Προς το περιεχόμενο

Αγορά VGA


Devil666

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καινούρια είναι ας πούμε η 780 που συγγενεύει με την titan και έχει αρκετά κοντινές επιδόσεις με αυτήν στα 2/3 της τιμής της 

εδώ ναι έχουμε κάτι νέο 

 

από κει και κάτω έχουμε κοπτοραπτική της γενιάς 6xx

 

κάτι παραπάνω καλό θα ήταν να δώσει και μακάρι να έδινε για να προχωρούσε η τεχνολογία, αλλά αυτό δεν έγινε

 

αντίθετα η nvidia αυτό που ουσιαστικά έδωσε είναι καλές τιμές για τα δεδομένα της πάντα και έφτασε σε αρκετά μεγάλο βαθμό το value for money της amd συν τα όποια θετικά της nvidia για όποιον τον ενδιαφέρουν 

 

εσύ ήθελες νέα πράγματα και boost στις επιδόσεις με τα 2/3 τα μισά χρήματα; δυστυχώς αυτό δε γίνεται, μακάρι να γινόταν 

 

Σαν να καταλαβα ας πουμε.Δηλαδη,ολα γινανε για τις τιμες;απο επιδοσεις,λιγο μπερδεμενα ε;παρ'οτι φρεσκο πραμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν βγουν οι νέες ATi να ξέρετε ότι έχω κάνει bookmark το topic και θα σας λέω ότι η nvidia είναι με παλιούς drivers.

να το πεις αν είναι έτσι, επίσης να κράξεις μαζί με μένα αν είναι ανάλογο rebrand 

 

Σαν να καταλαβα ας πουμε.Δηλαδη,ολα γινανε για τις τιμες;απο επιδοσεις,λιγο μπερδεμενα ε;παρ'οτι φρεσκο πραμα.

θα στο κάνω όσο πιο λιανά μπορώ

 

στην 760 σου δίνουν το chip των 660ti/670 (υποτίθεται ότι είναι νέο, αλλά όχι τελείως νέο βασικά είναι το ίδιο) 

με:

1)λιγότερα cuda cores και απο 660ti και 670 

2)αυξημένη συχνότητα

3)γρηγορότερη μνήμη

 

στο δίνουν σε τιμή πιο φθηνή από 660ti (από 220 έως 265€ εδώ στην ελλάδα, η τιμή μπορεί να ανέβει κι άλλο αλλά όσο πάει κοντά στα 300€ που υπάρχει η 7950 για μένα δεν αξίζει, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) 

 

και αυτό που προκύπτει είναι:

α) πιο γρήγορο από 660ti

β) πιο αργό από 670

 

σε ρωτάω εγώ:

 

σε χαλάει; και αν ναι γιατί;

 

καταλαβαίνω να σε χαλάει από την άποψη ότι περίμενες μεγάλα άλματα από μια "νέα γενιά", όμως από τη στιγμή που στο δίνουν με καλή τιμή στην ουσία δε μπορείς να πεις κάτι κακό 

 

 

το ίδιο πάει και για την 770 που είναι μια βελτιωμένη και σαφώς πιο φθηνή 680, στα 380-390€ που ξεκινάει στη χώρα μας είναι μια χαρά από τιμολογιακή άποψη για αυτά που προσφέρει 

 

ναι θα ήταν καλά να ήταν +100% καλύτερη από την 680, αλλά δεν είναι και αν ήταν δε θα κόστιζε μόνο όσα κοστίζει 

 

αυτά :)

 

YΓ το γιατί επέλεξαν αυτές τις λύσεις δε μπορούμε να το ξέρουμε, προφανώς λόγω κόστους και για τους ίδιους αποφάσισαν να μείνουν σχετικά στάσιμοι

 

το θετικό όπως είπα και πιο πάνω είναι ότι οι τιμές έγιναν λογικές με βάση τις επιδόσεις που προσφέρουν και με βάση τον ανταγωνισμό 

 

αν θες κάτι τελείως νέο και σαφώς πιο δυνατό η nvidia σου δίνει τη δυνατότητα να δώσεις από 600-800 ευρώ και να πάρεις μια 780 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφέρει τι έχει κάτω από το καπό. Με ενδιαφέρει πως αποδίδει, τι μου προσφέρει και πόσο κοστίζει.
Και το λέω εγώ που έκανα το SLI με τις 650 λίγο πριν τις 7άρες. Θα έπρεπε από εγωισμό επειδή δεν είναι πολύ μακριά μου (ούτε καν η GTX 770) να τις κράζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ρε Heat...κατανταει κουραστικο... Πως κανεις ετσι δλδ??? Τοσο παραλογα δλδ τα λεμε?? Ειναι σε αλλο level δλδ η Nvidia...Τοσο μπροστα πια?? Τι σου ειπε ο MIllenium ακριβως και σε πειραξε τοσο? Δεν ειχε επιχειρηματα,δεν ειπα καποια πραγματα που βλεπει και ψαχνει και ο ιδιος?? Χαλαρωσε λιγο δλδ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να προτείνω σε κάποιον στο Forum nvidia.

Το PhysX είναι άχρηστο, το Cuda είναι άχρηστο, το adaptive vsync είναι άχρηστο, το geforce experience είναι άχρηστο, είναι ακριβές, αποδίδουν λιγότερο όλες εκτός από GTX 780 και Titan από τις 7950/7970, αφού τα Review είναι αναξιόπιστα και παίρνουν 300-400Mhz OC στον πυρήνα.

Αυτό καταλαβαίνω εγώ.

 

Δε μιλήσαμε για προτάσεις ρε heatspreader (παρεπιμπτόντως την 760 την έχω προτείνει κάποιες φορές).Είπα για τα review και για το οτι "ρίχνει της 7950" που παν κάποιοι.Εγώ δε βλέπω κάτι τέτοιο.

 

Επίσης προσωπικά δεν θα'μουν ευχαριστημένος με τόσο μικρή αύξηση επιδόσεων για "νέα" κάρτα από όποια εταιρία και να ρχόταν.Μιλάω για gaming επιδόσεις καθαρά μιας και τώρα τα άλλα τα ξεχάσαν κάποιοι και θυμήθηκαν άλλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηδέν επιχειρήματα παιδιά.
Και ξαναλέω, μπορώ να προτείνω σε κάποιον nvidia; Η απάντηση είναι όχι.
Δεν μπορώ να δείξω σε κάποιον ότι είναι πιο γρήγορη επειδή τα benchmars είναι στημένα και τα features άχρηστα.

Ότι είναι πιο μπροστά η nvidia είναι γεγονός, όπως πιο μπροστά είναι και η Intel. Λογικό. Ακριβά προϊόντα.

 

Κακά τα ψέματα μάγκες, το FORUM είναι ΑΤΙ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφέρει τι έχει κάτω από το καπό. Με ενδιαφέρει πως αποδίδει, τι μου προσφέρει και πόσο κοστίζει.

Και το λέω εγώ που έκανα το SLI με τις 650 λίγο πριν τις 7άρες. Θα έπρεπε από εγωισμό επειδή δεν είναι πολύ μακριά μου (ούτε καν η GTX 770) να τις κράζω.

συγγνώμη είδες πουθενά να κράζουμε; απλά βάζουμε μερικά γεγονότα σε μια σειρά 

 

η δική σου λύση είναι πιο δυνατή από 770 όπως ήταν και από 680 με τα θετικά της και τα αρνητικά της 

αυτό δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει , ή σε πειράζει που διαφωνούμε για την ανωτερότητα της 760 έναντι της 7950; 

 

ή μήπως το ότι η 7950 είναι ανώτερη σημαίνει ότι η 760 δεν είναι καλή αγορά σε συγκεκριμένες τιμές; 

 

Μηδέν επιχειρήματα παιδιά.

Και ξαναλέω, μπορώ να προτείνω σε κάποιον nvidia; Η απάντηση είναι όχι.

Δεν μπορώ να δείξω σε κάποιον ότι είναι πιο γρήγορη επειδή τα benchmars είναι στημένα και τα features άχρηστα.

 

Ότι είναι πιο μπροστά η nvidia είναι γεγονός, όπως πιο μπροστά είναι και η Intel. Λογικό. Ακριβά προϊόντα.

 

Κακά τα ψέματα μάγκες, το FORUM είναι ΑΤΙ.

κοίτα επειδή τώρα τελευταία έχω ένα θέμα να μην καταλαβαίνουν οι άλλοι αυτά που γράφω (μάλιστα πρόσφατα είχα και πολύ σοβαρό πρόβλημα με το συγκεκριμένο θέμα) , ίσως φταίει και αυτό οπότε δε σε παρεξηγώ

 

παρόλα αυτά θα αναρωτηθώ αν διαβάζεις καθόλου αυτά που γράφουμε ή απλά πιάνεσαι από φράσεις γιατί θεωρείς συγκεκριμένους συνομιλητές σου fanboys.. 

 

ποιος εδώ είπε ότι δεν έχει νόημα να προτείνεις nvidia; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία κι εμείς σου λέμε ότι άσχετα από τις δικές μας προτιμήσεις που μπορεί να είναι και υποκειμενικές, με καθαρά αντικειμενικά κριτήρια σε συγκεκριμένες τιμές οι 760 και 770 αξίζουν την αγορά τους 

 

είναι πολύ απλό 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι να'ναι άλλα ντάλα της Παρασκευής το γάλα.. 

Αν το μέτρο μας μια ζωή μα μια ζωή είναι τα reviews σήμερα όσοι τον "ήπιανε" επι της ουσίας θέλουνε ν'αλλαξουμε μέτρο ?

Μια κάρτα δεν είναι καλή γιατί ο άλλος με το νερό κλοκαρει καλύτερα ? το κόστος του νερού το προσθέσαμε να δούμε πόσο βγαίνει τελική τιμή η κάρτα ? συν το πόσο είχε αγοραστεί..

Επειδή είναι GK104 μπορούμε αυθαίρετα και επειδή μας βολεύει να συγκρίνουμε 660ti και 670 με την 760 ? Εδώ το κόστος πάλι το ξεχνάμε την κατηγορία δηλαδή ?

Από πότε το όνομα μιας GPU άρχισε  και μας ενδιαφέρει περισσότερο από τις δυνατότητες της,δεν καταλαβαίνετε ότι το κάνετε χειρότερο γιατί δεν χρειάστηκε να αλλάξει καν GPU για να στείλει στα αζήτητα την σειρά 6xx και την σειρά 7xxx ?

Νομίζω ότι έχουμε αρχίσει να το καίμε.. ο καθένας λέει ότι τον βολεύει σύμφωνα με αυτό που έχει.. χάσαμε δυστυχώς κάθε μας ίχνος αντικειμενικότητας και παράλληλα σοβαρότητας.. και αυτός είναι και ένας σοβαρός λόγος που μέρα με την μέρα τραβιέμαι πιο μακριά από την συζήτηση αυτή.. Φτάσαμε να υποτιμάμε την νοημοσύνη μας για να υποστηρίξουμε μια πολυεθνική.Λογική σε τεντωμένο σκοινί δεν μπορεί να υπάρξει αυτό είναι "πέφτω δεν πέφτω"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι να'ναι άλλα ντάλα της Παρασκευής το γάλα.. 

Αν το μέτρο μας μια ζωή μα μια ζωή είναι τα review σήμερα όσοι τον "ήπιανε" επι της ουσίας θέλουνε ν'αλλαξουμε μέτρο ?

Μια κάρτα δεν είναι καλή γιατί ο άλλος με το νερό κλοκαρει καλύτερα ? το κόστος του νερού το προσθέσαμε να δούμε πόσο βγαίνει τελική τιμή η κάρτα ?

Επειδή είναι GK104 μπορούμε αυθαίρετα και επειδή μας βολεύει να συγκρίνουμε 660ti και 670 με την 760 ? Εδώ το κόστος πάλι το ξεχνάμε την κατηγορία δηλαδή ?

Από πότε το όνομα μιας GPU άρχισε  και μας ενδιαφέρει περισσότερο από τις δυνατότητες της,δεν καταλαβαίνετε ότι το κάνετε χειρότερο γιατί δεν χρειάστηκε να αλλάξει καν GPU για να στείλει στα αζήτητα την σειρά 6xx και την σειρά 7xxx ?

Νομίζω ότι έχουμε αρχίσει να το καίμε.. ο καθένας λέει ότι τον βολεύει σύμφωνα με αυτό που έχει.. χάσαμε δυστυχώς κάθε μας ίχνος αντικειμενικότητας και παράλληλα σοβαρότητας.. και αυτός είναι και ένας σοβαρός λόγος που μέρα με την μέρα τραβιέμαι πιο μακριά από την συζήτηση αυτή.. Φτάσαμε να υποτιμάμε την νοημοσύνη μας για να υποστηρίξουμε μια πολυεθνική.

Μα είναι δυνατόν να μιλάμε για το όνομα όπως λες;

Ναι, ξαφνικά τα Review δεν είναι σωστά και ξεθάβουμε άλλα sites.

Θα πρέπει δηλαδή να μετράνε κάθε φορά με νέους drivers ΌΟΟΟλες τις κάρτες;

 

Αντικειμενικότητα δεν υπάρχει. Το πρόβλημα είναι ότι και να θέλεις να είσαι αντικειμενικός δεν μπορείς από ένα σημείο και μετά γιατί όταν οι περισσότερο το πάνε στο οπαδικό, προσπαθείς να στηρίξεις παραπάνω την άλλη μεριά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε ότι και να λέτε οι μετρήσεις των 760 υπάρχουν ήδη  εδώ μέσα και θα υπάρξουν κι άλλες και απλά επαληθεύουν τα όσα λέμε 

 

συνεχίστε να πιστεύετε στα reviews και τον άγιο βασίλη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ εγώ συμφωνώ με αυτό που λες .. πες μου πόσο πλήρωσες την 7950 ...

καταλαβαίνεις τώρα γιατί λέω ότι ασελγησαμε στην λογική μας ?

γιατί νιώθεις ικανοποιημένος που πλήρωσες μια κάρτα 300+ ευρώ και έχεις επιδόσεις ίδιες στην ουσία με μια των 220..

Τόσο αγόρασα εγώ την 770 σημερινή τιμή > https://www.skroutz.gr/s/2103511/Sapphire-Radeon-HD7950-3G%CE%92-Dual-X.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...