Προς το περιεχόμενο

GTX 770 ή Radeon 7970?


FlocculentVoid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι κάποιοι παίρνουν κόσμο στο λαιμό τους και αυτό γιατί δεν εξηγούν τι δίνει η κάθε εταιρία ή τουλάχιστον δεν προσπαθούν.

Το PhysX το έχουν θάψει, επειδή δεν μπορούν να το έχουν. Το Adaptive Vsync γιατί δεν έχει αναφερθεί ποτέ;

Λέει ο άλλος θα βάλω τώρα μία κάρτα γραφικών που μπορώ και στο μέλλον θα βάλω άλλη μία. Δεν βγήκε κανείς να πει ότι στο μέλλον (1-2 χρόνια) μία τέτοια κίνηση το μόνο που θα καταφέρει είναι να έχει μία άχρηστη σόμπα με δύο "αντιστάσεις" μέσα στο κουτί που θα αποδίδουν όσο η τότε High End ή όσο η τότε mid Range αν αργήσει δύο χρόνια.

Αφήστε που συνήθως ποτέ κανείς δεν το κάνει, αφού δεν βρίσκει την ίδια κάρτα σε καλή τιμή και εν τέλη συμφέρει να αγοράσει το φρέσκο προϊόν που όπως είναι φυσικό λόγω φυσικής εξέλιξης, θα είναι καλύτερο.

 

Η nvidia είναι κακιά και ακριβή, αλλά η Intel είναι τίμια και φθηνή... Κάτι τέτοιο υπάρχει.

Πάρε ένα socket 1150 τώρα και βάλε το motherboard καπέλο.

Σαφώς και κάποιος με 3770 δεν έχει ανάγκη για αναβάθμιση καθώς μιλάμε για ένα από τα κορυφαία Chip, αλλά δεν μπορώ να μην παρατηρήσω ότι υπάρχει φανμποϊσμός προς Intel μεριά και Hating προς nvidia, παρόλο που η Intel κάνει ΤΑ ΤΡΑΓΙΚΑ πράγματα τα οποία καλά τα κάνει κατά τη γνώμη μου μιας και προσφέρει απόλυτες επιδόσεις (με την ανάλογη τιμή πάντα).

 

Θα θεωρούσα πιο σωστό θα πείτε σε κάποιον που ετοιμάζει νέα σύνθεση, "φίλε, θέλεις το απόλυτο; Σκάσε το χρήμα και πάρε 3770K και nvidia κάρτα γραφικών (GTX 780/770) και θα έχεις τα πάντα.

 

Αντίθετα θέλει κάποιος σύστημα για gaming και του προτίνουν ακριβό CPU και κάρτα γραφικών σε καλή τιμή που αποδίδει καλά και θα αποδόσει καλύτερα με Overclocking, τάμα στην Τήνο και προσευχή πριν πέσει για ύπνο.

Θες σύστημα για Gaming;

Ένα φθηνό CPU σε μία πλατφόρμα τελευταίας τεχνολογίας και μία ακριβή κάρτα γραφικών. Απλή, κοινή λογική.

 

Θες Video Editing, Photo Editing και θες τις απόλυτες επιδόσεις επειδή τα deadlines σε πιέζουν; Πάρε ένα ακριβό επεξεργαστή και βάλε μία κάρτα γραφικών σε καλή τιμή να παίζεις και κάνα παιχνίδι που και που.

 

Δεν είναι δυνατόν να προτείνετε ATi 7970 έναντι της nvidia GTX770. Αυτό φτάνει στα σημεία της παράνοιας για να μην πω ότι είναι καθαρά θέμα ζήλιας που πηγάζει από την καθημερινή μιζέρια.

Κάποιος που κοιτάει και σκέφτεται να αγοράσει την GTX 770, σημαίνει ότι τα έχει τα χρήματα.

 

Είναι σαν να λέτε σε κάποιον που ζητάει το Intel 3770, να πάρει AMD 8320. Αφού ο άνθρωπος μπορεί να πάρει το καλύτερο, γιατί να μην το κάνει;

εκει πονταρουν λοιπον και οι πολυεθνικες, περιγραφεις την ουσια του καταναλωτισμου αλλα μαλλον ξεφευγω. 

Στα θεμα μας, διαφωνω μαζι σου. Οχι απολυτα αλλα διαφωνω. Ειδικα στο κομματι με τα bold. Γινεσαι λιγο αντιφατικος και εξηγουμαι:

Απ την μια αναφερεις αναγκες και τις βαζεις ολες στο τραπεζι και δημιουργεις τις αντιστοιχες προτασεις, βαζοντας πολλες παραμετρους στην εξισωση, ομως στα bold βγαζεις μια απ τις πιο σημαντικες εξω απ το παιχνιδι- το κοστος. Δηλαδη επειδη εχεις τα χρηματα θα πας να τα ξοδεψεις? Κρεατα για σφαγη? Αλλο να το κανεις γιατι οντως γνωριζεις τι θα παρεις και αλλο επειδη νομιζεις οτι το αξιζει. Δεν διαφωνω με την νοοτροπια δηλαδη. Διαφωνω με το αποτελεσμα, την κερδοφορια ενος πιο "εξυπνου" με μεσο την εξαπατηση και το marketing.

Η πιο τιμια προταση λοιπον ειναι οταν περιεχει ΟΛΕΣ τις μεταβλητες και απο οσο το δυνατον περισσοτερες οπτικες γωνιες γινεται. Κοστος cooling καγκουρια, ολα πρεπει να τα ζυγισει ο καταναλωτης. Αυτος που αρχιζει και βγαζει παραμετρους ανεξελεγκτα ειναι αξιος της μοιρας του, αλλα τις συνεπειες τις γευονται δυστυχως πολλοι και οχι μονος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 453
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παντως παιδια,με το καλο να βγουνε και οι κανουριες της amd,οι τιμες θα αλλαξουν σημαντικα πιστευω.

Ειτε προκειται για 770,ειτε για 780.Εαν αρχισουν να ριχνουν την Nvidia,υποθετω,ισως να συμβει το αντιθετο,οσοι βιαστηκατε να αγορασετε 770,780,θα το ψιλομετανοιωσετε με τα παραπανω χρηματα.

Το πιο λογικο ειναι να περιμενει κανεις να στρωσουν οι τιμες,και μετα αναβαθμιση.

Γιατι να μην σας περισσεψουν περι των 100 ευρω για 770,η' κανα 150 ισως και παραπανω ευρω για 780,και να παρετε μια ωραια ψυξη ακομη,η' εναν δισκο ssd,η' οτιδηποτε αλλο;

 

Να σου πω εγώ γιατί, και σε αυτό συμφωνώ εν μέρει με τον Heatspreader.

 

Γιατί θα είναι «καταδικασμένος» να περιμένει πότε θα της τη βαρέσει της AMD να βγάλει τη νέα σειρά, και ΑΝ τα πάει εξίσου καλά με την τωρινή, και ΑΝ αυτό επηρεάσει τις τιμές και των δύο, και ΑΝ, και ΑΝ.

 

Επειδή θα έχει χάσει αρκετούς μήνες gaming περιμένοντας το άγνωστο, και που στην τελική αυτά τα λ7 που θα γλυτώσει θα τα πιει σε μπύρες όλο το καλοκαίρι που στην Ελλάδα κρατάει μέχρι τον Οκτώβρη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίγεις μεγάλο θέμα πάλι, και βάζεις πάλι στην εξίσωση όρους και παράγοντες όπως η ζήλεια και η μιζέρια, που δεν έχουν ουδεμία σχέση, δεν ξέρω για ποιο λόγο εξακολουθείς να λες αυτό το πράγμα.

 

Κανείς δεν έχει βάλει το μαχαίρι στο λαιμό κανενός, αν και ΟΚ, υπάρχουν κάποια fanboys που «πιέζουν» προς την κατεύθυνση που θέλουν.

 

Αυτό που κάνουμε, είναι να ενημερώνουμε τον εκάστοτε υποψήφιο αγοραστή τι πρόκειται ν' αγοράσει και τι επιλογές έχει.

 

Μπορεί να είναι σε θέση να πάρει μια 7970 ή μια GTX 680, αλλά να μην τον ενημερώσουμε ότι έχει κι άλλες οικονομικότερες επιλογές; Γιατί τη λέμε στον saiz που προκαλεί κι αυτός όποτε βρει ευκαιρία; Επειδή έδωσε 500€+ για να έχει +4% από μια κλοκαρισμένη 7950 των 260€.

Αντιλαμβάνεσαι ότι μιλάμε για +100% κόστος και +4% στις επιδόσεις κατά μέσο όρο;

ΟΚ, εσύ συγκεκριμένα είσαι κατηγορηματικά εναντίον του κλοκαρίσματος σε GPU, αλλά συμπάθα με, είσαι η απόλυτη μειοψηφία (από εμάς εδώ στο forum εννοώ, που ασχολούμαστε), και σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις εγώ προσωπικά δίνω βαρύτητα στην πλειοψηφία.

 

Δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει, αλλά με τα λεγόμενά σου αναιρείς τον όρο vfm, πάνω στον οποίο βασίζεται η πλειοψηφία για να στήσει ένα σύστημα.

Απλά επειδή κάποιος μπορεί, δε σημαίνει ότι έχει πάντα λογική. Όπως π.χ. να θέλει κάποιος να πάρει σήμερα μία GTX 680, ενώ υπάρχει η καλύτερη GTX 770 που κοστίζει λιγότερο. Να μην του πούμε ότι πρόκειται να κάνει λάθος; Απλά επειδή μπορεί να δώσει τα παραπάνω για την ελαφρώς υποδεέστερη GTX 680, σημαίνει ότι έχει λογική να το κάνει;

Κι αν του το πούμε, πάει να πει ότι ζηλεύουμε που έχει 50€ παραπάνω από εμάς; Ή μήπως επειδή συγκρίνουμε δύο nVidia ξαφνικά δεν τίθεται θέμα ζήλειας και μιζέριας;

 

Αν κάποιος δεν πρόκειται να αξιοποιήσει τον 3770Κ με τη χρήση που πρόκειται να κάνει, και ο 8320 του ταιριάζει περισσότερο, γιατί να μην του το προτείνουμε; Επειδή η AMD είναι για τους γύφτουλες και τους μίζερους και η nVidia για τους έχοντες και τους υπεράνω;

Γιατί να μην εξηγήσουμε στον υποψήφιο αγοραστή που συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις τα μόνα που έχει είναι λεφτά στην τσέπη και άγνοια, τι παίζει; Γιατί να τον αφήσουμε να ζει το παραμύθι του;

 

Δε γίνεται στο ίδιο post να χρησιμοποιείς τους όρους «κοινή λογική» και «ζήλεια/μιζέρια». Κάπου τα έχεις μπερδέψει πολύ άσχημα στο μυαλό σου.

 

Επίσης αγνοείς ότι ο καθένας έχει διαφορετικές προτεραιότητες. Εμένα ας πούμε στο παρελθόν μ' έχεις κατηγορήσει για ζήλεια και μιζέρια. Ναι, πήρα την ψωριάρα την 7950 με 267€. Με αυτή όμως δίνω σήμα στη U2711, εσύ ποια οθόνη έχεις στο PC;

To θεμα ειναι οτι ετσι το βλεπεις εσυ, με τα λεφτα και το oc  και το % και δεν ξερω εγω τι αλλο

 

σαφως και δεν με ενδιαφερει, ουτε δινω σημασια τι κανει ενας ταλαιπορος στην καρτα του για να πεισει τον καθενα....εξακολουθω να γελαω :-D  :-D

 

πηρα την καρτα μου την εχω out of the box... ειμαι υπερευχαριστημενος....αυτα που λες, ειναι για 15χρονα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θεμα ειναι οτι ετσι το βλεπεις εσυ, με τα λεφτα και το oc  και το % και δεν ξερω εγω τι αλλο

 

σαφως και δεν με ενδιαφερει, ουτε δινω σημασια τι κανει ενας ταλαιπορος στην καρτα του για να πεισει τον καθενα....εξακολουθω να γελαω :-D  :-D

 

πηρα την καρτα μου την εχω out of the box... ειμαι υπερευχαριστημενος....αυτα που λες, ειναι για 15χρονα

 

Αν είσαι εσύ ευχαριστημένος που πιάνεις σε ένα game 50 fps και έδωσες 500€, να 'σαι σίγουρος ότι αυτός που έδωσε 260€ κι έχει κι αυτός 50 fps στο ίδιο game, είναι τουλάχιστον διπλά υπερευχαριστημένος σε σχέση με σένα, και εξακολουθεί κι εκείνος να γελάει  :-D   :-D

 

Στην τελική, την προσωπική ευχαρίστηση του καθενός ίσως και να μπορούσες να την αμφισβητήσεις, τους αριθμούς με τίποτα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι εσύ ευχαριστημένος που πιάνεις σε ένα game 50 fps και έδωσες 500€, να 'σαι σίγουρος ότι αυτός που έδωσε 260€ κι έχει κι αυτός 50 fps στο ίδιο game, είναι τουλάχιστον διπλά υπερευχαριστημένος σε σχέση με σένα, και εξακολουθεί κι εκείνος να γελάει  :-D   :-D

 

Στην τελική, την προσωπική ευχαρίστηση του καθενός ίσως και να μπορούσες να την αμφισβητήσεις, τους αριθμούς με τίποτα.

τι προτινεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω εγώ γιατί, και σε αυτό συμφωνώ εν μέρει με τον Heatspreader.

 

Γιατί θα είναι «καταδικασμένος» να περιμένει πότε θα της τη βαρέσει της AMD να βγάλει τη νέα σειρά, και ΑΝ τα πάει εξίσου καλά με την τωρινή, και ΑΝ αυτό επηρεάσει τις τιμές και των δύο, και ΑΝ, και ΑΝ.

 

Επειδή θα έχει χάσει αρκετούς μήνες gaming περιμένοντας το άγνωστο, και που στην τελική αυτά τα λ7 που θα γλυτώσει θα τα πιει σε μπύρες όλο το καλοκαίρι που στην Ελλάδα κρατάει μέχρι τον Οκτώβρη.

Σε αυτο να προσθεσω εγω οτι αντε πες και περιμενει να βγουν οι νεες AMD ,μετα θα του λενε κατσε περιμενε το maxwell που θα εχει ανωτερες επιδοσεις και για να πεσουν και οι τιμες στις τωρινες και παει λεγοντας ...Γενικα εμενα παντα η γνωμη μου ηταν οτι η gpu ειναι κατι που σε ενα pc αλλαζει και δεν την παντρευεσαι ειτε πας στην μια ειτε στην αλλη εταιρεια ,δεν ειναι δηλαδη οπως η cpu ή η μητρικη που και αυτες αλλαζουν  αλλα μετα απο πιο πολυ καιρο .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θεμα ειναι οτι ετσι το βλεπεις εσυ, με τα λεφτα και το oc  και το % και δεν ξερω εγω τι αλλο

 

σαφως και δεν με ενδιαφερει, ουτε δινω σημασια τι κανει ενας ταλαιπορος στην καρτα του για να πεισει τον καθενα....εξακολουθω να γελαω :-D  :-D

 

πηρα την καρτα μου την εχω out of the box... ειμαι υπερευχαριστημενος....αυτα που λες, ειναι για 15χρονα

η μαλακια ειναι οτι νομιζεις οτι εχεις διαστημοπλοιο, και αυτο γινοταν μεχρι τα 6-10 σου χρονια μαν. Απο κει και επειτα ο μεσος ανθρωπος αναπτυσει πολλες ικανοτητες. Αν και πολλοι τσακωνονται με τα μαθηματικα, απλη αριθμητικη ρε φιλε δεν μπορεις να μην νοιαζεσαι για τα %. Βασικα μπορεις, και το δηλωνεις, αλλα αυτο συνεπαγεται διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θεμα ειναι οτι ετσι το βλεπεις εσυ, με τα λεφτα και το oc  και το % και δεν ξερω εγω τι αλλο

 

σαφως και δεν με ενδιαφερει, ουτε δινω σημασια τι κανει ενας ταλαιπορος στην καρτα του για να πεισει τον καθενα....εξακολουθω να γελαω :-D  :-D

 

πηρα την καρτα μου την εχω out of the box... ειμαι υπερευχαριστημενος....αυτα που λες, ειναι για 15χρονα

ναι αλλα τη χρυσοπληρωσες , δε μπορεις να προτεινεις ετσι απλα σε καποιον να δινει τα ιδια χρηματα για κατι που ειναι πολυ υπο συζητηση το κατα ποσο αξιζει 

 

εδω και η 7950 που ο phanispal κι εγω θεωρουμε "ευκαιρια" θα μπορουσε για αρκετους να μην ειναι και να ηταν πιο λογικη και οικονομικη αγορα μια 7870 ή 50 (ή αντιστοιχα μια μια 660ti/600 σκετη πχ και παει λεγοντας ) 

 

εκτος αν θες να κανουμε συζητηση επιπεδου "εχω iphone, εχω galaxy", αμα θες μεσα, ειμαι μανουλα σε κατι τετοια :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι εσύ ευχαριστημένος που πιάνεις σε ένα game 50 fps και έδωσες 500€, να 'σαι σίγουρος ότι αυτός που έδωσε 260€ κι έχει κι αυτός 50 fps στο ίδιο game, είναι τουλάχιστον διπλά υπερευχαριστημένος σε σχέση με σένα, και εξακολουθεί κι εκείνος να γελάει  :-D   :-D

 

Στην τελική, την προσωπική ευχαρίστηση του καθενός ίσως και να μπορούσες να την αμφισβητήσεις, τους αριθμούς με τίποτα.

Πεφτεις συχνα σε αυτη την παγιδα συγκρισης οσο καιρο διαβαζω τα posts σου ...Δεν λαμβανεις υποψη την "αποσταση" που διανυεις εσυ για να παιξεις με αυτα τα 50fps ενα παιχνιδι σε σχεση με τον αλλο που παιζει με μαμα ρολογια .Θα μου πεις ναι οκ αλλα λαμβανω υποψη οτι εδωσα 150 ευρω λιγοτερα και εχω ιδιες επιδοσεις ,συμφωνοι ,πλην ομως εγω που δεν θελω να παιζω τα games 24/7 με οc ή καποιος αλλος δεν θα προτιμησω αυτο που εσυ επιλεγεις πχ μια 7950 .Ειναι αλλες οι "προδιαγραφες" μου εμενα στις προτιμησεις μου για μια gpu γενικα μιλωντας ,οποτε στον ορο vfm η πρωτη λεξη value παυει να ισχυει για την 7950 που δεν εναρμονιζεται στις αρχικες μου απαιτησεις και βγαινει αυτοματα απο την εξισωση συγκρισης .Κανουν πολλοι το λαθος και νομιζουν οτι το vfm ειναι μια ωμη συγκριση κοστους -επιδοσεων ...Ελα ομως που δεν ειναι ετσι ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίγεις μεγάλο θέμα πάλι, και βάζεις πάλι στην εξίσωση όρους και παράγοντες όπως η ζήλεια και η μιζέρια, που δεν έχουν ουδεμία σχέση, δεν ξέρω για ποιο λόγο εξακολουθείς να λες αυτό το πράγμα.

Εξακολουθώ να το λέω επειδή υπάρχουν άτομα που προτείνουν ATi 7970 GE έναντι nvidia GTX 770.

 

Αυτό που κάνουμε, είναι να ενημερώνουμε τον εκάστοτε υποψήφιο αγοραστή τι πρόκειται ν' αγοράσει και τι επιλογές έχει.

Αυτό είναι κάτι που σίγουρα δεν κάνετε γιατί δεν έχω δει κανέναν να αναφέρει το PhysX και το Adaptive Vsync όταν συγκρίνει ATi - nvidia. 

 

Κανείς δεν έχει βάλει το μαχαίρι στο λαιμό κανενός, αν και ΟΚ, υπάρχουν κάποια fanboys που «πιέζουν» προς την κατεύθυνση που θέλουν.

Αυτό το κάνετε είναι η αλήθεια.

 

Μπορεί να είναι σε θέση να πάρει μια 7970 ή μια GTX 680, αλλά να μην τον ενημερώσουμε ότι έχει κι άλλες οικονομικότερες επιλογές; Γιατί τη λέμε στον saiz που προκαλεί κι αυτός όποτε βρει ευκαιρία; Επειδή έδωσε 500€+ για να έχει +4% από μια κλοκαρισμένη 7950 των 260€.

Αυτό που λες δεν γίνεται. Ποια είναι η κάρτα γραφικών που κοστίζει 260€ και αποδίδει καλύτερα από μία που κοστίζει 500€; Στείλε μου link με τιμές και benchmarks.

Μην το πηγαίνεις αλλού. Αν κάποιος ρωτήσει για δύο κορυφαίες κάρτες ίδιας εποχής διαφορετικών εταιριών, φυσικά και θα γίνει κουβέντα. Θα πρέπει αντικειμενικά όμως να παρουσιάσεις τα υπέρ και τα κατά τους, όχι με βάση τις δικές σου ανάγκες όμως.

Στην περίπτωση GTX770 vs 7970, δεν υπάρχει κουβέντα. Προτείνεις 7970 μόνο αν είσαι φανμπόι και ζηλιάρης.

 

ΟΚ, εσύ συγκεκριμένα είσαι κατηγορηματικά εναντίον του κλοκαρίσματος σε GPU, αλλά συμπάθα με, είσαι η απόλυτη μειοψηφία (από εμάς εδώ στο forum εννοώ, που ασχολούμαστε), και σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις εγώ προσωπικά δίνω βαρύτητα στην πλειοψηφία.

Εγώ αυτό το λέω ότι οι περισσότεροι πάνε σαν τον στραβό στον Άδη.

Την αξιοπιστία δεν την κάνει η πλειοψηφία. Το αντίθετο θα έλεγα μάλιστα. Οπότε προτιμώ να μιλάμε με στοιχεία και όχι με ψήφους.

 

Δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει, αλλά με τα λεγόμενά σου αναιρείς τον όρο vfm, πάνω στον οποίο βασίζεται η πλειοψηφία για να στήσει ένα σύστημα.

Απλά επειδή κάποιος μπορεί, δε σημαίνει ότι έχει πάντα λογική. Όπως π.χ. να θέλει κάποιος να πάρει σήμερα μία GTX 680, ενώ υπάρχει η καλύτερη GTX 770 που κοστίζει λιγότερο. Να μην του πούμε ότι πρόκειται να κάνει λάθος; Απλά επειδή μπορεί να δώσει τα παραπάνω για την ελαφρώς υποδεέστερη GTX 680, σημαίνει ότι έχει λογική να το κάνει;

Κι αν του το πούμε, πάει να πει ότι ζηλεύουμε που έχει 50€ παραπάνω από εμάς;

Ποιος όρισε το Value for money οδηγό; Δεν χρειάζεται να είναι όλες οι συνθέσεις value for money. Μπορεί με το σύστημα μου, να παίζω ότι θέλω και αν έχω κορυφαίες επιδόσεις, δεν θα με χάλαγε καθόλου όμως αν είχα λεφτά, το σύστημα μου να αποτελείται από 680SLI και Intel 3770K.

Το Value for money μπαίνει στην κουβέντα όταν υπάρχει περιοσρισμένο budget.

 

Αν κάποιος δεν πρόκειται να αξιοποιήσει τον 3770Κ με τη χρήση που πρόκειται να κάνει, και ο 8320 του ταιριάζει περισσότερο, γιατί να μην του το προτείνουμε; Επειδή η AMD είναι για τους γύφτουλες και τους μίζερους και η nVidia για τους έχοντες και τους υπεράνω;

Σε όλα είναι καλύτερος ο 3770K από τον 8320. Έστω και 2% να είναι χειρότερος στις καλύτερες περιπτώσεις ο 8320, ο άλλος ζητάει το απόλυτο και αν μπορεί να το πληρώσει γιατί να μην το κάνει; Δεν ζητάει value for money.

 

Δε γίνεται στο ίδιο post να χρησιμοποιείς τους όρους «κοινή λογική» και «ζήλεια/μιζέρια». Κάπου τα έχεις μπερδέψει πολύ άσχημα στο μυαλό σου.

Γιατί δεν γίνεται;

Κάποιος προτείνει με βάση τη μιζέρια και τη ζήλια του και κάποιος άλλο με την κοινή λογική.

 

Επίσης αγνοείς ότι ο καθένας έχει διαφορετικές προτεραιότητες. Εμένα ας πούμε στο παρελθόν μ' έχεις κατηγορήσει για ζήλεια και μιζέρια.

 Τρόλαρες στα Apple αν δεν κάνω λάθος. Δεν θυμάμαι καλά μιας και το ignore list μου είναι αρκετά μεγάλο και ξεμπλοοκάρω κατά καιρούς ελπίζοντας σε εξέλιξη των μελών αυτών.

 

Ναι, πήρα την ψωριάρα την 7950 με 267€. Με αυτή όμως δίνω σήμα στη U2711, εσύ ποια οθόνη έχεις στο PC;

Τι μου λες ακριβώς τώρα; Παραδέχεσαι ότι κάνεις κόντρες μεγέθους αντρικού μορίου;

Καλά είχα καταλάβει τελικά...

 

Το μονο που θελω να σχολιασω,στα πιο πολλα συμφωνω, ειναι γιατι φερνεις ως παραδειγμα το physX... Μου θεωρεις φοβερο κατορθωμα μια γαματη τεχνολογια να μπαινει σε ελαχιστα παιχνιδια?!?! Δλδ ειναι βασικο κριτηριο αγορας το physx διοτι ο αλλος θα παιξει μονο Borderlands 2,Alice 2,Metro,Batman και Hawken??? Σε ολα τα υπολοιπα παιχνιδια ειναι μουφα το physx... Αλλα το point ειναι αλλου,δεν μπορεις να το βαζεις κριτηριο οταν χρησιμοποιηται σωστα μονο σε 5 παιχνιδια απο τα χιλιαδες! Και οχι εγω δεν θα εδινα οπως ειπε και καποιος +30-40€ για να εχω physX και καλυτερους drivers (λολ σε αυτο)...

Και ένα παιχνίδια να βγει και μάλιστα κορυφαίος τίτλος όπως Batman και Metro, αρκεί. Πρότεινε το εσύ και άσε τον άλλον να διαλέξει. Μπορεί για εσένα και για εμένα να μην λέει τίποτα, για τόν άλλος όμως να έχει ενδιαφέρον.

 

Ναι μεν ειναι σωστο να παρει την 770 σε σχεση με την 7970ghz,αλλα το σωστοτερο θα ηταν να την συγκρινει με μια 8950 οταν αυτη θα ερχοταν... Οποτε ναι αν χρειαζεται και εχει τοσο αναγκη αυτην την αλλαγη ας παρει την 680...σορυ την 770 :P

Δεν το βρίσκω απαραίτητο. Περισσότερο οπαδικό μου κάνει αυτό. "Η nvidia έβγαλε την 780, περίμενε να δειτε τι θα πάθετε με την 8970."

Συγκρίνουμε με ότι υπάρχει στα ράφια, χωρίς νεύρα και φανατισμούς. So simple.

 

Ξανα λεω βεβαια οτι η 7970 vapor x εχει ιδια τιμη με την 770. Ακομη και σημερα. Και η ερωτηση ειναι προφανης. Στα reviews της δινουν ιδιες αποδοσεις με την 770 reference. Αρα εχουμε δυο καρτες με ιδιες αποδοσεις και με ιδια τιμη. Η μια βεβαια ειναι δοκιμασμενη και ισως η καλυτερη υλοποιηση σε 7970. Η αλλη (770) δεν ξερουμε αν θα βγαλει προβληματα στο μελλον καθοτι οι υλοποιησεις ειναι ακομη οι πρωτες. Και σε καθε περιπτωση δεν θα δει κανεις διαφορα αναμεσα στις δυο καρτες στη πραξη εκτος απο τα psysix games. Και αυτα δεν τα λεω ως εμπειρος (καθοτι δεν ειμαι) αλλα αυτα βγαινουν διαναζοντας το παρον νημα.

Οι drivers δεν θα αναβαθμιστούν; Μόνο στις Ati αναβαθμίζονται και τα reviews βαφτίζονται "παλιά";
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Κανουν πολλοι το λαθος και νομιζουν οτι το vfm ειναι μια ωμη συγκριση κοστους -επιδοσεων ...Ελα ομως που δεν ειναι ετσι ...

και βεβαια ειναι και ακομα και αν βγαλεις απ'εξω το οποιο o/c (εν τω μεταξυ το αστειο ειναι οτι ολοι οσοι λετε δε θελω να κλοκαρω εχετε ανεβασμενουν επεξεργαστες.. )  το οποιο δεχομαι, παλι για high end προς enthusiast καρτα δεν αξιζει τα λεφτα με αλλες μικροτερες ακομα και στοκ να ειναι η συγκριση

 

παντα το ταβανι των επιδοσεων κοστιζε δυσαναλογα πολυ για τα παραπανω που προσφερει σε σχεση με πιο φθηνα μοντελα

 

αποψη μου παντως  ειναι οτι με τις καρτες των 500 ,600 και 1000 ευρω χανεται τελειως το μετρο και η μπαλα και ανοιγει η ορεξη σε ολες τις εταιρειες να χτυπησουν κι αλλο στο ψαχνο (οπως πχ γινεται με τα smartphones που βλεπουμε γελοιες τιμες) 

 

βεβαια ο καθενας ο,τι θελει κανει τα λεφτα του και δικαιωμα του να εχει και την αποψη του, αλιμονο, απλα πρεπει να ειπωθουν και αυτες οι αποψεις γιατι θεωρειται απολυτα  φυσιολογικο να δινονται καποια ποσα που δινονται 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση GTX770 vs 7970, δεν υπάρχει κουβέντα. 

 

 

Το γιατι δεν μας έχεις πει ακόμη!! Ειδικα όταν βρίσκεις GE με 50Ε λιγοτερα απο την απλη 770 και όταν παραλληλα οι επιδοσεις τους ειναι σχεδόν ταυτοσημες! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Heat, στα 100 topics στις Αναβαθμίσεις, πόσα είναι εκείνα που οι υποψήφιοι θέλουν το απόλυτο και πόσα που ψάχνουν το value for money επειδή έχουν σφιχτότερο budget;

 

Το monitor το ανέφερα καθαρά για το point μου περί προτεραιοτήτων. Ναι, έχω κράξει στα Apple, αλλά όχι επειδή είμαι μίζερος και δεν έχω να πάρω iPhone, όπως υποστηρίζεις.

 

 

 

konstantinos77, άσε με εμένα και την εκνευριστική Vapor-X μου, όλοι οι κάτοχοι 7950 φτάνουν τις επιδόσεις μιας 7970 με 3 κλικ, χωρίς να χρειάζεται καν να τεστάρουν για σταθερότητα. Αν θες παραπάνω επιδόσεις, ναι, θα χρειαστεί να διανύσεις μια ορισμένη «απόσταση» με trial 'n' error.

 

Αυτό έχω πει και στο παρελθόν στον Heat, ότι οι εποχές που πάσχιζες για μια αύξηση απόδοσης 8%, έχουν περάσει (ίσως όχι ανεπιστρεπτί βέβαια). Τώρα με 3 κλικ είσαι στο +20-25%. Αν θες 30-35% και βάλε, απαιτείται προσπάθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και βεβαια ειναι και ακομα και αν βγαλεις απ'εξω το οποιο o/c (εν τω μεταξυ το αστειο ειναι οτι ολοι οσοι λετε δε θελω να κλοκαρω εχετε ανεβασμενουν επεξεργαστες.. )  το οποιο δεχομαι, παλι για high end προς enthusiast καρτα δεν αξιζει τα λεφτα με αλλες μικροτερες ακομα και στοκ να ειναι η συγκριση

 

παντα το ταβανι των επιδοσεων κοστιζε δυσαναλογα πολυ για τα παραπανω που προσφερει σε σχεση με πιο φθηνα μοντελα

 

αποψη μου παντως  ειναι οτι με τις καρτες των 500 ,600 και 1000 ευρω χανεται τελειως το μετρο και η μπαλα και ανοιγει η ορεξη σε ολες τις εταιρειες να χτυπησουν κι αλλο στο ψαχνο (οπως πχ γινεται με τα smartphones που βλεπουμε γελοιες τιμες) 

 

βεβαια ο καθενας ο,τι θελει κανει τα λεφτα του και δικαιωμα του να εχει και την αποψη του, αλιμονο, απλα πρεπει να ειπωθουν και αυτες οι αποψεις γιατι θεωρειται απολυτα  φυσιολογικο να δινονται καποια ποσα που δινονται 

Οχι φιλε qsis δεν ειναι αυτο το vfm οταν σου επαναλαμβανω υπαρχουν στις δικες μου παντα προτιμησεις καποιοι παραγοντες οπως ανεφερα το μη 24/7 οc μιας gpu .Το πρωτο πραγμα που κανεις πριν συγκρινεις 2 gpu ή 2 φρουτα ή οτι αλλο ειναι να ξερεις οτι και τα 2 ειδη πληρουν τις προδιαγραφες-απαιτησεις σου .Αν καποιο απο τα 2 δεν εχει εστω και μια απο τις απαιτησεις αυτες φευγει αμεσως απο την ζυγαρια ή αυτο που λεμε vfm διοτι δεν εχει νοημα ,αυτο ειναι θεμελιωδης κανονας .Το τωρα εσυ προσωπικα ή καποιος αλλος θες να κανεις oc 24/7 στην gpu τοτε εκει μπαινουμε στο δικο σου πλαισιο συγκρισης το οποιο ομως δεν ευθυγραμμιζεται απαραιτητα με την δικη μου λογικη ή καποιου αλλου αυτο σου εξηγω.

Επισης το oc των cpu δεν εχει καμια σχεση με τις gpu ειναι αλλη κουβεντα και στην ουσια του πραγματος ειναι ενας λογος παραπανω σε αυτο που σου λεω ,γιατι αν εγω εχω παρει μια καρτα γραφικων με στοκ επιδοσεις τις υψηλοτερες τοτε ειμαι αναγκασμενος να κλοκαρω για να μην εχω bottleneck αλλιως θα χανω ενας μερος(μικρο-μεγαλο δεν εχει σημασια) της δυναμης της καρτας και αρα θα παει τσαμπα αυτο το παραπανω που εδωσα .

Στα υπολοιπα που λες οτι εχει χαθει το μετρο των τιμων συμφωνω απολυτα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αυτό έχω πει και στο παρελθόν στον Heat, ότι οι εποχές που πάσχιζες για μια αύξηση απόδοσης 8%, έχουν περάσει (ίσως όχι ανεπιστρεπτί βέβαια). Τώρα με 3 κλικ είσαι στο +20-25%. Αν θες 30-35% και βάλε, απαιτείται προσπάθεια.

+00 και γενικα + για ολο το ποστ 

 

@konstantinos

 

ενταξει σε καποια θεματα εχουμε αρκετα διαφορετικη οπτικη (ειδικα στο 24/7 oc) , απο την αλλη κουβεντα κανουμε  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...