Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλε αυτά που σου έβαλα παίζουν libreelec κανονικά και χωρίς κανένα πρόβλημα τα έχω δοκιμάσει εγώ

 

Και δεν σου είπε κανείς να πάρεις με ένα γιγα ραμ απλα λέω ότι ακόμα και αυτά παίζουν μια χαρά

 

Και αυτό τσεκαρισμενο από εμένα μιας και έχω ένα σπίτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To LELEC δεν ειναι πανάκεια ουτε λύση για οποιοδήποτε πρόβλημα. Είναι μια "εκδοση linux" που φορτώνει απευθείας το kodi (και ελάχιστα άλλα οπως browser και αυτό έμμεσα). H διαφορά ειναι οτι ΔΕΝ ειναι διαθεσιμη για τα πάντα και για όλα τα boxes. Πρεπει να δεις στο forum/site τους αν υπάρχει έκδοση για το box που διαθετεις. Η βασική διαφορα ειναι οτι το kodi δεν τρέχει πάνω στο android που υπάρχουν όλα τα άλλα του android και επιβαρύνουν ή κολλάνε το συστημα. Είναι πολύ καλή εναλλακτική λύση αλλά εχεις και αυτή τους περιορισμους και τις παραξενιές της. Τέλος δε λύνει προβλήματα hardware, δηλαδη αν κάποιο box εχει προβληματικό wifi λόγω hardware, το ιδιο προβλημα θα εχεις και μετα. Την έβαλα σε ένα παλιό tvbox με 1/8 και πήρε ανασα, αλλά δεν το έκανε σαν καινουργιο!

Παιδιά οχι σε boxes με 1G ram και μνήμη 8GB και κάτω. Για δευτεροτριτο άντε να το δεχτώ αλλά για βασικό οχι. Ακομα και LE να μπει μολις σηκώσει kodi με καμια βαριά ταινια θα ζορίζεται, οπως ζορίζεται και στην αναζητηση, κλπ. Για δευτεροτριτο ναι, αλλά ως εκει. Τέλος σε 1 χρόνο θα ειναι πρακτικά άχρηστο γιατί και το le-kodi αναβαθμίζονται και οι νεες εκδόσεις ειναι ακομα πιο απαιτητικές σε μνήμη. 

Άρα όπως έχω ξαναπεί,κανένα boxes δεν θα κάνει τέλεια την δουλειά.  :-) Δεν θέλω κάποιο που σε λίγο καιρό,ένα χρόνο να το πετάω/πουλάω.Μόνο δηλαδή σε κάποιο pc,mini pc θα ήταν το καλύτερο ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις να μου προτείνεις κάποια κουτιά εσύ που γνωρίζεις καλύτερα φίλε μου;

Τιμή γύρω στα 40-60 ευρώ.

nathan κατανοω οτι δεν εχεις τις γνώσεις για android box, σε περιορίζει πολύ η αγγλική γλώσσα και δε βλέπω εμπειρία για αγορές απο εξωτερικό (τελωνεία, παραδοση, επιστροφές, εγγύηση, κλπ). Αλλάζεις συνεχώς πεδιο ερωτήσεων με επαναλήψεις. Ρωτησες για nvidia, μετα για firestick και μετα για κινεζικο. ΞΕΧΝΑ τα στικάκια τυπου firestick

 

Οτι box πάρεις φρόντισε να εχει τουλαχιστον 2 gb ram και 16gb storage. Βελτιστο οικονομικά αυτή την περιοδο ειναι το 3/16 και οριακά το 3/32 για μελλοντική χρήση.

 

Υπάρχουν κινέζικα και κινεζιές. Τα κινέζικα ειναι καλα, εχουν υποστηριξη και βρίσκεις roms, λύσεις, κλπ μεσω νετ. Για τις κινεζιες άσε καλυτερα.

 

Τιμές ανα περιοχή αγορας για μεση λύση tv box

  • Απο Κίνα 50-60 ευρω
  • Απο Ελλάδα tαπο μαγαζί 90-120 ευρω (τα ίδια)
  • Απο Ελλάδα μεταχειρισμένα 70-90 ευρω (τα ιδια)
  • Επώνυμα και σοβαρά (π.χ. nvidia) ξεκίνα απο 130 και ανεβαινε

 

Ολα τα παραπάνω σαν καινουργια που ΟΛΑ θέλουν το χεράκι τους, άλλα λίγο, άλλα πολύ. Αν πχ πάρεις nvidia θα βάλεις το λιγοτερο χέρι, ενω στα κινεζικα θελει περισότερο. Π.χ. πήρα το alfawise s92 που θεωρείται καλό κινέζικο (ειναι ιδιο με το beelink gt1) αλλά του έβαλα χοντρο χερι για να το κάνω όπως ήθελα. Του περασα custom rom και εκανα διαφορα tweaks και ειναι μπομπα. ΔΕΝ χρειάζονταν όλα αυτα για το μεσο χρήστη αλλά στο λεω για να καταλαβεις οτι όλα θέλουν σκάλισμα. Δεν είναι σαν τηλεόραση που την αγοράζεις παιζει κανάλια και το μονο που ασχολεισαι ειναι να ρυθμίσεις τα καναλια. Εννοίοται χρειάζεται και χοντρο χέρι, οπως πχ h96 pro plus φιλου που περα απο custom rom, του έβαλα ανεμιστήρα (ανεβαζει θερμοκρασίες για πλακα) και του έκανα τρύπες σε κρυφές usb.

 

Πάμε τώρα στο σκάλισμα. Αν δεν το εχεις με τη τεχνολογία και τα αγλλικά σου ειναι βασικά, χρειάζεσαι κάποιον να στο σετάρει και εννοείτε να στο συντηρεί (αναβαθμίσεις, addons, κλπ). Το πρώτο το λύνεις αν αγοράσεις μεταχειρισμένο απο Ελλάδα οπου ο πρωην κάτοχος το εχει σετάρει καλα. Για το δευτερο είτε θα μάθεις εσύ ή θα βρεις κάποιον να στα σετάρει μια στο τόσο.Κάτι αλλο μαγικό δεν υπάρχει.

 

Κατέληψε λοιπον πόσα χρήματα μπορεις να δώσεις. Βασικό.

Μετα δες αν θα το πάρεις απο Ελλάδα ή εξωτερικό, μεταχειρισμένο ή καινουργιο και πως θα λύσεις την υποστήριξη σου.

Στο τέλος θα δεις ΠΟΙΟ μηχανάκι θα πάρεις και αν παιρνει (αν χρειαζεται LE)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι  δεν τα γνωρίζω αυτά γι'αυτό θα έψαχνα κάποιο από εδώ κι αν είναι δυνατόν έτοιμο.

Τα χρήματα που μπορώ να δώσω για κάποιο κουτί μόνο για kodi είναι μέχρι 60-70 ευρώ.

Αν υπάρχει κάποιο καλύτερο,επώνυμο θα έδινα και παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα όπως έχω ξαναπεί,κανένα boxes δεν θα κάνει τέλεια την δουλειά.  :-) Δεν θέλω κάποιο που σε λίγο καιρό,ένα χρόνο να το πετάω/πουλάω.Μόνο δηλαδή σε κάποιο pc,mini pc θα ήταν το καλύτερο ε;

Και τα tv boxes και τα mini pc ειναι σχεδιασμένα να τα πετάς μετά απο 2-3 χρόνια γιατί η τεχνολογία του software αναπτύσσεται. Π.χ. τώρα ενα tv box με android 4.4 μπορει να παιζει ΑΛΛΑ δυσκολα βρίσκεις kodi να μπει. Η λογική ειναι οτι εχεις μια καλή τηλεόραση και την κανες smart με ενα tv box. Σε 3 χρονια που το tv box θα σερνεται το πετάς και αγοραζεις αλλο. Το αν τα 3 χρονια ειναι 1 εξαρτάται απο την αρχική αγορα (αν πχ παρεις με 1GB ram, σε ενα χρονο θα το εχεις σουταρει) και την υποστηριξη απο την εταιρεια/κοινοτητα.

Υπάρχει κάποιο κουτί που να υποστηρίζει το libreelec από εδώ Ελλάδα; Όπως είπα και πιο πριν,δεν έχω αγοράσει ποτέ από εξωτερικό και δεν ξέρω την διαδικασία,τι να προσέξω στη παραγγελία-αποστολή κτλ.

Πάλι πέφτεις σε λουπα ερωτήσεων γιατι τωρα ακουσες για το libele. Θες κάποιον να ψάξει τις αγγελιες, να βρει τι συμφέρει, αν παιρνει elec και να στο προτείνει; Δηλαδη αμα σου βρεις καποιος με 110 ευρω, θα του πεις μετα, εγω δινω 50; Αποφασισε τι χρηματα εχεις, μετα απο που θα το αγοράσεις, και μετα ποιο θα πάρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα tv boxes και τα mini pc ειναι σχεδιασμένα να τα πετάς μετά απο 2-3 χρόνια γιατί η τεχνολογία του software αναπτύσσεται. Π.χ. τώρα ενα tv box με android 4.4 μπορει να παιζει ΑΛΛΑ δυσκολα βρίσκεις kodi να μπει. Η λογική ειναι οτι εχεις μια καλή τηλεόραση και την κανες smart με ενα tv box. Σε 3 χρονια που το tv box θα σερνεται το πετάς και αγοραζεις αλλο. Το αν τα 3 χρονια ειναι 1 εξαρτάται απο την αρχική αγορα (αν πχ παρεις με 1GB ram, σε ενα χρονο θα το εχεις σουταρει) και την υποστηριξη απο την εταιρεια/κοινοτητα.

Πάλι πέφτεις σε λουπα ερωτήσεων γιατι τωρα ακουσες για το libele. Θες κάποιον να ψάξει τις αγγελιες, να βρει τι συμφέρει, αν παιρνει elec και να στο προτείνει; Δηλαδη αμα σου βρεις καποιος με 110 ευρω, θα του πεις μετα, εγω δινω 50; Αποφασισε τι χρηματα εχεις, μετα απο που θα το αγοράσεις, και μετα ποιο θα πάρεις

Όχι βρε'συ,απλά όταν το έγραφα δεν το είχα βάλει σε παράθεση και πρόλαβες κι απάντησες εσύ πρώτα και μετά από κάτω ήρθε και το δικό μου μήνυμα.Γι'αυτό έγινε το μπέρδεμα! :-D

Και τα tv boxes και τα mini pc ειναι σχεδιασμένα να τα πετάς μετά απο 2-3 χρόνια γιατί η τεχνολογία του software αναπτύσσεται. Π.χ. τώρα ενα tv box με android 4.4 μπορει να παιζει ΑΛΛΑ δυσκολα βρίσκεις kodi να μπει. Η λογική ειναι οτι εχεις μια καλή τηλεόραση και την κανες smart με ενα tv box. Σε 3 χρονια που το tv box θα σερνεται το πετάς και αγοραζεις αλλο. Το αν τα 3 χρονια ειναι 1 εξαρτάται απο την αρχική αγορα (αν πχ παρεις με 1GB ram, σε ενα χρονο θα το εχεις σουταρει) και την υποστηριξη απο την εταιρεια/κοινοτητα.

Πάλι πέφτεις σε λουπα ερωτήσεων γιατι τωρα ακουσες για το libele. Θες κάποιον να ψάξει τις αγγελιες, να βρει τι συμφέρει, αν παιρνει elec και να στο προτείνει; Δηλαδη αμα σου βρεις καποιος με 110 ευρω, θα του πεις μετα, εγω δινω 50; Αποφασισε τι χρηματα εχεις, μετα απο που θα το αγοράσεις, και μετα ποιο θα πάρεις

Δεν θέλω να ψάξει κάποιος για μένα στις αγγελίες,είπαμε.Αλλά απλά κάποιος που ξέρει καλύτερα από μένα,να μου έλεγε ποιο-οια είναι κατάλληλα για το elec ώστε μη ψάχνω άδικα όλες τις αγγελίες και σας βάζω καμιά 20αρια λινκ και να σας ρωτάω!!!!!!! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το M8S II το οποιο ειναι 2/8 και ειναι αριστο και χωρις προβλήματα αξιζει να παω σε κατι καλύτερο π.χ. 3/16; Στο 50αρικο υπάρχει κάτι καλο και αξιόπιστο που να ειναι δοκιμασμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί λέτε γι αυτό?

https://www.banggood.com/Mecool-M8S-PRO-Amlogic-S912-3GB-DDR4-RAM-32GB-ROM-5_0G-WIFI-TV-Box-p-1158353.html?rmmds=cart&cur_warehouse=CN

 

με το κουπόνι HOMENT που αναφέρθηκε παραπάνω βγαίνει στα 53,88 με priority direct mail

 

καλοέβλεπα και το Η96pro ένεκα του gigabit ethernet αλλά με φόβισαν οι κακές κριτικές περί θερμοκρασίες και κολλημάτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα tv boxes και τα mini pc ειναι σχεδιασμένα να τα πετάς μετά απο 2-3 χρόνια γιατί η τεχνολογία του software αναπτύσσεται. Π.χ. τώρα ενα tv box με android 4.4 μπορει να παιζει ΑΛΛΑ δυσκολα βρίσκεις kodi να μπει. Η λογική ειναι οτι εχεις μια καλή τηλεόραση και την κανες smart με ενα tv box. Σε 3 χρονια που το tv box θα σερνεται το πετάς και αγοραζεις αλλο. Το αν τα 3 χρονια ειναι 1 εξαρτάται απο την αρχική αγορα (αν πχ παρεις με 1GB ram, σε ενα χρονο θα το εχεις σουταρει) και την υποστηριξη απο την εταιρεια/κοινοτητα.

Πάλι πέφτεις σε λουπα ερωτήσεων γιατι τωρα ακουσες για το libele. Θες κάποιον να ψάξει τις αγγελιες, να βρει τι συμφέρει, αν παιρνει elec και να στο προτείνει; Δηλαδη αμα σου βρεις καποιος με 110 ευρω, θα του πεις μετα, εγω δινω 50; Αποφασισε τι χρηματα εχεις, μετα απο που θα το αγοράσεις, και μετα ποιο θα πάρεις

Άρα λοιπόν ένα htpc η κάποιο από αυτά Link.png Site: RASPBERRYPI 3   Link.png Site: ODROID-C2   που είναι σαν pc θα είναι ακόμα καλύτερα και θα κρατήσουν για πολύ περισσότερο καιρό.Σωστά;

Σημείωση. Μιλάμε για μόνο Kodi έτσι;Πιστεύω θα το τρέχει μια χαρά!

Αυτό τι λέει παιδιά;Θα κάνει για το Kodi και μόνο; Link.png Site: ION330HT-BD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά επειδή έχω το rpi3, μην ξεχνάς ότι εκεί θέλεις έξτρα usb flash για το λειτουργικό, έξτρα συσκεύη εισόδου (εκτός αν βολεύεσαι για όλες τις λειτουργίες με το remote της τηλεόρασης, εφόσον αυτή έχει και CEC) και κουτάκι γιατί σκέτη η πλακέτη είναι ολίγον τί άκομψη και δύσχρηστη

μετά παίζεις απευθείας kodi είτε με wifi, είτε με lan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά επειδή έχω το rpi3, μην ξεχνάς ότι εκεί θέλεις έξτρα usb flash για το λειτουργικό, έξτρα συσκεύη εισόδου (εκτός αν βολεύεσαι για όλες τις λειτουργίες με το remote της τηλεόρασης, εφόσον αυτή έχει και CEC) και κουτάκι γιατί σκέτη η πλακέτη είναι ολίγον τί άκομψη και δύσχρηστη

μετά παίζεις απευθείας kodi είτε με wifi, είτε με lan

Εννοείται πως για εμάς που δεν γνωρίζουμε από αυτά,ρυθμίσεις,εγκατάσταση λειτουργικού κτλ θα το βρούμε έτοιμο.Πέρσι είχα πετύχει στις αγγελίες,έτοιμα rpi3 με Kodi στα 60-70 ευρώ.Ασύρματο ποντίκι-πληκτρολόγιο έχω.Φυσικά πάντα συνδέω τις συσκευές με καλώδιο ethernet κι όχι με wifi,οπότε δεν υπάρχει κάποιο άλλο θέμα ε;Αυτό με το CEC δεν κατάλαβα αν το υποστηρίζει η τηλεόραση. :confused: Πως το βλέπω αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά και είναι ακριβούτσικο και είναι ρίσκο γιατί είναι από xe.

http://www.xe.gr/hle...-417663435.html

70 ευρώ καινουριο από Ελλάδα και μου λες είναι ακριβό ?????

Ρε φίλε 60 έχει στην Κινα θα μας τρελάνεις εντελώς

 

Όπως είπε και ο φίλος ποιο πάνω εσύ δεν ξέρεις τι θέλεις

Και επιτέλους δεν θα αγοράσεις αυτοκίνητο ρε φιλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το το h96 εχει βγαλει προβληματα .

1. Εχει σκαρτο τροφοδοτικο .

2. Κολλαει στο boot animation και δεν προχωραει ( συνηθως κατα την αναβαθμιση σε anddroid 7.1 με το λινκ που δινουν στην σελιδα του προιοντος ) .

 

Διαβαστε και τις αξιολογησεις στην σελιδα του προιοντος απο τους αγοραστες

Μαρεσει που το πρότεινες :P Άρα να πάρω κάτι από τα δύο πρώτα; Πιο είναι καλύτερο. Γενικά θέλω να είναι σταθερό, να το ανοίγω και να ανοίγει. Όχι να βγάζει βλακείες του τύπου "this app stoped" και άλλα τέτοια κουλά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κανένα tv box δεν αξίζει!!!ΔΕΝ έχουμε όλοι την άνεση να αγοράζουμε κάθε 1-2 χρόνια συσκευές!!! 


http://www.xe.gr/hle...-417663435.html
70 ευρώ καινουριο από Ελλάδα και μου λες είναι ακριβό ?????
Ρε φίλε 60 έχει στην Κινα θα μας τρελάνεις εντελώς

Όπως είπε και ο φίλος ποιο πάνω εσύ δεν ξέρεις τι θέλεις
Και επιτέλους δεν θα αγοράσεις αυτοκίνητο ρε φιλε

Μα κι εκείνος σου εξηγεί ρε φίλε πως δεν έχει τη δυνατότητα ελέγχου από κοντά και δεν το ρισκάρει απο χε και γενικά από τέτοιες σελίδες/αγγελίες! Δεν ρισκάρει τόσα χρήματα να χάσει σε περίπτωσει που γίνει κάτι.Εδώ τουλάχιστον υπάρχουν οι αξιολογησεις,πόσο καιρό είναι μέλος κάποιος κτλ που όσο να'ναι είναι χαμηλότερο το ρίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...