Προς το περιεχόμενο

Flirt στην εργασία - Αιτία απόλυσης?


MovingShadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι να πω , μπορεί , κανα 2 φορές είχα πάει στο γραφείο της και μιλάγαμε.....

Επεσες σε πουτανο-θυληκα αμα μου λες οτι εταιρια ειχε 20 γυναικες.

Αλλα και παλι δεν εχει δικαιωμα να σε απολυσει.

Μονο αμα σας ειχανε πιασει να πηδιέστε σε κανενα φωτοτυπικο.  B)

Κυνηγησε την. Συμβουλεψου και δικηγορο για εργασιακα θέματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομικά πάντως από όσο ξέρω δεν μπορείς να κάνεις τίποτα απολύτως.

Απο εκεί και πέρα καλή τύχη στο να βρείς δουλειά στο μπ#%# εχμμμ Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεσες σε πουτανο-θυληκα αμα μου λες οτι εταιρια ειχε 20 γυναικες.

Αλλα και παλι δεν εχει δικαιωμα να σε απολυσει.

Μονο αμα σας ειχανε πιασει να πηδιέστε σε κανενα φωτοτυπικο.  B)

Κυνηγησε την. Συμβουλεψου και δικηγορο για εργασιακα θέματα.

 

Αξίζει τον κόπο μωρε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να δεις πως ειναι να σου την πεφτουν, να ανταποκρινεσαι και στη συνεχεια να απολυουν μονο εσενα επειδη εκανες σχεση με συναδελφο! True story που ειδα με τα ματια μου πριν κανα 5μηνο, και φανταζομαι αρκετες γυναικες θα εχουν ζησει/ακουσει απο φιλες απο πρωτο χερι.

 

Συνηθως παντως, φιλε ts, ειτε στο συμβολαιο, ειτε στο interview, ειτε στα πρωτα briefings σου διευκρινιζουν τη σταση που ακολουθουν σε τετοια θεματα. Θαρρω δηλαδη οτι γνωριζες εκ των προτερων οτι δεν πολυεπιτρεπεται αυτη η φαση μεσα στη συγκεκριμενη επιχειρηση. Και πως το καλταβαινω αυτο? Διοτι οπως φαινεται στην εργοδοτρια επεσε καρφωτη. Και για να πεσει καρφωτη σημαινει οτι αυτος (αυτη) που σε καρφωσε ειχε λογο να το κανει και συνεπως ηξερε οτι θα χασεις τη θεση σου απο εκει. Αρα επρεπε κι εσυ να το ξερεις, λογικα

 

btw αν τα πραγματα ειναι οπως τα περιγραφεις, υπαρχουν κενα. Και για να συμπληρωθουν τα κενα αυτα, πονταρω στο οτι η γκομενα πιο πολυ ενοχλουταν παρα γουσταρε οπως εσυ θεωρεις. Κι επειδη πιθανως να την εφερνες σε δυσκολη θεση να αποφασισε να σε δωσει για να ησυχασει απο την "φιλικοτητα"/"συνομιλα στο fb"/"πηγα κανα 2 φορες στο γραφειο της για κουβεντα".

Αν δε σε εδωσε αυτη, το δευτερο πιθανο σεναριο ειναι το χαλασμενο τηλεφωνο που παιχτηκε αναμεσα στις γκομενες της επιχειρησης, μεχρι που η πληροφορια εφτασε σε αυτην που  δεν χωνευει/ζηλευει την δικια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να δεις πως ειναι να σου την πεφτουν, να ανταποκρινεσαι και στη συνεχεια να απολυουν μονο εσενα επειδη εκανες σχεση με συναδελφο! True story που ειδα με τα ματια μου πριν κανα 5μηνο, και φανταζομαι αρκετες γυναικες θα εχουν ζησει/ακουσει απο φιλες απο πρωτο χερι.

 

Συνηθως παντως, φιλε ts, ειτε στο συμβολαιο, ειτε στο interview, ειτε στα πρωτα briefings σου διευκρινιζουν τη σταση που ακολουθουν σε τετοια θεματα. Θαρρω δηλαδη οτι γνωριζες εκ των προτερων οτι δεν πολυεπιτρεπεται αυτη η φαση μεσα στη συγκεκριμενη επιχειρηση. Και πως το καλταβαινω αυτο? Διοτι οπως φαινεται στην εργοδοτρια επεσε καρφωτη. Και για να πεσει καρφωτη σημαινει οτι αυτος (αυτη) που σε καρφωσε ειχε λογο να το κανει και συνεπως ηξερε οτι θα χασεις τη θεση σου απο εκει. Αρα επρεπε κι εσυ να το ξερεις, λογικα

 

btw αν τα πραγματα ειναι οπως τα περιγραφεις, υπαρχουν κενα. Και για να συμπληρωθουν τα κενα αυτα, πονταρω στο οτι η γκομενα πιο πολυ ενοχλουταν παρα γουσταρε οπως εσυ θεωρεις. Κι επειδη πιθανως να την εφερνες σε δυσκολη θεση να αποφασισε να σε δωσει για να ησυχασει απο την "φιλικοτητα"/"συνομιλα στο fb"/"πηγα κανα 2 φορες στο γραφειο της για κουβεντα".

Αν δε σε εδωσε αυτη, το δευτερο πιθανο σεναριο ειναι το χαλασμενο τηλεφωνο που παιχτηκε αναμεσα στις γκομενες της επιχειρησης, μεχρι που η πληροφορια εφτασε σε αυτην που  δεν χωνευει/ζηλευει την δικια σου.

Οχι , δεν μου είπανε κάτι τέτοιο , μιλω ειλικρινα...ουτε το συμβολαιο γραφει κατι τετοιο.

 

Εαν ενοχλουταν , δεν μπορούσε απλα να μου το πει?

 

Εχω το τηλεφωνο της , και εδω κανονιζαμε να βγουμε....

 

Που εκανα λαθος δηλαδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης παίζει το ενδεχόμενο, αφού είχες ξεκινήσει καλά όπως λες στην δουλειά, να βρέθηκε αυτό ως πρόφαση να σε διώξουν για να μην τους καπελώσεις.

 

Γενικά σε γυναικοκρατούμενα πόστα όλα μπορείς να τα περιμένεις. Και δεν είναι φαλλοκρατικό αυτό που λέω, αλλά η αλήθεια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δουλέψει σε περιβάλλον με πολλά άτομα και γυναίκες.

 

Κατ αρχήν να σου πω ότι ο εργοδότης δε χρειάζεται δικαιολογία για να σε απολύσει, πόσο μάλλον στον ένα μήνα που θεωρείται ότι είσαι ουσιαστικά σε μαθητεία (γι' αυτό και πριν τον ένα χρόνο δε δίνεται αποζημίωση απόλυσης πλέον).

Από κει και πέρα εσύ μπορεί να είσαι γαμάτος, με όρεξη, με καλούς τρόπους, να κυνηγάς τη δουλειά, άλλα μάντεψε σε ποιους δεν αρέσει αυτό: στους συναδέλφους σου, οι οποίοι υπάρχει περίπτωση από μπροστά να είναι όλο χαρές και τραλαλά, αλλά στο πίσω μέρος του μυαλού τους σε βλέπουν σαν απειλή. Δε λέω ότι το κάνουν όλοι, αλλά παντού θα υπάρχει κάποιος ή κάποια με ανασφάλειες, που θα έχει περισσότερο καιρό στην εταιρία και θα σε βλέπει σαν απειλή.

Οπότε έχεις δίκιο που σκέφτεσαι ότι ίσως να μη φερόσουνα και τόσο επαγγελματικά, δε χρειάζεται να παραγνωρίζεσαι με τους υπόλοιπους εκεί μέσα και μπορεί σε μερικούς να ακούγεται λίγο σεξιστικό, αλλά αυτά τα κάνουν κυρίως οι γυναίκες. Έπεσες και στην περίπτωση της γυναικοκρατούμενης επιχείρησης, με την κακομοίρα απροστάτευτη υπάλληλο που ισχυρίζεται ότι της την έπεσες, αντί να σε υποστηρίξει και να πει ότι "απλά μιλάτε στο facebook" και δεν τρέχει τίποτα ανάμεσά σας.

 

Τέλος, πρόσεχε τα social media, γιατί όλοι οι HR τα παρακολουθούν, και αν στο HR υπεύθυνη είναι η γνωστή φιγούρα της σκύλας, ζήτω που κάηκες.

 

Θα ξεχάσω εγώ την πρώτη μέρα πως με αποπήρε η "παλιά" σκύλα από την τιμολόγηση; ή ακόμα καλύτερα πως κατέβηκα κάτω και την έκανα ρόμπα μπροστά σε όλους; Πρέπει να ξέρεις και πως θα φέρεσαι σε τέτοιες περιπτώσεις, να μη σαστίζεις, να είσαι ετοιμόλογος και να μη σε καπελώνουν.

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι ακριβώς είπε ο προλαλήσαντας. Τις γυναίκες ειδικά σε κάθε δουλειά να τις φοβάσαι. Δεν πρέπει καν να ανοίγεσαι. Το 8ωρο σου και γεια σας. ''Γείτονα μου πουλημένε, λύκε μεταμορφωμένε '' που λέει και ο Πανούσης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν εργοδότες οι οποίοι σε βάζουν να υπογράψεις ότι δεν θα κάνεις λογαριασμό σε social networks, και πως αν έχεις θα τον διαγράψεις. Και στο εξωτερικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Αυτή είχε 2 χρόνια στην εταιρία , εγώ έναν μήνα.Τελικά απολύσανε μόνο εμένα.......

 

 

 

Και έπειτα αναρωτιέσαι; Η κοπέλα σου πούλησε έρωτα για να σε σουτάρουν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...