Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λίγο πολύ θα συμφωνήσω με τον mples. Παρακολουθώ το θέμα και βλέπω ότι ο nathan δεν έχει καταλάβει ότι android tv box, καινούργιο, στο 50άρικο, να το κρατήσει πολλά χρόνια και να είναι τέλειο και αναβαθμίσιμο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!. (φιλικά και χωρίς διάθεση για ειρωνεία)

Επίσης, κανένας δεν εγγυάται τίποτα για αγορές από Κίνα και το ρίσκο είναι το ίδιο σαν να παίρνει κάτι από αγγελία, γιατί αν σου χαλάσει στο τρίμηνο και ζητήσεις αντικατάσταση θα σου πουν στείλ' το πίσω πρώτα για να σου στείλουμε άλλο και αυτό σημαίνει κανά 15άρι και 3 μήνες (τουλάχιστον) αναμονή. Και αυτό με την προϋπόθεση ότι ο πωλητής θα υπάρχει ακόμα!

Αξιόπιστες λύσεις είναι οι επώνυμες αλλά αυτές κοστίζουν και εάν δε δόσεις το 100άρικο δεν παίρνεις κάτι καλό. Ακόμα και rpi3 να επιλέξει κάποιος, αν του βάλει τα παρελκόμενα θα πάει στα 110€

 

Οπότε το συμπέρασμα είναι ένα και οι πιθανές λύσεις δύο.

1. Παίρνεις ένα φθηνό στο 50άρικο αναλύοντας τις προτάσεις στις τελευταίες 5-10 σελίδες και ότι κάτσει.

2. Ακουμπάς το 100 και παίρνεις ένα επώνυμο και καλό από έξω αλλά όχι από Κίνα. Αν περιμένεις λίγ, στις 24/11 είναι η black friday οπότε μπορεί να πετύχεις κάποια καλή προσφορά στα επώνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο πολύ θα συμφωνήσω με τον mples. Παρακολουθώ το θέμα και βλέπω ότι ο nathan δεν έχει καταλάβει ότι android tv box, καινούργιο, στο 50άρικο, να το κρατήσει πολλά χρόνια και να είναι τέλειο και αναβαθμίσιμο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!.

Επίσης, κανένας δεν εγγυάται τίποτα για αγορές από Κίνα και το ρίσκο είναι το ίδιο σαν να παίρνει κάτι από αγγελία, γιατί αν σου χαλάσει στο τρίμηνο και ζητήσεις αντικατάσταση θα σου πουν στείλ' το πίσω πρώτα για να σου στείλουμε άλλο και αυτό σημαίνει κανά 15άρι και 3 μήνες (τουλάχιστον) αναμονή. Και αυτό με την προϋπόθεση ότι ο πωλητής θα υπάρχει ακόμα!

Αξιόπιστες λύσεις είναι οι επώνυμες αλλά αυτές κοστίζουν και εάν δε δόσεις το 100άρικο δεν παίρνεις κάτι καλό. Ακόμα και rpi3 να επιλέξει κάποιος, αν του βάλει τα παρελκόμενα θα πάει στα 110€

 

Οπότε το συμπέρασμα είναι ένα και οι πιθανές λύσεις δύο.

1. Παίρνεις ένα φθηνό στο 50άρικο αναλύοντας τις προτάσεις στις τελευταίες 5-10 σελίδες και ότι κάτσει.

2. Ακουμπάς το 100 και παίρνεις ένα επώνυμο και καλό από έξω αλλά όχι από Κίνα. Αν περιμένεις λίγ, στις 24/11 είναι η black friday οπότε μπορεί να πετύχεις κάποια καλή προσφορά στα επώνυμα.

Φίλε μου εφόσον παρακολουθείς την συζήτηση (και πριν συμφωνήσεις με κάποιον) θα είδες ότι εγώ από την αρχή προτιμούσα και είπα για επώνυμα! Από την αρχή είπα ότι κανένα κινέζικο κουτί δεν είναι αξιόπιστο! Όλα έχουν παρουσιάσει προβλήματα κτλ. Όσο για το αν το ψάχνω τόσο πολύ τι να κάνουμε;Δεν έχουμε όλοι τη δυνατότητα να αγοράζουμε κάθε χρόνο και tv boxes.Έχουμε κι άλλες προτεραιότητες πολύ πιο σοβαρές (να ζήσουμε την οικογένεια μας).Για να συνεννοηθούμε και πιστεύω να συμφωνούμε,η καλύτερη λύση ήταν και παραμένει ΜΟΝΟ ο υπολογιστής! Άρα ένα htpc,rpi3 κτλ είναι η ιδανικότερη λύση! Όσο για την τιμή,αν πάλι παρακολουθούσες την συζήτηση θα έβλεπες που έγραψα ότι δεν με νοιάζει να δώσω και 100+ επώνυμο αν κάποιο αξίζει!!!

Απλά,πήγαινα προς tv box μεριά γιατί με βόλευε το τηλεχειριστήριο.

 

Τι διάολο,μπορεί να μη γνωρίζω από τεχνολογία πολλά,αλλά την πατρική μου γλώσσα την ξέρω και καταλαβαίνω τι λέω!!! :-D

Από τα επώνυμα ξέρω το nvidia shield και το amazon fire tv. Ξέρετε και κανένα άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

r-tv s10, minix u1 ή u9h, beelink gt1 για s912

Υπάρχει και η λύση το z3850 βέβαια σε intel σύστημα όπως το beelink bt3 και κάποιες μη επώνυμες Κινέζικες λύσεις.

Μην ξεχάσουμε και το rasbpery pi3 model b που πωλείται και πλήρες σε πακέτο περίπου στα 110€ με αντάπτορα που προγραμματίζεται σε όποιο τηλεκοντρόλ θέλεις.

Τέλος και το osmc vero hd περίπου στα ίδια λεφτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/11947988/Raspberry-Pi-Raspberry-Pi-3-Official-Bundle.html

και κάθε τόσο μπορεί να πετύχει κανείς καμιά  καλή ευκαιρία! Link.png Site: raspberry

Φυσικά όλα τα άλλα (πληκτρολόγιο,ποντίκι,hdmi,) τα έχω ήδη.Τι άλλο μου ξέφυγε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για lan είσαι εντάξει. Για wifi θέλει dongle και αν θέλεις να είσαι σωστός θέλεις τηλεκοντρόλ οπότε άλλο ένα dongle ή air mouse ή αν υποστηρίζει η tv hdmi cec χρησιμοποιείς το τηλεκοντρόλ της tv. Επίσης καρτούλα microsd, κατά προτίμηση sandisc extreme pro ή παρόμοια εαν θέλεις να φορτώνει γρήγορα.

Μετά από λειτουργικό παίζεις με ότι γουστάρεις, δες όμως και το osmc ή αν θέλεις να έχεις περισσότερες επιλογές δες κανένα linux π.χ. kodibuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε,από αυτά έχω Link.png Site: αυτό αλλά το έχω στο βασικό υπολογιστή μου.Έχω Link.png Site: αυτό και Link.png Site: αυτό αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο,δεν βολεύει γιατί είναι air mouse και μου σπάει λίγο τα νεύρα το πέρα-δώθε και πάνω-κάτω το χέρι να κάνω!  :mad:

Αυτό με το hdmi cec δεν κατάλαβα.Πως βλέπω αν το υποστηρίζει η τηλεόραση μου;Έχω Link.png Site: αυτήν

 

Όσο για κάρτες (που έχει 30 ευρώ στο σκρούτζ,εγώ θα την πάρω 20) κι ότι άλλο χρειαστώ,θα τα πάρω καινούρια,σε χαμηλότερη τιμή γιατί έχω κονέ από κατάστημα! :X  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με το παρακάτω 1ο λινκ η panasonic το ονομάζει viera link οπότε (πάλι) σύμφωνα με τα specs που αναφέρει η panasonic στο λινκ 2 (στο view full specs), η tv σου υποστηρίζει hdmi cec.

 

1. https://www.howtogeek.com/207186/how-to-enable-hdmi-cec-on-your-tv-and-why-you-should/

 

2. http://shop.panasonic.com/support-only/TC-P50UT50.html

 

Περισσότερα για το CEC και πως λειτουργεί στο παρακάτω λινκ

http://kodi.wiki/view/CEC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε φίλε τι λες τώρα!!!!!! :shock:  Με έφτιαξες!!!!!!!!!!! :-D  Δηλαδή μπορώ να πάρω το pi3 με το Kodi και να το δουλεύω με το τηλεχειριστήριο της τηλεόρασης;!!!! Πες μου ναι και κερνάω καφέ!!!!!!!!!!!!! :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μιας και μας τα κάνατε τσουρέκια σας έχω μια τσάμπα λύση

 

Βάζετε το pc στην tv παίρνατε και το κοντι και καθαρίσατε άντε γιατί μέχρι να αγοράσετε εσείς κουτί εμείς θα έχουμε γεννήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μιας και μας τα κάνατε τσουρέκια σας έχω μια τσάμπα λύση

 

Βάζετε το pc στην tv παίρνατε και το κοντι και καθαρίσατε άντε γιατί μέχρι να αγοράσετε εσείς κουτί εμείς θα έχουμε γεννήσει

Χαχαχαχα  :-D  Και κάποιο τηλεχειριστήριο όμως...;!!! :-D  

Εκτός από air mouse που είναι σπαστικό να το κουνάς σαν ποντίκι στον αέρα!!!  :mad:

Γι'αυτό γίνεται όλη αυτή η βαβούρα.Γιατί δεν υπάρχει κάποια λύση με το τηλεχειριστήριο. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μόνο για το χειριστήριο. Είναι και η αρκετά μεγαλύτερη κατανάλωση ρεύματος, ο όγκος, ο θόρυβος, η γκρίνια των γυναικών (τι είναι αυτή η κουμούτσα που μου κουβάλησες στο σαλόνι :D ) και άλλα που αν κάτσω θα τα θυμηθώ.

Για κάποιον που είναι μόνος στο σπίτι εντάξει, μπορεί να κάνει ότι θέλει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μόνο για το χειριστήριο. Είναι και η αρκετά μεγαλύτερη κατανάλωση ρεύματος, ο όγκος, ο θόρυβος, η γκρίνια των γυναικών (τι είναι αυτή η κουμούτσα που μου κουβάλησες στο σαλόνι :D ) και άλλα που αν κάτσω θα τα θυμηθώ.

Για κάποιον που είναι μόνος στο σπίτι εντάξει, μπορεί να κάνει ότι θέλει.

Σ Ω Σ Τ Ο Σ ! ! !  :-D χαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...