Προς το περιεχόμενο

CM Storm Trigger (Ποια ειναι η γνωμη σας)


Sog96Ch

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Εγώ προχθές παρέλαβα αυτό :

 

QF_R_03__10255.1350463007.1280.1280.jpg

Το οποίο ήταν όπως το ήθελα, tenkeyless για μεταφορά και γιατί δεν έχω πολύ χώρο, αλλά αν και έχει καλή αίσθηση και δεν κάνει θόρυβο (cherry mx red) έτσι όπως το είχα δει νόμιζα ότι έχει backlight αλλά δεν έχει και το πιο σημαντικό, τα πλήκτρα είναι πιο στενά απ' τα κανονικά.

 Ελπίζω να το συνηθίσω, γιατί μου κόστισε 100+ ευρώ και στο Starcraft δυστυχώς δεν προλαβαίνεις να κοιτάς πλήκτρα και ούτε είναι μόνο WASD, οπότε...

 Γμτ, έπρεπε να το έχω δει το post σας την προηγούμενη εβδομάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το quick rapid πήρες και στα χαρακτηριστικά το λέει ότι δεν έχει backlight.

Μάλλον είδες αυτή τη φώτο

http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=10117641

και νόμιζες ότι το red plate είναι backlit.

 

Αυτό με τους διακόπτες που λες ότι είναι πιο στενοί τι εννοείς;

Ολοι οι Cherry MX έχουν ένα μέγεθος και keycap αλλά και διακόπτη. (

http://www.cherrycorp.com/english/switches/key/images/mx_dim.gif

με εξαίρεση κάποια custom keycaps που έχουν διαφορετικό πάχος πλαστικού, όχι όμως μέγεθος όπως το δεξιά στη φώτο, αλλά δεν έχεις τέτοια)

post-204649-0-19793000-1373964800_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dim aslan

 

αν ήθελες πιο συμπαγές πληκτρολόγιο με mx red και πλήρη φωτισμό , έπρεπε να πας σε αυτό το οποίο με τις προηγούμενες τιμές ήταν το πιο vfm cm storm 

έχει τα βελάκια/pg up+down κτλ μαζί με το num pad και με το num lock χρησιμοποιείς αυτό που θες

 

http://www.skroutz.gr/s/2954526/CoolerMaster-QuickFire-TK.html

 

αυτό που πήρες να ξέρεις έχει συγγένεια με το filco majestouch2 , φτιάχνονται από τον ίδιο ΟΕΜ 

ορίστε και ένα συγκριτικό να δεις τις διαφορές που είναι σε κάποιες λεπτομέρειες στη ποιότητα κατασκευής

 

 

 

 

 

βέβαια με τη προσφορά που τρέχει το trigger είναι μάλλον μονόδρομος 


 

Αυτό με τους διακόπτες που λες ότι είναι πιο στενοί τι εννοείς;

Ολοι οι Cherry MX έχουν ένα μέγεθος και keycap αλλά και διακόπτη. (

 

ακριβώς είναι όλοι ίδιοι, παρόλα αυτά αυτές τις μέρες διάβαζα πολύ κόσμο (που πήρε trigger)  να λέει ότι του φαίνονται στενοί, μάλλον σε σχέση με τα πληκτρολόγια που είχαν 



Στους διακόπτες η μεγαλύτερη διαφορα υπάρχει στους black/red και brown/blue/green. Οι μεν είναι linear και οι δε tactile. Δηλαδή δεν έχει τόση αντίσταση το κουμπί όταν το πατάς (δεν γυρίζει στην αρχική θέση τόσο γρήγορα). Γενικά με τα switches καλο είναι να τα δοκιμάσεις όλα πριν προβείς σε αγορά, αλλα εδώ στην Ελλάδα που πας να αγοράσεις μηχανικό πληκτρολόγιο και σου λένε ότι όλα τα μηχανικά είναι το ίδιο ...

η διαφορά linear με tactile είναι το feedback που θα σου δώσουν (ή δε θα σου δώσουν)  στο σημείο ενεργοποίησης 

 

η αντίσταση και η επαναφορά είναι άλλο θέμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τα πλήκτρα είναι πιο στενά (αρκετά) σε σχέση με τα κανονικά.

 

 Θα γράψω αργότερα που θα κατέβω και θα μετρήσω ακριβώς τί εννοώ.

 

 Δηλαδή πιστεύω για κάποιον που έχει χοντρά δάχτυλα (τα δικά μου τα θεωρώ νορμάλ) θα είναι πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τα πλήκτρα είναι πιο στενά (αρκετά) σε σχέση με τα κανονικά.

 

 Θα γράψω αργότερα που θα κατέβω και θα μετρήσω ακριβώς τί εννοώ.

 

 Δηλαδή πιστεύω για κάποιον που έχει χοντρά δάχτυλα (τα δικά μου τα θεωρώ νορμάλ) θα είναι πρόβλημα.

δεν ξέρω αν είναι όντως πιο στενά ή σου φαίνεται επειδή έχουν ξεκάθαρα μεγάλα κενά αναμεσά τους (και αυτά τα κενά σε μεμβράνες δεν υπάρχουν πολλές φορές)  , πάντως πίστεψε με θα τα συνηθίσεις όπως τα συνήθισα κι εγώ που έχω δάχτυλα λουκάνικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δε καταλαβαίνω τι εννοείς με τους κανονικούς διακόπτες πάντως.

Επειδή δεν έχω δουλειά να κάνω τώρα έκλεψα ένα πλήκτρο απο μερικά keyboard εδώ τριγύρω.

 

Trigger vs DELL

 

4Za9CZb.jpg

 

Trigger vs HP

 

Z9vxmUx.jpg

 

Trigger vs microsoft απλό

 

9qYoCLY.jpg

 

Trigger vs X6

 

0BaHIbY.jpg

 

 

η επιφάνεια είναι ίδια. εκτός αν εννοείς αποστάσεις που και πάλι κανονικές μου φαίνονται σε σχέση με όσα έχω δίπλα μου (με εξαίρεση το Χ6)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι ειναι κριμα που πηρες το Quickfire ειναι και δυστηχως που δεν μπορεις να το επιστρεψεις πισω να παρεις το trigger αλλα τι να κανουμε τωρα η αγορα εγινε με γεια παντως :-) .(Μια ακραια λυση μιας και ειναι καινουργιο το δικο σου ειναι να το βαλεις σε αγγελια αν και οπως ανεφερα ειναι λιγο ακραιο για τοσο καινουργιο πληκτρολογιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστο τώρα... εξάλλου το ήθελα με mx reds γιατί δεν το ήθελα θορυβώδες, και τα brown νομίζω ήταν clicky οπότε θα με πέταγε η σύζυγος εκτός σπιτιού.

Δενν πειράζει, next time.

 Μεγειές σε όλους μας πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλησπέρα.

 

Είπα να γράψω εδώ καλύτερα για να μην χαλάω το νήμα της προσφοράς.

 

Χτες μεταφέροντας την φλυτζάνα με το τσάι, την κούνησα και έπεσαν λίγες σταγόνες (πάρα πολύ λίγο). Σκούπισα αμέσως με ένα χαρτί ανάμεσα στα πλήκτρα και όλα μου φάνηκαν οκ. Σήμερα όμως βλέπω ότι κολλάει κάμποσο το s και κολλάει εντελώς το d. Έβγαλα τα δύο caps και έπαιξα με τους διακόπτες αλλά δεν έγινε τίποτα.

 

Τι μου προτείνετε να κάνω ? Αν πατήσω τους διακόπτες και ψεκάσω ανάμεσα λίγο αντισκωριακό wd-40 θα γίνει δουλειά ή θα καταστρέψω τίποτα ? Αν δεν μπορώ με σπρέυ, γνωρίζετε αν μπορώ να αγοράσω 2-3 διακόπτες και να τους αλλάξω απλά ή χρειάζονται ξεκόλλημα ?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε με σπρέι για ηλεκτρικές επαφες.

εχουν πεσει άπειρες φορες σε παλιότερα πληκτρολόγια καφέδες αναψυκτικά.

παντα τα επλενα και μετα δούλευαν κανονικά.

τωρα για το cm δε ξέρω γιατι δεν εχει συμβεί ακόμα (μακρια απο μας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω πρόβλημα με το εν λόγω πληκτρολόγιο.

 

Σε άκυρες φάσεις απλά παύει να λειτουργεί. Σβήνει το backlight, ανάβουν και τα τρία led πάνω δεξιά (Num/Caps/Scr) και είτε θα κάνει κάτι σαν reboot για αρκετές φορές, είτε κάποια στιγμή ίσως ανάψει πάλι το backlight και σβήσουν τα τρία led (εκτός απ' το Num που το έχω πάντα On).

 

Η (πρόχειρη) λύση είναι να αποσυνδέσω το καλώδιο και να το επανασυνδέσω, αλλά ακόμα κι έτσι μπορεί να μου τα πρήξει μέχρι να συνέλθει.

 

Τώρα που είναι EOL τι κάνω;

 

Το επιστρέφω στον Κώτσο και σκάω άλλα 55€ για το καινούριο Trigger-Z;

 

Στέλνω mail στην Coolermaster ελπίζοντας να μου στείλουν άλλο;

 

Να πω ότι έχω δοκιμάσει κι άλλες USB θύρες, και ότι μιλάω πάντα για το backpanel της μητρικής και όχι τίποτα τελειωμένα USB hubs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, αλλά μου συμβαίνει άμα κουνήσω το πληκτρολόγιο και μου δίνει την αίσθηση πως φταίει το καλώδιο. Από που το είχες πάρει; Εγώ από Κοτσόβολο Πάτρα το καλοκαίρι, 1 χρόνο εγγύηση δεν θα έχει λογικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...