Προς το περιεχόμενο

GTX 770 ή Radeon 7970?


FlocculentVoid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά εσύ πάρε την 7970 :P  Μονο έτσι μπορώ ν'απαντησω στην ουσιωδέστατη κριτική σου..

 

Δεν μου απαντησες ομως !! συνεχιζεις να υποστηρίζεις οτι σε compute ειναι ισχυρότερες οι Nv?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 453
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ θα έπαιρνα Gigabyte 7970 GΕ OC 379€ ή Sapphire 7970GE στα 350€ απέξω από κει που έδειξα πιο πάνω πχ.Δε συγκρίνονται τιμές Ελλάδος με έξω.Είναι άκυρη σύγκριση.

 

Και δεν έχεις "ενδεχομένως" καλύτερο γενικό OpenCL compute με τις radeon.Όλοι bitcoin mining με radeon κάνουν πχ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ συγκρίνεις 2 προϊόντα το ένα με τιμή εξωτερικού και το άλλο με τιμή Ελλάδας? seriously...

 

Εεεε πως αλλιώς θα υποστηρίξουμε την nv ρε thresh? Να μουμε ότι έξω την βρίσκεις απο 340 και να αποδυναμώσουμε το επιχείρημα μας?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thresh νομίζω οτι ξέρεις τι σημαίνει evga εσύ.. αν τωρα θέλεις να σου κάνω εγω μαθήματα πρώτης δημοτικού οχι σε εκτιμώ περισσότερο.. η Evga εχει την ανωτάτη τιμη που πωλείται στην ευρωπη (πλην κάποιων αυτόχθων).. αλλιώς πιοιος θα αγόραζε απο τα καταστήματα ?

 

Οσο για το compute αν πρόσεξες ο φίλος το μετέφρασε ως οτι θα δουλέψει το premier καλύτερα η AMD απο φέτος ..

 

UpDate  Ωπα Funs .. ένας ένας γιατί κοτσάνα ήταν αυτο που γράφηκε ..  ζούμε Ελλάδα μιλάμε για Ελλάδα.. μεταφορικά δεν είδα να βάλετε και οι 3 στη τιμιότητα σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ελλάδα μιλάμε, Ελλάδα ζούμε αλλά EVGA 770/780 δεν έχει έρθει ακόμα εδώ από ότι βλέπω, οπότε η τιμή που ανέφερες είναι εξωτερικού, άρα θα συγκρίνεις με τιμή εξωτερικού και στην 7970...

 

και η 7970 δεν αρχίζει από τα 442 έξω, εκτός αν υπονοείς ότι θα κερδίσει κάτι παραπάνω με το να διαλέξει την Sapphire...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν τεθεί τα επιχειρήματα πολλακις,ένα απ'ολα είναι το physx άλλο είναι οι cuda,για εμένα είναι και το osx για άλλους είναι η ασφάλεια και πάει λέγοντας.. Όταν φτάνεις όμως στο σημείο να λες ότι έχει ενδεχομένως καλύτερο Compute από εκει και πέρα είναι διαστρέβλωση.. μπορείς να πεις εγω αυτη γουστάρω ετσι απλά και εκεί τελειώνουν ολα αν πει κάποιος το αντίθετο θα είναι κα βλαξ.

και σε παω στο παραπάνω παράδειγμα όσο αφορά και την τιμή,γιατι ξέρω οτι θ'απαντησεις αντρίκια,εσυ θα έπαιρνες Saph 7970 στα 442 η EVGA sc 770 στα 429 ?

Εσυ έχεις και το osx που σε περιορίζει

 

Τώρα εγώ τι θα προτιμούσα δε ξέρω.. επιμένω ότι καλύτερα να μείνει κανείς στα 300 και να πάρει μια 7950 που αξίζει πολύ παραπάνω τα λεφτά της από όλες που συζητάμε

 

Αν είναι να αρχίσω να είμαι μπρουκλης θα κοιτούσα μόνο σε 780 για ουσιαστική διαφορά

 

Οι 6αρες και οι ανάλογες rebranded 7αρες δε με έλκουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

 

Οσο για το compute αν πρόσεξες ο φίλος το μετέφρασε ως οτι θα δουλέψει το premier καλύτερα η AMD απο φέτος ..

 

 

 

 

 

Ε μα ναι μονο το premier υπαρχει που κανει χρήση compute.... αλλα τι να πει κανεις ας παραβλέψουμε οτι ακομη και η adobe έχει παρει κατευθηνση να το γυρίσει και να ξεφύγει απο τα δεσμα του cuda!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελλάδα μιλάμε, Ελλάδα ζούμε αλλά EVGA 770/780 δεν έχει έρθει ακόμα εδώ από ότι βλέπω...

 

οπότε η τιμή που ανέφερες είναι εξωτερικού, άρα θα συγκρίνεις με τιμή εξωτερικού και στην 7970...

 

και η 7970 δεν αρχίζει από τα 442 έξω, εκτός αν υπονοείς ότι θα κερδίσει κάτι παραπάνω με το να διαλέξει την Sapphire...

Κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις ? η να το ξαναεξηγησω.. ναι δεν έχει έρθει αλλά και να έρθει ΔΕΝ θα είναι πάνω από το 449..  δηλαδή τιμη EVGA + Μεταφορικά,εκτός και αν καποις είναι βλαξ και την βάλει 480 και την κοιτάζει στο ράφι..

@WalkerSW  προσπαθώ να κάνω εναν εποικοδομητικό διάλογο,ώστε κερδισμένος να είναι ο τελικός χρήστης είτε επιλέξει nVidia είτε AMD  .. συγνώμη φίλε μου το υφακι σου δεν είναι μέσα στην γκάμα μου.. Μπορείς να συνεχίζεις να σχολιάζεις παρ'ολα αυτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

καλά όταν έρθει (κι η SC που είπες όχι η απλή) τα ξαναλέμε για να μην βάζουμε το χέρι στη φωτιά...

 

στο αρχικό post είπες για 429 btw, τιμή EVGA χωρίς μεταφορικά να υποθέσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Εγώ θα έπαιρνα Gigabyte 7970 GΕ OC 379€ ή Sapphire 7970GE στα 350€ απέξω από κει που έδειξα πιο πάνω πχ.Δε συγκρίνονται τιμές Ελλάδος με έξω.Είναι άκυρη σύγκριση.</p>

<p> </p>

<p>Και δεν έχεις "ενδεχομένως" καλύτερο γενικό OpenCL compute με τις radeon.Όλοι bitcoin mining με radeon κάνουν πχ</p>

 

Δεν ξερω που τη βρηκες τη sapphire ghz 350 απεξω.. εκτος αν λες για αλλο μοντελο. Εγω πηρα τη vapor x η οποια ειναι ακομη και απο εξω πιο ακριβη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά όταν έρθει (κι η SC που είπες όχι η απλή) τα ξαναλέμε για να μην βάζουμε το χέρι στη φωτιά...

 

στο αρχικό post είπες για 429 btw, τιμή EVGA χωρίς μεταφορικά να υποθέσω...

ναι δεν ξέρω καν πόσα είναι σίγουρα όχι πάνω από 20 την περιμένω μέρα με την μέρα  να κάνω step up με την 660 ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και επέκταση εγγύησης σε 5/10 έτη νομίζω.

αν δεν κάνω λάθος πλέον δεν μπορείς να το κάνεις σε όλες τις κάρτες της, δοκίμασε τις προάλες ο MD1032 σε μια 670 κι έφαγε άκυρο...

 

την πληρώνεις πλέον την extra εγγύηση http://eu.evga.com/support/warranty/extended.asp

 

ναι δεν ξέρω καν πόσα είναι σίγουρα όχι πάνω από 20

αν δεις τιμές πχ τις 670 σε EVGA κι Ελλάδα, στην πρώτη κάνει 369 χωρίς μεταφορικά κι εδώ κάνει 392-393 + 5 euro αντικαταβολή + 5 μεταφορικά...

 

οπότε παίζει να δεις την 770 SC και πάνω από 450 εδώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν κάνω λάθος πλέον δεν μπορείς να το κάνεις σε όλες τις κάρτες της, δοκίμασε τις προάλες ο MD1032 σε μια 670 κι έφαγε άκυρο...

Μπορείς με 2 προϋποθέσεις να την κάνεις registration και να μην έχουν περάσει 3 μήνες (90 μέρες) απο την αγορά.

Επίσης να έχεις την απόδειξη και να την στείλεις με email.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μπορείς με 2 προϋποθέσεις να την κάνεις registration και να μην έχουν περάσει 3 μήνες (90 μέρες) απο την αγορά.

Επίσης να έχεις την απόδειξη και να την στείλεις με email.

http://eu.evga.com/support/warranty/extended.asp

 

αν το προϊόν τελειώνει σε -KR πρέπει να πληρώσεις, άλλαξε από 1/1/2011...

 

http://eu.evga.com/products/prodlist.asp

 

κι όλα τελειώνουν σε -KR πλέον, ακόμα κι η Titan...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω που τη βρηκες τη sapphire ghz 350 απεξω.. εκτος αν λες για αλλο μοντελο. Εγω πηρα τη vapor x η οποια ειναι ακομη και απο εξω πιο ακριβη

 

354€ (χωρίς μεταφορικά) η 7970 GE Vapor-X http://www.mindfactory.de/product_info.php/pid/preistrend/info/p807172_3072MB-Sapphire-Radeon-HD-7970-Vapor-X-GHz-Edition-Aktiv-PCIe-3-0-x16--Full-Retail-.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...