Προς το περιεχόμενο

[Keyboard] Logitech Wireless Keyboard K360 @ 5€


leros2004

Επιλεξτε προσεκτικα τη σωστη απαντηση στις 2 πρωτες ερωτησεις, στην τριτη ΜΟΝΟ οσοι ακυρωθηκατε βαλτε περιοχη και ημερομηνια παραγγελιας.  

195 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Εβαλα παραγγελια με παραλαβη απο καταστημα

    • Παρελαβα (ή εχω ειδοποιηθει να παραλαβω)
    • Δεν εχω καμια ενημερωση - εξελιξη
    • Μου ακυρωσαν την παραγγελια
    • ΚΕΝΟ - ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ
  2. 2. Εβαλα παραγγελια με παραδοση στο χωρο μου

    • Παρελαβα
    • Ενημερωθηκα οτι εγινε αποστολη
    • Δεν εχω καμια ενημερωση - εξελιξη
    • Μου ακυρωσαν την παραγγελια
    • ΚΕΝΟ - ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ
  3. 3. Ακυρωθηκε η παραγγελια μου - λεπτομεριες

    • Ειχα επιλεξει παραλαβη απο καταστημα
    • Ειχα επιλεξει αποστολη στο χωρο μου
    • Περιοχη - Αττικη
    • Περιοχη - Θεσσαλονικη
    • Περιοχη - Πατρα
    • Περιοχη - Νησιωτικος προορισμος
    • Περιοχη - Αλλο
    • Παραγγελια Πεμπτη 13-6-2013 ή νωριτερα
    • Παραγγελια Παρασκευη 14-6-2013 (μετα τις 0:00 νυχτα Πεμπτης βαζουμε Παρασκευη)
    • ΚΕΝΟ - ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή κάπου σας έχασα. Μποϊκοτάζ αν ένα μαγαζί δεν εισάγει 150.000 κομμάτια και τα πουλήσει κάτω του κόστους ώστε να πάρουν όλοι για τους εαυτούς τους και για τους συγγενείς τους;

(στους συγγενείς η αποστολή θα γίνει προφανώς μέσω eBay)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 521
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν λέω για μποικοτάζ πάντως όπως του άμαζον που ειναι σαν ιδέα για γέλια( όσον αφορά πάντα για τα μεταφορικά).. απλά να μην αναφέρονται τέτοιους είδους προσφορές απο καταστήματα με βεβαρημένο ιστορικό .. Τσάμπα ντόρος γύρω απο το όνομα τους γίνεται.

όπως είπες σηκώνει μεγάλη κουβέντα και θα βγούμε OFF..

Αλλά ας περιμένουμε για αυτή τη προσφορά να δούμε αν θα αντιδράσουν επαγγελματικά αυτή τη φορά.

 

Ok τότε δεν το ερμήνευσα σωστά και συμφωνώ με μαγαζιά που αρέσκονται σε τέτοιες μεθόδους να μην ασχολούμαστε... (Μιλάω γενικά και όχι για τα Public από τα οποία κι εγώ δεν είχα ποτέ παράπονο)

 

Μα όποιο και αν είναι το κατάστημα υπάρχει περίπτωση κάποιος να προλάβει να πάρει έστω και 1 κομμάτι..Γιατί να του το στερήσουμε;

Συμφωνώ για άμαζον αλλά διαφωνώ για τα ελληνικά καταστήματα.

 

Γιατί αν ένα κατάστημα υιοθετεί τέτοιες τακτικές, ο πιο καλός τρόπος για να το τιμωρήσεις είναι να μην ξαναψωνίσεις.

 

Επειδή κάπου σας έχασα. Μποϊκοτάζ αν ένα μαγαζί δεν εισάγει 150.000 κομμάτια και τα πουλήσει κάτω του κόστους ώστε να πάρουν όλοι για τους εαυτούς τους και για τους συγγενείς τους;

(στους συγγενείς η αποστολή θα γίνει προφανώς μέσω eBay)

 

Όχι αλλού πήγαινε η συζήτηση και παρερμηνεύθηκε αυτό που είπε ο Prof_Chaos. Δεν παίχτηκε κάποιο τέτοιο θέμα.

 

ΣΥΓΓΝΩΜΗ σε όλα τα παιδιά για το offtopic, αν θέλει ο matrixxx ας τα διαγράψει αυτά τα μηνύματα μιας και δεν συνεισφέρουν σε κάτι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αν ένα κατάστημα υιοθετεί τέτοιες τακτικές, ο πιο καλός τρόπος για να το τιμωρήσεις είναι να μην ξαναψωνίσεις.

 

Θα συμφωνούσα αν είμασταν απλοί καταναλωτές..Αλλά οι περισσότεροι που συχνάζουμε εδώ στις προσφορές είμαστε ψαγμένοι,ξέρουμε τιμές σκρουτζ εξωτερικού κτλ και τα καταστήματα αυτά δε θα κερδίσουν τίποτα απο μας με αυτές τις τακτικές...

 

πχ. Μια θείτσα μπορεί να έπαιρνε όποιο πληκτρολόγιο της πρότεινε ο πωλητής αντί γι'αυτό της προσφοράς αν της λέγανε οτι εξαντλήθηκε..Υπήρχε περίπτωση όμως να συμβεί κάτι τέτοιο με κάποιον απο εμάς;

 

Με λίγα λόγια δε μπορούν να μας κοροιδέψουν. Ούτε περιμένουν απο εμάς για να θυσαυρήσουν..Εκτός απο το χαμένο χρόνο δεν έχουμε να χάσουμε τίποτε άλλο..Μόνο να κερδίσουμε έχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αλλού πήγαινε η συζήτηση και παρερμηνεύθηκε αυτό που είπε ο Prof_Chaos. Δεν παίχτηκε κάποιο τέτοιο θέμα.

 

Βασικά λάθος έχει ο προφέσορας. Παραλαβές έχουν γίνει, αναφορά για κατάστημα που περιμένουν 5 τεμάχια πελάτες ή πελάτη(με πολλούς συγγενείς) έχει ήδη γίνει, δηλαδή τι άλλο θέλουμε για να πούμε ότι η προσφορά ήταν έγκυρη; Και μάλιστα στο παρόν forum έχουμε δείγμα μόνο από τα μέλη του insomnia. Η προσφορά έπαιζε από το πρωί της Πέμπτης, εδώ βγήκε το βράδυ. Μπορεί να μαθεύτηκε σε άλλα sites πολύ νωρίτερα και απλά το insomnia να ήταν από τους τελευταίους. Ακόμα και αν μόλις 1 στους 5 από εδώ μέσα παραλάβουν, αυτό δεν σημαίνει ότι το πληκτρολόγιο πωλήθηκε μόνο σε μεμονωμένα μέλη του παρόντος forum για λόγους διαφήμισης. Μπορεί πριν καν ανοίξει το θέμα να είχαν φύγει ήδη 100-200 κομμάτια. Με ποια λογική ακόμα ψάχνουμε το αν η προσφορά είναι έγκυρη;

 

Υ.Γ. Το σχόλιο είναι γενικό, μην νομίζεις ότι σε πλακώνω στο μονότερμα. Είναι εντελώς γενικό ως σκέψη. Αυτό το κλάμα "Μπου χου χου θέλω και εγώ αλλιώς να μην αναρτούμε προσφορές τους" ποτέ δεν το κατάλαβα. Για περιπτώσεις "Συγνώμη λάθος" σε αλλαγή τιμής το Σάββατο το βράδυ ώστε να μείνει μέχρι την Δευτέρα το πρωί, ναι, αλλά όταν έχουμε επιβεβαιωμένες ΠΟΛΛΑΠΛΕΣ παραλαβές, τι ακριβώς ζητάμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις παραλάβουν όλοι όσοι δικαιούνται τη προσφορά τότε ναι θα εχουμε προσφορά και το κατάστημα θα ειναι αξιόπιστο .Προφανως μερικοι αγνοείται βασικά δικαιώματα του κάθε καταναλωτη γι αυτο και καποια εγχώρια καταστήματα προχωρούν σε τέτοιου ειδους εμπορικές πρακτικές. Οσον αφορά το public θα μάθουμε αν ανήκει στη κατηγορία αυτών των καταστημάτων σύντομα. Το ιστορικό του δεν ειναι ενθαρρυντικό γι αυτο ανοιξε και αυτή η παρένθεση .Εγω δεν βλεπω καποιο λάθος σε αυτο το συλλογισμο αλλα μαλλον βιάζεσαι και βγάζεις και το τοπικ εκτός.οποτε ας περιμένουμε και βγάζουμε έπειτα συμπεράσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις παραλάβουν όλοι όσοι δικαιούνται τη προσφορά τότε ναι θα εχουμε προσφορά και το κατάστημα θα ειναι αξιόπιστο .Προφανως μερικοι αγνοείται βασικά δικαιώματα του κάθε καταναλωτη γι αυτο και καποια εγχώρια καταστήματα προχωρούν σε τέτοιου ειδους εμπορικές πρακτικές. Οσον αφορά το public θα μάθουμε αν ανήκει στη κατηγορία αυτών των καταστημάτων σύντομα. Το ιστορικό του δεν ειναι ενθαρρυντικό γι αυτο ανοιξε και αυτή η παρένθεση .Εγω δεν βλεπω καποιο λάθος σε αυτο το συλλογισμο αλλα μαλλον βιάζεσαι και βγάζεις και το τοπικ εκτός.οποτε ας περιμένουμε και βγάζουμε έπειτα συμπεράσματα.

Προφανώς αγνοείς ότι κάποιοι καταναλωτές κάνουν εμπόριο με τέτοιου είδους προσφορές. Πριν μιλήσουμε λοιπόν για τις εμπορικές πρακτικές των καταστημάτων (μπορώ και εγώ να αναφέρω δεκάδες) ας μιλήσουμε πρώτα εδώ ειδικά για τις εμπορικές πρακτικές των πελατών. Και δεν βιάζομαι καθόλου. Έχουν γραφτεί μισή ντουζίνα και βάλε posts με παραλαβές και όπως είπα, αλλά αγνόησες, το insomnia δεν είναι ο κόσμος όλος για να αποτελεί το απόλυτο κριτήριο αξιολόγησης μιας προσφοράς. Η προσφορά έπαιζε τουλάχιστον 13+ ώρες πριν βγει εδώ μέσα. Την ανακάλυψα εγώ, μόλις επέστρεψα από το μαγαζί και άρα με επιβεβαιωμένη την προσφορά, την έβαλα στο pctechnology, την πήρε από εκεί ο apotsi την έβαλε στο thelab και από εκεί και μετά δεν ξέρω και εγώ πόσες παραγγελίες, έφτασε στο insomnia. Χαρακτηριστικά να αναφέρω ότι την παραγγελία την δική μου για ΕΝΑ πληκτρολόγιο την έκανα στις 9:18 ΤΟ ΠΡΩΙ, 13,5 ώρες πριν βγει σαν θέμα εδώ.

 

Υ.Γ. Από ότι βλέπω σε ποστ σου λες "τΑ κράτησα" οπότε κατανοώ το άγχος σου για το πως θα πάνε οι δουλειές.

 

εγώ με αντικαταβολή τα κράτησα χθές .λέτε να φάμε Χ ; 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει αν τα πήραν αρκετά ατόμα είναι ok.

Δεν είναι ψέυτικη προσφορά απλά δεν μπόρεσαν μόλις τελείωσαν τα κομμάτια να το καταργήσουν στο site.

john_dr Ούτε εγώ συμφωνώ αλλά όσα θέλει αγοράζει κανείς...

Προτιμώ να μείνουν 1000 πελάτες ευχαριστημένοι παρά 100 που λέει ο λόγος και οι άλλοι 900 να τα αγοράσουν απο τους 100...

Μπορούσε το κάθε κατάστημα να έχει ένα μέγιστο αριθμό ποσότητας...

Σημ εγω πήρα 2 ένα για δώρο και ένα για δικό μου backup ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

* Το προϊόν εξαντλημένο

 

Έκανα την παραγγελιά online την Παρακευη στις 07.00 το πρωί  για να έρθει ταχυδρομικά (δεν έχω κατάστημα κοντά).

Η κατάσταση  λέει υπό επεξεργασία .

Πάντως την έκανα πολύ πριν γίνει εξαντλημένο  από το site .

Λέτε να την ακυρώσουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Άγνωσται αι βουλαί" του Public, εγω ειχα παραγγείλει το τηλεκοντρόλ αρκετά νωρίς και δεν μου το έστειλαν...

Επεξ/σία από xristoslet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει αν τα πήραν αρκετά ατόμα είναι ok.

Δεν είναι ψέυτικη προσφορά απλά δεν μπόρεσαν μόλις τελείωσαν τα κομμάτια να το καταργήσουν στο site.

john_dr Ούτε εγώ συμφωνώ αλλά όσα θέλει αγοράζει κανείς...

Προτιμώ να μείνουν 1000 πελάτες ευχαριστημένοι παρά 100 που λέει ο λόγος και οι άλλοι 900 να τα αγοράσουν απο τους 100...

Μπορούσε το κάθε κατάστημα να έχει ένα μέγιστο αριθμό ποσότητας...

Σημ εγω πήρα 2 ένα για δώρο και ένα για δικό μου backup ...

Το σωστό και έχει υποθεί πολλές φορές, αυτό είναι. Να υπάρχει περιορισμός στον αριθμό που μπορεί να πάρει κάποιος, αλλά από την στιγμή που τα προϊόντα αυτά είναι μέρη του καταλόγου του καταστήματος και όχι κάτι σε στυλ crazy u, ίσως να μην μπορούν να βάλουν αυτόματα τέτοιο περιορισμό στο σύστημα. Ίσως όμως να πέσουν ψαλίδια αυτές τις μέρες σε όσους έχουν παραγγείλει 5+.

 

Αυτό λοιπόν που με ενοχλεί εμένα είναι το να βγαίνει ο κάθε ένας (γενικό παράδειγμα) που δεν πρόλαβε ή που έχει παραγγείλει 10 και βλέπει ότι ενδεχομένως δεν θα τα πάρει ή μπορεί να πάρει λιγότερα και να λέει μπούρδες περί εικονικής προσφοράς, μποϊκοτάζ και μη ανάρτησης κ.τ.λ., όταν ήδη έχουν παραλάβει από το insomnia 5-10 άτομα και πιθανόν από άλλα sites πολλαπλάσιοι. Αν αρχίσει και βγαίνει ο κάθε πικραμένος και κατηγορεί τα καταστήματα για προσφορές οι οποίες κατέληξαν σε δεκάδες άλλων τα χέρια, αλλά όχι τα δικά του, στο τέλος τα καταστήματα μπορεί να κρίνουν ότι είναι κακή διαφήμιση τέτοιου τύπου προσφορές. Οπότε θα τις κόψουν. Και γιατί; Διότι κάποιος δεν πήρε το δικό του ή μάλλον τα δικά του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Αγνωστε οι βουλέ" του Public, εγω ειχα παραγγείλει το τηλεκοντρόλ αρκετά νωρίς και δεν μου το έστειλαν...

 

Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας, πόσο μάλλον όταν η η πρώτη απέχει απ'τη γνώση ένα search.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις παραλάβουν όλοι όσοι δικαιούνται τη προσφορά τότε ναι θα εχουμε προσφορά και το κατάστημα θα ειναι αξιόπιστο.

Οσον αφορά το public θα μάθουμε αν ανήκει στη κατηγορία αυτών των καταστημάτων σύντομα.

 

Το ιστορικό του δεν ειναι ενθαρρυντικό

Xωρις να κοιταω καν το οτιδηποτε αλλο εχει γραφτει εδω...

Πώς γινεται να λες το 2ο (υποθετω εχοντας οπως πολλοι απο εδω 10αδες παραδειγματα για να το στηριξεις ή αν δεν εχεις μπορω να σου δωσω μερικες δεκαδες απο τις δικες μου ακυρωμενες -μονομερως απο το public παντα- παραγγελιες) και να 'περιμενεις απο 1 περιπτωση' ειτε να επικυρωσεις ειτε να αλλαξεις αρδην την αποψη σου για το μαγαζι; Τοσο "βαρος" εχει αυτη η 'προσφορα' σε αυτο το πληκτρολογιο;

Απο το δικο μου ιστορικο γνωριζω πολυ καλα τι εστι public και κατ' επιλογη μου μερικες φορες τους βοηθω να ξεστοκαρουν πραγματα που θελουν να διωξουν και τα χρειαζομαι σε τραγικα χαμηλες τιμες!

Γενικοτερα παντως το τελευταιο διαστημα (εντος 2013) παρατηρω μια ταση θετικη προς το να ολοκληρωνονται οι παραγγελιες σε σχεση με πριν που επεφταν ακυρα για πλακα, ενω παρακολουθωντας αρκετα απο τα θεματα που ανοιγουν εδω εντοπιζω προϊοντα να "εξαντλουνται" σε ωρες που δε νομιζω να δουλευει κανεις υπαλληλος ωστε να κανει χειροκινητα την αλλαγη, δειγμα οτι μαλλον υπαρχει καποιο ειδος υποτυπωδους τουλαχιστον (ισως εδω μενει να αποδειχθει αν ειναι και ουσιωδους ή 100% ακριβους) συστηματος συνδεσης αποθηκης με ενδειξης αποθεματος online (αν εχω καταλαβει καλα ειναι λιγο ρευστη η κατασταση σε οτι εχει να κανει με το αποθεμα που υπαρχει σε συγκεκριμενα μονο καταστηματα οσον αφορα την διαθεσιμοτητα που βλεπουμε, αλλα μπορει να κανω και λαθος).

 

Ενιγουέι μια που ποσταρα ας προσθεσω μια εναλλακτικη για οποιον ηθελε απλα ενα πληκτρολογιο φθηνο (οσο γενικα παιζει στο σκρουτζ), να βολευτει και με 2 ηχειακια δωρο! :P ;)

http://www.public.gr/product/perifereiaka/keyboards/ensyrmata-pliktrologia/lamtech-multimedia-keyboard-usb-leyko-plus-speaker/prod3040026pp/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να υπάρχει σύνδεση με αποθήκη διότι σε προϊόν που έγραφε "τελευταία κομμάτια" έκανα μια δοκιμαστική παραγγελία για μια 10άδα και δεν μου επέτρεπε να προχωρήσω. Μόλις μείωσα, σταδιακά, τον αριθμό των τεμαχίων στα 2, μου επέτρεψε να πάω στο επόμενο βήμα της παραγγελίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με το "τελευταια τεμαχια", "σειρα προτεραιοτητας" κλπ ειναι που ανηκει σιγουρα στην "ρευστη" κατασταση που ελεγα πριν και ειναι ακομα πιθανο να υπαρχουν ακυρωσεις. Οταν στη διαθεσιμοτητα υπαρχει το "1" (πχ 1-3 ή 1-4 μερες) σημαινει υπαρχει αποθεμα, ενω αν το δεις στο "περιορισμενη διαθεσιμοτητα" ή ενδειξεις τυπου 4-7 μερες σημαινει ειτε "πρεπει να γινει παραγγελια στον προμηθευτη" (που δεν ξερεις αν θα τα διαθεσει, και σιγουρα δεν ξερεις αν θα θελει να τα διαθεσει στην τιμη που 'παρηγγειλες', οποτε θα σου πει μετα "δεν θα μας τα ξαναφερουν" για να ειναι καλυμενοι οσο μπορουν) ή θα σου πει το γνωστο και συνηθισμενο 'ψαξαμε και δεν βρηκαμε' (γιατι ξεραμε οτι ειχαμε κατι λιγα σε μια αποθηκη που δεν ειναι online, τα βαλαμε στο site, επεσαν πολλες παραγγελιες μας τελειωσαν και δεν εχουμε άλλα).

Νομιζω οτι το πληκτρολογιο πηγε (δεν το παρακολουθουσα και με ματι ντετεκτιβ παντως) απο το αμεσα διαθεσιμο στο 'προσωρινα εξαντλημενο' οποτε ειναι μια θετικη ενδειξη οτι δεσμευοταν το αποθεμα καθως επεφταν οι παραγγελιες. Αν και μαλλον η συγκεκριμενη περιπτωση εχει χαρακτηρα "stress test" για το συστημα τους σε σχεση με τα προσφατα δειγματα που εχω αφου σιγουρα τωρα επεσαν πολυ περισσοτερες παραγγελιες και σε μια συνομιλια που ειχα προσφατα με ειχαν ενημερωσει (δεν παιρνω και ορκο οτι αυτο που ειπαν ισχυει) οτι υπαρχει μια μικρη καθυστερηση απο την υποβολη της παραγγελιας ως την ενημερωση του αποθεματος (λεω δεν παιρνω ορκο γιατι ποσο lag, ping ή δε ξερω γω τι αλλο να υπαρχει πια σε ενα αυτοματο συστημα, απο την αλλα αν πρεπει να μπει ανθρωπος να 'βαλει χερι' μετα την καταχωρηση της παραγγελιας ειναι σιγουρα λαθος αυτο που ειπε αφου εχουμε οπως ειπα εξαντληση αποθεματος μεσα στα μεσανυχτα που δε δουλευουν).

Ουφ... πολυ αναλυση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ άγχος διακρίνω από κάποιους αν θα παραλάβουν ή όχι. Υπομονή ρε παιδιά.

 

Εμένα μου έστειλαν e-mail σήμερα ότι παραλαμβάνω σε 2 μέρες με ACS (αντικαταβολή).Θα προτιμούσα βέββαια (αν ήταν να διαλέξω) να ακύρωναν αυτή και να έπαιρνα από την άλλη το remote. To σκόρ πάντως αυτή την εβδομάδα πήγε 1-1 :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...