Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Topic v2 [PS3]


Byron.christ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ mikele, το προχώρησα με την rebug 4.84.1 lite edition, μετά έβαλα SSD, ξαναεγκατέστησα την ίδια version rebug 4.84.1 lite και είμαι κομπλε.

Παιδιά προτείνετε κανένα καλό website για ps3 homebrews apps που να είναι πάντα up to date.

Κάντε μου pm, αν δεν επιτρέπεται να ποστάρουμε εδώ.

Επεξ/σία από Padaz Bloody
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 ώρες πριν, mikele13- είπε

Βάλε την έκδοση που την υποστηρίζει

 

Έχω βαλει την Official – Rebug 4.84.2 REX/D-REX  ενω το reactpsn δουλευει με αυτη Official – Rebug 4.84.1 DECR LE

Downgrade θεωρειται, δεν μπορω να παω στην 4.84.1. Αν και μαλλον υπαρχει τροπος και δεν τον εχω βρει ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Padaz Bloody είπε

Ευχαριστώ mikele, το προχώρησα με την rebug 4.84.1 lite edition, μετά έβαλα SSD, ξαναεγκατέστησα την ίδια version rebug 4.84.1 lite και είμαι κομπλε.

Παιδιά προτείνετε κανένα καλό website για ps3 homebrews apps που να είναι πάντα up to date.

Κάντε μου pm, αν δεν επιτρέπεται να ποστάρουμε εδώ.

Υπάρχει και νεότερη έκδοση Rebug 4.84.2

Βάλε αυτή που είναι πιο ολοκληρωμένη.

49 λεπτά πριν, gavros10 είπε

Έχω βαλει την Official – Rebug 4.84.2 REX/D-REX  ενω το reactpsn δουλευει με αυτη Official – Rebug 4.84.1 DECR LE

Downgrade θεωρειται, δεν μπορω να παω στην 4.84.1. Αν και μαλλον υπαρχει τροπος και δεν τον εχω βρει ακομα

Rex η Drex έχεις στην κονσόλα σου?

Μην επιχειρήσεις να βάλεις DECR θα χαλάσεις την κονσόλα σου.

Μήπως δεν έχεις καταλάβει πως δουλεύει?

Φτιάχνεις νέο user aa κάνοντας login σε αυτόν?

Φτιάχνεις exdata φάκελο σε usb και μέσα βάζεις τα rap files.

Τρέχεις reactpsn μαυρίζει η οθόνη και επανέρχεται στην αρχική.

Αν όλα είναι σωστά ο user aa μετονομάζεται σε reactpsn.......

Τον aa user δεν τον σβήνεις,τον έχεις μόνο για ενεργοποίηση rap files.

 Δοκίμασε την 3.17 έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mikele από το official website διαβάζω:

From XMB install REBUG 4.21.x AND HIGHER over any 3.55 OFW/CFW/MFW or the same or lower firmware version CFW with spkg sig check patched or any firmware version CFW with spkg sig check patched and QA enabled

 

Δεν χρειάζεται να πειράξω τίποτα με QA enable; Για να πάω από cfw rebug 4.84.1 σε rebug REX 4.84.2 εγκαθιστώ πάλι από XMB όπως είμαι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Padaz Bloody είπε

mikele από το official website διαβάζω:

From XMB install REBUG 4.21.x AND HIGHER over any 3.55 OFW/CFW/MFW or the same or lower firmware version CFW with spkg sig check patched or any firmware version CFW with spkg sig check patched and QA enabled

Δεν χρειάζεται να πειράξω τίποτα με QA enable; Για να πάω από cfw rebug 4.84.1 σε rebug REX 4.84.2 εγκαθιστώ πάλι από XMB όπως είμαι;

Από xmb ναι όπως είσαι.

Τα qa τα κάνεις ενεργά μόνο στην 3.55 και καλό θα είναι να έχουν γίνει, ώστε σε περίπτωση downgrade να μην έχουμε σφάλματα.

Να μην ξεχνάς, πάντα σε αναβάθμιση απενεργοποιουμε το ίντερνετ αν έχουμε βάλει στην κονσόλα, και επίσης αν υπάρχει δισκάκι στο drive το βγάζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από 3.55 cfw που ήμουν χθες δεν είχα ιδέα και δεν έκανα QA enabled. Λες να έχω τίποτα προβλήματα αν χρειαστεί να κάνω downgrade στο μέλλον;

^Εννοείται το ξέρω πάντα απενεργοποίηση το internet, και χωρίς δισκάκι μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Padaz Bloody είπε

Από 3.55 cfw που ήμουν χθες δεν είχα ιδέα και δεν έκανα QA enabled. Λες να έχω τίποτα προβλήματα αν χρειαστεί να κάνω downgrade στο μέλλον;

^Εννοείται το ξέρω πάντα απενεργοποίηση το internet, και χωρίς δισκάκι μέσα.

Προβλήματα σοβαρά όχι, αλλά αν θελήσεις να κατέβεις σε 3.55 για να βάλεις χαμηλότερο cfw από αυτό που είσαι τώρα, μπορεί να σε παιδεψει,να μην δέχεται το PUP κλπ.

Άστο τώρα όπως είσαι και βλέπεις στην πορεία.

Όταν δουλεύει κάτι σωστά, δεν το σκαλίζουμε, νόμος....😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ, κατάλαβα. 😥

 

Μήπως να μην αναβαθμίσω σε rebug REX 4.84.2 ακόμα; Η 4.84.1 ξέρουμε ότι είναι σταθερότατη έκδοση χωρίς προβλήματα, από την άλλη η 4.84.2 είναι σχετικά καινούρια.

 

Ειδικά που εγώ τώρα είμαι σε δρόμο χωρίς γυρισμό κάθε τι καινούριο firmware που βάζω πρέπει να ξέρω ότι είναι σταθερό και άψογο σε όλα του. Με την REX θα μπορώ να παίζω online; 😴

 

Με τα nor/nand backup που έκανα δεν γίνεται να γυρίσω σε 3.55 χωρίς προβλήματα αν χρειαστεί;

Επεξ/σία από Padaz Bloody
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Padaz Bloody είπε

Οκ, κατάλαβα. 😥

Μήπως να μην αναβαθμίσω σε rebug REX 4.84.2 ακόμα; Η 4.84.1 ξέρουμε ότι είναι σταθερότατη έκδοση χωρίς προβλήματα, από την άλλη η 4.84.2 είναι σχετικά καινούρια.

Ειδικά που εγώ τώρα είμαι σε δρόμο χωρίς γυρισμό κάθε τι καινούριο firmware που βάζω πρέπει να ξέρω ότι είναι σταθερό και άψογο σε όλα του. Με την REX θα μπορώ να παίζω online; 😴

Με τα nor/nand backup που έκανα δεν γίνεται να γυρίσω σε 3.55 χωρίς προβλήματα αν χρειαστεί;

Η 4.84.2 REX είναι ολοκληρωμένη ενώ η 4.84.1 LITE όχι.

Έχει ήδη ενεργοποιημένο το cobra mode, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι περαιτέρω.

Fan control utility βάλε να ψύχεται.

Αναβαθμίσεις μην περιμένεις να βλέπουμε συνεχώς,μια στο 6μηνο και αν....

Online παίζεις με ρίσκο δικό σου.

Την nor θα την χρειαστείς αν η κονσόλα σου μπρικαρει που δεν το εύχομαι.

Μην φτάνεις σε αυτό το σημείο.

Παίξε να ευχαριστηθεις....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραίος, προχωράω...

Την ps3 κονσόλα μου την έχω ανοίξει και την έχω κάνει μπίλιες, την έχω καθαρίσει πιθαμή προς πιθαμή με air compressor + water filters.

Επίσης έχω αλλάξει πάστα και έχω βάλει μάρκας noctua. Δεν νομίζω να παίζει πρόβλημα θερμοκρασιών, αξίζει το fan control utility; Αυτό θα αλλάζει στροφές στον ανεμιστήρα ανάλογα την θερμοκρασία του συστήματος;

EDIT

Οκ, έβαλα το τελευταίο 4.84.2 REX, πήγαν όλα περίφημα από XMB.

 

Ξέρει κανείς γιατί εμφανίζει διπλά τα package αρχεία στο package directory του XMB;

Στο install package files μέσα στο multiman μου τα εμφανίζει κανονικά και όχι διπλά όπως στο XMB.

 

Ενεργοποίηση το enable dynamic control

fan speed 40%

ps2 emulation 40%

Σωστά τα έφτιαξα;

Η κονσόλα μου κάνει αρκετά θόρυβο τώρα και γενικότερα την είχα συνηθίσει πολύ πιο αθόρυβη.

Επεξ/σία από Padaz Bloody
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mikele13- είπε

Υπάρχει και νεότερη έκδοση Rebug 4.84.2

Βάλε αυτή που είναι πιο ολοκληρωμένη.

Rex η Drex έχεις στην κονσόλα σου?

Μην επιχειρήσεις να βάλεις DECR θα χαλάσεις την κονσόλα σου.

Μήπως δεν έχεις καταλάβει πως δουλεύει?

Φτιάχνεις νέο user aa κάνοντας login σε αυτόν?

Φτιάχνεις exdata φάκελο σε usb και μέσα βάζεις τα rap files.

Τρέχεις reactpsn μαυρίζει η οθόνη και επανέρχεται στην αρχική.

Αν όλα είναι σωστά ο user aa μετονομάζεται σε reactpsn.......

Τον aa user δεν τον σβήνεις,τον έχεις μόνο για ενεργοποίηση rap files.

 Δοκίμασε την 3.17 έκδοση.

Έχω βάλει την Rebug 4.84.2 REX/D-REX Δεν ξέρω τι είναι ή γιατί , απλώς ήταν η τελευταία... Τι βλακεία έκανα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Padaz Bloody είπε

Ωραίος, προχωράω...

Την ps3 κονσόλα μου την έχω ανοίξει και την έχω κάνει μπίλιες, την έχω καθαρίσει πιθαμή προς πιθαμή με air compressor + water filters.

Επίσης έχω αλλάξει πάστα και έχω βάλει μάρκας noctua. Δεν νομίζω να παίζει πρόβλημα θερμοκρασιών, αξίζει το fan control utility; Αυτό θα αλλάζει στροφές στον ανεμιστήρα ανάλογα την θερμοκρασία του συστήματος;

EDIT

Οκ, έβαλα το τελευταίο 4.84.2 REX, πήγαν όλα περίφημα από XMB.

Ξέρει κανείς γιατί εμφανίζει διπλά τα package αρχεία στο package directory του XMB;

Στο install package files μέσα στο multiman μου τα εμφανίζει κανονικά και όχι διπλά όπως στο XMB.

Ενεργοποίηση το enable dynamic control

fan speed 40%

ps2 emulation 40%

Σωστά τα έφτιαξα;

Η κονσόλα μου κάνει αρκετά θόρυβο τώρα και γενικότερα την είχα συνηθίσει πολύ πιο αθόρυβη.

Μετά από μια ώρα παιχνιδιού πατάς start+select και σου εμφανίζει πάνω δεξιά τις θερμοκρασίες.

Όριο 65 όχι παραπάνω.

Αν είναι πολύ χαμηλότερα σέ σένα, χαμήλωσε από 40% σέ 36% και δες το.

Καλύτερα πιο θορυβώδη παρά να σου καεί.

4 λεπτά πριν, gavros10 είπε

Έχω βάλει την Rebug 4.84.2 REX/D-REX Δεν ξέρω τι είναι ή γιατί , απλώς ήταν η τελευταία... Τι βλακεία έκανα; 

Άλλο η REX και άλλο η DREX τελείως διαφορετικά firmware...

Reactpsn κατάλαβες πως δουλεύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, mikele13- είπε

Μετά από μια ώρα παιχνιδιού πατάς start+select και σου εμφανίζει πάνω δεξιά τις θερμοκρασίες.

Όριο 65 όχι παραπάνω.

Αν είναι πολύ χαμηλότερα σέ σένα, χαμήλωσε από 40% σέ 36% και δες το.

Καλύτερα πιο θορυβώδη παρά να σου καεί.

Άλλο η REX και άλλο η DREX τελείως διαφορετικά firmware...

Reactpsn κατάλαβες πως δουλεύει?

Κατάλαβα πως δουλεύει το reactpsn αλλά δεν έφτιαξα τον user aa που είπες... 

REX και DREX είναι διαφορετικά άτομα που έφτιαξαν το cfw σωστά; Έτσι έχω καταλάβει. Πειράζει που έχω βάλει την συγκεκριμένη έκδοση;

Edit Την έκδοση Rex έχω βάλει...

Επεξ/σία από gavros10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, gavros10 είπε

Κατάλαβα πως δουλεύει το reactpsn αλλά δεν έφτιαξα τον user aa που είπες... 

REX και DREX είναι διαφορετικά άτομα που έφτιαξαν το cfw σωστά; Έτσι έχω καταλάβει. Πειράζει που έχω βάλει την συγκεκριμένη έκδοση;

Edit Την έκδοση Rex έχω βάλει...

Drex είναι firmware για developers με πολύ περισσότερες επιλογές από το Rex το οποίο σωστά έχεις βάλει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mikele13- είπε

Drex είναι firmware για developers με πολύ περισσότερες επιλογές από το Rex το οποίο σωστά έχεις βάλει....

Πφφφ παλι καλά. Κατέβασα αυτό γιατί είχε τα περισσότερα downloads ... Μαζί με την μάζα. Θα ξαναπροσπαθήσω για το reactpsn...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...