Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές ερωτήσεις για το 2013


jeanthira7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα βαλεις το 25% του εισοδηματος που δηλωσες.

 

Α ωραία, τίποτα δηλαδή, ευχαριστώ!

 

(Γενικά αυτό ισχύει για όλα τα εισοδήματα, τι παίζει με τις αποδείξεις γενικά και πως πάνε τα ποσά? Με 25% του εισοδήματός σου δεν φορολογείσαι ή είναι πιο περίπλοκο?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Α ωραία, τίποτα δηλαδή, ευχαριστώ!

 

(Γενικά αυτό ισχύει για όλα τα εισοδήματα, τι παίζει με τις αποδείξεις γενικά και πως πάνε τα ποσά? Με 25% του εισοδήματός σου δεν φορολογείσαι ή είναι πιο περίπλοκο?)

 

 

Για ολα τα εισοδηματα ισχυει αναλογα ποσα δηλωνεις αλλα νιομιζω υπαρχει καποιο οριο καπου στις 15.000 ευρω που μπορεις να βαλεις.

 

Αν δεν βαλεις το ποσο θα χασεις το αφορολογητο των 5.000 ευρω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο καποιο ποσο οσες αποδειξεις να εχεις παλι θα πληρωσεις...

 

 

Φυσικα και θα πληρωσεις αναλογα με το εισοδημα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το αλλο δεν μπορουμε να βρουμε αρκη ε?

 

πχ να εχεις κανει κατι λαθος, ενα νουμερο απο το ΑΦΜ (που το αποκλειω) πως θα σε ενημερωσουν για να προβεις στην διορθωση ή να ξερεις οτι δεν εγκριθηκε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το αλλο δεν μπορουμε να βρουμε αρκη ε?

 

πχ να εχεις κανει κατι λαθος, ενα νουμερο απο το ΑΦΜ (που το αποκλειω) πως θα σε ενημερωσουν για να προβεις στην διορθωση ή να ξερεις οτι δεν εγκριθηκε..

 

 

Απο το taxis δεν νομιζω οτι μπορεις κατι αλλο

 

Μπηκα στην εφαρμογη και εχει τα εξης

post-40980-0-09610500-1378633519_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να δηλωσουμε όλοι το Ε9 άσχετα αν δεν υπάρχουν μεταβολές στα ακίνητα τον  περασμένο χρόνο?

 

 

Νομιζω οχι. Δηλωνεις μονο οταν αλλαξει κατι.

 

 

http://www.e-magazino.gr/alles-eidiseis/deite-analitika-pos-prepei-na-simplirosete-to-e9.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδή είμαι άσχετος, αποδείξεις πόσες θα χρειαστώ? Έχω αρκετές αλλά δεν ξέρω καν τι δήλωσε ο λογιστής για το πόσες έχω, λογικά θα έβαλε το ποσό που έπρεπε να βάλει για να μην φορολογηθώ.

 

Ο λογιστής σου έδωσε αντίγραφα του Ε1 και του προσωρινού εκκαθαριστικού.

Σ' αυτά, αναγράφεται το συνολικό ποσό των αποδείξεων που έχει γράψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχει κολλήσει κανενός άλλου η κατάσταση εκκαθάρισης στο "Η δήλωση έχει υποβληθεί μέσω διαδικτύου στις xx/xx/2013. Προσκόμιση δικαιολογητικών στη Δ.Ο.Υ."; Είναι εκεί για πάνω από ένα μήνα πλέον, από τότε που πήγα τα χαρτιά στη ΔΟΥ.

Ως follow-up για αυτό, πέρασα σήμερα από τη ΔΟΥ που υπάγομαι, και ρώτησα γιατί δεν έχει αλλάξει το status. Η απάντηση ήταν κάπως θολή. Δηλαδή στην αρχή είπαν ότι αυτό είναι το σωστό status που θα έπρεπε να εμφανίζεται αφότου πήγα με τα χαρτιά στη ΔΟΥ, μετά είπαν ότι το status είναι "παλιό" και ότι κάποιο θέμα υπάρχει με το "σύστημα" και τελικά ότι ξεκίνησαν να ελέγχουν τις δηλώσεις μας και θα εκκαθαριστεί σύντομα. Υποθέτω ότι κάποιο υποσύνολο από αυτά ήταν κωδικοποιημένες φράσεις για τα "ήταν Αύγουστος και πήγαμε διακοπές/δεν είχαμε προσωπικό να τα κάνει ως τώρα"  και "θα εκκαθαριστεί όταν θέλουμε εμείς".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα σε ενα γιατρο του ΕΟΠΥΥ, πληρωσα το προβλεπομενο ποσο για την επισκεψη και τη συμμετοχη στο φαρμακειο για τα φαρμακα. Αυτα τα λεφτα πως θα βεβαιωθουν στο τελος του ετους για να τα βαλω στην επομενη δηλωση μου, στο κωδικο 051?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα σε ενα γιατρο του ΕΟΠΥΥ, πληρωσα το προβλεπομενο ποσο για την επισκεψη και τη συμμετοχη στο φαρμακειο για τα φαρμακα. Αυτα τα λεφτα πως θα βεβαιωθουν στο τελος του ετους για να τα βαλω στην επομενη δηλωση μου, στο κωδικο 051?

 

Ποιο προβλεπομενο ποσο  ??? Η επισκεψη ειναι δωρεαν

 

Για τα φαρμακα κρατα τις αποδειξεις απο φαρμακεια χωριστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο προβλεπομενο ποσο  ??? Η επισκεψη ειναι δωρεαν

 

Για τα φαρμακα κρατα τις αποδειξεις απο φαρμακεια χωριστα

 

Μου ειπε οτι εχω να πληρωσω 10€.

 

Οι αποδειξεις αυτες ειναι διαφορετικες απο τις υπολοιπες αποδειξεις φαρμακειου που μπαινουν στο 049?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...