Προς το περιεχόμενο

Τέλος τα δωρεάν μεταφορικά σε αγορές από το amazon.co.uk


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Alex_gr

Τι ειναι αυτα που λες φιλε μου?Εγω εχω κανει σχετικα λιγες παραγγελιες τα τελευταια 2 χρονια και απο ebay και απο amazon.Απο ρουχα μεχρι tablet απο εργαλεια λογω δουλειας μεχρι ανταλλακτικα κινητου.σε μερικες περιπτωσεις και μιλαω για τα πιο ακριβα προιοντα εχω κερδισει-εξοικονομησει πανω απο το 100% ενω σε αλλες απο 40-50% και με μεταφορικα μεσα σε πολλες παραγγελιες.Αν υπολογισεις οτι το tablet το πηρα στο 1/2 της τιμης απο οτι το εβρισκα εδω (κινεζικο αλλα δεν εχει καμμια σημασια), την οθονη του κινητου μου στο 1/4 της τιμης, γλιτωσα γυρω στα 100-120 ευρω απο δυο πραγματακια.Το να στηριζεις τα ελληνικα μαγαζια που τωρα το θυμηθηκαν να βαζουν τις ελληνικες σημαιες στις βιτρινες και στα ταμπελακια οταν εδω και 30 χρονια τα σνομπαραν αισχρα εξαφανιζοντας την λεξη ελληνικο προιον επειδη ειχαν καβαλησει το τρενο της δυσης και του πολιτισμου (τρελο κομπλεξ) δεν παει να πει οτι θα πεσω και με τα μουτρα και θα ξεχασω..Γιατι δεν υπαρχει κοντη μνημη αλλα μονο η μνημη που μας συμφερει.Και θα συμφωνησω με το φιλο οτι στην ελλαδα αντι να μειωνονται οι τιμες λογω συγκυριων απολυεται κοσμος και οι τιμες αν οχι αυξανονται μενουν σταθερες ως επι το πλειστον.Οταν το nike λεει made in vietnam και το βρισκεις στην ελλαδα 100+ ευρω ε δεν σφαξανε θα το ζητησω απο αλλου.Στην τελικη δεν χρωσταμε και τιποτα στην Ελληνικη αγορα αυτη μας χρωσταει.Απλα μεχρι το 2000+ κατι δεν ειχαμε ιντερνετ οι περισσοτεροι για να δουμε ποσο μας εγδυναν καθε χρονο με τις βιτρινα προσφορες και εκπτωσεις και την αθλια εξυπηρετηση.Και αν βαζω την τσεπη μου πανω απο την Ελληνικη αγορα?Εννοειται γιατι ως ανεργος δεν εχω και το περιθωριο να δωσω 10-20 ευρω παραπανω για κατι.Γιατι και να τα δωσω πιστεψε με σε εμενα θα γυρισει οχι το χρημα και μια δουλεια αλλα ενα ωραιο χαρατσι και ενα πιο ωραιο voucher των 400 ευρω χωρις ενσημα...Βγες επιτελους απο τη κλασσικη ατακα οτι εμεις καταστρεφουμε την ελλαδα και ανοιξε τα ματια σου αυτα ειναι ψιχουλα και μονο αυτα μας εχουν απομεινει δυστυχως αλλου ειναι το τσι τσι που λεν και στο χωριο μου.Και προπαντως μην κρινεις του αλλου την τσεπη και που τη δινει γιατι μεσα δεν εισαι...

 

Α προσεξα οτι εγραψες για κρεμαλες.Οκ τωρα καταλαβαινω...Αλλα γνωμη μου παντα με το να κρεμασεις καποιον δεν αλλαζει τιποτα θα βγουν αλλοι 10 στη θεση του αν μπορεσεις να αλλαξεις πολιτικη και να επεξεργαζεσαι τα πραγματα καλυτερα ΧΩΡΙΣ εμπαθειες και συμφερον τοτε κατι θα γινει..Με το ξυλο και τους σκοτωμους κανεις δεν κερδισε τιποτα.Μονο χρονο εως οτου οι φοβισμενοι να αναθαρησουν και να τα σπασουν ολα...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alex_gr ψήνεσαι να μου πληρώνεις εσύ τη διαφορά σε κάθε παραγγελία;

 

Όχι δε ψήνομαι αλλά ψήνομαι να σε χαρακτηρίσω τρολ  (που είναι και της μοδός) μιας και γράφεις ότι σου κατέβει :)

 

Βγες επιτελους απο τη κλασσικη ατακα οτι εμεις καταστρεφουμε την ελλαδα και ανοιξε τα ματια σου αυτα ειναι ψιχουλα και μονο αυτα μας εχουν απομεινει δυστυχως αλλου ειναι το τσι τσι που λεν και στο χωριο μου.Και προπαντως μην κρινεις του αλλου την τσεπη και που τη δινει γιατι μεσα δεν εισαι...

 

Είπα ότι είμαστε ικανοί για την ανοικοδόμηση της χώρας όχι για την καταστροφή της. Μη μπερδεύεσαι.

 

Αλλα γνωμη μου παντα με το να κρεμασεις καποιον δεν αλλαζει τιποτα θα βγουν αλλοι 10 στη θεση του αν μπορεσεις να αλλαξεις πολιτικη και να επεξεργαζεσαι τα πραγματα καλυτερα ΧΩΡΙΣ εμπαθειες και συμφερον τοτε κατι θα γινει..Με το ξυλο και τους σκοτωμους κανεις δεν κερδισε τιποτα

 

Η ατιμωρησία οδηγεί σε φαινόμενα "Λερναίας Ύδρας"  και όχι η παραδειγματική τιμωρία. Όπου κρεμάλα βάλε εσύ και ο καθένας την δική του τιμωρία. Όχι όμως να μπαίνουν μέσα 2-3 χρονάκια άνθρωποι που καταλήστεψαν τον Ελληνικό λαό και έχουν μέγιστη ευθύνη για τη σημερινή κατάσταση. 

 

δεν παει να πει οτι θα πεσω και με τα μουτρα και θα ξεχασω..Γιατι δεν υπαρχει κοντη μνημη αλλα μονο η μνημη που μας συμφερει

 

Μαζί σου. Όταν η διαφορά τιμής είναι μεγάλη. Οι περισσότεροι όμως αγοράζουν από εξωτερικό ακόμη και όταν δεν υπάρχει λόγος. Ποιος είναι τότε εκείνος που σνομπάρει; Όσον αφορά τα εργασιακά δε φταίει ο μαγαζάτορας αλλά ο καραγκιόζης που ψηφίζουμε κάθε 4 χρόνια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν επι 40 χρόνια ψηφίζεις μόνο "τέτοιους", τότε φταις και συ.

 

..και κατά κόρον επιχειρηματίας γιατί σε βόλευε η ανομία,

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχει αυτό που λες φίλε μου. Μιλάω καθημερινά με εξωτερικό (Ευρώπη-ΗΠΑ) και τις τιμές πάνω κάτω τις ρωτάω/γνωρίζω. Άστο. Καπέλο υπάρχει σε ορισμένα προϊόντα όχι όμως 100%. Υπάρχουν βέβαια εξαιρέσεις αλλά και μεγάλη ποικιλία καταστημάτων για να επιλέξεις με σύνεση...

 

Σίγουρα κάνεις πλάκα...

 

Σου παραθεττω για παράδειγμα (και έχω πολλά) το τελευταίο αντικείμενο που αγόρασα από το amazon:

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B004ZKHAWM/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A3P5ROKL5A1OLE

 

και την τιμή του στο skroutz.gr (σε αρκετά μεγάλη ποικιλία καταστημάτων):

http://www.skroutz.gr/s/448090/Panasonic-Lumix-DMC-G3K-Lens-Kit-14-42mm.html...

 

Οσες φορές έχω επιλέξει (με σύνεση) το amazon ή το ebay (και γενικά το εξωτερικό) για αγορές ήταν γι΄αυτόν ακριβώς τον λόγο...

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλια λεγαν τις σταματησαν προς ελλαδα γιατι "κλεβαν"...(ειχαν σταματησει free shipping ή γενικα ολες τις αποστολες?)

μαλκιες. εγω το βλεπω marketing το θεμα.γινετε σουσουρο για λιγο καιρο και μετα προχωρανε σε αλλες χωρες .οσοι γουσταρουν συνεχιζουν με εξοδα και οταν ξαναδουν πτωσεις θα ξαναβαλουν free.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερωτημα ειναι ενα:

 

Υπαρχουν αλλα ιντερνετικα μαγαζια με

το μεγεθος,

την ποιοτητα,

την αξιοπιστια

το after sales

τις τιμες

του Αμαζον και χωρις μεταφορικα πανω απο ενα οριο???

 

Και μην μου πειτε το ebay. Δεν το θεωρω ιντερνετικο μαγαζι per se (ποιο πολυ με ενα Αμαζον, χωρις δικα του προιοντα μονο με τους Marketplace 3ους πωλητες). Χωρια που το συστημα του after sales και του resolution center ειναι γραφειοκρατικο και καθυστερει γιατι ειναι τριγωνικη συναλλαγη (εφοσον το Αμαζον δεσμευει τα λεφτα για 40 ημερες και μονο τοτε τα στελνει στον πωλητη - εμπλεκεται και αυτο αμεσα και ενεργα στο κυκλωμα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως αγοραζα ανελιπως απο το Αμαζον τα τελευταια χρονια γιατι :

1) ζω σε μικρο νησι χωρις να εχω ποικιλια

2) Οι τιμες τους ειναι συνηθως καλυτερες απο τα Ελληνικα μαγαζια

3) Η εξυπηρετηση πελατων κανει καταπληκτικη δουλεια. Αποδεχονται την  αλλαγη σε πραγμα που εχεις παραγγειλει χωρις προβλημα και χωρις ερωτησεις.

Τι μπορουμε να κανουμε; Μαλλον να σταματησουμε τις αγορες και να συνεχιζουμε να στελνουμε email μεσω http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html/ref=gw_m_b_he?ie=UTF8&nodeId=471044  (contact us)

και να γραφουμε στο φορουμ τους στο  http://www.amazon.co.uk/forum/amazon/ref=cm_cd_tfp_ef_tft_tp?_encoding=UTF8&cdForum=Fx20NG9OQFCP0QF&cdThread=Tx3TROA9NWXUJ6

Δυστυχως τωρα μαλλον θα μειωσω κατα 80% τις αγορες μου απο αυτους. Το μονο καλο ειναι οτι ενισχυε τον καταναλωτισμο μου,οποτε τωρα θα αγοραζω λιγοτερα πραγματα. Πραγματικα κριμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Message From Customer Service

 

Hello,

I'm sorry to hear that you're unable to avail FREE Super Saver Delivery.

FREE Super Saver Delivery to Greece on eligible orders over £25 was available on orders placed up to and including June 11, 2013 (GMT).

I'm sorry to hear that you're unhappy about this change.

We are always working to serve our international customers better. However, as policy, we do not comment on any possible expansion plans.

Please know that all our customers, international and at home, are very important to us and I have passed your suggestion along to the appropriate department.

I also request you to check our website time to time if this FREE Super Saver Delivery was made eligible in future.

We look forward to seeing you again soon.
Warmest regards,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...