Προς το περιεχόμενο

CM Storm Trigger (Ποια ειναι η γνωμη σας)


Sog96Ch

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Νιωθω ασχημα γιαυτους που αγορασανε το Logitech G110 http://www.skroutz.gr/s/249025/Logitech-G110.html?keyphrase=logitech+g110,για να μην αναφέρω αυτο http://www.skroutz.gr/s/3267748/Turbo-X-GK2-Pro.html

:P .Απλα το CM Storm Trigger με αυτη την τιμη ειναι απλα σχεδον αδυνατον να μην το αγορασεις :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλει όμως λίγη συνήθεια το μηχανικό , να το πούμε αυτό και δε νομίζω ότι είναι θέμα του συγκεκριμένου που είναι σκληρό (αν και βασικά οι black switches είναι οι "original" , οπότε αυτοί είναι οι "σωστοι" :P  ) , αλλά γενικά 

 

το ότι τα πλήκτρα ενεργοποιούνται στη μέση μπορεί να οδηγήσει σε τυπογραφικά (αν και καμιά σχέση σε σύγκριση με το X4 που είχα πριν) και η μη αίσθηση του σημείου ενεργοποίησης στους linear διακόπτες δε βοηθάει 

 

από την άλλη οι tactile δεν ξέρω αν είναι καλοί για κάποιον  που κάνει τη μετάβαση και δε νομίζω ότι θα βολεύουν στο gaming , για κείμενο πάντως θα προτιμούσα χαλαρά μπλε/καφέ  για τη χρήση που το θέλω στο προσωπικό μου desktop όχι 

 

μόνο για τους κόκκινους σκέφτομαι αν θα με βόλευαν καλύτερα , αλλά από τη στιγμή που και μετά από ώρα δε με κούρασαν οι μαύροι (ένιωσα μετά από ώρα και αρκετή πληκτρολόγηση τη σκληρότητά τους, αλλά δε θα έλεγα ότι με κούρασαν ή έπαθα τενοντίτιδα ) και από τη στιγμή που μέχρι να συνηθίσω τελείως να γράφω τυφλό και με αυτό κάνω τυπογραφικά επειδή κατά λάθος πατάω πράγματα , πιστεύω ότι οι κόκκινοι διακόπτες θα ήταν χειρότεροι 

 

επίσης παρόλο που οι μαύροι θεωρούνται ήσυχοι , μόλις αρχίζεις το συνεχόμενο  γράψιμο κάνουν και αυτοί σαν "γραφομηχανή" (άμα τερματίζεις μέχρι κάτω ακούς ελατήρια)  και σε καμιά περίπτωση δεν είναι πιο ήσυχοι από ένα πληκτρολόγιο με μεμβράνη

 

σαν γενική εμπειρία πάντως έχει τη φάση του, πιστεύω ότι μόλις το συνηθίσω κι άλλο δε θα σκέφτομαι καθόλου τα αρνητικά του , ξαναλέω όμως θέλει συνήθεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νιωθω ασχημα γιαυτους που αγορασανε το Logitech G110 http://www.skroutz.gr/s/249025/Logitech-G110.html?keyphrase=logitech+g110,για να μην αναφέρω αυτο http://www.skroutz.gr/s/3267748/Turbo-X-GK2-Pro.html

:P .Απλα το CM Storm Trigger με αυτη την τιμη ειναι απλα σχεδον αδυνατον να μην το αγορασεις :D

 

 

60 ευρω για turbo-x και δεν (απο οτι φαντα;ζομαι μιας και δε το γραφει) ειναι καν μηχανικο η (δεν αναφερει παλι) το antighosting(αν εχει)??? και με 40 παιρνεισ το χ4??? απορω ποιος ατυχος τα εδωσε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντυπώσεις ; 

 

Τι να πρωτοπω τώρα και εγώ, έκανα μετάβαση σκέψου απο αυτό εδώ: http://cdn.gpforums.co.nz/attachment.php?s=&postid=5320349

στο Storm Trigger...

 

Εγώ μη έχοντας εμπειρία με άλλα μηχανικάς αδιαφορώ πλήρως για το αν είναι black, blue, brown κλπ κλπ γιατί  δεν συγκρίνεται με ένα συμβατικό πληκτρολόγιο ότι διακόπτες και νάχει. Ανοίγω το notepad και γράφω ότι μούρχετε στο μυαλό, γιατί πολύ απλά έχω πορωθεί με την αίσθηση που σου αφήνει στη πληκτρολόγηση.

 

Γενικά είναι πάρα πολύ όμορφο, πιάνει αρκετά μεγάλο χώρο στο γραφείο (με το palmrest), τουλάχιστον σε σχέση με το προηγούμενο πληκτρολόγιο που είχα, έχει απίστευτο φωτισμό και αυτό που σου κάνει πολύ μεγάλη αίσθηση είναι η στιβαρότητα που σου δίνει.

 

Στη πραγματικότητα είναι πολλά επίπεδα πάνω απότι τα απλά πληκτρολόγιο χωρίς βέβαια να δικαιολογεί την τόσο υψηλή τιμή (140 Ευρώ) στην οποία κανονικά πωλείται. Και αναφέρομαι σε όλα τα μηχανικά πληκτρολόγια που έχουν αντίστοιχα αυτές τις τιμές.

 

Τα θεωρώ πάρα πολλά λεφτά τα 150 ευρώ για ένα πληκτρολόγιο κατα τη γνώμη μου.

 

Για 70 ευρώ όμως, τα σπάει. Δεν έχω μετανιώσει ούτε δευτερόλεπτο.

 

Υ.Γ: Τα Macro Keys δεν με ενοχλούν καθόλου προς το παρών παρόλο που δεν είχα ούτε στο προηγούμενο μου πληκτρολόγιο macro keys. Εντύπωση μου κάνει πως τόσος πολύς κόσμος μπερδεύεται και τα πατάει. Πιστεύω είναι συνήθεια, ξεκάθαρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το δικό μου στο site του electro λεει εχει αποσταλεί. λογικα μέχρι την παρασκευή θα το έχω στα χέρια μου.

η παραγγελεία έγινε στις 21/6.

ανυπομονο να ποιάσω για πρώτη φορα mechanic :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Γενικά είναι πάρα πολύ όμορφο, πιάνει αρκετά μεγάλο χώρο στο γραφείο (με το palmrest), 

πιάνει , αλλά δε θα έλεγα ότι πιάνει όσο φαινόταν από τις φωτογραφίες όπου έδειχνε γιγάντιο 

 

το wrist rest του έχει ακριβώς το σωστό μέγεθος που θα έπρεπε να έχει σε σχέση με το μέγεθος του και το ύψος του και βασικά επειδή πάντα είχα τέτοιο , χάρηκα που έχω και στο μηχανικό μου χωρίς να χρειαστεί να το θυσιάσω λόγω κόστους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιάνει , αλλά δε θα έλεγα ότι πιάνει όσο φαινόταν από τις φωτογραφίες όπου έδειχνε γιγάντιο 

 

το wrist rest του έχει ακριβώς το σωστό μέγεθος που θα έπρεπε να έχει σε σχέση με το μέγεθος του και το ύψος του και βασικά επειδή πάντα είχα τέτοιο , χάρηκα που έχω και στο μηχανικό μου χωρίς να χρειαστεί να το θυσιάσω λόγω κόστους 

 

Καλα ναι, γενικά έλεγα ότι δεν θα με πολυβολέψει και οτι θα με ενοχλεί που πιάνει τόσο χώρο, αλλα απαξ και το βάλεις, δύσκολα το βγάζεις...

 

Στις φώτος ισχύει ότι έδειχνε γιγάντιο... Δεν είναι τόσο μεγάλο, απλά δεν είναι και σαν τα συμβατικά πληκτρολογιάκια που έχουν τα απολύτως απαραίτητα  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε αυτό έχει αρκετά παραπάνω από τα απαραίτητα, το μόνο που του λείπει είναι media buttons (χωρίς το trigger button) και calculator , αλλα όπως έγραψα και πιο πίσω αυτό το διόρθωσα αναθέτοντας σε συγκεκεριμενα κουμπιά που συνήθως δε χρησιμοποιώ  αυτές τις δουλειές μέσω της εφαρμογής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως να πω την αληθεια το X4 εχει αντικειμενικα πολυ μικρο και αθλιο palm rest,και ναι εννοειται οτι δεν υπαρχει λογος οτι για 140 δεν αξιζει οπως επισης και το Logitech g19s στα 200euro δεν τα αξιζει,βασικα ουτε το G110 me 80ευρο δεν αξιζει οταν υπαρχουν τα φτηνα μηχανικα με 83ευρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως να πω την αληθεια το X4 εχει αντικειμενικα πολυ μικρο και αθλιο palm rest,και ναι εννοειται οτι δεν υπαρχει λογος οτι για 140 δεν αξιζει οπως επισης και το Logitech g19s στα 200euro δεν τα αξιζει,βασικα ουτε το G110 me 80ευρο δεν αξιζει οταν υπαρχουν τα φτηνα μηχανικα με 83ευρο.

το μηχανικό της logitech (για να συγκρίνουμε όμοια πράγματα)  είναι το g710+ (με καφέ διακόπτες μαζί με o-rings για έξτρα ησυχία ) και για μένα είναι το πιο ολοκληρωμένο μηχανικό πληκτρολόγιο απλά είναι ακριβό και ακόμα χειρότερα.. άσχημο..  :fear:  οπότε αν και fan της εταιρείας δε θα το αγόραζα 

 

http://www.skroutz.gr/s/2540552/Logitech-G710-Mechanical-Gaming-Keyboard.html?keyphrase=g710%2B

 

στα ίδια λεφτά όμως με το trigger θα το σκεφτόμουν πάρα πολύ , το trigger για μένα κερδίζει σε εμφάνιση και αυτό που βλέπεις καθημερινά πρέπει να σου αρέσει 

 

ΥΓ το g19s με τιμή πλαισίου είναι απλά γελοιότητα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ηρθε και μενα. Πολυ καλο, πρωτη φορα σε μηχανικο, εντελως διαφορετικη αισθηση. Θελει λιγη εξοικείωση. Τα μακρο κουμπια ενοχλουν ελαχιστο, πιστευω ειναι θεμα συνηθειας. Αισθητικα απιστευτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλησπέρα. Αγόρασα και εγώ το παραπάνω πληκτρολόγιο με το οποίο γράφω το παρόν μήνυμα, αλλά μόλις το σύνδεσα, διαπίστωσα ότι δεν άναβαν τα φωτάκια του. Το σύνδεσα σε άλλη usb θύρα αλλά τίποτα. Πάτησα επανειλημμένως το F1 με το οποίο ενεργοποιείται ο φωτισμός, σε περίπτωση που ήταν απενεργοποιημένος, αλλά πάλι τίποτα. Τι μπορεί να συμβαίνει? Να πω ότι ο H/Y τρέχει Linux αλλά δεν νομίζω ότι έχει κάποια σχέση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σόρρυ για τη χαζή ερώτηση , αλλά θα τη κάνω .. το F1 υποθέτω το πάτησες μαζί με το κουμπί που έχει το λογότυπο της cm;

 

επίσης σε τί usb το έχεις; το έβαλες σε usb κατευθείαν πάνω στη μητρική ή σε κάνα hub ή front panel; (λέω μήπως δε δίνει αρκετό ρεύμα ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καθόλου χαζή ερώτηση δεν ήταν qsis, ο φωτισμός δουλεύει τώρα κανονικά. Σε ευχαριστώ

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...