Προς το περιεχόμενο

CM Storm Trigger (Ποια ειναι η γνωμη σας)


Sog96Ch

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από καμιά πενταετία με το Logitech Wave keyboard, η διαφορά στην αίσθηση είναι εντυπωσιακή. Το Logitech μοιάζει πλέον σαν κάτι φθηνό με πολύ πλαστική και ψεύτικη αίσθηση. Στα συν του CM Trigger: απίστευτη αίσθηση στην πληκτρολόγηση, ταχύτερη και ακριβέστερη πληκτρολόγηση, εντυπωσιακός φωτισμός των πλήκτρων, το πληκτρολόγιο φαίνεται πολύ ποιοτικό και με μεγάλη αντοχή, είναι και αρκετά βαρύ, και με πολύ βολικό armrest. Επίσης στα συν για μένα η απουσία ελληνικών χαρακτήρων πάνω στα πλήκτρα, που το μόνο που κάνουν είναι να με μπερδεύουν! Δεν έχω δουλέψει σε μηχανικό με άλλου τύπου switches, αλλά τα μαύρα που έχει το Trigger δεν μου φαίνονται σκληρά.

 

Στα μείον θα έβαζα ότι απατείται λίγο συνήθεια με τα μικρότερα πλήκτρα που έχει σε σχέση με το Wave. Επίσης θα ήθελα να έχει άλλη μια σκάλα στα ποδαράκια έτσι ώστε να σηκώνεται λίγο ψηλότερα. Για να μετακινηθεί το πληκτρολόγιο πρέπει να σηκωθεί ολόκληρο, δεν σέρνεται γιατί τα ποδαράκια είναι ελαστικά και σε συνδυασμό με το βάρος του αν προσπαθήσεις να το μετακινήσεις προς τα πίσω, θα κλείσουν. Βέβαια αυτό το κάνει πιο σταθερό (είναι πως το βλέπει ο καθένας).

 

Εν ολίγοις,το πληκτρολόγιο είναι σούπερ (και όλα αυτά στα 69€!!). Προσωπικά δε με βλέπω να ξαναγυρνάω σε πληκτρολόγιο μεμβράνης!! :)

post-59822-0-73460300-1371994695_thumb.jpg

post-59822-0-64009700-1371994712_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

αχ! αντε να έρθει και το δικό μου. να πώ και εγω τι γνώμη μου.

αν και πιστέυω θα είναι ίδια με την δικιά σας.

το μόνο που φοβάμαι είναι τα έξτρα κουμπιά αριστερά του ctrl.

κάποτε σε ένα internet cafe ειχε cm με μεμβράνη + τα εξτρα κουμπιά

απλά μου έσπαγε τα νευρα.

αλλα όλα είναι μια συνήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το μόνο που φοβάμαι είναι τα έξτρα κουμπιά αριστερά του ctrl.

κάποτε σε ένα internet cafe ειχε cm με μεμβράνη + τα εξτρα κουμπιά

απλά μου έσπαγε τα νευρα.

αλλα όλα είναι μια συνήθεια.

αυτο μη το σκεφτεσαι και να ξερεις οτι απαξ και το συνηθισεις δε θα σε απασχολησει ποτε ξανα πουθενα ουτε θα αποτελεσει λογο μη αγορας 

 

εμενα αυτη τη φορα δε με απασχολησε καν αφου ειχα μαθει απο το πορηγουμενο μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να δοκιμάσω αν και φοβάμαι το τροφοδοτικό του PSP. Το βίσμα ταιριάζει, η πολικότητα είναι σωστή, είναι στα 5 Volt και βγάζει 1500mA ρεύμα που σημαίνει πως είνει ικανό να τροφοδοτήσει 2 USB και έξτρα φωτισμό. Το πρόβλημα είναι ότι έχει πολύ κοντό καλώδιο. Τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που μιλάμε για το φωτισμό, στο δικό μου έχω παρατηρήσει ότι έχει 3 επίπεδα:

 

1. Σταθερός φωτισμός σε όλα τα πλήκτρα.

2. Φωτισμός μόνο στα Μ1-5, W/A/S/D και στα βελάκια.

3. Φωτισμός σε όλα τα πλήκτρα, που όμως αυξομειώνεται πολύ ελαφρώς σε ατέρμονη λούπα.

 

Έχετε παρατηρήσει κι εσείς το τρίτο επίπεδο; Εγώ δε βλέπω κάποιο νόημα στην ύπαρξή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το "breathing mode" ειναι γενικα ανουσιο, απλα ειναι ποζερικο και το εχουν σε διαφορα πληκτρολογια 

 

αν ηταν πιο εντονο το backlight (εκτος πληκτρων , δηλαδη υπηρχε φωτισμος αναμεσα στα πληκτρα οπως γινεται και σε καποια cm storm ή πολυ χαρακτηριστικα στο razer blackwidow)  θα φαινοταν πιο χαρακτηριστικα η αυξομοιωση , αλλα και παλι ο μονος στοχος θα ηταν η ποζερια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα μικρό update, δοκίμασα να βάλω ενα φλασακι στο usb του πληκτρολογιου και το διαβασε κανονικα

 

δοκιμασα στη συνεχεια να βαλω το ποντικι μου (που ειναι επαναφορτιζομενο , οποτε θελει περισσοτερο ρευμα απο ενα τυπικο ποντικι ) και δουλεψε επισης κανονικα 

 

μου εβγαλαν ομως ειδοποιηση τα windows οτι οι συσκευη που συνδεσα ξεπερναει σε ζητηση αυτα που μπορει να δωσει το usb

 

οποτε αυτα.. ενα ποντικακι πιστευω οτι μπορει ανετα να μπει σε αρκετες περιπτωσεις, ίσως και κανα headset που ειναι σε usb   , ενα φλασακι χωρις συζητηση και το 5V ισως ειναι για να τροφοδοτει 2.5" σκληρους ή για να φορτιζει ποντικια ανετα (και φυσικα εξυπηρετει και τα 2 επιπλεον επιπεδα φωτισμου )

 

δοκιμάστε κι εσεις και πειτε μου τι δουλευει και τι οχι 

 

update 2

 

δοκίμασα κινητό , δεν ανοίγει να δω τα αρχεία του μόνο δείχνει ότι φορτίζει (αργά λογικά και φυσικά υπάρχει πάλι η ειδοποίηση περί ρεύματος ) , δοκίμασα επίσης κεραία ποντικιού και δουλεύει τέλεια 

 

 

οπότε το συμπέρασμα είναι πως ότι θέλει λίγο ρεύμα δουλεύει ήδη απροβλημάτιστα χωρίς το 5V , ότι θέλει αρκετό ημιδουλεύει ή δε δουλεύει καθόλου 

 

ένα φλασάκι πάντως ή ενα σκληρός με εξωτερική τροφοδοσία ή καμιά κεραία δουλεύουν μια χαρά 

 

uddate 3

 

και μια bonus φωτο με τον εξωτερικό σκληρό που προφανώς έχει δική του τροφοδοσία να αναγνωρίζεται κανονικά από τον υπολογιστή χωρίς να πετάει ειδοποιήσεις περί ρεύματος

(κι εμένα από πίσω να κάνω υποβρύχιο thumbs up :P

 

 

IMG_20130625_024241_zps582a1399.jpg

 

 

γενικά ότι δεν πετάει ειδοποίηση για ρεύμα πιστεύω πως μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε άφοβα στο hub του πληκτρολογίου , βέβαια εγώ έχω το αξιόπιστο hub μου της crypto οπου φορτιζω κινητο και ποντικι ταυτόχρονα και παράλληλα μπορώ να βάλω και κάνα φλασάκι (και η κεραία είναι μόνιμα εκεί ) , οπότε θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ αυτό 

 

απλά για όποιον ανησυχεί για το  επιπλέον τροφοδοτικό των 5V, ας μην ανησυχεί τόσο

αν πρόκειται για κάτι που δε θέλει πολύ ρεύμα δεν υπάρχει θέμα 

 

και σόρρυ για το σεντόνι , απλά τόσες μέρες νόμιζα ότι είναι απενεργοποιημένο και θέλει ντε και καλά το 5V

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω ευχαριστω με την σειρα μου τον TS ''χτυπησα'' το πρωτο μου μηχανικο πληκτρολογιο,αν και ειχα παρει πριν 1 μηνα το sidewinder x4,απλα η τιμη ηταν απιαστη για ελληνικα δεδομενα.3 μερες ως τωρα παντως οι καλυτερες εντυπωσεις και ναι κριμα που δεν  υπαρχει και το τροφοδοτικό των 5V αλλα και παλι μια must αγορα για τους pc gamers που δεν εχουν ακομα μηχανικο keyboard  ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...