Προς το περιεχόμενο

GTX 770 ή Radeon 7970?


FlocculentVoid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αλήθεια είναι πως σαν stress bench, έχει αποδειχθεί τελείως αναξιόπιστο. Από την άλλη μεριά είναι ένα σημείο αναφοράς. Ένα σημείο αναφοράς επίσης είναι μερικές λούπες 3Dmark, Μetro Last Light, Crysis Benchamark, κλπ. Όπως είναι λογικό, το Furmark είναι πιο μικρό σε μέγεθος και με το άμεσο interface του βλέπεις ακριβώς τι συμβαίνει. Οπότε έχει γίνει σημείο αναφοράς καλώς ή κακώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 453
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το Furmark είναι μια σαχλαμάρα και μισή..

Μπορεί να περνάς το Stability Test και στα γκέιμ να παίρνεις το τρίτο το μακρύτερο..

Καλό είναι τις διαφορές και τις μετρήσεις να τις μετράμε με ''πραγματικά'' τεστ και όχι με StressTestBench.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, από αυτά που διάβαζα και 'γω την περίμενα πατάτα αλλά η κάρτα ήταν τούμπανο, το μόνο αρνητικό της ήταν η κατανάλωση.

90άρες βάραγε, εντάξει δεν είναι χαμηλά, αλλά κάρτα γραφικών είναι..

ισως ειχες καλο κουτι 

 

εγω επειδη την ειχα δει τετοια περιπου εποχη (και ισως πιο καλοκαιρι ) σε κουτι με μηδενικο σχεδον airflow (αλλα ειχε παραθυρο στο πλαι , fuck yeah ! )  η καρτα και εψηνε μπιφτεκια στους 110  και απογειωνοταν 

 

η συγκεκριμενη ηταν reference palit (οχι οτι εχει σημασια αφου μιλαμε για reference) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό λέω και εγώ.
Από την άλλη σαν μέτρο σύγκρισης θερμοκρασιών έστω και αν αυτές δεν θα υπάρξουν ποτέ σε συνθήκες gaming, είναι καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως ειχες καλο κουτι 

 

εγω επειδη την ειχα δει τετοια περιπου εποχη (και ισως πιο καλοκαιρι ) σε κουτι με μηδενικο σχεδον airflow (αλλα ειχε παραθυρο στο πλαι , fuck yeah ! )  η καρτα και εψηνε μπιφτεκια στους 110  και απογειωνοταν 

 

η συγκεκριμενη ηταν reference palit (οχι οτι εχει σημασια αφου μιλαμε για reference) 

Έλα ρε 'συ τώρα, παράδειγμα είναι αυτό ;

Λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Furmark με το fan πάντα στο Auto, έχω δει 100C σε GTX480 Reference της Palit.

το νεο καυτο  stress test ειναι το metro ll 

 

το furmark περα απο τη πλακα ψιλοκοροιδευει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα τεστ δεν είναι επιτυχημένο μόνο από την απόδοση του, αλλά και από το πόσο θεωρείται σημείο αναφοράς. Μην το ξεχνάμε αυτό.
Το σημείο αναφοράς παίζει ρόλο, όπως πρέπει να αναφέρουμε πάντα θερμοκρασία δωματίου όταν μιλάμε για θερμοκρασίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε 'συ τώρα, παράδειγμα είναι αυτό ;

Λολ

ε αυτο ειδα , αυτο λεω 

 

με μια 6950 reference που εβαλε αργοτερα (και ποτε δε καταλαβα γιατι την αγορασε ΚΑΙ αυτη μιας και ηταν ξεκαθαρα χειροτερη)   τα πραγματα ηταν καλυτερα 

 

παντως μη νομιζεις, αρκετος κοσμος εχει κουτια με κακο airflow ή και χωρις ανεμιστηρες  και γινεται φουρνος 

 

δε λες παλι καλα που απο ενα σημειο και μετα πουλανε κουτια με τουλαχιστον ενα πισω 

 

Παλιότερα δεν κορόιδευε το FurMark, μάλλον έχει μείνει πίσω.

ναι αυτο εννοω 

 

και παλι εγω ακομα το τρεχω για να παρω μια ιδεα για πιθανα σοβαρα-χοντρα προβληματα 

 

αν με ρωτησει κανας φιλος δε του λεω βρες το ταδε παιχνιδι, του λεω τα κλασικα προγραμματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω πως ναι.

 

Είχα γνωστό με το Tt Mambo, την Χ1950ΧΤ και closed loop υδρόψυξη της Tt (τραγική).

 

Το τι γινόταν μέσα στο κουτί από θόρυβο και temps, δεν περιγράφεται με λόγια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι. ειδικα παλιοτερα αβερτα 

πχ ηξερα ατομο που ειχε 8800gtx χωρις ουτε ενα ανεμιστηρα (αυτη του καηκε πολυ πριν το μαζικο χαμο των 8800)

 

αυτη τη στιγμη οποιος παει να φτιαξει συστημα τον "προστατευουν" αρκετα οι κατασκευαστες κουτιων και φυσικα καρτων  που τα εχουν πιο μελετημενα τα πραγματα 

 

οποτε ακομα και αν δεν ασχολειται ή φοβαται μην και καλα δημιουργησει θυελλες στο κουτι του δεν εχει προβλημα 

 

θυμισου λιγο παλιοτερα κουτια περασμενης 10ετιας που δεν αναπνεουν απο πουθενα ή πιο φθνες λυσεις που υπαρχουν ακομα και σημερα 

 

εμεις οι μ@λακες καθομαστε και μαζευουμε τη σκονη (εγω τεσπα που δεν εχω φιλτρα) και μας κοροιδευουν κιολας απο πανω που ασχολουμαστε με φουρφουρια και ψυκτρες 

 

τουλαχιστον δε μας καιγονται :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι, τα τελευταία 5-7 χρόνια έχουν αλλάξει πολλά πράγματα στο χώρο των chassis.

 

Και ασχολείται και περισσότερο ο χρήστης με αυτό το θέμα, απλά δες posts πριν 5-7 χρόνια, ΑΝ βρεις.

 

Cable management; Τι είναι αυτό; :Ρ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...