Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Topic v2 [PS3]


Byron.christ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το playstation 3 έχει πάρα πολλά παιχνίδια με ρυθμισμένο το vsync off, το οποίο προκαλεί με τη σειρά του το λεγόμενο screen tearing.

Τι παίζει με το ps4 pro ή το xbox one X; Στις κονσόλες τελευταίας γενιάς διορθώθηκαν αυτά τα προβλήματα με τους game developers;

 

Να πούμε εδώ ότι προφανώς φταίνε τα παιχνίδια που είναι λάθος ρυθμισμένα και όχι οι ίδιες οι κονσόλες (το hardware).

Εφαρμόζεται συστηματικά αφού τα βαριά απαιτητικά παιχνίδια πέφτουνε σε fps (frames per second).

 

Προσωπικά, περισσότερο γέρνω προς το xbox one X, βλέπω καλά reviews και φαίνεται ότι είναι πιο δυνατή κονσόλα από το ps4.

 

Μήπως τελικά να επενδύσω τα χρήματά μου για το PC update μου, πού έχει και πολλές δυνατότητες με τις ρυθμίσεις;

 

 

Επεξ/σία από Padaz Bloody
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όσους είναι σε rebug REX 4.84 και δεν εμφανίζονται οι ρυθμίσεις video settings στο XMB, θα πρέπει να αλλάξουνε στις παρακάτω επιλογές χρησιμοποιώντας το rebug toolbox που έρχεται με την έκδοση firmware τους.


selector > system mode -- rebug
XMB Operation Mode -- retail

Το συγκεκριμένο firmware είναι έτσι σεταρισμένο, έχει δύο system mode, το normal mode και το rebug mode με το xmb operation mode retail.

 

Αφού φτιάξετε τις ρυθμίσεις βίντεο που θέλετε για τις ταινίες, θα πρέπει να ξαναγυρίσετε μέσω του rebug toolbox σε selector > system mode -- normal και XMB Operation Mode – debug. Μόνο με αυτές τις ρυθμίσεις θα δουλεύουνε σωστά όλα στην κονσόλα, αν δεν τα γυρίσετε default πιθανόν να δημιουργηθούν επιπλοκές με διάφορες εφαρμογές όπως οι game managers…

 

Έκανα διάφορες δοκιμές με τις video settings και μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι οι ρυθμίσεις βίντεο αποθηκεύονται ακόμη και αν γυρίσουμε πίσω σε system mode -- normal και XMB Operation Mode – debug.

Το λέω με σιγουριά γιατί έβαλα ειδικές ρυθμίσεις για τον ήχο μέσω του μενού video settings, που φαίνονται ολοκάθαρα με τις ενδείξεις led του ενισχυτή μου.

Επεξ/σία από Padaz Bloody
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

^ Είμαι με ρυθμίσεις selector > system mode -- rebug, XMB Operation Mode -- retail σε καθημερινή βάση και δεν έχω προβλήματα.

 

Τελικά ο SSD δεν ενδείκνυται για ps3, πήρα 1 ΤΒ hdd και ησύχασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Επειδή ο γιος μου εδώ και κανα χρόνο είχε κάνει καταλάθος update και ενω ηταν σπασμενο το ps3 μετά πάπαλα.Σήμερα πιάστηκα πάλι με το θέμα και πέρασα τελικά το 4.84.2 HFW.Θα ήθελά λίγη βοήθεια πως θα περάσω και το Ferrox 4.84 γιατι μέχρι τώρα δεν τα έχω καταφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχω ένα PS3 Fat και του έχω περάσει CFW (Rebug 4.84). Έχω δοκιμάσει 4-5 παιχνίδια, και όλα έπαιζαν μια χαρά. Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει, είναι στο Gran Turismo 6. Το παιχνίδι ανοίγει κανονικά, αλλά όταν πάω να μπω σε κάποιον αγώνα, 9 στις 10 φορές κολλάει απλά στο ρολογάκι που γυρνάει και δεν μπαίνει ποτέ. Καμιά ιδέα; Μόνο σε αυτό το παιχνίδι έχω θέμα, τα υπόλοιπα παίζουν κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, AlienTechGR είπε

Καλησπέρα,

Έχω ένα PS3 Fat και του έχω περάσει CFW (Rebug 4.84). Έχω δοκιμάσει 4-5 παιχνίδια, και όλα έπαιζαν μια χαρά. Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει, είναι στο Gran Turismo 6. Το παιχνίδι ανοίγει κανονικά, αλλά όταν πάω να μπω σε κάποιον αγώνα, 9 στις 10 φορές κολλάει απλά στο ρολογάκι που γυρνάει και δεν μπαίνει ποτέ. Καμιά ιδέα; Μόνο σε αυτό το παιχνίδι έχω θέμα, τα υπόλοιπα παίζουν κανονικά.

Κάνε όλα τα update αν δεν το έχεις κάνει, και κάντο μετατροπή σε iso από multiman στον εσωτερικό μόνο.

Αν εξακολουθεί το πρόβλημα, θα φταίει το rip του παιχνιδιού,βρες το από αλλού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, AlienTechGR είπε

Καλησπέρα,

Έχω ένα PS3 Fat και του έχω περάσει CFW (Rebug 4.84). Έχω δοκιμάσει 4-5 παιχνίδια, και όλα έπαιζαν μια χαρά. Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει, είναι στο Gran Turismo 6. Το παιχνίδι ανοίγει κανονικά, αλλά όταν πάω να μπω σε κάποιον αγώνα, 9 στις 10 φορές κολλάει απλά στο ρολογάκι που γυρνάει και δεν μπαίνει ποτέ. Καμιά ιδέα; Μόνο σε αυτό το παιχνίδι έχω θέμα, τα υπόλοιπα παίζουν κανονικά.

Αν προσπαθείς να τρέξεις παιχνίδι μορφής usb split θα έχεις προβλήματα, σιγουρέψου ότι είναι περασμένο στον εσωτερικό και δεν είναι usb split.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι. 

Το παιχνίδι είναι κανονικά περασμένο στον HDD, μέσω FileZilla. Δοκίμασα να το κάνω iso αλλά δεν άλλαξε κάτι. Το θέμα τελικά δεν είναι ότι κολλάει, αλλά αργεί υπερβολικά πολύ να ξεκινήσει. Δηλαδή, για να μπω σε έναν αγώνα μερικές φορές θέλει 7-8 λεπτά που δεν είναι φυσιολογικό. 

Updates από πού να κάνω; Λέτε να βοηθηθούν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, AlienTechGR είπε

Καλησπέρα και πάλι. 

Το παιχνίδι είναι κανονικά περασμένο στον HDD, μέσω FileZilla. Δοκίμασα να το κάνω iso αλλά δεν άλλαξε κάτι. Το θέμα τελικά δεν είναι ότι κολλάει, αλλά αργεί υπερβολικά πολύ να ξεκινήσει. Δηλαδή, για να μπω σε έναν αγώνα μερικές φορές θέλει 7-8 λεπτά που δεν είναι φυσιολογικό. 

Updates από πού να κάνω; Λέτε να βοηθηθούν;

Τσεκαρε τον σκληρό της κονσόλας, το παιχνίδι δεν αργεί τόσο να φορτώσει.

Update σου βγάζει όταν έχεις ίντερνετ περασμένο πριν το loading....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Επιστρέφω μετά από αρκετές μέρες. Καταρχάς ο δίσκος ήταν κάπως τελειωμένος οπότε έβαλα έναν άλλον και τα ξαναέκανα όλα από την αρχή. Κάπως βελτιωμένοι οι χρόνοι που φορτώνει πλέον το GT6, αλλά και πάλι σχετικά αργό. Δοκίμασα πρόσφατα και το The Last of Us το οποίο επίσης αργεί που να φορτώσει. 

Γενικά, υπάρχει θέμα σε παιχνίδια μεγάλου μεγέθους. Στα πιο μικρά (κάτι FIFA, FC3 κτλ που είναι κάτω από 10GB) τα φορτώνει άμεσα. Έχει να κάνει με τη διαδικασία; Κάνω κάτι εγώ λάθος; 

Κάπου διάβασα ότι επειδή είναι μεγάλα αυτά τα παιχνίδια καλό θα είναι να τρέχουν από εξωτερικό δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, AlienTechGR είπε

Επιστρέφω μετά από αρκετές μέρες. Καταρχάς ο δίσκος ήταν κάπως τελειωμένος οπότε έβαλα έναν άλλον και τα ξαναέκανα όλα από την αρχή. Κάπως βελτιωμένοι οι χρόνοι που φορτώνει πλέον το GT6, αλλά και πάλι σχετικά αργό. Δοκίμασα πρόσφατα και το The Last of Us το οποίο επίσης αργεί που να φορτώσει. 

Γενικά, υπάρχει θέμα σε παιχνίδια μεγάλου μεγέθους. Στα πιο μικρά (κάτι FIFA, FC3 κτλ που είναι κάτω από 10GB) τα φορτώνει άμεσα. Έχει να κάνει με τη διαδικασία; Κάνω κάτι εγώ λάθος; 

Κάπου διάβασα ότι επειδή είναι μεγάλα αυτά τα παιχνίδια καλό θα είναι να τρέχουν από εξωτερικό δίσκο.

αυτοι ειναι οι πραγματικοι χρονοι loading των παιχνιδιων που αναφερεις,συνηθισε το....

το last of us ειναι 40-50 gb αν θυμαμαι καλα....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ποιες πρέπει να είναι οι θερμοκρασίες στις κονσόλες;  έχω φατ και σλιμ Χακντ 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/09/2019 at 19:54, AlienTechGR said:

Επιστρέφω μετά από αρκετές μέρες. Καταρχάς ο δίσκος ήταν κάπως τελειωμένος οπότε έβαλα έναν άλλον και τα ξαναέκανα όλα από την αρχή. Κάπως βελτιωμένοι οι χρόνοι που φορτώνει πλέον το GT6, αλλά και πάλι σχετικά αργό. Δοκίμασα πρόσφατα και το The Last of Us το οποίο επίσης αργεί που να φορτώσει. 

Γενικά, υπάρχει θέμα σε παιχνίδια μεγάλου μεγέθους. Στα πιο μικρά (κάτι FIFA, FC3 κτλ που είναι κάτω από 10GB) τα φορτώνει άμεσα. Έχει να κάνει με τη διαδικασία; Κάνω κάτι εγώ λάθος; 

Κάπου διάβασα ότι επειδή είναι μεγάλα αυτά τα παιχνίδια καλό θα είναι να τρέχουν από εξωτερικό δίσκο.

Αν ειναι εφικτο να επενδυσεις χρηματα η τον εχεις ευκαιρο, δοκιμασε SSHD σκληρο, οι διαφορες ειναι μεγαλες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/9/2019 στις 10:47 ΜΜ, Eddy_Gordo είπε

Παίδες ποιες πρέπει να είναι οι θερμοκρασίες στις κονσόλες;  έχω φατ και σλιμ Χακντ 

Ευχαριστώ 

65 βαθμοι το ανωτερο σε gaming mode.

καλο ειναι 50-55 να δουλευει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mikele13- είπε

65 βαθμοι το ανωτερο σε gaming mode.

καλο ειναι 50-55 να δουλευει...

Νομίζω είδα 75 και ήμουν μόνο στο xmb (phat model)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...