Προς το περιεχόμενο

GTX 770 ή Radeon 7970?


FlocculentVoid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 453
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

πολυ καλη επιλογη , το μονο ψορσαιρ που μου αρεσει πραγματικα και θα ηθελα να ειχα αντι του δικου μου αν δεν εκανε σχεδον τα διπλασια λεφτα 

 

στο μονο που διαφωνουμε ειναι οτι μου αρεσει περισσοτερο  το μαυρο, αλλα επειδη εσυ εχεις και mac καντα σετ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν μαύρο δεν θα το έπαιρνα. Μαύρο έχω και τώρα. Όπως έχω πει, μου αρέσουν οι ριζικές αλλαγές. Από Intel πήγα σε AMD και από ATi σε nvidia. Η επόμενη αναβάθμιση να είμαστε καλά πρώτα, ίσως είναι Intel. Θα μου πεις κάτσε να δεις μέχρι τότε πως θα έχει το πράμα. Ε, κακά τα ψέματα, μεγάλες διαφορές σε πράγματα που λανσάρονται ίδια χρονιά, δηλαδή τεχνολογικών προϊόντων ίδιας περιόδου δεν υπάρχουν. Features και τιμές αλλάζουν.

Έχω φάει κόλλημα με το άσπρο. Αρχίζουν και μου αρέσουν τα άσπρα αυτοκίνητα τώρα. :P

Φλώρεψα. :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και η μοδα των ασπρων αυτοκινητων πιστευω οτι εχει αρχισει να ατονει (και καμια σχεση με φλωρια οταν εβλεπες "τερατακια" στο δρομο να ειναι ασπρα)  , τωρα παιζει πολυ μαυρο ματ :lol:

εχω σκεφτει να κανω το δικο μου ετσι , αλλα ξερω οτι θα το μετανιωσω

(και ειναι και καγκουρια, ας μην κοροιδευομαστε) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τη καγκουρια στο pc εγω ειμαι υπερ με τα 1000 , δε το συζητω, αποκορυφωμα μου  ειναι το mousepad μου της razer για το οποιο ειμαι περηφανος (η κοπελα μου απορει με το παλιμπαιδισμο μου, αλλα τον δεχεται .. ) 

 

για οταν κυκλοφορεις ομως εξω στο δρομο με το καρο σου, εχω τις επιφυλαξεις μου :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ηδη ψωνισει. Περιμενω να παραλαβω sapphire 7970 vapor x απο ελληνικο καταστημα. Προερχομαι απο 7870 oc sapphire

 

Ζήτα και το bundle.Μπορείς να πουλήσεις κάποιο/α από τα παιχνίδια αν θες,πολλοί το κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η GTX 770 είναι μία φρέσκια κάρτα, και το δεύτερο High End μοντέλο της nvidia.

Κοντράρεται με την 7970 Ghz Ediiton και δεν υπάρχει ξεκάθαρος νικητής, καθώς σε κάποια καλύτερη βγαίνει η Ati, σε κάποια άλλη η nvidia.

 

Όπως είναι λογικό η GTX770 ως πιο καινούρια τεχνολογία, καταναλώνει λιγότερη ενέργεια και σε λίγους μήνες με ώριμους drivers αναμένεται να αυξήσει τις επιδόσεις της, όπως συμβαίνει με όλες τις κάρτες και των δύο εταιριών. Η 7970 είναι μία παλιά δυνατή κάρτα γραφικών, όπως και η GTX680.

Αν θέταμε πιο δίκαια (ίδιας χρονιάς κάρτες) το ερώτημα GTX 680 ή 7970, πάλι δεν θα ήταν ξεκάθαρη η κατάσταση. Μιλάμε για τα δύο High End μοντέλα των δύο εταιριών. Αλίμονο αν υπήρχαν ξεκάθαρες διαφορές. Άλλωστε τα Frames per second όταν είναι τόσο κοντά ή και όταν δεν είναι για τους πιο φανατικούς, αρχίζουν να μπαίνουν στο παιχνίδι και άλλα Features, τα οποία τα δίνει η nvidia, με το αζημίωτο πάντα, όπως PhysX, Cuda Cores και το έξυπνο παιχνιδιάρικο προγραμματάκι GeForce Exeperience.

 

Αν κάποιος έθετε το ερώτημα, GTX780 ή Titan, η απάντηση μου θα ήταν GTX780. Πολύ απλά επειδή πρόκειται για πιο καινούριο "πράμα".

 

 

 

Προσωπικά η εποχή που αγόρασα και έμεινα για καιρό με ATi κάρτα γραφικών ήταν η εποχή της nvidia με την GTX480. Έχοντα φύγει από την GTX295 (διπλό PCB), ήθελα κάτι όσο το δυνατόν ήσυχο και κρύο, κάτι που σε καμία περίπτωση δεν το έβρισκα στη τότε ταχύτατη GTX 480. Προτιμούσα 10-15% χειρότερες επιδόσεις και απουσία PhysX, παρά φασαρία και ζέστη και αυτό το βρήκα στο High End μοντέλο της ATi, 5870.

Όταν βλέπω παρόμοιες επιδόσεις μεταξύ των δύο εταιριών, επιλέγω nvidia για το PhysX. Σαφώς δεν έχουν όλα τα παιχνίδια PhysX, αλλά όταν έχουν οι διαφορές σε αυτά που φαίνονται στην οθόνη, είναι χαοτικές.

 

 

 

 

 

PhysX vs No PhysX

 

 

 

Απλά αν δεν το βλέπεις δεν το ξέρεις.. είναι αυτό που λένε "δεν συστηθήκαμε ποτέ" :P

 

Να προσθέσω στο καινούριο του πράγματος ότι οι επιδόσεις που έχουμε δεν είναι από boostαρισμενες υλοποιήσεις,και ότι η τιμή θα πέσει και άλλο όσες συζητήσεις έχουν γίνει γύρω από την τιμή είναι λίγο εκτός μιας και η κάρτα δεν υπάρχει ακόμα στα ράφια ώστε να λειτουργήσει ο ανταγωνισμός,και απ'οτι όλα δείχνουν θα έχει και μεγάλη ζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι καλό στο πρώτο ραντεβού να της πάρω λουλούδια, τι λέτε ?

 

Στα μπιφτέκια βάζετε φρυγανιά ή βρεγμενο ψωμί ?

 

Φίλε καλό gaming με την νέα σου καρτα.

Την Ghz ή την απλή πήρες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thresh νομίζω οτι ξέρεις τι σημαίνει evga εσύ.. αν τωρα θέλεις να σου κάνω εγω μαθήματα πρώτης δημοτικού οχι σε εκτιμώ περισσότερο.. η Evga εχει την ανωτάτη τιμη που πωλείται στην ευρωπη (πλην κάποιων αυτόχθων).. αλλιώς πιοιος θα αγόραζε απο τα καταστήματα ?

 

Οσο για το compute αν πρόσεξες ο φίλος το μετέφρασε ως οτι θα δουλέψει το premier καλύτερα η AMD απο φέτος ..

 

UpDate  Ωπα Funs .. ένας ένας γιατί κοτσάνα ήταν αυτο που γράφηκε ..  ζούμε Ελλάδα μιλάμε για Ελλάδα.. μεταφορικά δεν είδα να βάλετε και οι 3 στη τιμιότητα σας..

 

 

Το Premiere θα υποστηριξει OCL με την CC Suite. Οι beta drivers ηδη συμπεριελαβαν την λειτουργεια.

 

Τωρα μου πεταξες cuda cores. Υπεθεσα οτι αναφερεσαι σε Direct Compute οπου οι εμπορικες mainstream παιχνιδοκαρτες βλεπουν με το κυαλι τις επιδοσεις των αντιστοιχων προσφορων της AMD. 

 

Το γεγονος οτι καποιος δεν επιθυμει να τον θεωρει η Χ εταιρια μαλ*λογοκρισια* αν εσυ το μεταφράζεις σαν ελλειψη διαθεσιμων χρηματων, σου εχω νεα. Δεν ειναι ολοι οι καταναλωτες σαν εσενα. Ευτυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα πρωτοτυπήσουμε παγκοσμίως.. :)

Κοίτα το να μην έχεις δουλειά η χρήματα και κυρίως στην Ελλάδα του σήμερα είναι κατανοητοτατο..

Το να αντιστρεφεις η να εθελοτυφλείς απέναντι στην πραγματικότητα τον μόνο που μπορείς να βλάψεις είναι ο εαυτός σου..

Νομίζεις εγώ δεν είχα AMD κάρτα γραφικών ? Δεν την μέτρησα ? Δεν είδα τι μου πρόσφερε ? Φυσικά και είδα.. και να σου πω και κάτι ακόμα αν μου επιτρέπεις ? Μονο έτσι ξέρεις πια κάρτα σου κάνει .. αν την βάλεις στο δικό σου μηχάνημα,και σε κάνει χαρούμενο..

Τα Tax τύπου Apple κ nVidia είναι καραμελιτσες που έβαλαν άλλοι στο στόμα σου.. για δικούς τους λόγους.

Δεν αντιδικώ μαζί σου ουτε θέλω να σου πω οτι η δίκη μου άποψη είναι η σωστή.Απλα έναν άλλον τρόπο σκέψης βάζω στο τραπέζι.

Στο μόνο που έχεις δίκιο είναι ότι αυτή η πρόταση μου δεν είναι σωστά διατυπωμένη έπρεπε να λέει "αν κάποιος" μιας και αυτό εννοούσα και αποφεύγω να κάνω προσωπική διένεξη μια άποψη..

Αλλά όπως γράφω κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να ακολουθήσει .. οι απόψεις πέφτουν στο τραπέζι και καθείς επιλεγεί αυτή που του ταιριάζει και έχει διαπιστώσει ως καλύτερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μόνο που έχεις δίκιο είναι ότι αυτή η πρόταση μου δεν είναι σωστά διατυπωμένη έπρεπε να λέει "αν κάποιος" μιας και αυτό εννοούσα και αποφεύγω να κάνω προσωπική διένεξη μια άποψη..

Αλλά όπως γράφω κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να ακολουθήσει .. οι απόψεις πέφτουν στο τραπέζι και καθείς επιλεγεί αυτή που του ταιριάζει και έχει διαπιστώσει ως καλύτερη.

 

Αν συμφωνουσαμε δεν θα ειχαμε διαλογο απλα θα κουνουσαμε το κεφαλι μας συμφωνοντας ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω εγω θα ειχα τρελη αγωνια xD Μακαρι να προλαβεις την αλλαγη και να σου ερθει η 770.. Πω δεν χορταινω να βλεπω απειρες Nvidia να θελουν να πουληθουν στις Αγγελιες ^^

Η αντίστροφη μέτρηση άρχισε.. άντε να φύγουν οι "φιλικές" αγωνίες.. :) Tnx for support..

(Δεν δίνει την SC για ευνοήτους λόγους,αλλά θα την κάνω εγώ  :P )

 

post-227308-0-61083600-1370264250_thumb.jpeg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια και εγω ειμαι αναμεσα σε αυτες τις δυο καρτες και δεν μπορω να αποφασισω...Εκει που ημουν ετοιμος να παραγγελω 7970 αλλαξα παλι γνωμη και σκεφτομαι gtx 770...εσεις τι λετε..?εχω διαβασει ολο το θεμα αλλα δεν βγαζω ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε το άλλη μια φορά :P

Ξέχωρα την πλάκα νομίζω ότι το θέμα ειδικά σε αυτό το νήμα έχει εξαντληθεί.το μόνο που ενδεχομένως μπορούμε να κάνουμε είναι να ξαναγράψουμε τα ίδια με άλλα λόγια.. διάβασε λίγο και σε ξένα forums για τον λόγο του ότι αυτοί ψωνίζουν πιο γρήγορα από εμάς και πάρε την απόφαση σου.

 

Ρίξε μια ματιά και εδώ > http://www.insomnia.gr/topic/487926-geforce-gtx-770-%CE%BC%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B4%CF%8C%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-gtx-680-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%AE-%CE%BA%CE%AC%CF%84/

Εγώ είναι αυτονόητο ότι θα σου πω την 770 αφού σήμερα την "παρήγγειλα" στην EvGa.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...