Προς το περιεχόμενο

Αγορά VGA


Devil666

Προτεινόμενες αναρτήσεις

είναι που οι nvidia δε κλοκάρουν :P

 

έλα ρε συ είναι κι άλλες φορές που έχουν παρατηρηθεί nvidia να ανεβάζουν αρκετά παραπάνω από όσο δηλώνουν κατά τη χρήση εφόσον το επιτρέπουν οι θερμοκρασίες (χαρακτηριστικό παράδειγμα η titan) 

 

αυτό βέβαια μόνο κακό δεν είναι, κάνουν οι κάρτες μόνες τους αυτό που εμείς κάνουμε χειροκίνητα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 426
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@Sieg ξερεις να το κανει αυτο? Κατεβασε το gpuz και στην δευτερη καρτελα,πηγαινε στο core clock και επελεξε να σου δειχνει το Max. Ασε ανοιχτο το gpuz και τρεξε μετα το Heaven ή Valley. Ποσο σου δειχνει?

 

Θα το κάνω το βραδάκι..τώρα τρέχω πάλι για δουλειά

 

 

έλα ρε συ είναι κι άλλες φορές που έχουν παρατηρηθεί nvidia να ανεβάζουν αρκετά παραπάνω από όσο δηλώνουν κατά τη χρήση εφόσον το επιτρέπουν οι θερμοκρασίες 

 

 

 

 Από θερμοκρασίες, επειδή ήταν και η πρώτη φορά που έβλεπα τα valley και heaven και έκατσα μπροστά στην οθόνη, δεν ξεπέρασα κατά το benchmark τους 81C, αν αυτό σημαίνει κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε νομιζω με υλοποιησεις οπως της gigabyte ή asus,δεν προκειται να φτασουν πανω απο 75C θελω να πιστευω ακομα και με oc...Και ξερεις τι oc ετσι?? Η evga που εδειξα πριν απο λιγο απο το Hexus πηγε ανετα στα 1200 καθαρο core clock χωρις το boost.. While gaming τους εδειχνε 1350mhz...Ασε μας :P

 

τη reference ψύξη έχεις ή τη custom με τους 2 ανεμιστήρες; (δε θυμάμαι πώς τη λέει η εβγα)

 

Την απλη εχει οχι την Acx.. 81C ε.. Απειρες συζυτησεις ερχονται.... Sigh..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Movie Αυτα που λεγαμε. Συμφωνα με το φρεσκο conclusion του Hexus ( το οποια φυσικα και την συγκρινει με την 7950 απλη,σιγα μην σου εδειχνε την boost) http://HEXUS.net/tech/reviews/graphics/57453-evga-geforce-gtx-760-superclocked-acx/?page=12

 

Not a great deal of magic went into the production of the GeForce GTX 760. Nvidia's chopping and changing of a previous-generation core isn't going to capture the imagination, but, credit where it's due; taking the GTX 670, disabling an SMX, increasing clock speeds and throwing in a pinch of GPU Boost 2.0 has had the desired effect.

 

Κατι αλλο τωρα παιδες.. Προβλεπω πολυ μεγαλο προβλημα στα συγκριτηκα μας.. Ολα αυτα διοτι η non reference και οχι μονο 760,while gaming παιζουν πολυ παραπανω απο οσο γραφουν . Δλδ οπως ειπε ενα αλλο παιδι σε αλλο τοπικ,η gigabyte 760 του οταν τι δοκιμαζε στα παιχνιδια,το core clock ηταν στα 1250+ !!! Οπως βρηκα μονο απο το review του Hexus για την εκδοση της gigabyte:

 

To begin with, the 980MHz core clock speed of the reference card? That's child's play. Gigabyte has this bad boy ramped up to 1,085MHz right out of the box, and that's only half the story; courtesy of GPU Boost 2.0 shenanigans, the HEXUS speed cams caught this one racing along with gay abandon at 1,228MHz in most titles.

 

Αρα τι προκειται να συγκρινουμε ακριβως?? Παλιες 7950boost με core στα 925ή1000 Vs 760 στα 1200+ ?? Νο,οποτε τζαμπα βλεπω περιμενουμε benchmarks απο καποιον και η τελικη απαντηση πλεων εχει δωθει στο TS..

 

Ts,συμφωνα με τις αναγκες σου οπως μα τις ειπες,η καλυτερη επιλογη αυτην την στιγμη που μιλαμε ειναι,αν δεν θες να περιμενεις της evga στα 220€ οοοταν θα την φερει,μπορεις να αγορασεις χωρις δευτερη σκεψη την προταση του Saiz δλδ την Gigabyte υλοποιηση στα 264€...

 

( saiz,μην σχολιασεις σε σκοτωσα! :P )

 

@Sieg ξερεις να το κανει αυτο? Κατεβασε το gpuz και στην δευτερη καρτελα,πηγαινε στο core clock και επελεξε να σου δειχνει το Max. Ασε ανοιχτο το gpuz και τρεξε μετα το Heaven ή Valley. Ποσο σου δειχνει?

Ναι κατι περισσότερο απο το να ψύξει και να οβερκλοκαρει και να γράψει διπλα GE η Boost.. 2 κινήσεις,2 σειρές στα αζήτητα η μια δική της..

Ε νομιζω με υλοποιησεις οπως της gigabyte ή asus,δεν προκειται να φτασουν πανω απο 75C θελω να πιστευω ακομα και με oc...Και ξερεις τι oc ετσι?? Η evga που εδειξα πριν απο λιγο απο το Hexus πηγε ανετα στα 1200 καθαρο core clock χωρις το boost.. While gaming τους εδειχνε 1350mhz...Ασε μας :P

 

 

Την απλη εχει οχι την Acx.. 81C ε.. Απειρες συζυτησεις ερχονται.... Sigh..

Εγώ νομίζω την Acx είσαι σίγουρος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ νομιζω την ειχε τσιμπησει οταν συζυταγαμε για την απιστευτη ευκαιρα καποιος να παρει gtx 760 στα 220€ απο την evga.. Συν οτι μια Acx αποκλείεται να εβγαζε τοσους βαθμους εκτος αν δεν υπαρχουν αλλα ανεμηστηρια στο Haf :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ νομιζω την ειχε τσιμπησει οταν συζυταγαμε για την απιστευτη ευκαιρα καποιος να παρει gtx 760 στα 220€ απο την evga.. Συν οτι μια Acx αποκλείεται να εβγαζε τοσους βαθμους εκτος αν δεν υπαρχουν αλλα ανεμηστηρια στο Haf :P

Είναι λίγο placebo να περιμένουμε μεγάλες διαφορές λόγω διαφορετικής ψήκτρας o ένας λόγος φυσικά είναι ότι ο χρονισμός της που έχει υπολογιστεί σε αυτή που έχουν βάλει.. εγώ πάντως δεν έχω βρει στην καθημερινότητα διαφορές που να ξεπερνάνε τους 3-5c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε δεν μπορούμε να μιλάμε για κάρτες γραφικών στο Forum.

Μία είναι αναξιόπιστο το site, μία χρησιμοποιούν παλιούς Drivers. Παιδιά ότι σας συμφέρει διαβάζετε και το ξέρετε. Εμένα πάντως δεν με πείθεις για το Site και για τους Drivers για να αγοράσω μία 7950 όπως και δεν έκανα.

 

Για ποιό site μιλάς; Υπόψην το techreport μόνο καλά λόγια για amd δε συνηθίζει να γράφει.Αν μιλάς για gaming (γιατί ξαφνικά κάποιοι ξέχασαν τα υπόλοιπα) ούτε εγώ έχω πεισθεί για την 760 από δεκάδες review που διάβασα.Το ότι τα περισσότερα είναι κακά συγκριτικά εώς και με υποψία μαγειρέματος για μένα είναι κάτι δεδομένο.8 στα 10 review έχουν είτε 800αρες 7950 είτε Catalyst 2-3 μηνών.To δε toms ενώ έχει σε κάποιες συγκρίσεις 7950,σε κάποιες άλλες που υπερτερεί (κατανάλωση) δεν την έχει καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη reference ψύξη έχεις ή τη custom με τους 2 ανεμιστήρες; (δε θυμάμαι πώς τη λέει η εβγα) 

 

 Την reference ψύκτρα Link.png Site: http://eu.evga.com/products/moreInfo.asp?pn=02G-P4-2762-KR&family=GeForce%20700%20Series%20Family&uc=EUR">αυτή

 

 

@Sieg ξερεις να το κανει αυτο? Κατεβασε το gpuz και στην δευτερη καρτελα,πηγαινε στο core clock και επελεξε να σου δειχνει το Max. Ασε ανοιχτο το gpuz και τρεξε μετα το Heaven ή Valley. Ποσο σου δειχνει?

 

1293Μmhz σε valley

 

εκτός αν τα χει βγάλει γιατί το 932 έχει ήδη με μπρος πάνω , πλάι.. 

 

Το κουτί είναι όπως το δίνει η μαμά του όπως και η κάρτα. Δεν έχω πειράξει τίποτα επάνω.

 

 

Να επισημάνω..Το bench το έτρεξα σε δωμάτιο, που αυτή την ώρα 21:10 δείχνει 32C. Γενικά βάζω Α/C αλλά όταν έτρεξα το bench δεν είχα. Το ξαναέτρεξα τώρα (χωρίς A/C) και ήμουν στους 80C max σχεδόν όπως και πριν. Τους 80 τους φτάνει και μετά πέφτει, μετά ξαναφτναει και ξαναπέφτει, δεν είναι σταθερά εκεί και πάντα μετά τα μισά του benchmark. Να πω ξανά ότι η κάρτα δεν ακούγεται. Έχει τον ίδιο θόρυβο με την Link.png Site: http://www.msi.com/product/vga/N560GTX-Ti-Twin-Frozr-II-OC.html">MSI που είχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιό site μιλάς; Υπόψην το techreport μόνο καλά λόγια για amd δε συνηθίζει να γράφει.Αν μιλάς για gaming (γιατί ξαφνικά κάποιοι ξέχασαν τα υπόλοιπα) ούτε εγώ έχω πεισθεί για την 760 από δεκάδες review που διάβασα.Το ότι τα περισσότερα είναι κακά συγκριτικά εώς και με υποψία μαγειρέματος για μένα είναι κάτι δεδομένο.8 στα 10 review έχουν είτε 800αρες 7950 είτε Catalyst 2-3 μηνών.To δε toms ενώ έχει σε κάποιες συγκρίσεις 7950,σε κάποιες άλλες που υπερτερεί (κατανάλωση) δεν την έχει καν.

Ok.

Η AMD εχεις τις καλυτερες καρτες γραφικων, τους χειροτερους επεξεργαστες και τα site στηριζουν την nvidia.

Ας μην ασχολουμαστε παιδια. Η nvidia βγαζει αργες καρτες, μας κοροιδευει.

Τελος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Όταν μπορείς και αν θέλεις ανέβασε 2 screenshot με το precision ένα σε ηρεμία και ένα λίγο πριν τελειώσει το bench.

 

Idle

5i0m.png
 

 

λίγο πριν μου δώσει αποτέλεσμα το bench valley

34s.png

 

Skyrim..Το πιο βαρύ που έχω τώρα επάνω

go6h.png

 

Μετά από 10λεπτά παιχνιδιού και σε φάση μάχης στο ύπαιθρο με κάτι μάγους

 

9go.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...