Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και θα τα δώσεις??? Ο λογιστής τι είπε??? Είναι οριστικό αυτό???

Από τη στιγμή που όλα θα περνάνε στο online της εφορίας δεν μπορεί να κάνει τίποτα ο λογιστής... Αν δεν διορθωθεί το θέμα απο το Υπ. Οικονομικών καθώς μας φορολογούν για αυτά τα χρήματα σαν ελ. επαγγελματίες, τι άλλο να κάνω; Να μην τα πληρώσω και να έχω άλλα προβλήματα μετά;

ποτε θα λαβουμε τα κωλοχαρτα απο τα κεκ να παρουμε την υποτηθεμενη επιστροφη φορου? τι θα γινει με το καπελο που θα φαμε για 305 ψωροευρω?

 

ας μας απαντησει καποιος

Αν φορολογηθείς, τα λεφτά αυτά θα αφαιρεθούν από το φόρο που θα έχεις να πληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από τη στιγμή που όλα θα περνάνε στο online της εφορίας δεν μπορεί να κάνει τίποτα ο λογιστής... Αν δεν διορθωθεί το θέμα απο το Υπ. Οικονομικών καθώς μας φορολογούν για αυτά τα χρήματα σαν ελ. επαγγελματίες, τι άλλο να κάνω; Να μην τα πληρώσω και να έχω άλλα προβλήματα μετά;

Γιατι νομιζω οτι το αφορολογιτο ειναι μεχρι τις 6.000? Παλια που δουλευα το 2008 ειχα φορολογικο εισοδημα 3.400 αν θυμαμαι καλα και δνε πληρωσα ευρω. Τωρα σε βαλανε για 300? Μου φαινεται λιγο παραλογο και δεν νομιζω απο το 2008 μεχρι το 2014 να τα αλλαξανε τοσο πολυ. Γνωμη μου ειναι να παρεις και την γνωμη καποιου αλλου λογιστη . Δεν ξερω αλλα σιγουρα κατι δεν παει καλα εδω περα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα τα εισοδηματα μας θεωρουνται ελευθερου επαγγελματια και δεν υπαρχει αφορολογιτο.Οποτε και ενα μεροκαματο 30 ευρω να εκανες το 2013 θα ενεργοποιηθει το τεκμηριο και θα φορολογηθεις 26% για 3.030 ευρω.Δηλαδη χεσε μεσα....

Απλα ειχε ανακοινωθει οτι θα αλλαξει αυτο στις 24-4-14 αλλα απ'οτι βλεπω δεν αλλαξε τιποτα...και απο τα 1500κατι που πηρα δεν εχει μεινει ουτε ευρω!

Βλεπεις θα φορολογηθουμε βαρβατα....αλλα δεν εχουμε να φαμε απο την αλλη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι νομιζω οτι το αφορολογιτο ειναι μεχρι τις 6.000? Παλια που δουλευα το 2008 ειχα φορολογικο εισοδημα 3.400 αν θυμαμαι καλα και δνε πληρωσα ευρω. Τωρα σε βαλανε για 300? Μου φαινεται λιγο παραλογο και δεν νομιζω απο το 2008 μεχρι το 2014 να τα αλλαξανε τοσο πολυ. Γνωμη μου ειναι να παρεις και την γνωμη καποιου αλλου λογιστη . Δεν ξερω αλλα σιγουρα κατι δεν παει καλα εδω περα

Τι να πω...υποτίθεται θα παίρναμε λεφτά πίσω, τώρα θα πληρώσουμε κι από πάνω...Αφού είχαν ήδη κρατήσεις...Όντως είχανε πει θα αλλάξει αυτό για τους ελεύθερους επαγγελματίες αλλά πότε περιμένουν;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα τα εισοδηματα μας θεωρουνται ελευθερου επαγγελματια και δεν υπαρχει αφορολογιτο.Οποτε και ενα μεροκαματο 30 ευρω να εκανες το 2013 θα ενεργοποιηθει το τεκμηριο και θα φορολογηθεις 26% για 3.030 ευρω.Δηλαδη χεσε μεσα....

Απλα ειχε ανακοινωθει οτι θα αλλαξει αυτο στις 24-4-14 αλλα απ'οτι βλεπω δεν αλλαξε τιποτα...και απο τα 1500κατι που πηρα δεν εχει μεινει ουτε ευρω!

Βλεπεις θα φορολογηθουμε βαρβατα....αλλα δεν εχουμε να φαμε απο την αλλη!

1500κάτι που λες ότι πήρες...έχεις πληρωθεί και πρακτική οπότε; Αυτά δεν τα δήλωσες φέτος; Μόνο της θεωρίας και πρακτική του χρόνου;;;

Εγω παντως δεν πηγα ακομα στον λογιστη και ουτε θα παω αν δεν αλλαξει κατι!Αρκετα με τους μαλακες...

Ούτε εγώ πήγα στο λογιστή και δεν έχω ξανακάνει δήλωση, αλλά έχω απορία και μπορεί να πάω να ρωτήσω αύριο...

Ανάθεμα την ώρα που μπήκαμε στο πρόγραμμα με τις κοροϊδίες τους...

Παιδιά έχει κάνει κανείς άλλος φορολογική???? Ας μας διαφωτίσει κάποιος!!!!!  :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα τα εισοδηματα μας θεωρουνται ελευθερου επαγγελματια και δεν υπαρχει αφορολογιτο.Οποτε και ενα μεροκαματο 30 ευρω να εκανες το 2013 θα ενεργοποιηθει το τεκμηριο και θα φορολογηθεις 26% για 3.030 ευρω.Δηλαδη χεσε μεσα....

Απλα ειχε ανακοινωθει οτι θα αλλαξει αυτο στις 24-4-14 αλλα απ'οτι βλεπω δεν αλλαξε τιποτα...και απο τα 1500κατι που πηρα δεν εχει μεινει ουτε ευρω!

Βλεπεις θα φορολογηθουμε βαρβατα....αλλα δεν εχουμε να φαμε απο την αλλη!

Αυτό ακριβώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι, αλλά δεν βλέπω καμιά κινητικότητα...

 

Και κάτι ακόμα για πληροφόρηση σου... Και με 0 εισόδημα και με τίποτα στο όνομά μας και μένουμε με τους δικούς μας πάλι φορολογούμαστε γιατί υπάρχει τεκμήριο διαβίωσης 3000€... Μας φορολογούν το τίποτα... Πριν ξαναμιλήσεις λοιπόν, ψάξου...

 

Αυτό που λες είναι τεκμήριο διαβίωσης...εφόσον το αφορολόγητο είναι στα 5.000 ευρώ (το οποίο πλέον έχει πάει στις 9.000 από φέτος) τότε δεν φορολογείσαι..γιατί είσαι κάτω από το  ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ!!!!

 

Αυτό με φορολογία σαν ελευθ.επαγγελμ θα το καταργήσουν είπανε μέχρι τις εκλογές. Ούτως η άλλως υπάρχει χρόνος...ειδικά για τα εισοδήματα του 2014 που θα δηλωθούν του χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vsmyself

Αν έχει δοθεί εντολή πληρωμής είναι θέμα ημερών πιστεύω (15-20 μέρες)

 

 

JohnConstantine

Εσύ είσαι στην τελική ευθεία πιστεύω, ξεμπερδεύεις!

 

 

Amoramor

Πράγματι φορολογούν τους ανέργους ως ελεύθερους επαγγελματίες μέχρι στιγμής.

Είπαν θα βγάλουν διορθωτική εγκύκλιο εντός των ημερών.

 

 

Tasgr86

Πράγματι έχει γίνει αναφορά σε προηγούμενα post

 

eidikos33

Είπαν ότι φαίνεται στο σύστημα αυτόματα η βεβαίωση! Δεν το έχω επιβεβαιώσει.

 

 

Backpacker

Όχι δεν λέει μούφες έχουν κάνει μεγάλη πατάτα και τρέχουν να το μαζέψουν τώρα.

Kai ακριβώς το πρόβλημα είναι ότι τοποθετούνται στο σύστhμα με λάθος κωδικό και αντί να τους βάζει στην κλίμακα του ανέργου ή του μισθωτού... τους τοποθετεί στους ελεύθερους επαγγελματίες. Οπότε δεν ισχύει το αφορολόγητο!

Το μεγαλύτερο πρόβλημα το έχουν αυτοί που πήραν του θεωρητικού σκέλους (305€) στο 2013 και στο taxis τους βγάζει να πληρώσουν.

 

 

Μην κάνετε δηλώσεις ακόμα!!!

Να εξαντλήσετε το περιθώριο χρόνου υποβολής των δηλώσεων μέχρι να βγάλουν αυτή την ριμαδοδιορθωτική εγκύκλιο και να μην υπάρχει πρόβλημα στους ανέργους. Και συμβουλευτείτε λογιστή πριν την υποβολή της δήλωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

politechnon  πως φαινεται αυτοματα? πηγα στον λογιστη μου και μου ειπε οτι πρεπει να προσκομισω την αποδειξη την οποια ακομα δεν εχω λαβει απο το κεκ και ετσι οπως το βλεπω δεν προκειται να την λαβω καθολου,παντως στην δηλωση μου που μπηκε εχουν περασει 80 ευρω παρ.φορο απο τα λεφτα της θεωριας μαλλον γιατι τα υπολοιπα τα ελαβα τον μαρτιο,χρειαζομαι χαρτι ναι η οχι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eidikos33

Τις βεβαιώσεις τις στέλνει το Υπουργείο δεν φταίει το ΚΕΚ που δε σας τις έχουν δώσει ακόμα.

Μίλησα εγώ σήμερα με το υπουργείο και μου είπαν ότι περνάει αυτόματα στο σύστημα στο σημείο (το λέω όπως μου το μετέφεραν από το υπουργείο, δεν έχω οπτική επαφή με το σύστημα) “βεβαιώσεις” στο Ε1, όπου είδες κι εσύ υποθέτω την παρακράτηση 80€, και θα δοθούν και βεβαιώσεις (χαρτιά) που πρέπει να υπογραφούν και να αποσταλούν για το τυπικό σκέλος (αν και κανονικά δεν χρειάζεται να σταλεί γιατί σας καλύπτει στο σύστημα που είναι πλέον ηλεκτρονικά, αλλά αυτό το ξέρει καλύτερα από εμένα ο λογιστής) σε περίπτωση που τυχόν σας ζητηθεί από την εφορία.

Αυτό πάντως που μου τόνισαν είναι να μην κάνει κανείς ακόμα δήλωση (μέχρι τώρα καταλυτική ημερομηνία δηλώσεων είναι 30/06/2014 οπότε υπάρχει αρκετός χρόνος) γιατί περιμένουμε την τροπολογία που διορθώνει τον κωδικό 507 (φόρο ελευθέρων επαγγελματιών) ώστε να μην πληρώσουν αυτόν τον παράλογο φόρο οι άνεργοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους μπήκαν τα λεφτά μετά απο τόσους μήνες...τελείωσα 13/12/13 και τα πήρα τώρα! 

 

 

Τώρα όσο αναφορά αυτό που είπατε με του φόρους,είναι λάθος και θα διορθωθεί αργά ή γρήγορα απλά μην κάνετε ακόμα δηλώσεις!! 

Για το 2013 είχα εισόδημα 305 ευρό της θεωρίας τι ακριβώς θα με βάλουν να πληρώσω? Δεν πρόκειται ούτε σέντ να δώσω αν δεν διορθωθεί...ας με κλείσουν μέσα!  :-D  

 

Πάρτε το ήρεμα,να λέτε καλά που πήραμε και τα λεφτά και τα υπόλοιπα θα διορθωθούν !!

Σχεδόν μισό χρόνο τα περίμενα! Πάλι καλά που μου μπήκε καλά ο χρόνος και βρήκα δουλεία τέλη γενάρη γιατί αν περίμενα τα λεφτά να μπούνε μέχρι τώρα χωρίς δουλειά δεν ξέρω τι θα είχα απογίνει! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@polιtechnon

 

ευχαριστώ για το info φίλε μου! για να δούμε τι θα γίνει...

 

 

Επιτέλους μπήκαν τα λεφτά μετά απο τόσους μήνες...τελείωσα 13/12/13 και τα πήρα τώρα! 

 

Σε καλή μεριά αδερφέ!

Εσύ τέλειωσες 13/12 και τα πήρες σήμερα εγώ που τέλειωσα 21/12 μάλλον  θα τα περιμένω τέλος του μήνα! 5 μήνες  "εργασίας και χαράς" και άλλους 5 μήνες στο περίμενε!  ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ!

 

 

μην πληρώσει κανείς εφορία ρε, τι θα μας κάνουν, θα μας κλείσουν μέσα? εδώ άλλοι κλέβουν εκατομύρια κάθε χρόνο και θα ρθούν να μας ζητήσουν 300 και 1000 ευρώ? ας έρθουν να δούν τι θα πάρουν στην τελική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@polιtechnon

 

ευχαριστώ για το info φίλε μου! για να δούμε τι θα γίνει...

 

 

 

Σε καλή μεριά αδερφέ!

Εσύ τέλειωσες 13/12 και τα πήρες σήμερα εγώ που τέλειωσα 21/12 μάλλον  θα τα περιμένω τέλος του μήνα! 5 μήνες  "εργασίας και χαράς" και άλλους 5 μήνες στο περίμενε!  ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ!

 

 

μην πληρώσει κανείς εφορία ρε, τι θα μας κάνουν, θα μας κλείσουν μέσα? εδώ άλλοι κλέβουν εκατομύρια κάθε χρόνο και θα ρθούν να μας ζητήσουν 300 και 1000 ευρώ? ας έρθουν να δούν τι θα πάρουν στην τελική...

ναι μην πληρωνεις εφορια και δεν θα εχεις προβλημα.

 

αυτο που λες δεν παιζει μονο σε σενα δημιουργεις προβλημα.

 

ειναι απλα μαλακες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...