Προς το περιεχόμενο

Lenovo ThinkPad L520


phanispal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πήρα 2450m από ebay και ήταν καμένος .Κομπλέ ο πωλητής με feedback σωστά κτλ..

Έκανε ακριβώς αυτό που λες.άναβε το κουμπάκι και έσβηνε μετά από 3-4 secs.Ούτε post ούτε τπτ.

Σήμερα μου ήρθε άλλος και έπαιξε χωρίς να κάνω απολύτως τπτ. 

 

Μάλλον όταν κομματιάζουν λάπτοπ που δεν δουλεύει το μόνιτορ πχ, θεωρούν δεδομένο ότι η cpu είναι κομπλέ,κάτι που έμενα δεν ίσχυε.Α, έλεγε κ tested. ούτε καν.

δεν νομίζω 2 στα 2 καμένοι επεξεργαστές ... απο τα πιο δύσκολα κομμάτια του Hardware να χαλάσει ειναι ο επεξεργαστής..

κατα 90% ειναι ασυμβατότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 259
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

δεν νομίζω 2 στα 2 καμένοι επεξεργαστές ... απο τα πιο δύσκολα κομμάτια του Hardware να χαλάσει ειναι ο επεξεργαστής..

κατα 90% ειναι ασυμβατότητα

 

Είχα L520 με i5 2450M από το εργοστάσιο (αγορά από Αγγλία).

 

Τον 2450 τον δέχεται μια χαρά, οπότε ο συγκεκριμένος που αναφέρθηκε ότι δεν ανάβει το μηχάνημα, παίζει να είναι:

 

- καμμένος/μαρκαλεμένος (δύσκολο αλλά υπάρχουν πωλητές που μαζί με τα καλά διώχνουν και σαβούρα επίτηδες είτε εις γνώση τους, είτε επειδή δεν τα ελέγχουν καθόλου αν παίζουν ή όχι),

- να είναι κανένας ES/QS,

- με λάθος (όχι J1) stepping.

 

Χρυσός κανόνας για όσους αγοράζετε από ebay, αν θέλετε support: θα αναγράφετε και τον seller.

Προσωπικά τον laptop monkey για παραδειγμα τον έχω blacklisted. Οι λόγοι είναι ευνόητοι φαντάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέβασε ένα screenshot εδώ public που να φαίνεται ό,τι έχει εκτυπωμένο πάνω στον επεξεργαστή που πήρες.

 

Θέλω εκτός από το SR του, να δώ και την αυθεντικότητά του, μπας κι έτυχες σε κανέναν από το καρτέλ που κάνει reprint στοιχεία σε QS/ES κλπ...

 

μεχρι το βραδυ θα εχω ανεβασει τις φωτογραφιες φιλε μου, ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι το bios-win-update των επαγγελματικών σειρών (thinkpad, tecra, latitude, και πάνω), είναι άλλο επίπεδο.

 

Πάντως σε εγκατάσταση windows που δεν έχει μπέσα (ερασιτεχνικό setup, υποψία virus - malware, etc.),

δεν θα αναβάθμιζα bios μέσα από windows, ακόμα κι αν το hardware το είχε φτιάξει ο........Allah... :ph34r: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι το βραδυ θα εχω ανεβασει τις φωτογραφιες φιλε μου, ευχαριστω

Link.png Site: https://www.dropbox.com/s/3hyso1iftcoea3y/i5cpu.zip">εδω εχω ανεβασει σχετικα καλης αναλυσης φωτογραφιες του επεξεργαστη i5-2430M.. ριξε μια ματια φιλε plpapadopoulos και πες μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: https://www.dropbox.com/s/3hyso1iftcoea3y/i5cpu.zip">εδω εχω ανεβασει σχετικα καλης αναλυσης φωτογραφιες του επεξεργαστη i5-2430M.. ριξε μια ματια φιλε plpapadopoulos και πες μου :)

Το SR04W μαρτυράει ότι το stepping είναι όντως J1.

 

http://www.cpu-world.com/CPUs/Core_i5/Intel-Core%20i5%20Mobile%20i5-2430M.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: https://www.dropbox.com/s/3hyso1iftcoea3y/i5cpu.zip">εδω εχω ανεβασει σχετικα καλης αναλυσης φωτογραφιες του επεξεργαστη i5-2430M.. ριξε μια ματια φιλε plpapadopoulos και πες μου :)

 

SR04W είναι stepping J1. Η CPU έχει αρκετή βρωμιά πιθανόν και ίχνη κόλλας σαν από ξεκολλημένο αυτοκόλλητο κοντά στην αγώγιμη επιφάνεια δεξιά στο πλάι και δείχνει κάπως ταλαιπωρημένη (αν την πλήρωσες για καινούρια, συνιστώ να την κάνεις κλύσμα στον πωλητή που την αγόρασες).

 

Καθάρισέ την προσεκτικά με καθαρό οινόπνευμα (το διάφανο όχι το μπλέ) και δοκίμασε ξανά.

Φοβάμαι είναι η CPU σου. Αναφέρεις αν θες και το όνομα του πωλητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου πώ ..μπας και έβαλες θερμοαγώγιμη σε όλο τον επεξεργαστή; αυτη τη βρωμιά την είχε εξ αρχής;

πες ενα ονομα πωλητη να δώ αν ειναι γνωστός..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εβαλα θερμαγωγιμη σ'ολον τον επεξεργαστη οχι, αρχικα ο επεξεργαστης ειχε ενα κιτρινα διαφανες ζελοφανακι που "προστατευε" ολο το υπολοιπο κομματι εκτος του κομματιου που μπαινει η θερμαγωγιμη. δεν την πληρωσα καινουργια 51 ευρω βγηκε μαζι με τα μεταφορικα (ηταν buy it now or make best offer και εβαλα τιμη 44 ευρω και δεχτηκε) used ομως εννοειται. δεν ηξερα καν οτι μπορουν να βρεθουν και "new" επεξεργαστες για λαπτοπ! οποτε λοιπον κανω ενα full bios update και επειτα μετα απο καθαρισμο με καθαρο οινοπνευμα ξαναδοκιμαζω και σας αναφερω αργοτερα/(αυριο βραδυ λογικα) αποτελεσματα.

 

επισης ρωτησα και στο thelab.gr και μου ειπε καποιος το εξης:

 

"Μπορεί να μην υποστηρίζει τον επεξεργαστή το BIOS. Τα laptop έχουν specific BIOS και δεν είναι τόσο generic όσο τα desktop. Βάλε τον παλιό επεξεργαστή πάνω και κοίτα μήπως υπάρχει κάποιο BIOS update από την Lenovo και ξαναδοκίμασε. Οι 2 επεξεργαστές έχουν διαφορά και στο Tjunction που σημαίνει ότι ο i5 έχει περιθώριο να δουλεύει σε 15οC υψηλότερη θερμοκρασία. Δεν ξέρω όμως αν υπάρχει στο BIOS κάποια δικλίδα ασφαλείας για shutdown αν ξεπεράσεις τους 85οC που είναι το όριο για τον παλιό σου επεξεργαστή."

 

υπαρχει περιπτωση να εχω καποιο τετοιο θεμα με την θερμοκρασια του επεξεργαστη? δεν θα ξεκιναγε εστω και λιγο? σχετικα απιθανο μου φαινεται να πιασε κατευθειαν πανω απο 85 βαθμους :-/ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το bios update κάντο! δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις ..Και μετά βάλε τον επεξεργαστή πάνω να κάνεις μια δοκιμή.

 

Πρίν το κάνεις δες στο menu του bios Μήπως εχει auto -shutdown ή κάτι σχετικό με τον έλεγχο της θερμοκρασίας αν ξεπεράσει κάποιο όριο..

 

Ακόμη και οι sensors μπορεί να δείχνουν λάθος με το νέο επεξεργαστή και το bios να αντιλαμβάνεται θερμοκρασία πάνω απο το όριο γι αυτό να σου κάνει shutdown.. (σου λέω ενα σενάριο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το bios update κάντο! δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις ..Και μετά βάλε τον επεξεργαστή πάνω να κάνεις μια δοκιμή.

 

Πρίν το κάνεις δες στο menu του bios Μήπως εχει auto -shutdown ή κάτι σχετικό με τον έλεγχο της θερμοκρασίας αν ξεπεράσει κάποιο όριο..

 

Ακόμη και οι sensors μπορεί να δείχνουν λάθος με το νέο επεξεργαστή και το bios να αντιλαμβάνεται θερμοκρασία πάνω απο το όριο γι αυτό να σου κάνει shutdown.. (σου λέω ενα σενάριο)

ευχαριστω για τη συμβουλη ναι θα το εχω και αυτο υπ'οψην οταν κανω την ολη διαδικασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έννοια ενός forum είναι να βοηθάει ο ένας τον άλλον.

 

Η τιμή που τον αγόρασες είναι υπερβολικά χαμηλή έως ύποπτη θα έλεγα για i5 series. Εσένα δε σε παραξένεψε?

 

Ζητήσαμε όνομα πωλητή κατ'επανάληψη για να μή την πατήσει κανείς άλλος (οπότε δε μπορείς να πείς ότι σου διέφυγε ας πούμε), μας λές όλα τα άλλα, ζητάς τη βοήθειά μας, αλλά πωλητή δεν κατονομάζεις για να βοηθήσεις άλλους.

 

Από εμένα λοιπόν, το support σταματάει εδώ στο συγκεκριμένο θέμα με τον επεξεργαστή και αρκετά σε βοήθησα κιόλας σε πολλά ζητήματα και με ΠΜ και δημοσίως και το ξέρεις.

 

Καλή τύχη εύχομαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έννοια ενός forum είναι να βοηθάει ο ένας τον άλλον.

 

Η τιμή που τον αγόρασες είναι υπερβολικά χαμηλή έως ύποπτη θα έλεγα για i5 series. Εσένα δε σε παραξένεψε? οχι, απλα χαρηκα πολυ (οπως ξανα ειπα η αρχικη τιμη ηταν πολυ πιο πανω και απλα εκανα ενα πολυ καλο για μενα best offer) γιατι δεν με επαιρνε για πολυ παραπανω το budget μου και εφοσον ο seller ειναι member απ'το 2006 με τοσες αξιολογησεις δεν το θεωρησα μεγαλο ρισκο 

 

Ζητήσαμε όνομα πωλητή κατ'επανάληψη για να μή την πατήσει κανείς άλλος (οπότε δε μπορείς να πείς ότι σου διέφυγε ας πούμε), μας λές όλα τα άλλα, ζητάς τη βοήθειά μας, αλλά πωλητή δεν κατονομάζεις για να βοηθήσεις άλλους. σου εξηγησα σε ΠΜ τους λογους που εγινε αυτο..

 

Από εμένα λοιπόν, το support σταματάει εδώ στο συγκεκριμένο θέμα με τον επεξεργαστή και αρκετά σε βοήθησα κιόλας σε πολλά ζητήματα και με ΠΜ και δημοσίως και το ξέρεις. Το αναγνωριζω οτι με βοηθησες και σου ειμαι υπόχρεος.. υποθετω οτι θα θελες να στο ανταποδωσω απλα μη ξαναενοχλωντας  σε (καθως απο αποψη τεχνολογιας ειναι προφανες οτι εισαι σε μεγαλυτερο λεβελ και δεν εχω κατι να σου προσφερω)..επομενως ετσι και θα γινει, ευχαριστω και παλι

 

Καλή τύχη εύχομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η έννοια ενός forum είναι να βοηθάει ο ένας τον άλλον.

 

Η τιμή που τον αγόρασες είναι υπερβολικά χαμηλή έως ύποπτη θα έλεγα για i5 series. Εσένα δε σε παραξένεψε? οχι, απλα χαρηκα πολυ (οπως ξανα ειπα η αρχικη τιμη ηταν πολυ πιο πανω και απλα εκανα ενα πολυ καλο για μενα best offer) γιατι δεν με επαιρνε για πολυ παραπανω το budget μου και εφοσον ο seller ειναι member απ'το 2006 με τοσες αξιολογησεις δεν το θεωρησα μεγαλο ρισκο 

 

Ζητήσαμε όνομα πωλητή κατ'επανάληψη για να μή την πατήσει κανείς άλλος (οπότε δε μπορείς να πείς ότι σου διέφυγε ας πούμε), μας λές όλα τα άλλα, ζητάς τη βοήθειά μας, αλλά πωλητή δεν κατονομάζεις για να βοηθήσεις άλλους. σου εξηγησα σε ΠΜ τους λογους που εγινε αυτο..

 

Από εμένα λοιπόν, το support σταματάει εδώ στο συγκεκριμένο θέμα με τον επεξεργαστή και αρκετά σε βοήθησα κιόλας σε πολλά ζητήματα και με ΠΜ και δημοσίως και το ξέρεις. Το αναγνωριζω οτι με βοηθησες και σου ειμαι υπόχρεος.. υποθετω οτι θα θελες να στο ανταποδωσω απλα μη ξαναενοχλωντας  σε (καθως απο αποψη τεχνολογιας ειναι προφανες οτι εισαι σε μεγαλυτερο λεβελ και δεν εχω κατι να σου προσφερω)..επομενως ετσι και θα γινει, ευχαριστω και παλι

 

Καλή τύχη εύχομαι.

 

 

 

Σου διευκρινίζω ότι δεν τίθεται θέμα προσωπικής ανταπόδοσης, αλλά κοινής προσφοράς στο forum. Κακώς το εκλαμβάνεις έτσι.

 

Θα διαβάσω το ΠΜ που μου έστειλες εντός ολίγου, όμως και πάλι δε βρίσκω λόγο να μή προσφέρεις κοινά στο forum αφού από κοινού έχεις βοηθηθεί.

 

Δε χρειάζεται να θίγεσαι, απλά βοήθησε και τα άλλα παιδιά να μή την πατήσουν. Αυτό μόνο σου ζητήθηκε και όχι μόνο από εμένα για ανταλλαγή γνώσεων, απόψεων κι εμπειριών. Μή το παίρνεις κατάκαρδα λοιπόν, δε τρέχει κάτι ειλικρινά.

 

Καλή συνέχεια εύχομαι και να βρείς άμεσα λύση στο θέμα του επεξεργαστή. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα παιδια ειχε αδοξο τελος η ολη ιστοριουλα με τον i5-2430M

ακομα και επειτα απο bios update και καθαρισμο με καθαρο οινοπνευμα σχολαστικα, το αποτελεσμα παραμενει το ιδιο. 

ο seller (nndxxx3 (2175)) εχει ηδη κανει refund και το προιον θα σταλει πισω. το θεμα τωρα ειναι να πετυχω εναν αξιολογο i5 αλλα αυτη τη φορα να ειναι εγγυημενα 100% working & compatible. 

 

Τι λετε για αυτον εδω -> http://www.ebay.co.uk/itm/INTEL-CORE-i5-2410M-2-3GHz-MOBILE-PROCESSOR-SR04B-/230969573298?pt=UK_Computing_CPUs_Processors&hash=item35c6dbffb2

 

ή αυτον εδω -> http://www.ebay.co.uk/itm/Intel-Core-i5-2430M-2-4-GHz-Processor-SR04W-Genuine-Laptop-Tested-/161008918559?pt=CPUs&hash=item257ce1201f

 

κοιταξα και για τον ι5-2520Μ αλλα ειναι πανακριβος σε σχεση με τους αλλους δυο ι5 που ειναι συμβατοι με το μοντελο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...