Προς το περιεχόμενο

CM Storm Trigger (Ποια ειναι η γνωμη σας)


Sog96Ch

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι ρε εγω για την τωρινη τιμη του CM storm εννοω,και εγω αν και fan την logitech στα πληκτρολογια νομιζω οτι το εχει παρακανει με τις τιμες(τα gaming πληκτρολογια εννοω) :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

το μηχανικό της logitech (για να συγκρίνουμε όμοια πράγματα)  είναι το g710+ (με καφέ διακόπτες μαζί με o-rings για έξτρα ησυχία ) και για μένα είναι το πιο ολοκληρωμένο μηχανικό πληκτρολόγιο απλά είναι ακριβό και ακόμα χειρότερα.. άσχημο..  :fear:  οπότε αν και fan της εταιρείας δε θα το αγόραζα

αρκετά ακριβό και κοντα στα Das Keyboard & Filco, not worth it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και είπες filco παραθέτω ένα βίντεο με υπεραναλυτική θα έλεγα σύγκριση του quickfire rapid με το majestouch 2 που τα φτιάχνει ίδιος ΟΕΜ για λογαριασμό και των 2 και όντως υπάρχουν κάποιες διαφορές ποιότητας υπέρ του filco , αν και ίσως όχι τόσο σημαντικές για να δικαιολογήσουν το κόστος 

 

βέβαια να πω ότι το trigger που αφορά το θέμα μας δεν ξέρουμε ποιος το κατασκευάζει , μιας και δεν έχει καμιά σφραγίδα ΟΕΜ στο δικό του pcb (εκτός από της cm )  , θα βάλω κάποια στιγμή και φωτογραφίες με αυτό λυμένο μόλις θυμηθώ σε ποιο review το έκαναν βίδες 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγω με τη σειρα μου τις πρωτες εντυπωσεις.

ειναι το πρωτο μου mechanical και μου φενεται παρα πολυ καλο.

τωρα blue red brown δεν εχω δοκιμασει αλλα μιας και τα black  ειναι τα πιο σκληρα τοτε για εμενα που παταω γενικος με δυναμη ειναι μια χαρα.

τα micro στο πλαι δε με εχουν ενοχλησει ακομα και νομιζω πως θα τα ξεπερασω ευκολα :P

ειναι φοβερο και αξιζει τα λεφτα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

τωρα blue red brown δεν εχω δοκιμασει αλλα μιας και τα black  ειναι τα πιο σκληρα τοτε για εμενα που παταω γενικος με δυναμη ειναι μια χαρα.

 

 

 

και για μένα τελικά , από χθες έχω πάρει φωτιά :devil:  , τα κοπανάω με λύσσα και γουστάρω κοντεύω να συνηθίσω τελείως τυφλό 

 

ΥΓ τα black δεν είναι τα πιο σκληρά , υπάρχουν τα green που είναι πολύ πιο βαριά από τα δικά μας και βγαίνουν και στο συγκεριμένο πληκτρολόγιο 

 

δες και ένα review με green και δες το πινακάκι που λέει για τη δύναμη ενεργοποίησης (+20 gr σε σχέση με το δικό μας και για ενεργοποίηση και για τερματισμό του πλήκτρου ) 

 

http://techreport.com/review/24461/a-first-look-at-cherry-mx-green-key-switches

 

 

επίσης υπάρχουν και οι cherry mx super black που είναι διπλάσια πιο σκληροί , αλλά αυτοί είναι για άλλου είδους χρήση , όχι για mainstream keyboard

 

http://deskthority.net/wiki/Cherry_MX_Super_Black

 

οι δικοί μας είναι νορμάλ στη πραγματικότητα , απλά εδώ και 5 χρόνια που βγήκαν οι κόκκινοι για τους ασιάτες αρχικά (και μετά άρεσαν και σε άλλους και μπήκαν παντού ) θεωρούνται σκληροί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανακάλυψα ότι δε μπορώ να μπω στο BIOS επειδή δεν προλαβαίνει να ανάψει το πληκτρολόγιο κατά το POST.

 

Τι παίζει;

 

Edit: Έβαλα άλλο πληκτρολόγιο και έκανα disable το Quick Boot και έπαιξε. Αρνητικό πάντως imho.

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπαμε και σε αλλα σχολια το πληκτρολογιο αυτο αξιζει γιατι ειναι μηχανικο,εχει καλο φωτισμο,βαση palm rest και κοστιζει λιγοτερο απο απλα πληκτρολογια μεμβρανης οπως http://www.skroutz.gr/s/249025/Logitech-G110.html?keyphrase=g110

Για να μην αναφερω την ελληνικη πατατα της αγορας http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/periferiaka/pliktrologia-keyboards/Turbo-X-Keyboard-Gaming-GK2-Pro-T15U.htm που σου πουλανε πλαστικο πληκτρολογιο της πλακας μονο και μονο για 2 ανεμιστηρακια τα οποια ειναι της πλακας και χαλανε κατευθειαν και βεβαια η ολη πατεντα με το ανεμιστηρακι ειναι αντιγραφη απο το http://www.thermaltakeusa.com/store/Product.aspx?C=1154&SC=1165&ID=1357. Πραγματικα ακομα και τα 3 θετικα σχολια στο turbo x πληκτρολογιο ειναι απλα για γελια και για κλαματα αλλα τι να κανεις που ειναι ελληνικη πραγματικοτητα :wacko: .Κατα τα αλλα στα αρνητικα του Trigger τα εχουμε πει για τα προγραμματιζομενα κουμπια και για το τροφοδοτικο πχ που λειπουν αλλα στην τιμη αυτη ειναι απλα μονοδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακάλυψα ότι δε μπορώ να μπω στο BIOS επειδή δεν προλαβαίνει να ανάψει το πληκτρολόγιο κατά το POST.

 

Τι παίζει;

 

Edit: Έβαλα άλλο πληκτρολόγιο και έκανα disable το Quick Boot και έπαιξε. Αρνητικό πάντως imho.

Εμένα μπαίνει κανονικά και με quick boot

 

Έχει να κάνει με το bios της κάθε μητρικής

 

Αυτο πχ που δε μου κάνει το trigger και έκαναν τα άλλα πληκτρολόγια που είχα ήταν να εκκινούν το pc από sleep , αλλά και πάλι το κάνω κουνώντας ποντίκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά εκτός απ' το πρώτο boot όταν άλλαξα τη ρύθμιση, δε μπαίνει στο BIOS. Το πληκτρολόγιο ανοίγει αμέσως μετά το POST και δεν προλαβαίνω να πατήσω το DEL.

 

Τραγικά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο πχ που δε μου κάνει το trigger και έκαναν τα άλλα πληκτρολόγια που είχα ήταν να εκκινούν το pc από sleep , αλλά και πάλι το κάνω κουνώντας ποντίκι

εγω νομιζω οτι το 'κανα χθες πατώντας το space.. αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος οποτε θα το ξαναδοκιμασω σημερα και θα σου πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και έχει γυρίσει σε γενική συζήτηση για μηχανικα keyboard το θέμα θα πω και εγώ την άποψη μου για το razer blackwidow ultimate 2013 που μόλις αγόρασα με Cherry Mx Blue switches. Η πληκτρολόγηση είναι απλά απίστευτη, απλά αρκετά θορυβώδες αν σας ενοχλεί κάτι τέτοιο. Το όλο layout και ο φωτισμός είναι άκρως ικανοποιητικά.

 

ujuo.jpg

 

Απλά σχετικά ακριβό, κυμαίνεται στην ίδια τιμή με το logitech g710+ που έχει Cherry Mx Browns, 140-150 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πλησιάζει πολύ την τιμή των Das Keyboard και Filco...

 

Ναι, απλά για Filco και Das Keyboard πρέπει να τα παραγγείλω από εξωτερικό + μεταφορικά. Το συγκεκριμένο το πήρα από retail (πλαίσιο) και με ελληνικό layout. Ούτως η άλλως είναι πρώτη φορα που παίρνω mechanical, ήθελα κάτι καλο με MX Blue switches και backlit αλλα όχι τίποτα παραπάνω. Επισης, μετά τα Filco έχει Topre switches αλλα δεν νομίζω κάποιος να θέλει να σκάσει 300 ευρώ για keyboard :P

Επεξ/σία από Spartan117
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα νομιζω ο τιτλος ειναι σαφης,και οσο για τους διακοπτες ας μην τα ξαναλεμε για την ποικιλια στην Ελληνικη αγορα.To http://www.skroutz.gr/s/2988360/Razer-Blackwidow-Ultimate-2013.html καλο θα ηταν να ειχε και ενα αναλογο palm rest για τα λεφτα αυτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα παιδια, βρισκομαι σχεδον στην 2 βδομαδα μου με το keyboard και το εχω πλεον υπερσυνηθισει και γραφω οπως και με το παλιο μου με τυφλο συστημα. υπαρχει κατι που παρατηρησα ομως.. το backspace οταν γραφω το παταω με το αριστερα απτο μικρο δαχτυλακι δαχυτλο..και το παταω συνηθως σε ενα συγκεκριμενο σημειο.. το σημειο που φαινεται στην εικονα.

 

οταν λοιπον το παταω εκει δεν ξερω αν φταιει οτι παταω υπο καποια γωνια η κατι..κανει τον εξης ήχο (ακουστε: http://snd.sc/12qG3RP). μπορειτε να δοκιμασετε να το πατησετε υπο διαφορες γωνιες και με διαφορετικη δυναμη στο σημειο που φαινεται στην εικονα να δω αν το κανει μονο σε μενα? λογικα μονο σε μενα το κανει αλλα λεω τωρα... απλα ειμαι λιγο ψειρας με ολα και θελω να ναι ολα στην εντελεια  :-D

post-270338-0-00063000-1373852552_thumb.jpg

Επεξ/σία από Σαϊνόμπι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...