Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, emperor4her είπε

δεν καταλαβαινω γιατι γινεται επανειλημενα στο πισω δισκοφρενο και μονο στο πισω.. ειναι η 4η φορα που θα αλλαξω τακακια αν δεν καταφερω κατι με αλλο τροπο.. καθε φορα 10αρικο..  ειναι κριμα.. 

Πιθανοτατα να πιανει σκουρια το τακακι και η δισκοπλακα οσο δεν το χρησιμοποιεις.
Απολυτος λογικο.

Οταν το δουλεψεις φευγει η σκουρια και το φρενο επανερχετε στην κανονικη του λειτουργια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Rpanagos είπε

Πιθανοτατα να πιανει σκουρια το τακακι και η δισκοπλακα οσο δεν το χρησιμοποιεις.
Απολυτος λογικο.

Οταν το δουλεψεις φευγει η σκουρια και το φρενο επανερχετε στην κανονικη του λειτουργια

το δεχομαι.. αλλα γιατι μονο το πισω? γιατι στο 2ο ποδηλατο που εχουμε και χρησιμοποιειται τις ιδιες περιοδους δεν συμβαινει αυτο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, emperor4her είπε

το δεχομαι.. αλλα γιατι μονο το πισω? γιατι στο 2ο ποδηλατο που εχουμε και χρησιμοποιειται τις ιδιες περιοδους δεν συμβαινει αυτο? 

Το καταλαβιανεις περισσοτερο στο πισω γιατι αυτο ειναι που δεχετε περισσοτερο φορτιο να φρεναρει

Εχει να κανει με το υλικο ξεκαθαρα.
Το δευτερο φανταζομαι εχει αλλα φρενα σωστα?δεν εχουν τα ιδια

Επεξ/σία από Rpanagos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Rpanagos είπε

Πιθανοτατα να πιανει σκουρια το τακακι και η δισκοπλακα οσο δεν το χρησιμοποιεις.
Απολυτος λογικο.

Οταν το δουλεψεις φευγει η σκουρια και το φρενο επανερχετε στην κανονικη του λειτουργια

Πάντως εγώ με το Fiido D2S (ηλεκτρικό με δισκόπλακες) ακριβώς το αντίθετο παρατήρησα.

Στα πρώτα χιλιόμετρα δεν ακουγόταν, μετά άρχισαν να σφυρίζουν και δε σταμάτησαν για ~200 χιλιόμετρα.

Ξαφνικά αναγκάστηκα να το αφήσω στην άκρη τέλη Οκτώβρη και όταν το ξανάπιασα αρχές Μάρτη δεν ακουγόταν τίποτα (χωρίς να έχω κάνει τίποτα στο ενδιάμεσο). 

Δεν πρόλαβα να κάνω και πολλά χιλιόμετρα λόγω καραντίνας, όμως είμαι σίγουρος ότι μετά από λίγο θα άρχιζαν πάλι να σφυρίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, emperor4her είπε

Ναι διαφορετικα φρενα, οχι ακριβοτερα βεβαια.. αλλα το μπροστα με το πισω ειναι ιδια

Δεν εχει να κανει αν ειναι ποιο ακριβα η ποιο φτηνα.

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Πάντως εγώ με το Fiido D2S (ηλεκτρικό με δισκόπλακες) ακριβώς το αντίθετο παρατήρησα.

Στα πρώτα χιλιόμετρα δεν ακουγόταν, μετά άρχισαν να σφυρίζουν και δε σταμάτησαν για ~200 χιλιόμετρα.

Ξαφνικά αναγκάστηκα να το αφήσω στην άκρη τέλη Οκτώβρη και όταν το ξανάπιασα αρχές Μάρτη δεν ακουγόταν τίποτα (χωρίς να έχω κάνει τίποτα στο ενδιάμεσο). 

Δεν πρόλαβα να κάνω και πολλά χιλιόμετρα λόγω καραντίνας, όμως είμαι σίγουρος ότι μετά από λίγο θα άρχιζαν πάλι να σφυρίζουν.

Αν το πηρες καινουργιο (ειχε πολυ φτηνα τακακια πανω του - χαμηλης ποιοτητας) και καθως δουλεψαν αρχισαν τα τριξιματα...αυτο δεν εχει σχεση με το "θεμα" του φιλου ποιο πανω.

Επεξ/σία από Rpanagos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια. Ειμαι κατοικος του Ηρακλειου Κρητης και κατοχος ενος everest pro master 210. Φοβαμαι και εγω πολυ με την κλοπη των ποδηλατων και ηθελα να σας πω οτι σκεφτομαι να επενδυσω ειτε σε μια abus bordo lite ( https://toofast.gr/abus-bordo-lite-6050/85  ), να ειναι ελαφρια γιατι και ο σκελετος του ποδηλατου μου ηδη ειναι "αρκετος" και θελω να δενει και σε κολωνα, ειτε σε κατι με συναγερμο αλλα δεν ξερω ( https://www.skroutz.gr/s/16054387/Alarm-Lock-Wire-Lock-LK-215.html ). Επισης εχετε να προτεινετε καποιο μινι gps και γενικα πιστευετε οτι η ιδεα του μετραει ή η abus ειναι αρκετη; Το ποδηλατο μου κοστιζει 300 ευρω. Το μονο κακο με του συναγερμου ειναι οτι δεν μπορεις να την εχεις δεμενη πανω στο ποδηλατο και να κανεις βολτα γιατι με το παραμικρο κουνημα βγαζει ηχο. Επιπροσθετως θελω να βαλω και καθρεφτη. Υπαρχει καποιος που να τον εχω μονιμα πανω και να μην μπορει να κλαπει; Το ιδιο και με φωτα ψαχνω αν γινεται παρακαλω πολυ.

*Αν εχετε αλλη αλυσιδα, που να δενει σε κολωνα πτυσσομενη δηλαδη, να προτεινετε μιληστε αφοβα. Με ενδιαφερει πολυ η γνωμη σας. Προτιμω απο ελλαδα αλλα και απο εξωτερικο αν ειναι αν κοστιζει εως 120 ευρω τα δινω (δεν ξερω κιολας μηπως ειναι πολλα ή αξιζει να τα δωσω μια φορα να μου μεινει αν παρω και κανενα κουρσακι στο μελλον;). Αν αποφασισω και παρω πεταλο τελικα θα βρισκω πουθενα να το δενω λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NinjaMan είπε

Γεια σας παιδια. Ειμαι κατοικος του Ηρακλειου Κρητης και κατοχος ενος everest pro master 210. Φοβαμαι και εγω πολυ με την κλοπη των ποδηλατων και ηθελα να σας πω οτι σκεφτομαι να επενδυσω ειτε σε μια abus bordo lite ( https://toofast.gr/abus-bordo-lite-6050/85  ), να ειναι ελαφρια γιατι και ο σκελετος του ποδηλατου μου ηδη ειναι "αρκετος" και θελω να δενει και σε κολωνα, ειτε σε κατι με συναγερμο αλλα δεν ξερω ( https://www.skroutz.gr/s/16054387/Alarm-Lock-Wire-Lock-LK-215.html ). Επισης εχετε να προτεινετε καποιο μινι gps και γενικα πιστευετε οτι η ιδεα του μετραει ή η abus ειναι αρκετη; Το ποδηλατο μου κοστιζει 300 ευρω. Το μονο κακο με του συναγερμου ειναι οτι δεν μπορεις να την εχεις δεμενη πανω στο ποδηλατο και να κανεις βολτα γιατι με το παραμικρο κουνημα βγαζει ηχο. Επιπροσθετως θελω να βαλω και καθρεφτη. Υπαρχει καποιος που να τον εχω μονιμα πανω και να μην μπορει να κλαπει; Το ιδιο και με φωτα ψαχνω αν γινεται παρακαλω πολυ.

*Αν εχετε αλλη αλυσιδα, που να δενει σε κολωνα πτυσσομενη δηλαδη, να προτεινετε μιληστε αφοβα. Με ενδιαφερει πολυ η γνωμη σας. Προτιμω απο ελλαδα αλλα και απο εξωτερικο αν ειναι αν κοστιζει εως 120 ευρω τα δινω (δεν ξερω κιολας μηπως ειναι πολλα ή αξιζει να τα δωσω μια φορα να μου μεινει αν παρω και κανενα κουρσακι στο μελλον;). Αν αποφασισω και παρω πεταλο τελικα θα βρισκω πουθενα να το δενω λετε;

Εγώ θα έλεγα να πάρεις πέταλο. Περιορίζεις τα σημεία που μπορείς να το δέσεις αλλά αυτή που έκανες link με τους κρίκους, δεν αξίζει καθόλου. Υπάρχει βίντεο που με ίσιο κατσαβίδι σπάνε την σύνδεση μεταξύ των πλακών ενώ ένα καλό πέταλο θέλει τροχό για να βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Εγώ θα έλεγα να πάρεις πέταλο. Περιορίζεις τα σημεία που μπορείς να το δέσεις αλλά αυτή που έκανες link με τους κρίκους, δεν αξίζει καθόλου. Υπάρχει βίντεο που με ίσιο κατσαβίδι σπάνε την σύνδεση μεταξύ των πλακών ενώ ένα καλό πέταλο θέλει τροχό για να βγει.

μηπως μπορεις να βαλεις λινκ απο το βιντεο? Γιατι το φανταζομαι εξαιρετικά δυσκολο οταν η κλειδαριά ειναι στον αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, kabamaru21 είπε

μηπως μπορεις να βαλεις λινκ απο το βιντεο? Γιατι το φανταζομαι εξαιρετικά δυσκολο οταν η κλειδαριά ειναι στον αέρα.

Δεν ήταν με κατσαβίδι τελικά 😛

Αυτή είναι πιο ακριβή νομίζω, άρα αυτή που έκανες link, ίσως είναι πιο αδύναμη.

Επεξ/σία από Dinos_12345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχει κανείς γνώσεις από ποδήλατα downhill ? Εδώ και καιρό σκέφτομαι να μαζέψω λεφτά και να αρχίσω, ως αρχάριος όμως λέω να μην δώσω πολλά και να πάρω κάποιο μεταχειρισμένο, ποια η γνώμη σας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, SIP1995 είπε

Καλησπέρα, έχει κανείς γνώσεις από ποδήλατα downhill ? Εδώ και καιρό σκέφτομαι να μαζέψω λεφτά και να αρχίσω, ως αρχάριος όμως λέω να μην δώσω πολλά και να πάρω κάποιο μεταχειρισμένο, ποια η γνώμη σας ?

Ναι παρε καποιο 26''
Κοιτα να ειναι οσο ποιο καινουργιο γινετε
και δες το καλα γιατι αυτα τα ποδηλατα τρωνε πολυ ξυλο.

Αλλα για πες μας,τι θες να κανεις με αυτο?Μηπως και δεν σε βολεψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Rpanagos said:

Ναι παρε καποιο 26''
Κοιτα να ειναι οσο ποιο καινουργιο γινετε
και δες το καλα γιατι αυτα τα ποδηλατα τρωνε πολυ ξυλο.

Αλλα για πες μας,τι θες να κανεις με αυτο?Μηπως και δεν σε βολεψει

Κυρίως το θέλω για το βουνό, εκεί που σπουδάζω βασικά για να κάνω διαδρομές κτλ και σιγά σιγά να μπω στο downhill και να κάνω καταβάσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω, που λέτε, μια από εκείνες τις παλιές καλές μέρες που μπορούσαμε να κυκλοφορήσουμε στο Decathlon. Χάζευα τα ποδήλατα και βλέπω ένα δρόμου κόκκινο αρκετά τίμιο. Κοιτάω τιμή, 300€! από εκείνη την μέρα το ζαχάρωνα. Μπαίνω πριν κάτι μέρες να το δω πάλι στο site, ψάχνω, ψάχνω και τελικά το βρίσκω στα παιδικά...

Τι παίζει? 26inch για 9-12 ετών? εγώ 1,83 παλικάρι και ίσα που πάταγα κάτω. 

https://www.decathlon.com.gr/gr_en/kids-26-inch-road-bike-ages-9-12-triban-100-en-s145793.html

Σε αυτά τα λεφτά παίζει να βρω τίποτα? έστω και μεταχειρισμένο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...