Προς το περιεχόμενο

Toshiba 32TL933G: Εντυπώσεις - εμπειρίες - πληροφορίες κλπ


Questioner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 158
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

pvr εγγραφή σε αναλογικό σήμα δεν μπόρεσα να κάνω.(γλώσσα ελληνικά , χώρα uk), σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος για τα χρήματα που έδωσα (269 electro),

- δεν παίζει εξ. υπότιτλους απο dlna

- αργό μενού

 

+ καλή ποιότητα κατασκευής

+ σχετικά λεπτή

+ vfm

 

 

 

Καλησπέρα, παρακολουθώ  καιρο το site, απλα η tv σταθηκε αφορμη για να γραφτώ για να μοιραστω τις απόψεις μου μαζί σας για την αγορα μου.

  1. επειδή ήθελα να χρησιμοποιήσω τη λειτουργία pvr, είδα ότι δεν υπάρχει πουθενά. ΑΝ όμως αλλάξει η χώρα (σε UK πχ) ενεργοποιείται το κουμπί rec στο control και οι σχετικές ρυθμίσεις. μπορούμε να διαλέξουμε χώρα UK με γλώσσα Ελληνικά!!!!  Η εγγραφή δυστηχώς ενώ εμφανίζεται στο media player δεν παίζει, λέει δεν υποστηρίζεται η μορφή του αρχείου. Θα το παλέψω και άλλο. Δεκτή κάθε ιδέα...  Άκυρο, Δούλεψε...!!!! Δεν παίζει από το media player, πρέπει να πας menu, προγραμματα τηλεορασης, βιβλιοθήκης.... Πάει και αυτό. Έχουμε και PVR...

 

έκανες αυτό? το stickaki ειναι σε fat 32??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρώ κάποιες φορές αλλά δεν έχω συνδιάσει ακόμα το λόγο,

οτι αποσυγχρονίζεται ο ήχος με την εικόνα στα κανάλια.

Με κλείσιμο και άνοιγμα στρώνει.

Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι αντίστοιχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Rip toshiba 3d led, 3 μηνών.

 

Ούτε 10 ώρες χρήση σύνολο, από απροσεξία μου :mad: :cry: :cry: :cry: .

Ελπίζω αυτή η εγγύηση no matter what να είναι όνομα και πράμα...

Δεν με πάει τελευταία με τις τηλεοράσεις... Δεν μου έρχονται.... :-) :-) :cry: :cry:

Αλλες παραγγελίες ακυρονονται και άλλες μπλέκουν στα γραναζια της γραφειοκρατίας για επισκευή/αντικατάσταση... :fear: :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με πάει τελευταία με τις τηλεοράσεις... Δεν μου έρχονται.... :-) :-) :cry: :cry:

Αλλες παραγγελίες ακυρονονται και άλλες μπλέκουν στα γραναζια της γραφειοκρατίας για επισκευή/αντικατάσταση... :fear: :fear:

 

Ακόμα να γίνει αντικατάσταση; :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τα φθηνά γυαλάκια σε πολύ καλή τιμή από κατάστημα στην Κρήτη.

 

http://www.specialprice.gr/shop/item.asp?itemid=26825

 

http://www.skroutz.gr/s/3152369/Toshiba-FPT-AG03.html

 

14,76€

 

Τα μεταφορικά για Αθήνα βλέπω τσούζουν 6€ αλλά και πάλι συμφέρει. Αν υπάρχει ζήτηση μπορούμε να οργανώσουμε μια ομαδική παραγγελία ώστε να μας έρθει σε καλή τιμή. Εγώ είμαι διατεθειμένος να αγοράσω 1-2 ζευγάρια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

 

 

Δεν με πάει τελευταία με τις τηλεοράσεις... Δεν μου έρχονται.... :-) :-) :cry: :cry:

Αλλες παραγγελίες ακυρονονται και άλλες μπλέκουν στα γραναζια της γραφειοκρατίας για επισκευή/αντικατάσταση... :fear: :fear:

 

Ακόμα να γίνει αντικατάσταση; :o

Προσοχη με την τηλεόραση μην εχετε ατύχημα ή μην σας την κλεψουν. Εγω ακόμα περιμένω την αντικατασταση...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εδώ και κάποιο καιρό έχω παρατηρήσει στις 3D ταινίες σκιές. Το κάνει σε όλες τις ταινίες και δεν θυμάμαι αν το έκανε και παλαιότερα.

 

Δοκίμασα και κάποια 3d samples της lg και της sony και το κάνει και εκεί. Όχι σε όλα τα σημεία αλλά κάποιες φορές είναι έντονο. Σε κανονικές ταινίες ή στην τηλεόραση δεν το κάνει.

 

Να φανταστώ ότι τα έφτυσαν τα φτηνιάρικα 3D γυαλιά του 20ευρου από την toshiba;;;;;;

 

Δείτε τι λέω. Κοιτάξτε τα αστεράκια και το P

 

CAM00029.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αυτό δεν είναι σκιές... λέγεται crosstalk ή image ghosting και είναι στην ουσία η εικόνα που θα έβλεπες με το άλλο μάτι (στο οποίο αν δεις αντίστοιχα το άλλο γυαλί ίσως και εκεί δεις την άλλη εικόνα αυτού του ματιού το ίδιο, περισσότερο ή λιγότερο αντίστοιχα αυτά που βλέπεις τώρα)... Το φαινόμενο υπάρχει κυρίως στις active που είναι έντονο και λιγότερο στις passive τηλεοράσεις που είναι απο απαρατήρητο έως ανύπαρκτο (στο λέω έχοντας και lg passive).

Στις active.. έχει να κάνει κυρίως με το πως "ανοιγοκλείνουν" τα γυαλιά + τον συγχρονισμό με την τηλεόραση ενώ και το refresh rate της τηλεόρασης αν είναι μικρό (ώστε να μένει για ώρα η προηγούμενη εικόνα) και ειδικά η ταχύτητα που "ανάβει" και "σβήνει" κάθε pixel κάνει το φαινόμενο χειρότερο. Μερικές φορές θεωρητικά μπορεί να παίζει ρόλο και το γυαλί αν δεν αποκόβει εντελώς την εικόνα όταν "μαυρίζει" (δηλαδή να μην μαυρίζει όσο πρέπει... δεν νομίζω ότι ισχύει σε αυτή την περίπτωση).

Ακριβώς επειδή τα γυαλιά "ανοιγοκλείνουν" σε γρήγορη ταχύτητα υπάρχει στις active και το φαινόμενο flicker (να φαίνεται σαν να τρεμοπαίζει ελάχιστα η εικόνα λόγο του ανοιγοκλεισίματος) όλα αυτά κάνουν την εικόνα στις active αρκετά πιο κουραστική για τα μάτια απ τις passive (εξού και οι περισσότεροι κουράζονται πολύ πιο γρήγορα στο 3d σε μια active) ενώ και η εικόνα είναι πιο σκοτεινή λόγω των πιο σκοτεινών γυαλιών. Απ την άλλη όμως κερδίζεις σχετικά σε ανάλυση.

 

Στις passive που οι 2 εικόνες για το κάθε μάτι είναι ταυτόχρονα στην οθόνη . Η μια εικόνα είναι στις μονές και η άλλη στις ζυγές οριζόντιες γραμμές της τηλεόρασης (εξού και οι passive έχουν μισή ανάλυση οριζόντια στην πράξη.. 1920 x 540 για κάθε μάτι) και αυτές οι 2 εικόνες στην ουσία τις βλέπουμε μεν ταυτόχρονα αλλά έχουν διαφορετική πολικότητα στο φως τους (μέσω φίλτρου μπροστά που αλλάζει την πολικότητα του φωτός για κάθε γραμμή pixels, οριζόντια πολικότητα η μια κάθετη η επόμενη κτλ) οπότε και τα γυαλιά που είναι φτιαγμένα στο ένα μάτι για κάθετη στο άλλο για οριζόντια πολικότητα παίρνουν την εικόνα που πρέπει (όπως ακριβώς στο cinema.. γιαυτό τα γυαλιά του village πχ κάνουν μια χαρά για μια passive). Eδω το φαινόμενο είναι ελάχιστο έως ανύπαρκτο τις περισσότερες φορές, αφού δεν υπάρχει η έννοια του συγχρονισμού και ούτε σχέση το refresh rate αφού και οι 2 εικόνες είναι συνέχεια εκεί και δεν εναλλάσσονται μεταξύ τους. Οπότε τα γυαλιά δεν είναι ούτε σκοτεινά, ούτε "αναβοσβήνουν" ώστε να υπάρχει flicker ούτε βαριά αφού δεν έχουν μπαταρίες κτλ. Η εικόνα είναι πιο ξεκούραστη και φωτεινή και κατ εμέ αρκετά πιο ευχάριστη... χάνεις όμως σε ανάλυση αφού βλέπεις τις μισές οριζόντιες γραμμές κάτι που φαίνεται αν παρακολουθήσεις την τηλεόραση από πολύ κοντά (στην 55αρα μου πχ το βλέπω το φαινόμενο στην εικόνα μέχρι το ενάμιση μέτρο ενώ στα γράμματα μέχρι τα 2 μέτρα). Αν τυχόν δούμε ghosting σε passive τότε ή θα φταίει το γυαλί (δεν κόβει τελείως την αντίθετη πολικότητα) ή η γωνία θέασης στις οποίες μια passive είναι ευαίσθητη (και λογικό αφού πλέον αλλάζουμε θέση ως προς το πως έρχεται η κυματομορφή του φωτός για κάθε μάτι με αποτέλεσμα κάτι να περνάει απ το ένα μάτι στο άλλο... ειδικά αν γυρίσουμε λίγο το κεφάλι στο πλάι το βλέπουμε αμέσως το φαινόμενο).

 

Με λίγα λόγια ... απόλυτα φυσιολογικό για active tv και μάλιστα φτηνή 3d και απλά μάλλον δεν το είχες παρατηρήσει... ξέχασε το όσο μπορείς και ευχαριστήσου την γιατί για την τιμή της η tv φύσαγε ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Αυτό δεν είναι σκιές... λέγεται crosstalk ή image ghosting και είναι στην ουσία η εικόνα που θα έβλεπες με το άλλο μάτι (στο οποίο αν δεις αντίστοιχα το άλλο γυαλί ίσως και εκεί δεις την άλλη εικόνα αυτού του ματιού το ίδιο, περισσότερο ή λιγότερο αντίστοιχα αυτά που βλέπεις τώρα)... Το φαινόμενο υπάρχει κυρίως στις active που είναι έντονο και λιγότερο στις passive τηλεοράσεις που είναι απο απαρατήρητο έως ανύπαρκτο (στο λέω έχοντας και lg passive).

Στις active.. έχει να κάνει κυρίως με το πως "ανοιγοκλείνουν" τα γυαλιά + τον συγχρονισμό με την τηλεόραση ενώ και το refresh rate της τηλεόρασης αν είναι μικρό (ώστε να μένει για ώρα η προηγούμενη εικόνα) και ειδικά η ταχύτητα που "ανάβει" και "σβήνει" κάθε pixel κάνει το φαινόμενο χειρότερο. Μερικές φορές θεωρητικά μπορεί να παίζει ρόλο και το γυαλί αν δεν αποκόβει εντελώς την εικόνα όταν "μαυρίζει" (δηλαδή να μην μαυρίζει όσο πρέπει... δεν νομίζω ότι ισχύει σε αυτή την περίπτωση).

Ακριβώς επειδή τα γυαλιά "ανοιγοκλείνουν" σε γρήγορη ταχύτητα υπάρχει στις active και το φαινόμενο flicker (να φαίνεται σαν να τρεμοπαίζει ελάχιστα η εικόνα λόγο του ανοιγοκλεισίματος) όλα αυτά κάνουν την εικόνα στις active αρκετά πιο κουραστική για τα μάτια απ τις passive (εξού και οι περισσότεροι κουράζονται πολύ πιο γρήγορα στο 3d σε μια active) ενώ και η εικόνα είναι πιο σκοτεινή λόγω των πιο σκοτεινών γυαλιών. Απ την άλλη όμως κερδίζεις σχετικά σε ανάλυση.

 

Στις passive που οι 2 εικόνες για το κάθε μάτι είναι ταυτόχρονα στην οθόνη . Η μια εικόνα είναι στις μονές και η άλλη στις ζυγές οριζόντιες γραμμές της τηλεόρασης (εξού και οι passive έχουν μισή ανάλυση οριζόντια στην πράξη.. 1920 x 540 για κάθε μάτι) και αυτές οι 2 εικόνες στην ουσία τις βλέπουμε μεν ταυτόχρονα αλλά έχουν διαφορετική πολικότητα στο φως τους (μέσω φίλτρου μπροστά που αλλάζει την πολικότητα του φωτός για κάθε γραμμή pixels, οριζόντια πολικότητα η μια κάθετη η επόμενη κτλ) οπότε και τα γυαλιά που είναι φτιαγμένα στο ένα μάτι για κάθετη στο άλλο για οριζόντια πολικότητα παίρνουν την εικόνα που πρέπει (όπως ακριβώς στο cinema.. γιαυτό τα γυαλιά του village πχ κάνουν μια χαρά για μια passive). Eδω το φαινόμενο είναι ελάχιστο έως ανύπαρκτο τις περισσότερες φορές, αφού δεν υπάρχει η έννοια του συγχρονισμού και ούτε σχέση το refresh rate αφού και οι 2 εικόνες είναι συνέχεια εκεί και δεν εναλλάσσονται μεταξύ τους. Οπότε τα γυαλιά δεν είναι ούτε σκοτεινά, ούτε "αναβοσβήνουν" ώστε να υπάρχει flicker ούτε βαριά αφού δεν έχουν μπαταρίες κτλ. Η εικόνα είναι πιο ξεκούραστη και φωτεινή και κατ εμέ αρκετά πιο ευχάριστη... χάνεις όμως σε ανάλυση αφού βλέπεις τις μισές οριζόντιες γραμμές κάτι που φαίνεται αν παρακολουθήσεις την τηλεόραση από πολύ κοντά (στην 55αρα μου πχ το βλέπω το φαινόμενο στην εικόνα μέχρι το ενάμιση μέτρο ενώ στα γράμματα μέχρι τα 2 μέτρα). Αν τυχόν δούμε ghosting σε passive τότε ή θα φταίει το γυαλί (δεν κόβει τελείως την αντίθετη πολικότητα) ή η γωνία θέασης στις οποίες μια passive είναι ευαίσθητη (και λογικό αφού πλέον αλλάζουμε θέση ως προς το πως έρχεται η κυματομορφή του φωτός για κάθε μάτι με αποτέλεσμα κάτι να περνάει απ το ένα μάτι στο άλλο... ειδικά αν γυρίσουμε λίγο το κεφάλι στο πλάι το βλέπουμε αμέσως το φαινόμενο).

 

Με λίγα λόγια ... απόλυτα φυσιολογικό για active tv και μάλιστα φτηνή 3d και απλά μάλλον δεν το είχες παρατηρήσει... ξέχασε το όσο μπορείς και ευχαριστήσου την γιατί για την τιμή της η tv φύσαγε ;)

 

Απ' ο,τι φαίνεται είναι ακριβώς έτσι όπως τα γράφεις. Δοκίμασα και με άλλα γυαλιά και η εικόνα είναι ίδια. Μάλλον δεν το είχα παρατηρήσει εξ' αρχής. Πλέον που γνωρίζω πως υπάρχει ghosting δεν με ενοχλεί και τόσο αφού σε πολλά σημεία πρέπει να παρατηρήσεις πολύ καλά την οθόνη για να το δεις.

 

To τελευταίο update τι αλλαγές εχει? Κανενα τρικ να βλεπουμε εξωτερικους υποτιτλους απο δικτυακό σκληρό ?

 

Δεν έχω κάνει update. Είδες καμία διαφορά στην απόκριση του μενού; Λέω μήπως το έκαναν πιο γρήγορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα εχθες update , δεν είδα καποια διαφορά, βασικά τον τελευταίο καιρό ετρωγε κατι κολήματα οταν την ανοιγα, πρασινηζε το λαμπακι αλλα εικονα γιοκ + κατι κολληματα στο youtube.ψαχνω στο internet για changelog αλλα τιποτα.

Ρυθμίσεις

Χωρα uk γλωσσα ελληνικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...