Προς το περιεχόμενο

CM Storm Trigger (Ποια ειναι η γνωμη σας)


Sog96Ch

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπερα παιδια, βρισκομαι σχεδον στην 2 βδομαδα μου με το keyboard και το εχω πλεον υπερσυνηθισει και γραφω οπως και με το παλιο μου με τυφλο συστημα. υπαρχει κατι που παρατηρησα ομως.. το backspace οταν γραφω το παταω με το αριστερα απτο μικρο δαχτυλακι δαχυτλο..και το παταω συνηθως σε ενα συγκεκριμενο σημειο.. το σημειο που φαινεται στην εικονα.

 

οταν λοιπον το παταω εκει δεν ξερω αν φταιει οτι παταω υπο καποια γωνια η κατι..κανει τον εξης ήχο (ακουστε: http://snd.sc/12qG3RP). μπορειτε να δοκιμασετε να το πατησετε υπο διαφορες γωνιες και με διαφορετικη δυναμη στο σημειο που φαινεται στην εικονα να δω αν το κανει μονο σε μενα? λογικα μονο σε μενα το κανει αλλα λεω τωρα... απλα ειμαι λιγο ψειρας με ολα και θελω να ναι ολα στην εντελεια  :-D

 

Μάλλον εννοείς το τρίξιμο που ακούγεται κάποιες φορές γιατί κατά τα άλλα το ακούω φυσιολογικό. Σε μένα το τρίξιμο δεν το κάνει, αλλά δεν πρέπει να σε απασχολεί και τόσο. Αν πάλι σε χαλάει, βγάλε το πλήκτρο και ψέκασε με λίγο σπρέυ σιλικόνης, φαντάζομαι αυτό θα το εξαλείψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ άκουγα το ελατήριο του backspace τις πρώτες μέρες όταν το πιεζα στην άκρη, πλέον όμως έχει πάψει να ακούγεται, μάλλον ήθελε στρώσιμο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ άκουγα το ελατήριο του backspace τις πρώτες μέρες όταν το πιεζα στην άκρη, πλέον όμως έχει πάψει να ακούγεται, μάλλον ήθελε στρώσιμο :P

λες ε? να το λιωσω κανα 2 λεπτο στο πανω-κατω??? :-D  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και δεν το κάνεις, μέχρι τα  50mil κλικ που  αντέχει το κάθε πλήκτρο πάλι θα έχεις αρκετό περιθώριο 

 

ο δικός μου ήχος πάντως ήταν διαφορετικός, απλά αναπαραγόταν με τον ίδιο τρόπο που γίνεται και σε σένα

 

επίσης να πω και κάτι άσχετο που διάβαζα για τα πληκτρολόγια με black, στο space συγκεκριμένα που είναι πιο μεγάλο και βαρύ σαν πλήκτρο δεν έχουμε mx black , αλλά mx dark grey που είναι αρκετά πιο σκληρό για να μοιάζει σε άισθηση με τα υπόλοιπα μιας και αν ήταν και αυτό black σε συνδυασμό με το βάρος του πλήκτρου θα ήταν πολύ πιο μαλακό και θα μας ξένιζε

 

(όλα βασικά τα μηχανικά έχουν άλλο τύπο πλήκτρου στο space, αλλά αναρωτιόμουν αν αυτό γίνεται και σε άλλα όπως το backspace πχ κάποια στιγμή θα το ξεβρακώσω να δω )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

qsis είσαι σίγουρος; Εγώ black βλέπω απο κάτω σε όλα.

Τα έβγαλα όλα βασικά και δοκιμάζω διάφορα o-rings.

 

 

edit: και μιας και πόσταρα για το απο πάνω που αναφέρθηκε περι σπρέι κλπ

http://www.daskeyboard.com/blog/fix-that-squeaky-key-on-your-mechanical-keyboard/

post-204649-0-53451600-1373910328_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθόλου σίγουρος δεν είμαι απλά διάβαζα ότι έτσι γίνεται στα black, αλλά από ότι λες δεν είναι και απόλυτο και τώρα η σειρά μου να κάνω ερωτήσεις.. :P

 

πήρες trigger? (με γειες ό,τι κι αν πήρες, αν και από ότι βλέπω πήρες trigger :-D ) 

πώς σου φαίνεται; (είναι τελικά βαρύ ή σου φαίνονται υπερβολές τα όσα διάβαζες) 

από πού πήρες o-rings? (και ποια η διαφορά στον ήχο) 

πήρες και ειδικό εργαλείο για να βγάζεις τα πλήκτρα ή το κάνεις με κάνα μαχαιράκι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήρα 3 συνολικά :P

 

λεπόν στο γράψιμο με βόλεψε απίστευτα να σου πω την αλήθεια. Μέχρι να έρθουν τα 2 άλλα σπίτι, μία μέρα έμεινα χωρίς το trigger (το έδωσα φίλου να το δοκιμάσει) οπότε σύνδεσα στο pc το Χ6 που το είχα 2 χρόνια (απο τη προσφορά του eshop κάπου τόσο είναι νομίζω ίσως και παραπάνω). Πολύ απλά δε μπορούσα να γράψω στο Χ6 μετά απο 4 μέρες χρήσης στο trigger, ενώ το trigger το συνήθισα αμέσως.

 

Για το θέμα o-rings είσαι εδώ

http://www.wasdkeyboards.com/index.php/cherry-mx-rubber-switch-dampeners.html

 

λέει απο κάτω τι κάνει το κάθε ένα.

με τα μαύρα εξαφανίζεται ο ήχος αλλά χάνεις και την αίσθηση του μηχανικού να σου πω την αλήθεια.

με τα κόκκινα έχεις την αίσθηση την αρχική και μία μείωση στο θόρυβο.

Τα μπλε είναι το ενδιάμεσο απο τα δύο παραπάνω.

 

Παράγγειλα και κάποια keycaps να είμαι ειλικρινής καθώς ούτε το keyboard θα γλυτώσει απο το μοντάρισμα λολ

 

Για το εργαλείο είχα ήδη 2 στο σπίτι καθώς το να αφαιρώ πλήκτρα ήταν διαδικασία μια φορά το δίμηνο για ολικό καθάρισμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά αν πας σε black o-rings όπως ξαναείπα αλλάζει και η αίσθηση του πληκτρολογίου. Πάει προς μεμβράνη μεριά μετά.

Εμένα με χάλασε να σου πω την αλήθεια. με τα κόκκινα όμως είναι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σου, δεν ήξερα ότι παίζουν και διαφορετικό τύποι o rings και ότι μπορούν να κάνουν τόση διαφορά και στην αίσθηση, και ακόμα πιο ενδιαφέρον που ούτε και τα δικά σου δάχτυλα κουράστηκαν από τα "κακά" mx black switches :P

 

Το μόνο που αληθεύει τελικά από όσα διαβάζαμε για τα μηχανικά είναι ότι δε μπορείς μετά να επιστρέψεις σε μεμβράνη, κι εγώ πρόσφατα που έγραψα πάλι σε x4 ξενέρωσα μαζί του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πέρα απο o-rings υπάρχουν και άλλα πράγματα που μπορείς να κάνεις

http://elitekeyboards.com/products.php?sub=access,slpads&pid=sl120_cf

μπορείς ακόμα και να αλλάξεις διακόπτες στο πληκτρολόγιό σου (εννοώ τον διακόπτη και όχι το keycap). Δηλαδή απο black να πας σε brown κλπ.

Τώρα για το θέμα διακόπτη ειλικρινά μετά απο συζήτηση που είχα με ένα master του είδους και αφού δοκίμασα τα πάντα (έτσι παράγγειλα το trigger) δεν υπάρχει διακόπτης για gaming, δεν υπάρχει διακόπτης για γράψιμο. Δεν έχουν ταμπέλες να στο πω απλά.

Είχα διαβάσει τόσα και τόσα για τους μαύρους διακόπτες, που δίσταζα να παραγγείλω να σου πω την αλήθεια. Είχα τη τύχη λοιπόν να δοκιμάσω απο όλα οπότε έπεσε και η παραγγελία.

 

Αλλά ισχύει αυτό που είπες. επιστροφή δεν υπάρχει :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους διακόπτες η μεγαλύτερη διαφορα υπάρχει στους black/red και brown/blue/green. Οι μεν είναι linear και οι δε tactile. Δηλαδή δεν έχει τόση αντίσταση το κουμπί όταν το πατάς (δεν γυρίζει στην αρχική θέση τόσο γρήγορα). Γενικά με τα switches καλο είναι να τα δοκιμάσεις όλα πριν προβείς σε αγορά, αλλα εδώ στην Ελλάδα που πας να αγοράσεις μηχανικό πληκτρολόγιο και σου λένε ότι όλα τα μηχανικά είναι το ίδιο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...