Προς το περιεχόμενο

Flirt στην εργασία - Αιτία απόλυσης?


MovingShadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχεις λεφτα; Κυνηγησε τους νομικα. Δεν εχεις λεφτα; Κρατα την κοπελια αν σου αρεσει, και ψαξε για νεα δουλεια.

να κρατησει ποια; Αυτη που τον εδωσε;

Τι νομιζεις απο την αλλη οτι θα τον δει σαν υποψηφιο γκομενο τωρα που ειναι απολυμενος ( ποσο μαλλον απο την ιδια εταιρια).

τωρ θα τον βλέπει ως αρσενικό outsider ετσι σκατα που τα κανε η ίδια.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις λεφτα; Κυνηγησε τους νομικα. Δεν εχεις λεφτα; Κρατα την κοπελια αν σου αρεσει, και ψαξε για νεα δουλεια.

 

 

Ποια κοπελιά να κρατήσει; Αυτή που τον κατηγόρησε μπροστά στον εργοδότη τους και του'ριξε όλο το φταίξιμο;

 

@aris: το γράψαμε ταυτόχρονα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις λεφτα; Κυνηγησε τους νομικα. Δεν εχεις λεφτα; Κρατα την κοπελια αν σου αρεσει, και ψαξε για νεα δουλεια.

 

Τι να την κρατήσει ωρέ pournaras. Αυτή που τον έδωσε χαλαρά χωρίς καμία δεύτερη σκέψη; Ούτε για πήδημα.

 

edit: 3x combo

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα ισχυει αυτο που λεει ο Physics rules. Εισαι "αντιπαλος ανταγωνιστης" και πρεπει να πεθανεις με καθε τροπο. Δεν πρεπει να δειχνεις ζηλο και να πολεμας με ολες σου τις δυναμεις απο την αρχη. Ειναι κανονας. Ολο και καποιος (και συνηθως δεν ειναι ενας) θα υπαρχει που απαξ και σε δει οτι πας να του φας τη θεση θα θελει το κακο σου. Θα σε καρφωνει δεξια και αριστερα, θα σε κακολογει και γενικα ο μονος ανθρωπος που θα εχεις στο πλευρο σου στα εργασιακα σου ειναι οι πελατες σου αν σε γουσταρουν. Ολοι οι αλλοι ειναι σχεδον βεβαιο οτι με την παραμικρη μαλακια θα σε γαμησουν. Εσενα τον νεο, οχι τους αλλους. 

 

Γι αυτο λοιπον αν εισαι νεος σε μια δουλεια μην παραγνωριζεσαι με το προσωπικο και τους υπευθυνους, μην δειχνεις τις δυναμεις σου, ζητα συχνα πυκνα βοηθεια (και ας μην την χρειαζεσαι) και κυριως απεφυγε καθε ειδους προσωπικες εμπλοκες με συναδελφους. Τουλαχιστον για το πρωτο εξαμηνο γενικα stay low. Ξερω οτι ειναι αρκετα δυσκολο να κανεις κατι τετοιο αλλα πραγματικα προσπαθησε το. Ειδικα τα σουξου μουξου με τις συναδελφους λιγα ή κομμενα, κρατα τις αποστασεις σου για να εισαι καλα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε και κράξτους μπροστά στους πελάτες για θέματα εργασιακά.Να δεις για πότε θα σου κάτσουν σούζα γιατί δεν θέλουν να χαλάσουν το όνομα της εταιρείας μπροστά σε πελάτες.Και αν σου αρχίσουν θα φέρουμε την αστυνομία και τέτοια μην δειλιάσεις ίσα ίσα που θα τους εξηγήσεις τον λόγο μπροστά και σε αυτούς για ποιο λόγο σε απολύσανε.Εκείνοι είναι σε δύσκολη θέση πιστεύω και πέφτουλα να σε βγάλουνε αποδείξεις δεν έχουν εκτός από ψεύτικες μαρτυρίες των υπόλοιπων φιδιών.Διεκδίκεισαι για μένα την αδικία που παίχτηκε εις βάρος σου μην το πω αλλιώς!!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ας μην την κρατησει, δεν το προσεξα ακριβως αυτο το σημειο στο πρωτο ποστ, αλλα τα υπολοιπα ισχυουν. Ειτε εχεις τον τροπο να το τραβηξεις νομικα το θεμα, εστω και για την εκδικηση σου, ειτε την κανεις για νεα εργασια. Και χιλιες σελιδες να γραψουμε εδω περα, παλι τα ιδια θα πουμε στο τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε και κράξτους μπροστά στους πελάτες για θέματα εργασιακά.Να δεις για πότε θα σου κάτσουν σούζα γιατί δεν θέλουν να χαλάσουν το όνομα της εταιρείας μπροστά σε πελάτες.Και αν σου αρχίσουν θα φέρουμε την αστυνομία και τέτοια μην δειλιάσεις ίσα ίσα που θα τους εξηγήσεις τον λόγο μπροστά και σε αυτούς για ποιο λόγο σε απολύσανε.Εκείνοι είναι σε δύσκολη θέση πιστεύω και πέφτουλα να σε βγάλουνε αποδείξεις δεν έχουν εκτός από ψεύτικες μαρτυρίες των υπόλοιπων φιδιών.Διεκδίκεισαι για μένα την αδικία που παίχτηκε εις βάρος σου μην το πω αλλιώς!!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

 

Και η μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση είναι στο τσεπάκι του, με μάρτυρες τα φίδια. Και καλό δικηγόρο έχουν αυτές οι εταιρίες φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστώ για τις απαντήσεις...!!

 

Το λάθος ήτανε δικό μου , που ήμουνα φιλικός και καλοπροαίρετος , και δεν κράτησα χαμηλό προφιλ όπως είπατε.Και μου το χε πει ο πατέρας μου , να προσέχεις τις γυναίκες τις πολλές , να μην τους χαμογελάς , να μην πιανεις κουβέντα ,γενικά μια καλημέρα και τέλος.

 

Αυτά τα χαμόγελα και το γενικό καλο κλιμα που πιστευα ότι έχει η αεταιρία , ήτανε πάλι δικιά μου αφέλεια.

 

Δεν υπάρχουνε φιλιες στον εργασιακό χώρο , ακόμα και να είσαι πεντε χρονια εκει , πρέπει ναι μεν να εισαι φιλικος ,αλλά να μην εχεις πολλά πολλά.

 

 

Περριτό να σας πω , ότι για αυτη την δουλεια , περασα 5 (!!!!!) συνεντευξεις , ναι 5!!!!!!

3 με μια υπευθυνη , και 2 με την αφεντικινα , δεν μπορουσανε να αποφασισουνε αν θα πε πάρουνε ή όχι.

 

Τελικά μετά την 4η μου ειπανε θα με πάρουνε , περίμενα πανω απο μηνα , ενω μου ειχανε πει οτι θα με παρουνε , να με πάρουνε τηλέφωνο να αρχίσω , και τελικα πέρασα και 5η συνεντευξη και τότε με πήρανε.

 

Γενικά , καταστάσεις λιγο ότι ναναι , ίσως ότι έγινε έγινε για καλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε και κράξτους μπροστά στους πελάτες για θέματα εργασιακά.Να δεις για πότε θα σου κάτσουν σούζα γιατί δεν θέλουν να χαλάσουν το όνομα της εταιρείας μπροστά σε πελάτες.Και αν σου αρχίσουν θα φέρουμε την αστυνομία και τέτοια μην δειλιάσεις ίσα ίσα που θα τους εξηγήσεις τον λόγο μπροστά και σε αυτούς για ποιο λόγο σε απολύσανε.Εκείνοι είναι σε δύσκολη θέση πιστεύω και πέφτουλα να σε βγάλουνε αποδείξεις δεν έχουν εκτός από ψεύτικες μαρτυρίες των υπόλοιπων φιδιών.Διεκδίκεισαι για μένα την αδικία που παίχτηκε εις βάρος σου μην το πω αλλιώς!!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Πως ακριβως θα τους βρεις, παρεα με τους πελατες. Θα εχεις προσβαση στην εταιρια να καθεσαι μεσα στο γραφειο του αφεντικου να περιμενεις ποτε θα μπει πελατης; Σε φαση "μην αγχωνεστε, καντε πως δεν ειμαι εδω, εγω τους πελατες περιμενω...".

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Περριτό να σας πω , ότι για αυτη την δουλεια , περασα 5 (!!!!!) συνεντευξεις , ναι 5!!!!!!

3 με μια υπευθυνη , και 2 με την αφεντικινα , δεν μπορουσανε να αποφασισουνε αν θα πε πάρουνε ή όχι.

 

Τελικά μετά την 4η μου ειπανε θα με πάρουνε , περίμενα πανω απο μηνα , ενω μου ειχανε πει οτι θα με παρουνε , να με πάρουνε τηλέφωνο να αρχίσω , και τελικα πέρασα και 5η συνεντευξη και τότε με πήρανε.

 

 

 

Δεν μπορούσαν να αποφασίσουν αν θα σε πάρουν γιατί είτε τους κόστιζε ακριβά ένας παραπάνω υπάλληλος , είτε υπήρχε άλλος υποψήφιος για την θέση. Άρα το ερωτικό σκάνδαλο ήταν στημένο. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εταιρία που εργάζομαι (Δανέζικη εταιρία στα γραφεία τους στην Αγγλία), υπάρχει ειδική σελίδα στο συμβόλαιο που λέει ότι 

 

α) Απαγορεύονται σχέσεις μεταξύ εργαζομένων όταν ένα από τα δύο μέλη είναι προϊστάμενος στην εταιρία, ανεξάρτητα αν δουλεουν σε διαφορετικά τμήματα. 

Θα πρέπει να ενημερωθεί το HR και αυτοί θα αποφασίσουν. 

 

β) Απαγορεύονται σχέσεις μεταξύ εργαζομένων αν δουλεύουν στα ίδια τμήματα. 

 

γ) Απαγορεύονται όλες οι σχέσεις μεταξύ εργαζομένων στο group (10 εταιρίες), αν τα δύο μέλη δουλεύουν στο ίδιο πλοίο. 

 

δ) Όταν είσαι στην αρχή της σχέσης, πρέπει και οι 2 να ενημερώσουν το HR ή έκαστος τον προϊστάμενό του σχετικά. 

 

Τα ίδια όταν δούλευα στην 1η εταιρία εδώ Αγγλία, και ήταν 2 άνδρες και 45 γυναίκες. 

 

Αντίθετα στην UKC, που ήταν 2000 άνδρες και 30 γυναίκες, δεν υπήρχε κάποια σχετική ρήτρα.

 

 

Πριν ρωτήσω για να βγούμε έξω μία κοπέλα από την δουλειά πριν ένα μήνα, ρώτησα τον προϊστάμενό μου. Δεν είχα καν ρωτήσει αυτή αν θέλει να βγούμε έξω. 

 

Και δεν είναι καν στην ίδια εταιρία, αλλά σε θυγατρική. Που στεγάζεται στους δύο πρώτους ορόφους του κτηρίου, ενώ εγώ είμαι στο έκτο. Ενώ την βλέπω μία στο τόσο και ανταλάσουμε απόψεις για το καιρό. 

 

Μπορεί όλα αυτά να φαίνονται περίεργα, αλλά δεν παίζεις με την καριέρα σου, ιδίως στα 37 και μετά από 16+ χρόνια στο επάγγελμα. 

 

Γι αυτό και όλα αυτά τα χρόνια, μετά το διαζύγιο, κράτησα αποστάσεις από όλες τις γυναίκες συναδέλφους. Μια καταγγελία για σεξουαλική παρενόχληση αν χωρίσετε (γιατί έτσι της κάπνισε), και θα τραβάς για μήνες το κουπί με τα tribunals. Άστο καλύτερα. 

 

Επίσης ο ΤΣ αποδεικνύει για άλλη μία φορά ότι η μλκ πληρώνεται. 

Φιλία στο FB και κουραφέξαλα. Αυτά τραβάνε χρόνο και είναι prone στις διαθέσεις των "καλοθελητών". FB φιλίες με συναδέλφους ΠΟΤΕ. (FB κλπ είναι βλακείες βασικά και δεν τα χρησιμοποιώ).  

 

Ρωτάς ευθεία και προφορικά να βγεις έξω,  χωρίς να γίνεις πιεστικός. Αν πει όχι, τέλος, δεν μπορείς να ακουμπήσεις ξανά καμμία άλλη συνάδελφο. Γι αυτό και δεν ρωτάς κάποιον στον 1ο μήνα όσο και να τους γουστάρεις. Ιδίως το να πηγαίνεις στο γραφείο του άλλου για να πιάσεις συζήτηση χωρίς να υπάρχει λόγος. 

 

 

Τώρα όσο αφορά αυτή, αν τον έκαψε τόσο εύκολα, την ενοχλούσε και πολύ μάλιστα, και τα υπόλοιπα είναι βερεσέ. 

 

Γι αυτό μιλάμε απευθείας και όχι μέσω ηλεκτρονικών μέσων, ώστε να δούμε τις αντιδράσεις τους και να κατανοήσουμε την γλώσσα του σώματός όταν σου μιλάνε. Και η γλώσσα του σώματος λέει πολύ περισσότερα από το στόμα. 

 

Περαστικά.....
  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστώ για τις απαντήσεις...!!

 

Το λάθος ήτανε δικό μου , που ήμουνα φιλικός και καλοπροαίρετος , και δεν κράτησα χαμηλό προφιλ όπως είπατε.Και μου το χε πει ο πατέρας μου , να προσέχεις τις γυναίκες τις πολλές

 

TRUTH !

 

(και οχι δεν ειμαι σεξιστης,φασιστας κτλ.. :-) )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...