Προς το περιεχόμενο

GTX 770 ή Radeon 7970?


FlocculentVoid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 453
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φυσικά άλλες πιο εύκολα άλλες πιο δύσκολα ανάλογα την υλοποίηση που θα πάρεις.

Το θέμα όμως είναι ότι για single κάρτα θα κάνεις πολλά χρόνια να το χρειαστείς με αυτές τις επιδόσεις.

Αν θέλεις να παίξεις κ να πειραματιστής για να μάθεις καλύτερα να ξεκινήσεις με επεξεργαστές,θα σε βάλουν πιο εύκολα στην λογική του o/c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ρεζουμέ του review απο τους Σουηδους. Οι οποιοι με την μεθοδο τους,  μετρανε real fps  και όχι fraps fps καθως και latency (σημαντικοτατες παραμετροι για την σωστη αξιολογηση οσο και για την προβλεψη πιθανης εμφανησης stuttering και jittering στο εκαστοτε game.) 

 

Σε μονή καρτα η βασικές εκδόσεις, ref 770 και 7970GE (αυτή είναι η βασική εκδοση πλεον οσο και αν θελουν καποιοi να την λένε oced), ειναι ουσιαστικά ίδιες overall. H oced εκδοσεις 770 είναι ένα 10% πανω απο την βασική 7970GE.

 

Σε συστοιχίες CF/SLI oι 7970 σκαλάρουν καλύτερα απο 770 και είναι 7% πανω overall αλλα αυτο πιθανοτατα να αλλαξει με νεοτερους drivers απο την nv. Μεγαλο προβλημα του cf στις 7970 το stuttering το οποίο είναι αρκετα πιο περιορισμένο σε sli συστοιχίες. Κοινώς ναι μεν μπορει οι 7970 να δείχνουν δυνατότερες σε cf αλλα η τελική εμπειρία παιζει να είναι καλύτερη σε 770sli.

 

Τωρα απο εκει και πέρα οι 770 αυτη την στιγμη κατά μεσω όρο έιναι 10% - 15% ακριβότερη απο την 7970GE. Αν αξίζουν αυτα τα 40-50Ε παραπανω για ένα physx (1-2 σοβαρά παιχνίδια το χρόνο) και τους cuda οπου διαφαίνεται  οτι  οι software delvelopers αρχιζουν να κανους στροφή και να απομακρύνονται απο αυτο, ειναι καθαρά θεμα προσωπικής επιλογής του καθενός! 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας διαβάσουμε και κανένα σοβαρο review.

http://www.sweclockers.com/recension/17074-nvidia-geforce-gtx-770

Δεν έχω ξαναδεί πιο σωστή μέθοδο μετρήσεων.

Οποίος δεν βγάλει άκρη με Google translate και έχει καμία απορία ας μου πει.

Ωραια review οντως... Να σε ρωτησω αναφερει πουθενα στο oc section τιποτα για throttling?? Με εχει πιασει φοβια με αυτη την μλκια που γινεται οταν κανεις oc την καρτα και για μενα απο το πιο βαδικα κρητιρια αγορας ειναι το oc headroom αλλα αμα υπολειτουργει η καρτα τι να το κανω... Βεβαια αν δεν ερθει η 8950 αγορα δεν θα γινει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτο του λέω να περιμένει λίγο ακόμα αν μπορεί,γιατί η 770 θα απομακρύνεται συνεχώς με καλύτερες υλοποιήσεις και οι τιμές θα πέφτουν λόγω ανταγωνισμού,και στις 2 εταιρίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις βρει 770 σε αυτη την τιμη και το σκεφτεσαι ακομα?  :o

Crysis_01_zps8ea6de9f.png

 

Συστημα υπογραφης, 1680x1050, MSAAx2 ~= 1920x1080+ SMAAx2 βγαζει 25-28 fps avg= 660ti αντε να αφησω αερα 2 ολοκληρων fps υπερ της 660ti. (μη γελιομαστε τοσα ειναι)

Δηλαδη τους εχω πιασει ολους στον υπνο με 7950 boost παιζοντας Crysis3. Μαλιστα.

Αυτο εννοουσα πριν, παιρνεις το βραβειο. Και το κακο δεν ειναι οτι τα πιστευεις μονος σου, παρασερνεις κ' αλλους απλα επειδη μπορεις. Το αλλο κακο ειναι οτι εχω amd και κραζω nv, θελοντας και μη, καποιος θα μου βαλει ταμπελα. Τουλαχιστον ελπιζω να διαβαζονται ολα τα μηνυματα. (Η απαντηση στον απο κατω, ειναι τρανη αποδειξη οτι δεν....)

 

Ωραια review οντως... Να σε ρωτησω αναφερει πουθενα στο oc section τιποτα για throttling?? Με εχει πιασει φοβια με αυτη την μλκια που γινεται οταν κανεις oc την καρτα και για μενα απο το πιο βαδικα κρητιρια αγορας ειναι το oc headroom αλλα αμα υπολειτουργει η καρτα τι να το κανω... Βεβαια αν δεν ερθει η 8950 αγορα δεν θα γινει :P

βρε δικε μου, με throttling εχεις καλυτερη θερμικη-ακουστικη συμπεριφορα και ελαχιστα χαμηλοτερη αποδοση. Οταν κανεις o/c αντιμετωπιζεται κυριως με ++powerlimit και παιρνεις αυτο που θελεις. Ακομα πιστευεις οτι το throttling ειναι κακο? (εγω δεν εχω προσεξει ειλικρινα καμια διαφορα με ή χωρις, ουτε stuttering ουτε τιποτα, μικρη διαφορα εχουν, παντα σε στοκ ρολογια. Στις θερμοκρασιες ομως εχουν 3-5C διαφορα.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βέβαια είναι κακό το throttling και φυσικά δε συμβαίνει σε όλες τις κάρτες

 

Αν η nvidia αποφάσισε να κλοκαρει τις 6αρχές και να τις παρουσιάσει ως καινούριες , αλλά χωρίς να φροντίσει να βάλει τη σωστή ψύξη είναι μεγάλο φάουλ της

 

Τουλάχιστον αυτοί που θα τις πάρουν ας κοιτάξουν καμία σοβαρή custom ψύξη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να κλοκαρει τις 6αρες ? Αφου η 780 εχει αλλο διαυλο ...

Αυτή είναι η μόνη ουσιαστικά νέα και η μόνη που αξίζει συζήτησης

 

Η 770 από την άλλη όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βέβαια είναι κακό το throttling και φυσικά δε συμβαίνει σε όλες τις κάρτες

 

Αν η nvidia αποφάσισε να κλοκαρει τις 6αρχές και να τις παρουσιάσει ως καινούριες , αλλά χωρίς να φροντίσει να βάλει τη σωστή ψύξη είναι μεγάλο φάουλ της

 

Τουλάχιστον αυτοί που θα τις πάρουν ας κοιτάξουν καμία σοβαρή custom ψύξη

 

Αυτή είναι η μόνη ουσιαστικά νέα και η μόνη που αξίζει συζήτησης

 

Η 770 από την άλλη όχι

Link.png Site: http://www.amd.com/uk/Documents/PowerTune_Technology_Whitepaper.pdf">AMD Powertune

Οτι πιο κατατοπιστικο βρηκα πανω στο θεμα οταν το εψαχνα. Φανταζομαι οτι δεν throttlaroun ολες για 2 λογους. 

1) Gpu load μικρο

2) Καλη φροντιδα για airflow και temp-control (αν και στην δικη μου περιπτωση δεν ειναι τα temps αλλα limit καταναλωσης ισχυος)

 

Συμφωνω απολυτα οτι η 780 αξιζει συζητησης, ειναι ενας κομμενος τιτανας που συμφερει τους gamers. Σημειωστε εδω ποσοι gamers "πιαστηκαν κοροιδα" με αγορα titan. (οχι επειδη το λεω εγω, το λενε τα νουμερα και η NV με την πολιτικη της. Το ιδιο εγινε στην εισαγωγη της σειρας 7xxx απο την amd οταν δεν ειχε αντιπαλο. Η ουσια ειναι να ξερεις ποτε να αγορασεις και τι)

 

Edit: Ξεχασα το σημαντικοτερο για το powertune. Ισχυει νομιζω κυριως για boost εκδοσεις. Α και ειναι περιττο να αναφερω οτι η NV εχει αντιστοιχη τεχνολογια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συστημα υπογραφης, 1680x1050, MSAAx2 ~= 1920x1080+ SMAAx2 βγαζει 25-28 fps avg= 660ti αντε να αφησω αερα 2 ολοκληρων fps υπερ της 660ti. (μη γελιομαστε τοσα ειναι)

Δηλαδη τους εχω πιασει ολους στον υπνο με 7950 boost παιζοντας Crysis3. Μαλιστα.

Αυτο εννοουσα πριν, παιρνεις το βραβειο. Και το κακο δεν ειναι οτι τα πιστευεις μονος σου, παρασερνεις κ' αλλους απλα επειδη μπορεις. Το αλλο κακο ειναι οτι εχω amd και κραζω nv, θελοντας και μη, καποιος θα μου βαλει ταμπελα. Τουλαχιστον ελπιζω να διαβαζονται ολα τα μηνυματα. (Η απαντηση στον απο κατω, ειναι τρανη αποδειξη οτι δεν....)

 

 

δεν τι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η μόνη ουσιαστικά νέα και η μόνη που αξίζει συζήτησης

 

Η 770 από την άλλη όχι

Ωραία αν την πούμε 680 GE θα αλλάξει κάτι ? Νομίζω πως όχι.. εγώ μόλις έρθει θα την λέω "μωρό μου" :) (αστειεύομαι φυσικά) :rolleyes:

 

Επανήλθαν 429 η SC και 12 μεταφορικά.. > http://eu.evga.com/products/moreInfo.asp?pn=02G-P4-2774-KR&family=GeForce%20700%20Series%20Family&uc=EUR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι απλά ξέρεις τι να περιμένεις και ξέρεις μέχρι που θα φτάσει η κάρτα σου γιατί δεν είναι νέα

 

 

Από την άλλη οι titan/780 που είναι ακόμα καινούριες σαν παιχνιδοκαρτες θα συνεχίσουν να έχουν ενδιαφέρον για πολύ καιρό ακόμα

 

Η δική μου άποψη είναι πως είτε πάρε την 780 , είτε πάρε και όσο πιο οικονομική γίνεται από τις υπάρχουσες γενιές ώστε να έχεις μεγαλύτερο περιθώριο κίνησης αν βγει κάτι νεότερο και ουσιαστικά δυνατότερο

 

Και λέγοντας όσο πιο οικονομικό μιλάω και για 6αρες και φυσικά για amd 7αρες. Και φυσικά δεν αναφέρομαι καν σε τοπ μοντέλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις άδικο αν έχεις να διαθέσεις τα χρήματα για 780,το καλό είναι ότι η EVGA μου δίνει και 3 μήνες να το σκεφτώ και αφού θα έχω δοκιμάσει την 770 ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό ακούγεται ενδιαφέρον

 

 

Παρόλα αυτά είναι και τι θες από μια κάρτα, τη δουλειά σου είναι αρκετά πιθανό να μπορείς να την κάνεις πιο οικονομικά αν θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...