Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ρε παιδιά, τα ΚΕΚ μπορεί να έχουν χίλια στραβά, τα ξέρω απο πρώτο χέρι, αλλά δε σημαίνει πως φταίνε για όλα.

δεν υπάρχει λόγος να βρίζετε όποιον δείτε μπροστά σας.

 

σε αυτά τα προγράμματα δε σας πληρώνουν τα ΚΕΚ.

Το κράτος σας πληρώνει.

νομίζετε ότι ξέρουν πότε θα πληρωθείτε και δε σας το λένε;

κι αν κάποιος σας είπε ότι θα πληρωθείτε μέχρι 15/5 είναι γιατί κάτι τέτοιο θα τους είπαν και αυτούς από το υπουργείο.

(ή πολύ απλά τους πρήξατε τα ούμπαλα και θέλαν να σας ξεφορτωθούνε)

 

ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΜΕΡΙΚΟΙ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά, τα ΚΕΚ μπορεί να έχουν χίλια στραβά, τα ξέρω απο πρώτο χέρι, αλλά δε σημαίνει πως φταίνε για όλα.

δεν υπάρχει λόγος να βρίζετε όποιον δείτε μπροστά σας.

 

σε αυτά τα προγράμματα δε σας πληρώνουν τα ΚΕΚ.

Το κράτος σας πληρώνει.

νομίζετε ότι ξέρουν πότε θα πληρωθείτε και δε σας το λένε;

κι αν κάποιος σας είπε ότι θα πληρωθείτε μέχρι 15/5 είναι γιατί κάτι τέτοιο θα τους είπαν και αυτούς από το υπουργείο.

(ή πολύ απλά τους πρήξατε τα ούμπαλα και θέλαν να σας ξεφορτωθούνε)

 

ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΜΕΡΙΚΟΙ;

 

 

φίλε μου θα ΕΠΡΕΠΕ να ξέρουν πότε θα πληρωθούμε γιατί αυτοί και ΜΟΝΟ αυτοί ξέρουν  πως και πότε έστειλαν τα χαρτιά μας  εκεί που πρέπει σταλούν άρα στο περίπου και με βάση πείρας εφόσον είναι η δουλειά τους και τρέχουν τόσα διαφορετικά τμήματα συγχρόνως  ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να ξέρουν. Το "δεν έχουμε ιδέα" δεν είναι απάντηση. Δεν βρίζουμε κανένα αν και θα έπρεπε να ρίξουμε κανένα καντηλάκι μήπως και βγάλουμε άκρη επιτέλους, Σίγουρα  το κράτος μας πληρώνει αλλά τα ΚΕΚ  είναι μεσάζοντας μεταξύ των ανέργων και του υπουργείου οπότε δεν υπάρχει η δικαιολογία δεν ξέρουμε είναι η δουλειά τους να ξέρουν!Δεν ξέρω για εσένα φίλε μου αλλά εγώ  έχω τελειώσει 5 μήνες κλεισμένους και πάω για τον 6ο μήνα κοροιδίας! Λοιπόν τι δεν καταλαβαίνεις εσύ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς δεν είχες ποτέ συναλλαγές με το δημόσιο.

το είπες και μόνος σου. στο περίπου. οκ, κάνανε μια εκτίμηση και σου είπανε ας πούμε 15/5.

δε πέσαν μέσα.

πως έχεις απαίτηση να ξέρει κάποιος κάτι που δεν εξαρτάται απο τον ίδιο.

 

η δουλειά τους είναι να ξέρουν πότε θα πληρώσει το υπουργείο; :-(

αν είναι να το κλείσουν το μαγαζί και να ανοίξουν μαντείο.

για την ελλάδα μιλάμε. να το πω απλά: όποτε τους κ@υλώσει θα πληρώσουν

 

για το νέο voucher το υπουργείο είχε ανακοινώσει αν θυμάμαι καλά για το φεβρουάριο.

αυτό διαφημίζανε και πολλά ΚΕΚ.

απο μήνα σε μήνα φτάσαμε Μάιο και συνεχίζουμε....

αρα κι εδώ φταίνε τα ΚΕΚ;

 

δεν υπερασπίζομαι τα ΚΕΚ, αλλά σε αυτό το σημείο είμαστε/είσαστε φάουλ.

το μοναδικό σημείο στο οποίο δε φταίνε.

 

αν θέλετε να πιέσετε πάρτε τηλέφωνα στο υπουργείο.

 

με το να μπαίνουμε και να γράφουμε..

δεν πληρώθηκα και πότε θα πληρωθώ και ακόμα να πληρωθώ...

δε πρόκειται να μπούνε τα λεφτά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς δεν είχες ποτέ συναλλαγές με το δημόσιο.

 

φίλε που πουλάς υφάκι πίσω απο ένα πισι δεν έχεις καταλάβει κάν τι σου λέω εγώ. Δεν με ξέρεις δεν σε ξέρω οπότε σε παρακαλώ χαλάρωσε λιγάκι το στυλάκι σου γιατί δεν ξέρεις που παν τα 4 νομίζω. Το voucher 18-29 το περσινό άργησε δεν ξέρω και γώ πόσους μήνες.

 

"αν είναι να το κλείσουν το μαγαζί και να ανοίξουν μαντείο.

για την ελλάδα μιλάμε. να το πω απλά: όποτε τους κ@υλώσει θα πληρώσουν"

 

Μακάρι να το έκλειναν γιατί όσο ρεμάλια είναι στο υπουργείο άλλο τόσο ρεμάλια είναι και στα ΚΕΚ,  δεν είναι μόνο η μία μεριά του υπουργείου που δεν λειτουργεί σωστά είναι όπως το είπες ακριβώς "στην ελλάδα βρισκόμαστε"  τα ίδια σκατά είναι και τα ΚΕΚ, μυρίσαν χρήμα και γέμισε ο τόπος ΚΕΚ που πριν 2-3 χρόνια δεν υπήρχαν στον χάρτη.

 

 Δεν υπερασπίζεσαι τα Κεκ αλλά αυτό κάνεις φίλε μου και δεν καταλαβαίνεις ότι έχεις άδικο! Δεν είπα ποτέ οτι περιμένω τα λεφτά απο το ΚΕΚ είπα ότι δεν δίνουν ΚΑΜΙΑ χρησιμη  πληροφορία εφόσον αυτοί διαχειρίστηκαν τα χαρτιά μας κάτι θα ξέρουν παραπάνω απο μένα και απο σένα και αν δεν ξέρουν τίποτα να το κυνηγήσουν και να μάθουν φίλε μου! Οπως είπα και πριν ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ!

 

"με το να μπαίνουμε και να γράφουμε..

δεν πληρώθηκα και πότε θα πληρωθώ και ακόμα να πληρωθώ...

δε πρόκειται να μπούνε τα λεφτά"

 

Οποιος θέλει μπαίνει και γράφει αυτά που πιστεύει και αυτά που θέλει,δεν νομίζω κανείς να νομίζει ότι θα πληρωθεί αν ποστάρει εδώ, το θεωρώ αυτονόητο

Σε λίγο θα μας πεις εσύ και τι θα γράφουμε...

 

Αν και πάλι φίλε μου δεν το πιασες τότε λυπάμαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι απλο. Εμας παιζουνε αλλες συγκριριες. Παιζει πασχα παιζει πρωτομαγια παιζουνε ΕΚΛΟΓΕΣ. Δυστυχως μας πεσανε ολα μαζι. Αλλα βλεπεις αν ηταν σωστοι οι τυποι απο το υπουργειο θα ειχανε τρεξει το θεμα απο πριν ετσι ωστε οποιος τελιωνε την πρακτικη να πληρωνοταν αμεσως και οχι να λεει καλο Ιουνιο (διοτι ετσι θα το παμε). Αλλα τι να κανουμε? Χιλιες φορες να ξεσπαμε εδω στο forum παρα σε αλλους που δεν φτιανε. Οσο για τον υπαλληλο που εδωσε ημερομηνια χωρις να ξερει καλα να τα παθει. Ας προσεχε , επρεπε να του πει του ανθρωπου : κυριε μου εγω δεν ειμαι πλεον υπευθυνος τα υπολοιπα για λεπτομεριες στο υπουργειο. Αλλα τα θελουνε ενα χερακι μπινελικια γτ και η αλλη η κοπελα απο το forum εδω μεσα την ειρωνευοντουσταν. Οποτε δικαιολογια εκει που πρεπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλησπέρα.

Τα ΚΕΚ έχουν σχέση με τις πληρωμές, όσο αφορά τα χαρτιά και την υλοποίηση του προγράμματος βάση της πρόσκλησης. Αν αποσταλούν τα χαρτιά και είναι όλα ΟΚ και έχει δοθεί εντολή πληρωμής, από εκεί και πέρα το ΚΕΚ δεν έχει ευθύνη είναι καθαρά θέμα του υπουργείου.

 

Μακάρι να το έκλειναν γιατί όσο ρεμάλια είναι στο υπουργείο άλλο τόσο ρεμάλια είναι και στα ΚΕΚ,  δεν είναι μόνο η μία μεριά του υπουργείου που δεν λειτουργεί σωστά είναι όπως το είπες ακριβώς "στην ελλάδα βρισκόμαστε"  τα ίδια σκατά είναι και τα ΚΕΚ, μυρίσαν χρήμα και γέμισε ο τόπος ΚΕΚ που πριν 2-3 χρόνια δεν υπήρχαν στον χάρτη.

 

Δεν είναι όλοι ρεμάλια! Το έχω πει και θα το λέω συνεχώς.

Υπάρχουν και φορείς που προσπαθούν να υλοποιήσουν όσο καλύτερα μπορούν αυτό το πρόγραμμα και να βοηθήσουν όσο μπορούν τους καταρτιζόμενους.

ΚΕΚ γίνανε πολλά γιατί και τα Εργαστήρια Ελευθέρων Σπουδών που έχουν προσβασιμότητα και προδιαγραφές ΑΜΕΑ πλέον λέγονται (κέντρα δια βίου μάθησης). Δεν μυρίστηκαν το χρήμα και τρέξανε, απλά εξελίχθηκαν και σε άλλους τομείς που πριν ήταν μόνο για τους “μεγαλοκαρχαρίες”.

Αν εσύ θέλεις να είναι στο παιχνίδι μόνο 5 μεγάλα κεφάλια που κάνουν ότι θέλουν πιστεύω ότι όφελος δεν θα έχει κανείς και ιδιαίτερα οι καταρτιζόμενοι.

 

Φίλε μου vsmyself κατανοώ την αγανάκτησή σου πίστεψε με, αλλά θεωρώ όμως άδικο να ισοπεδώνουμε τους πάντες και τα πάντα από την στιγμή που δε ξέρουμε όλα τα ΚΕΚ πως λειτουργούν και αν πράγματι κάνουν καλά την δουλειά τους. Το μόνο που γίνεται ισοπεδώνοντας τους πάντες είναι ζημιά και σε αυτούς που δεν είναι λαμόγια.

Αυτά τα έχω πει και σε προηγούμενα post μου αναλυτικότερα.

 

Στην περίπτωσή σου υπάρχει σίγουρα πρόβλημα γιατί αυτή η καθυστέρηση δεν είναι φυσιολογική. Σου συνιστώ να μάθεις τον αρ. Τμήματος από το ΚΕΚ σου και να πάρεις τηλέφωνο στο υπουργείο να δεις τι γίνεται, γιατί φοβάμαι ότι υπάρχει αρνητική δήλωση και γι αυτό καθυστερεί!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Φίλε μου vsmyself κατανοώ την αγανάκτησή σου πίστεψε με, αλλά θεωρώ όμως άδικο να ισοπεδώνουμε τους πάντες και τα πάντα από την στιγμή που δε ξέρουμε όλα τα ΚΕΚ πως λειτουργούν και αν πράγματι κάνουν καλά την δουλειά τους. Το μόνο που γίνεται ισοπεδώνοντας τους πάντες είναι ζημιά και σε αυτούς που δεν είναι λαμόγια.

Αυτά τα έχω πει και σε προηγούμενα post μου αναλυτικότερα.

 

Στην περίπτωσή σου υπάρχει σίγουρα πρόβλημα γιατί αυτή η καθυστέρηση δεν είναι φυσιολογική. Σου συνιστώ να μάθεις τον αρ. Τμήματος από το ΚΕΚ σου και να πάρεις τηλέφωνο στο υπουργείο να δεις τι γίνεται, γιατί φοβάμαι ότι υπάρχει αρνητική δήλωση και γι αυτό καθυστερεί!

 

 

Polytechnon τα έχουμε ξαναπεί αυτά  έχεις δίκιο ότι υπάρχουν και αυτοί που κάνουν σωστά την δουλειά τους, όσο αναφορά την περίπτωση μου δεν είμαι μόνο εγώ, κανείς απ το τμήμα μου δεν έχει πληρωθεί ακόμα, ο τελευταίος τέλειωσε Ιανουάριο εγώ απο Δεκέμβρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vsmyself

Έχεις πάρει τηλέφωνο στο υπουργείο (με τον κωδικό τμήματος) να δεις τι έχει γίνει;

Έχουν πάει τα χαρτιά σας; έχει δοθεί εντολή πληρωμής; Σε ποιο στάδιο είναι; Για ποιο λόγο σου λένε καθυστερεί τόσο πολύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ας το ξέρετε από εδώ και πέρα οτι μπαίνουν μετά από μήνες τα λεφτά. Είχα πάει κατασκήνωση-ομαδάρχης σε δημόσιο φορέα και τα πήραμε μετά από 6-7 μήνες τα λεφτά... Ποια;250€... Εγώ προσωπικά μπαίνω στο tread για να δω αν βγήκε το επόμενο πρόγραμμα άντε και να δω με βάση εσάς πότε περίπου θα πληρωθώ. Συνέχεια άντε πότε και άντε πότε θα πληρωθούμε. 1. θα μπουν σίγουρα τα λεφτά. 2. Αν τα έχετε ανάγκη γιατί δεν έχετε άλλη πηγή εσόδων τότε και εγώ μαζί σας..ΑΛΛΑ στατιστικά παιδιά ελάτε το 95% που πήγαμε στο πρόγραμμα δεν πεινάγαμε κιόλας. 4-5€ την ώρα παίρναμε την ώρα στο πρόγραμμα. Πουθενά έξω ανειδικευτοι δεν παίρνουμε τόσα (Για να μην αναφέρω συνθήκες εργασίας κτλ..). Οποτε και μετά από 3-4 μήνες να τα παίρνουμε χαλαλι.Δίκιο είναι δουλεύω και πληρωνομαι αμεσα αλλά σε σύγκριση με την γενική κατάσταση "καλά" είναι.

Υ.Γ η καθυστέρηση είναι το τελευταίο παιδιά, Κεκ ανοργανωτα, μεσάζοντες, κονδύλια και τα ψιχουλα στον λαό. Κ εμείς το μόνο που λέμε, τα ψιχουλα τώρα αμέσως!!

Politechnon επί της ευκαιρίας κάνεις καλή δουλειά στο θέμα. Ευχαριστούμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tony....Βλακεια ειπες!Αν καποιος δεν εχει αναγκη για ποιο λογο να παει;Απο οσους γνωριζω προσωπικα και πηγανε στο προγραμμα το 95% ΕΙΧΕ αναγκη.

Αν καποιος δεν τα εχει αναγκη και θελει να περναει την ωρα του δεν παει και δεν θα επρεπε να τον δεχεται το συστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά βλακεία δεν είπα. Εννοείται τα έχουμε ανάγκη όλοι αλλά πιστεύω ότι όσοι κάνουν παράπονα συνέχεια εδώ δεν είναι σε απόλυτη φτώχεια.. και αυτό το λέω από το τμήμα μου. Αυτό είπα!. Βλέπω δηλαδή μεγάλη αγανάκτηση επειδή αργεί η πληρωμή. Προφανώς θα έκανε κάποιο καιρό παιδιά. Είναι κονδύλια εκατομυρίων, δεν μπαίνουν σε 1 εβδομάδα ποσο μάλλον με τη γραφειοκρατία που έχουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vsmyself

Έχεις πάρει τηλέφωνο στο υπουργείο (με τον κωδικό τμήματος) να δεις τι έχει γίνει;

Έχουν πάει τα χαρτιά σας; έχει δοθεί εντολή πληρωμής; Σε ποιο στάδιο είναι; Για ποιο λόγο σου λένε καθυστερεί τόσο πολύ;

 

 

Δεν έχω πάρει τηλ στο υπουργείο αλλά το ΚΕΚ μας είπε την προηγούμενη εβδομάδα ότι σε αυτούς (σε ένα σύστημα απ ότι κατάλαβα που μπορούν να μπούν ως ΚΕΚ) δείχνει ότι έχει κλειδώσει η διαδικασία πληρωμής, και καλά ότι τα περιμένουμε απο μέρα σε μέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε ένα τηλέφωνο στο υπουργείο με τον αρ. τμήματος να δεις κι από εκεί τι έχει γίνει, δε χάνεις τίποτα. Και ρώτησέ τους "γιατί καθυστέρησε τόσο η πληρωμή";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...