Προς το περιεχόμενο

Πλούσιος του 1900 ή φτωχός του 2100;


michael92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

τρομερή ποιότητα σε φαγητό(όπως τώρα)

black_horse_running.jpg

 

Εάν το φυσάς τότε και τώρα άλογα τρως μόνο σαν γκουρμέ σε χλιδοεστιατόρια/ πεντάστερα ξενοδοχεία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φτωχός του 2100 μπορεί να γίνει πλούσιος έτσι δεν είναι;

Όπως και ο πλούσιος του 1900 να γίνει φτωχός. Οπότε πάλι είναι ρίσκο.

 

 

Υπάρχουν όμως πολλά ερωτήματα.

Ο φτωχός του 2100 έχει πρόσβαση στις προηγμένες ιατρικές υπηρεσίες την εποχής του ή όχι;

Τι ακριβώς θεωρείται έγκλημα και τι παρανομία στο 2100; Αν φυλακίζουν τους δολοφόνους και τους κλέφτες κανένα πρόβλημα.

 

Αν η νομοθεσία είναι όπως στο κομικ 'δικαστής Ντρεντ', τότε αλλάζουν τα πράγματα.

Εκεί απαγορεύεται η κατοχή ζάχαρης και καφεΐνης και οι καπνιστές εκτελούνται αν καπνίζουν εκτός ορίων :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίστεψε με το 1900 εάν είχες χρήμα οι ευκολίες ήταν πάνω κάτω ίδιες με τώρα.

Μπορεί να μην είχες ιντερνετ,αλλά είχες βιβλιοθήκες(ιδιωτικές και δημόσιες),θέατρα,ταξίδια,καμπαρέ,κυνήγια(και σαφάρι),σπορ,αρχαιοκαπηλία με πρόφαση ότι είσαι φυσιοδίφης,τρομερή ποιότητα σε φαγητό(όπως τώρα) και ένα κόσμο να εξερευνήσεις εάν ήθελες.

 

Tuberculosis, Gangrene, Gonorhea and Syphilis disagree :P

 

Ο φτωχός του 2100 μπορεί να γίνει πλούσιος έτσι δεν είναι;

Όπως και ο πλούσιος του 1900 να γίνει φτωχός. Οπότε πάλι είναι ρίσκο.

 

 

Υπάρχουν όμως πολλά ερωτήματα.

Ο φτωχός του 2100 έχει πρόσβαση στις προηγμένες ιατρικές υπηρεσίες την εποχής του ή όχι;

Τι ακριβώς θεωρείται έγκλημα και τι παρανομία στο 2100; Αν φυλακίζουν τους δολοφόνους και τους κλέφτες κανένα πρόβλημα.

 

Αν η νομοθεσία είναι όπως στο κομικ 'δικαστής Ντρεντ', τότε αλλάζουν τα πράγματα.

Εκεί απαγορεύεται η κατοχή ζάχαρης και καφεΐνης και οι καπνιστές εκτελούνται αν καπνίζουν εκτός ορίων :-D

 

Ας υποθέσουμε ότι δεν αλλάζεις τάξη για να είναι δίκαιο. Εννοείται σε ένα σύστημα σαν αυτό του 2100 έχεις πλήρη ιατρική κάλυψη καθώς και οι ασθένειες είναι μηδαμινές. Το κάπνισμα το αλκοόλ και το σεξ δεν απαγορεύονται. Η ζάχαρη φαντάζομαι θα έχει αντικατασταθεί από γλυκαντικά καλύτερης ποιότητας από την ασπαρτάμη :P Επίσης στο 2100 θα έχεις τροποποιημένα φαγητά που δεν παχαίνουν :D

 

Έγκλημα θεωρείται ο φόνος και η κλοπή που φυλακίζεσαι. Η αντίσταση και η εξέγερση κατά του καθεστώτος όμως σημαίνει θάνατο.

 

EDIT: Θα κάνω μια λίστα αναλυτικά με τα + και τα - της κάθε εποχής αργότερα σήμερα στο πρώτο post

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1900 στην ελβετια να ειμαι τραπεζιτης και να εχω τους δουλους να κανουν τα παντα για μενα, να τρωω καθε μερα εκλεκτη γαλλικη κουζινα. τοτε η χλιδη ειχε νοημα και ηταν πραγματικη, χρυσαφια διαμαντια παλατια και εναν 20ο αιωνα να ερχεται.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tuberculosis, Gangrene, Gonorhea and Syphilis disagree :P

Γάγγραινα,φυματίωση και σύφιλη ήταν ήδη ασυνήθιστες σε πλούσιους της εποχής.

Εκτός εάν ήσουν στα σαφάρια όλο τον χρόνο και έβαζες τον φιρφιρίκο σου όπου έβρισκες.

Η γονόρροια πάλι ήταν πρόβλημα,αλλά δεν μπορείς να τα έχεις όλα δικά σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bρισκόμαστε στο 1900. Είσαι ένας πάμπλουτος επιχειρηματίας με δική του βίλλα, εισόδημα 100 εκατομμύρια ευρώ το χρόνο (ας αγνοήσουμε τον πληθωρισμό και ας μιλήσουμε με σημερινά λεφτά), πολύ δημοφιλής και πασίγνωστος. Δεν υπάρχει προηγμένη ιατρική, διαδίκτυο κλπ καθώς είσαι πλούσιος όμως έχεις ήδη πρόσβαση σε ηλεκτρισμό και υδροδότηση. Υπάρχει τερράστια φτώχεια και ασθένειες γύρω σου. Καταπατάς τα δικαιώματα των εργατών και τους βάζεις να δουλεύουν διπλές υπερωρίες χωρίς αμοιβή, αλλιώς απειλείς να τους αφήσεις στο δρόμο. Με τα χρήματα σου μπορείς να κάνεις τα πάντα καθώς και να μπλέκεσαι και να καθορίζεις την πολιτική εξέλιξη της χώρας σου. Έρχονται όμως πόλεμοι και πολιτική αστάθεια, πρέπει να είσαι έτοιμος να πουλήσεις ακόμα και την ίδια σου την πατρίδα για να μην χάσεις την περιουσία σου. Το προσδόκιμο ζωής είναι στα 65 χρόνια.

 

Εννοείται ...

 

 

Τώρα βέβαια πως τον παρουσιάζει ως κακό όταν είναι δημοφιλής είναι ένα θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

EDIT: Θα κάνω μια λίστα αναλυτικά με τα + και τα - της κάθε εποχής αργότερα σήμερα στο πρώτο post

 

Περιορισε το λιγο ομως.Πχ η περιοχη του 1900 να ειναι καποιο ψιλοαπομονωμενο νησι με φυτειες κλπ , οκ ας ειναι και καποια αποικια αυτοκρατοριας.Το 2100 να βρισκεσαι ας πουμε στην Αγγλια  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ...

 

 

Τώρα βέβαια πως τον παρουσιάζει ως κακό όταν είναι δημοφιλής είναι ένα θέμα.

 

Φυσικά σαν μεγιστάνας του 1900 έχεις ένα πολύ καλό public image και δεν βγαίνουν προς τα έξω οι βρωμοδουλειές σου, βεβαια αυτά δεν γίνονται σήμερα. 

 

Oh wait :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δαγκωτό στο 1900 κι εγώ με εξαίρεση τη μεγάλη καταπίεση προς τους δούλους κ τους φόνους. Κάποια στιγμή θα εξεγείρονταν κ θα μου έπαιρναν το καρίτσαφλο εμένα ή της οικογένειάς μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δαγκωτό στο 1900 κι εγώ με εξαίρεση τη μεγάλη καταπίεση προς τους δούλους κ τους φόνους. Κάποια στιγμή θα εξεγείρονταν κ θα μου έπαιρναν το καρίτσαφλο εμένα ή της οικογένειάς μου.

Δύσκολο,δες το αναλυτικό ποστ μου στην πίσω σελίδα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...