Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, billsnake21 είπε

Είναι στην ουσία μπροστά στην είσοδο του καταστήματος εκεί οπού παρκάρουν οι συνάδελφοι τις μηχανές τους δίχως κάποιο πρόβλημα. Για το χρηματικό τώρα,εγώ να τα δώσω και τα 200 και τα 300 απλά επειδή δεν ξέρω ακριβώς τι μετράει περισσότερο σε ένα καλό και στιβαρό ποδήλατο ζητάω την γνώμη κάποιου γνώστη. δεν θέλω κάτι σουπερ ουαου ίσα ίσα να κάνω τη δουλειά μου μιας και όπως είναι τώρα τα πράγματα ξεποδαριάζομαι πήγαινε-έλα στη δουλειά η οποία από μόνη της έχει αρκετό τρέξιμο 

 

Στα λεφτά που κοιτάς, λίγο πολύ ίδια είναι όλα (σκελετός και περιφερειακά). Δεν έχει νόημα να σε ζαλίζω ή μπερδεύω με λεπτομέρειες. Εγώ στη θέση σου, θα έριχνα και μια ματιά σε καμία ελληνική μάρκα (τύπου ideal ή Orient).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, billsnake21 είπε

Είναι στην ουσία μπροστά στην είσοδο του καταστήματος εκεί οπού παρκάρουν οι συνάδελφοι τις μηχανές τους δίχως κάποιο πρόβλημα. Για το χρηματικό τώρα,εγώ να τα δώσω και τα 200 και τα 300 απλά επειδή δεν ξέρω ακριβώς τι μετράει περισσότερο σε ένα καλό και στιβαρό ποδήλατο ζητάω την γνώμη κάποιου γνώστη. δεν θέλω κάτι σουπερ ουαου ίσα ίσα να κάνω τη δουλειά μου μιας και όπως είναι τώρα τα πράγματα ξεποδαριάζομαι πήγαινε-έλα στη δουλειά η οποία από μόνη της έχει αρκετό τρέξιμο 

Να μην σε στεναχωρήσω αλλά «καλό και στιβαρό» ποδήλατο με 150-200ευρώ που κοιτάς δεν... (μην ψάχνεις άδικα)
Με κάνα 300ρι+plus θα βρείς ένα ικανοποιητικό ποδήλατο με το οποίο θα κάνεις μια χαρά την δουλειά σου και θα πηγαίνεις και τις βόλτες σου.
Απέφυγε εντελώς ποδήλατα με μπροστινή ανάρτηση διότι σε αυτά τα χρήματα είναι εντελώς άχρηστη και περιτό βάρος.
Eστίασε σε ποδήλατα με μπροστινό ξερό πιρούνι (το κλασσικό που ξέρουμε) που ανάλογα με την εταιρεία κατηγοριοποιούνται σαν ποδήλατα City/Urban/Hybrid/Fitness. 

Σε Ideal-Orient που σου πρότειναν σε καλύπτουν τα Ideal Funcore ή Cityran και Orient My Way.
Κοίτα και το ΚΟΝΑ Dew (αμερικάνικο) που είναι στην ίδια κατηγορία τιμής.
Για ποιό καλές προτάσεις (ξεφεύγουν σε τιμή) κοιτάς ποιό κλασσικές μάρκες, π.χ.  Merida Speeder, Giant Escape, Drag Storm, Trek FX1, Orbea Carpe, GT Traffic.

Σε κάθε περίπτωση πάρε ποδήλατο που είναι στο νούμερο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dpolal είπε

Eστίασε σε ποδήλατα με μπροστινό ξερό πιρούνι (το κλασσικό που ξέρουμε) που ανάλογα με την εταιρεία κατηγοριοποιούνται σαν ποδήλατα City/Urban/Hybrid/Fitness. 

Σαφέστατα. Κάποιοι διαβάζουν "ανάρτηση" και θεωρούν ότι βελτιώνεται η οδηγική άνεση στην πόλη (μέγα λάθος). Αρκεί να οδηγήσει κανείς μια φορά τέτοιο ποδήλατο στην πόλη και θα καταλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, emperor4her είπε

Καλησπερα, εχω ενα θεμα ρε παιδια και δεν ξερω τι να κανω. 

εχω το Ergomax, και καθε φορα που το αφηνω πχ για κανα 2μηνο το πισω δισκοφρενο, κατι γινεται υποθετω με τα τακακια του δισκοφρενου, και σκουζει σε τραγικο βαθμο οταν παταω φρενο.. και φυσικα δεν φρεναρει και σωστα (δεν κοκαλωνει που λεμε).

παω τα αλλαζω, κανω τι βολτες μου ολα κομπλε, αν το αφησω κανα 2μηνο μετα παλι τα ιδια... να σημειωσω οτι γινεται μονο στο πισω.. τι σκατα!? εντομεταξυ το εχω στο μπαλκονι, αλλα δεν βρεχεται εκει που ειναι εχω τεντα..  μπορω καπως να τα καθαριζω μονος μου η δεν ξερω τι? μην πεταω 10ευρα καθε φορα!

Καποιος κατι για αυτο μηπως? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, wired_1 είπε

Έχεις δοκιμάσει να καθαρίσεις την δισκοπλακα ?  

Με τι?

Εχω δοκιμασει να την πλύνω με fairy και σφουγγαρι.. Αλλα δεν εκανε δουλεια.

Επεξ/σία από emperor4her
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, emperor4her είπε

Με τι?

Αν δεν έχεις disc brake cleaner , βάλε λίγο οινόπνευμα ή ασετον σε ένα πανί και πέρασε το να φύγει οποιοδήποτε  υπολλειμα από τα τακάκια. 

Επεξ/σία από wired_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, wired_1 είπε

Αν δεν έχεις disc brake cleaner , βάλε λίγο οινόπνευμα ή ασετον σε ένα πανί και πέρασε το να φύγει οποιοδήποτε  υπολλειμα από τα τακάκια. 

Θα δοκιμασω με οινόπνευμα και θα ενημερωσω

Γιατι ομως το κανει συνεχεια και μονο το πίσω??

 

Edit: τιποτα..τα ιδια.. 

Επεξ/σία από emperor4her
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαιρυ σε δισκοπλακα οτι χειρότερο... καθαριστικό φρένων θέλει ή κάποιο αντισκουρισκο ίσως...οπως και να χει μην ρίχνεις φαιρυ σε δισκοπλακα για να καθαρίσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2020 στις 11:06 ΜΜ, emperor4her είπε

Καλησπερα, εχω ενα θεμα ρε παιδια και δεν ξερω τι να κανω. 

εχω το Ergomax, και καθε φορα που το αφηνω πχ για κανα 2μηνο το πισω δισκοφρενο, κατι γινεται υποθετω με τα τακακια του δισκοφρενου, και σκουζει σε τραγικο βαθμο οταν παταω φρενο.. και φυσικα δεν φρεναρει και σωστα (δεν κοκαλωνει που λεμε).

παω τα αλλαζω, κανω τι βολτες μου ολα κομπλε, αν το αφησω κανα 2μηνο μετα παλι τα ιδια... να σημειωσω οτι γινεται μονο στο πισω.. τι σκατα!? εντομεταξυ το εχω στο μπαλκονι, αλλα δεν βρεχεται εκει που ειναι εχω τεντα..  μπορω καπως να τα καθαριζω μονος μου η δεν ξερω τι? μην πεταω 10ευρα καθε φορα!

Μηπως να δεις αν εχουν φθαρει τα τακακια?
Και να αφησεις τα καθαριστικά φερυ για τα πιατα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, arxontas2323 είπε

Φαιρυ σε δισκοπλακα οτι χειρότερο... καθαριστικό φρένων θέλει ή κάποιο αντισκουρισκο ίσως...οπως και να χει μην ρίχνεις φαιρυ σε δισκοπλακα για να καθαρίσει...

Καλως, δεν το γνωριζα.. προφανως δεν εριξα φαιρυ, το επλυνα με σαπουναδα μηπως ειχε πιασει τιποτα σκονη κλπ.. το οινοπνευμα δνε εκανε τιποτα, θα δοκιμασω καθαριστικο φρενων, τι να πω.. 

1 ώρα πριν, Rpanagos είπε

Μηπως να δεις αν εχουν φθαρει τα τακακια?
Και να αφησεις τα καθαριστικά φερυ για τα πιατα 

δεν εχουν φθασει.. τα αλλαξα πριν 3 μηνες εκανα 2-3 βολτες, καμια 40αρια χιλιομετρα και επειτα το αφησα .. δεν φθηρονται σε τετοιο χρονικο διαστημα.. 

δεν καταλαβαινω γιατι γινεται επανειλημενα στο πισω δισκοφρενο και μονο στο πισω.. ειναι η 4η φορα που θα αλλαξω τακακια αν δεν καταφερω κατι με αλλο τροπο.. καθε φορα 10αρικο..  ειναι κριμα.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...