Προς το περιεχόμενο

Flirt στην εργασία - Αιτία απόλυσης?


MovingShadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 
Μπορεί όλα αυτά να φαίνονται περίεργα, αλλά δεν παίζεις με την καριέρα σου, ιδίως στα 37 και μετά από 16+ χρόνια στο επάγγελμα. 
 
Γι αυτό και όλα αυτά τα χρόνια, μετά το διαζύγιο, κράτησα αποστάσεις από όλες τις γυναίκες συναδέλφους. Μια καταγγελία για σεξουαλική παρενόχληση αν χωρίσετε (γιατί έτσι της κάπνισε), και θα τραβάς για μήνες το κουπί με τα tribunals. Άστο καλύτερα. 
 
Επίσης ο ΤΣ αποδεικνύει για άλλη μία φορά ότι η μλκ πληρώνεται. 
Φιλία στο FB και κουραφέξαλα. Αυτά τραβάνε χρόνο και είναι prone στις διαθέσεις των "καλοθελητών". FB φιλίες με συναδέλφους ΠΟΤΕ. (FB κλπ είναι βλακείες βασικά και δεν τα χρησιμοποιώ).  
 
Τώρα όσο αφορά αυτή, αν τον έκαψε τόσο εύκολα, την ενοχλούσε και πολύ μάλιστα, και τα υπόλοιπα είναι βερεσέ. 
 
Γι αυτό μιλάμε απευθείας και όχι μέσω ηλεκτρονικών μέσων, ώστε να δούμε τις αντιδράσεις τους και να κατανοήσουμε την γλώσσα του σώματός όταν σου μιλάνε. Και η γλώσσα του σώματος λέει πολύ περισσότερα από το στόμα. 
 
Περαστικά.....

 

 

Ας υποθεσουμε οτι ήτανε έτσι , γιατί δεν μου το είπε στα ίσια?

Οτι οκ , δεν θελω παρε δώσε με συναδέλφους ή στην τελική ΔΕΝ γουστάρω ρε αδερφε?

 

Παραδέχτηκα πιο πάνω την αφέλειά μου , δεν χρειάζεται , αλλά πως να ξέρω εγώ ότι δεν γουστάρει , αν δεν μου το δείξει, και όταν μου δείχνε το εντελώς αντίθετο?

 

Δεν μπορούσαν να αποφασίσουν αν θα σε πάρουν γιατί είτε τους κόστιζε ακριβά ένας παραπάνω υπάλληλος , είτε υπήρχε άλλος υποψήφιος για την θέση. Άρα το ερωτικό σκάνδαλο ήταν στημένο. 

Παιζει πολύ αυτό το σενάριο φίλε μου ....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Κατ αρχήν να σου πω ότι ο εργοδότης δε χρειάζεται δικαιολογία για να σε απολύσει, πόσο μάλλον στον ένα μήνα που θεωρείται ότι είσαι ουσιαστικά σε μαθητεία (γι' αυτό και πριν τον ένα χρόνο δε δίνεται αποζημίωση απόλυσης πλέον).

.

Παιδες αυτο το διαβασατε?

 

Πως προκυπτει πως ολο αυτο ηταν στημενο? Γιατι να ηταν αλλωστε?

 

Παντως εχει τυχει κι εγω να εργαστω σε εταιρεια με 19/20 γυναικες και εναν ανδρα (εμενα), δεν μπορω να πω πως ειχα καποιο θεμα και φιλικες ηταν ολες και μερικες ηταν αρκετα αξιολογες (απο πολλες αποψεις). Οταν μαλιστα απεφευγα τις περιεργες γυναικειες συζητησεις, μια χαρα ρολαραν τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που γράφονται εδώ μέσα πάντως, είναι το λιγότερο αποκαρδιωτικά για την εργαζόμενη νεολαία. Άμα δηλαδή τα φτιάξει ο νέος υπάλληλος με τη μιλφάρα αφεντικίνα του, ούτε που να το σκεφτεί να ψιλοζμπρώξει την καινούργια πεταχτούλα γραμματέα, πάνω στο γραφείο τής πρώτης, ε;...

 

...εργασιακός μεσαίωνας, ρε π....!

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νόμος ναι , επιτρέπει τον κάθε μαλακοεργοδότη  να οργιάσει μεν . Ξέρει όμως καλά αυτός ότι δεν λέγεται έτσι κατάμουτρα το ''απολύεσαι'' χωρίς αιτία δε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν βάση νόμου απαγορεύεται να σε απολύσουν για λόγο ο οποίος δεν σχετίζεται με την δουλειά σου. Εκτός κι αν σας έπιασαν να χαμουρεύεστε σε κανένα back office και δεν μας το λές..

Πας δικαστικά δικαιώνεσαι και είναι υποχρεωμένοι να σε επαναφέρουν στην ίδια ακριβώς θέση που βρισκόσουν. Ελπίζω να μην υπέγραψες κανένα χαρτί οσον αφορά την απόλυση σου μόνο.

Η υπόθεση βρωμάει απο μίλια οτι έψαχναν αφορμή να σε απολύσουν να φέρουν κάποιο δικό τους ή η κοπέλα ήταν στο κόλπο για να σε σουτάρουν.. Δεν εμπιστευόμαστε γυναίκες ΠΟΤΕ σε εργασιακό περιβάλλον για πολλούς λόγους αλλά δεν είναι το θέμα μας αυτό.

 

Ξεκινάς απο εδώ http://www.omed.gr/el/index.php?module=pagemaster&PAGE_user_op=view_page&PAGE_id=7&MMN_position=18:16

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες αυτο το διαβασατε?

 

Πως προκυπτει πως ολο αυτο ηταν στημενο? Γιατι να ηταν αλλωστε?

 

Παντως εχει τυχει κι εγω να εργαστω σε εταιρεια με 19/20 γυναικες και εναν ανδρα (εμενα), δεν μπορω να πω πως ειχα καποιο θεμα και φιλικες ηταν ολες και μερικες ηταν αρκετα αξιολογες (απο πολλες αποψεις). Οταν μαλιστα απεφευγα τις περιεργες γυναικειες συζητησεις, μια χαρα ρολαραν τα πραγματα.

που δούλευες με 19/20 γυναίκες σε κουτσομπολίστικό περιοδικό ; ή σε οίκο μόδας :P

Πλάκα πλάκα έχω πολύ άσχημη εμπειρία σε συνεργασία με γυναίκες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν βάση νόμου απαγορεύεται να σε απολύσουν για λόγο ο οποίος δεν σχετίζεται με την δουλειά σου. Εκτός κι αν σας έπιασαν να χαμουρεύεστε σε κανένα back office και δεν μας το λές..

Πας δικαστικά δικαιώνεσαι και είναι υποχρεωμένοι να σε επαναφέρουν στην ίδια ακριβώς θέση που βρισκόσουν. Ελπίζω να μην υπέγραψες κανένα χαρτί οσον αφορά την απόλυση σου μόνο.

Η υπόθεση βρωμάει απο μίλια οτι έψαχναν αφορμή να σε απολύσουν να φέρουν κάποιο δικό τους ή η κοπέλα ήταν στο κόλπο για να σε σουτάρουν.. Δεν εμπιστευόμαστε γυναίκες ΠΟΤΕ σε εργασιακό περιβάλλον για πολλούς λόγους αλλά δεν είναι το θέμα μας αυτό.

 

Ξεκινάς απο εδώ http://www.omed.gr/el/index.php?module=pagemaster&PAGE_user_op=view_page&PAGE_id=7&MMN_position=18:16

 

Δυστυχως υπέγραψα , δεν ήξερα τι να κανω.

Αλλά αφου αφορά την δουλεια , το ότι και καλα η συμπεριφορά μου δεν είναι επαγγελματική ξερω γω....

 

Ξαναλέω , το χαρτί της απόλυσης δεν γράφει τον λόγο που απολύθηκα....!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας υποθεσουμε οτι ήτανε έτσι , γιατί δεν μου το είπε στα ίσια?

 

 

Και εσύ μέσω FB περιμένεις να ρίξεις γκόμενα και δει συνάδελφο;

Γι αυτό είπα άμεση οπτική επαφή και βλέπεις τι "λένε" με την γλώσσα του σώματος και όχι από το στόμα. 

 

Από όσες γυναίκες έχω συναντήσει στην ζωή μου (όχι απαραίτητα με σχέση αλλά γενικώς), μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού, είναι όσες έχουν καταφέρει να εκπαιδεύσουν το σώμα τους ώστε να μπορούν να πουν τις ίδιες μλκς και με το στόμα και με το σώμα. 

 

Και πάλι τις πιάνεις να λένε ψέματα μέχρι να καταλάβουν ότι αυτό κάνουν, και αλλάζουν στάση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

που δούλευες με 19/20 γυναίκες σε κουτσομπολίστικό περιοδικό ; ή σε οίκο μόδας :P

Πλάκα πλάκα έχω πολύ άσχημη εμπειρία σε συνεργασία με γυναίκες..

Μπααα σε καταστημα εταιρειας υποδηματων. Γυναικειων κυριως. :lol: 

 

Ειχε πλακα η υποθεση παντως γιατι στα meetings της εταιρειας εσκαγαν ολες φωναζοντας και τσιριζοντας και εσκαγα κι εγω ο μαντραχαλος απο το πουθενα ξερωγω.

 

Παντως ηταν πολυ cool φαση, ειδικα οι υπευθυνες δυο αλλων καταστηματων με ειχαν και καλα υπο την προστασια στην αρχη και εβγαζαν νυχια για το τιποτα.  Good times :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 άμεση οπτική επαφή και βλέπεις τι "λένε" με την γλώσσα του σώματος και όχι από το στόμα. 

 

 όσες έχουν καταφέρει να εκπαιδεύσουν το σώμα τους ώστε να μπορούν  και με το στόμα και με το σώμα. 

 

και αλλάζουν στάση. 

:ph34r:  :ph34r:  :ph34r:  :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που γράφονται εδώ μέσα πάντως, είναι το λιγότερο αποκαρδιωτικά για την εργαζόμενη νεολαία. Άμα δηλαδή τα φτιάξει ο νέος υπάλληλος με τη μιλφάρα αφεντικίνα του, ούτε που να το σκεφτεί να ψιλοζμπρώξει την καινούργια πεταχτούλα γραμματέα, πάνω στο γραφείο τής πρώτης, ε;...

 

...εργασιακός μεσαίωνας, ρε π....!

 

που παμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι είναι αυτά που διαβάζω ρε...
άκου να ρωτήσεις ή να ενημερώσεις για να κάνεις σχέση...
wtf! δεν τους πέφτει λόγος ουτε 0,01% τι θα κάνεις στην ζωή σου
απο την στιγμή που είσαι σωστός στην δουλειά σου και αφήνεις τα προσωπικά σου έξω όταν εργάζεσαι είναι τουλάχιστον ηλίθιο
αν προκληθούν προβλήματα στον εργασιακό χώρο ας σε απολύσουν, όσο συνεχίσεις να είσαι κομπλέ δεν χωράνε μαλακίες

ΑΚΟΥ ΡΕ ΦΙΛΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΧΕΣΗ! ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ! ΛΟΛ!

λυπάμαι όσους ανέχονται ζουν έτσι
βιασμός της προσωπικής ζωής του ατόμου

tumblr_makekrXt011qhax3so1_500.gif

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...