Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαθανε τωρα οι επιχειρησεις και ζητανε στις αγγελίες 50 προσόντα και να εισαι απο voucher προγραμμα...

Και νινι και ξυρισμενο... καταλαβες...;

Χειροτερα κανουν στην οικονομια αυτα τα προγραμματα και σε μας...

Καλύτερα να σπας πετρες για να ανοιξεις δρομους με 25 ευρω μισθο 8ωρο παρα αυτα.

Στην περιπτωση των δρομων θα φταξεις μπρατσα με τις βαριοπουλες!

 Το αστειο σε ολη τη φαση ειναι οτι σε ξεπατωνουνε σου αλλαζουν τα πετρελαια σου φωναζουν και δεν ειναι και ευχαριστημενοι. Ποιος εχει ορεξη και ποιος δεν εχει? Ποιος παει σκασμενος και φευγει ποιος σκασμενος?Βεβαιως φιλε μου ποιος δουλευει για 5 μηνες απληρωτος και να παρε τα χρηματα του μετα απο αλλους 5 μηνες? Ποιος εχει ορεξη και ποιος δεν εχει?Και να του φυγουνε φυλο φτερο σε μερικες ωριτσες επειδη εχει ο καθενας οικονομικα προβληματα. Αλλα ετσι ειναι βλεπεις. Παιρνεις γαιδαρο και τον κοιτας στα δοντια. Τι να κανουμε δυστυχως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Vsmyself

 

Προσωπικά δεν προσπαθώ να πίσω κανέναν ότι αυτά τα προγράμματα είναι τέλεια και πρέπει να συμμετέχουν όλοι οι άνεργοι. Αλίμονο!

Απλά προσπαθώ να απαντήσω και να συμβάλω όσο μπορώ σε προβληματισμούς και ερωτήσεις να βοηθήσω ώστε να μην γίνετε εκμετάλλευση και κοροϊδία από τους “μεγαλοκαρχαρίες”. Να βρω καλά στοιχεία σε ένα πρόγραμμα, που πιστεύοντας ότι υλοποιώντας το σωστά μπορεί να υπάρχει έστω και ένα μικρό κέρδος σε αυτό το χάος τις ανεργίας που κυριαρχεί.

Συμφωνώ σε πολλά θέματα και ενστάσεις σας, όπως ότι πολλές επιχειρήσεις επαναπαύονται έχοντας δωρεάν προσωπικό (κι αυτό είναι από τις αστοχίες του προγράμματος που θα μπορούσε να προβλεφθεί μην επιτρέποντας π.χ. σε επιχείρηση να συμμετέχει πάνω από 1-2 φορές) απλά θεωρώ ότι γι αυτές τις επιχειρήσεις που το κάνουν θα είναι μπούμερανγκ, γιατί και ο εργαζόμενος θέλει χρόνο να αποδώσει δεν είναι ρομπότ πατάς το κουμπί και έχει προσαρμοστεί.

 

Ξαναλέω αυτά τα προγράμματα δεν πιστεύω ότι δίνουν λύση στην ανεργία, όπως πολλοί πιστεύουν ότι υπάρχουν, αλλά να πάρεις μια προϋπηρεσία, όταν ξεκινάς χωρίς να το κάνεις παντελώς δωρεάν όπως γινόταν σε παλαιότερους χρόνους.

Πόσοι ξεκινώντας την καριέρα τους δεν αντιμετώπισαν το “λιπάμαι, ψάχνουμε κάποιον που να έχει προϋπηρεσία!!!”

Δεν είναι ο σκοπός του πιστεύω οι άνεργοι να ανακυκλώνονται (όπως πράγματι πολλοί κάνουν) με voucher ώστε η ανεργία στα χαρτιά να πέσει (όχι ότι αυτό δεν το εκμεταλλεύονται οι εκάστοτε κυβερνήσεις) αλλά να δοθεί μία ώθηση.

Γι αυτό και λέω να βλέπετε όσους φορείς μπορείτε περισσότερους και η πρακτική να είναι πάνω σε αυτό που θέλει κάποιος να ασχοληθεί στο μέλλον και στην ειδικότητα του καθενός κι όχι όπως έχω παρατηρήσει να μην επιλέγουν καν τις επιχειρήσεις οι καταρτιζόμενοι.

Όσο αφορά το να σε κρατήσουν στην δουλειά, οι σοβαρές επιχειρήσεις πιστεύω που θεωρούν ότι είναι μία ευκαιρία γι΄ αυτούς να βρουν “ταλέντα” έχοντας το περιθώριο 5 μήνες δωρεάν γι αυτούς δοκιμαστική περίοδο και 6 μήνες επιπλέον χωρίς καταβολή ενσήμων. Αν θέλουν να έχουν πραγματικό όφελος θα κρατήσουν. Σε μας που προσπαθήσαμε να υλοποιήσουμε το πρόγραμμα αυτό όσο καλύτερα μπορούσαμε από τα 2 τμήματα, 6 και 7 ατόμων, στους 3 έγινε πρόσληψη και πληρώνονται κανονικά.

Το να μην πληρώνει ο εργοδότης από εκεί και πέρα το βλέπω απίθανο, γιατί τουλάχιστον όσο διαρκεί το 6μηνο που τους επιδοτούν, αν δεν καταβάλουν πλέον μέσω τραπέζης με αποδεικτικά πληρωμής την μισθοδοσία δεν τους πληρώνει τίποτα ο ΟΑΕΔ.

 

 

btw δεν έχω κάτι μαζί σου φίλε μου απλά λέμε τις γνώμες μας

 

Φυσικά το κατανοώ και δεν παρεξηγώ ούτε προσβάλλομαι, παρόλο που βλέπω ότι κάποιοι βλέπουν εντελώς διαφορετικά την παρουσία μου εδώ, γιατί γνωρίζω ότι οι περισσότεροι που υλοποιούν τα προγράμματα σας κοροϊδεύουν.

Το μόνο που θα απαντήσω είναι ότι sofoklis29 είμαι εδώ πριν ανακοινωθεί ότι θα βγει καινούργιο πρόγραμμα. Αν ήθελα “πελατάκια” θα μπορούσα να το κάνω με ένα κάρο άλλους τρόπους εύκολους όπως το κάνουν πολλοί μαζεύοντας “προβατάκια” να κάνουν αιτησούλες παίρνοντας τα προσωπικά δεδομένα και καθοδηγώντας τους χωρίς να έχει βγει καν το νέο πρόγραμμα και όχι λέγοντας τι να προσέχετε και πως να προστατευτείτε.

Ότι κάνω το ξαναλέω το κάνω επώνυμα ακριβώς γιατί δεν κοροϊδεύω κανέναν και μπορείς να το διαπιστώσει όποτε θες αυτό sofoklis29, γνωρίζοντάς με από κοντά αν θέλεις και ρωτώντας και τους καταρτιζόμενους εδώ αν τους κοροϊδεύει κανείς και τι ποσοστό από αυτούς παραμείνανε στην επιχείρηση και μετά την πρακτική. Αν εσύ βρήκες εργασία και δεν έχεις ανάγκη, αυτά τα προγράμματα είτε γιατί έχεις αποκτήσει προϋπηρεσία πλέον ή είτε δεν χρειάζεσαι έστω αυτό οικονομικό βοήθημα μιας και εργάζεσαι, είναι ευχής έργο και σου εύχομαι ακόμα καλύτερα στην μελλοντική σου σταδιοδρομία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες ηρεμα με τον συνανθρωπο...Ηρθε στο forum και μας ανοιξε τα ματια πολλεεεεεεεεες σελιδες πισω!!!Προσωπικα βοηθησε στην πολη μου να ξυπνησουν μερικοι και να παει για κλεισιμο κεκ που απλα τα αρπαζε!Εμμεσα μεν...αλλα βοηθησε.

Ειμασταν στο σκοταδι πριν απο την αφιξη του...

Οποτε λιγο σεβασμο...δεν κοροιδευουν ολοι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μίλησα με το ΚΕΚ  και μου είπαν ότι σε αυτούς το σύστημα βγάζει ότι οι πληρωμές μας είναι "κλειδωμένες" ότι και καλά έχουν εγκριθεί και απλά περιμένουμε απο μέρα σε μέρα, ξέρει κανείς πόσο "διάστημα" παίρνει απ την στιγμή που "κλειδώνουν" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμας τα χαρτια μας φτασανε στο παρακαταθετικων και δανειων. Για να δουμε τι γινεται??? Και οτι καθε φορα πληρονονται 100 κεκ. Ετσι μου ειπε προσωπικα η Υπαλληλος. Ελπιζω αυτη τη φορα να ειμαι και εγω μεσα σε αυτα τα 100 κεκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πήγα και έκανα τη φορολογική μου δήλωση... Για 330e(τα χρήματα της θεωρίας), κουστούμι 1.000e χωρίς να έχω τίποτα στο όνομά μου και να μένω με τους γονείς μου... Τα συμπεράσματα δικά σας... ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πήγα και έκανα τη φορολογική μου δήλωση... Για 330e(τα χρήματα της θεωρίας), κουστούμι 1.000e χωρίς να έχω τίποτα στο όνομά μου και να μένω με τους γονείς μου... Τα συμπεράσματα δικά σας... ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ!!!

 

Τι λες τωρα. Η φορολογικη σου ειναι μονο αυτο το εισοδημα με τα 330ευρω και θελει να πληρωσεις 1000ευρω;

 

Οτι να ναι αν ισχυει κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λες τωρα. Η φορολογικη σου ειναι μονο αυτο το εισοδημα με τα 330ευρω και θελει να πληρωσεις 1000ευρω;

 

Οτι να ναι αν ισχυει κατι τετοιο.

Ότι να ναι αλλά θα τα πληρώσουμε... Δηλαδή αν δεν έπαιρνα κ αυτά, χωρίς εισόδημα πάλι θα πλήρωνα... Αν δεν το διορθώσουν από το Υπουργείο, θα γίνει χαμός! Εμάς βαράνε και πιπιλάνε τη καραμέλα "βοήθεια στους ανέργους"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι να ναι αλλά θα τα πληρώσουμε... Δηλαδή αν δεν έπαιρνα κ αυτά, χωρίς εισόδημα πάλι θα πλήρωνα... Αν δεν το διορθώσουν από το Υπουργείο, θα γίνει χαμός! Εμάς βαράνε και πιπιλάνε τη καραμέλα "βοήθεια στους ανέργους"...

Για ποιο λογο με 330 ευρω εισοδημα να πρεπει να δωσεις 1000;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πήγα και έκανα τη φορολογική μου δήλωση... Για 330e(τα χρήματα της θεωρίας), κουστούμι 1.000e χωρίς να έχω τίποτα στο όνομά μου και να μένω με τους γονείς μου... Τα συμπεράσματα δικά σας... ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ!!!

 

Ή λες μούφες ή σου ήρθε κάνα χρέος παλιό που είχε στην εφορία ή έχεις κάτι στο όνομα σου και περνάς τα τεκμήρια...αλλίως δεν γίνεται με καμία παναγία...υπάρχει αφορολόγητο...χαμηλό αλλά εσύ ούτε που το φτάνεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή λες μούφες ή σου ήρθε κάνα χρέος παλιό που είχε στην εφορία ή έχεις κάτι στο όνομα σου και περνάς τα τεκμήρια...αλλίως δεν γίνεται με καμία παναγία...υπάρχει αφορολόγητο...χαμηλό αλλά εσύ ούτε που το φτάνεις.

Άλλη δουλειά δεν είχα... Εγώ παραθέτω τι έγινε σε μένα γιατί θα το δουν μπροστά τους κι άλλοι... Τι χρέος να έχω ρε φίλε αφού δεν έχω τίποτα στο όνομά μου; Χαράτσια; Η νομοταγία θα μας φάει εμάς που τα πληρώνουμε όλα μέχρι και τελευταίο cent...

Μην είσα τόσο αεράτος γιατί θα σου έρθει και σένα το κουστουμάκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ξανααναφερθεί πριν λίγες σελίδες ότι αυτό γίνεται επειδή μας εμφανίζει ως ελ.επαγγελματίες και όχι ως μισθωτούς.Λέγεται θα διορθωθεί, θα δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ξανααναφερθεί πριν λίγες σελίδες ότι αυτό γίνεται επειδή μας εμφανίζει ως ελ.επαγγελματίες και όχι ως μισθωτούς.Λέγεται θα διορθωθεί, θα δούμε...

Μακάρι, αλλά δεν βλέπω καμιά κινητικότητα...

Ή λες μούφες ή σου ήρθε κάνα χρέος παλιό που είχε στην εφορία ή έχεις κάτι στο όνομα σου και περνάς τα τεκμήρια...αλλίως δεν γίνεται με καμία παναγία...υπάρχει αφορολόγητο...χαμηλό αλλά εσύ ούτε που το φτάνεις.

Και κάτι ακόμα για πληροφόρηση σου... Και με 0 εισόδημα και με τίποτα στο όνομά μας και μένουμε με τους δικούς μας πάλι φορολογούμαστε γιατί υπάρχει τεκμήριο διαβίωσης 3000€... Μας φορολογούν το τίποτα... Πριν ξαναμιλήσεις λοιπόν, ψάξου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτε θα λαβουμε τα κωλοχαρτα απο τα κεκ να παρουμε την υποτηθεμενη επιστροφη φορου? τι θα γινει με το καπελο που θα φαμε για 305 ψωροευρω?

 

ας μας απαντησει καποιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πήγα και έκανα τη φορολογική μου δήλωση... Για 330e(τα χρήματα της θεωρίας), κουστούμι 1.000e χωρίς να έχω τίποτα στο όνομά μου και να μένω με τους γονείς μου... Τα συμπεράσματα δικά σας... ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ!!!

Και θα τα δώσεις??? Ο λογιστής τι είπε??? Είναι οριστικό αυτό???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...