγω κινητου. Πάντως εγώ δεν βλέπω προβλημα στο mi box

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, σήμερα κατέβασα το ares wizard και έτρεξα το speedtest που έχει με τα εξής ανατριχιαστικά αποτελέσματα, upload 0,28 και download 0,59!!!! Στον υπολογιστή μου τα αντίστοιχα είναι up 1 και down 12! Δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την τεράστια διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, σήμερα κατέβασα το ares wizard και έτρεξα το speedtest που έχει με τα εξής ανατριχιαστικά αποτελέσματα, upload 0,28 και download 0,59!!!! Στον υπολογιστή μου τα αντίστοιχα είναι up 1 και down 12! Δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την τεράστια διαφορά.

Ενώ το mi box ειναι κοντά στο router aνοιξε το browser, πηγαινε στα παρακάτω links και κάνε τα test. Μετά πες μας τα αποτελέσματα

https://fast.com/

http://speedtest.xfinity.com/

 

Μετά πήγαινε το στην τελική θέση, κάνε το ίδιο και πες μας τα αποτελέσματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελική θέση (βαριέμαι τα βάλε,βγάλε, μετακόμιση ολόκληρη για να το βάλω δίπλα..., πάντως ειναι απέναντι στα 3 μέτρα χωρίς τοίχο ανάμεσα) το fast δίνει 8-9,9. Χθες άλλαξα το player στο terrarium σε mx και κατάφερα και είδα σειρά με μόνο 2 διακοπές για buffer!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...