Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ στο νησί που μένω υπάρχουν αρκετά ποδηλαταδικα για ενοικιάσεις κτλ. Τώρα που φτάνουμε σε season finale βγάζουν κάποια για πώληση.

 

Τι πρέπει να ελέγξω αν πρόκειται να αγοράσω μεταχειρισμενο;

Τα πάντα.

Σκελετό, για τυχόν χτυπήματα ή σκουριά.

Ζάντες, αν είναι στραβές, ή λείπει ακτίνα.

Λάστιχα, όχι και τόσο, καθώς αλλάζονται.

αλυσίδα και γρανάζια.

τακάκια αλλαγή και έλεγχος ντίζας.

Άλλαξε και καλού κακού την σέλα (εστία μικροβίων) και τις χειρολαβές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για πειτε προτασεις:

 

1) https://www.idealbikes.net/?section=3010&language=el_GR&itemid1494=3043&detail1494=1 280€

2)https://www.idealbikes.net/?section=3010&language=el_GR&itemid1494=3045&detail1494=1 (σαν το πρωτο αλλα απο αλουμινιο για να μην σκουριαζει) 330€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυριο θα παω να δω για μεταχειρισμενο ποδηλατο στα 70 ευρω το οποιο πρεπει να ειναι αλουμινιο.Θα το ριξω ενα test drive πρωτα εννοειται.

Αρα κοιταω κυριως γραναζια, αλυσιδα και ακτινες αν καταλαβα καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυριο θα παω να δω για μεταχειρισμενο ποδηλατο στα 70 ευρω το οποιο πρεπει να ειναι αλουμινιο.Θα το ριξω ενα test drive πρωτα εννοειται.

Αρα κοιταω κυριως γραναζια, αλυσιδα και ακτινες αν καταλαβα καλα.

Ναι, αλλά και σκελετό φίλε. Σημαντικό. Μην έχει σκουριά ή κανένα χτύπημα- κουβάριασμα. Μπορεί να τελειωθεί ο σκελετός. Δεν λέω για γρατζουνιες, θα έχει, αλλά προσοχή στο χτύπημα.

 

 

 

Επιπλέον, σε περίπτωση που έχει αναρτήσεις, δώστε βάση. Αν ''κολλάνε'', κάτι πάει λάθος. Αν είναι λαδιού, απλά θέλουν λάδι, αλλά θέλουν προσοχή!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά και σκελετό φίλε. Σημαντικό. Μην έχει σκουριά ή κανένα χτύπημα- κουβάριασμα. Μπορεί να τελειωθεί ο σκελετός. Δεν λέω για γρατζουνιες, θα έχει, αλλά προσοχή στο χτύπημα.

 

 

 

Επιπλέον, σε περίπτωση που έχει αναρτήσεις, δώστε βάση. Αν ''κολλάνε'', κάτι πάει λάθος. Αν είναι λαδιού, απλά θέλουν λάδι, αλλά θέλουν προσοχή!

Αναρτησεις με ειπε οτι εχει μονο μπροστα.Καλα για γρατζουνιες δε με νοιαζει καν.Το χτυπημα-κουβαριασμα πως ακριβως το εννοεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρτησεις με ειπε οτι εχει μονο μπροστα.Καλα για γρατζουνιες δε με νοιαζει καν.Το χτυπημα-κουβαριασμα πως ακριβως το εννοεις?

Ωχ σόρρυ, λακούβιασμα ήθελα να πω. Κυρίως από πτώσεις χτυπιέται ο σκελετός στο έδαφος και κάνει χτύπημα, με τον καιρό, σκουριάζει και αρχίζει το κακό. Σάπισμα και διάλυμα σκελετού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ σόρρυ, λακούβιασμα ήθελα να πω. Κυρίως από πτώσεις χτυπιέται ο σκελετός στο έδαφος και κάνει χτύπημα, με τον καιρό, σκουριάζει και αρχίζει το κακό. Σάπισμα και διάλυμα σκελετού.

Καταλαβα..αν δω δηλαδη εστω και 1 λακουβα να το αφησω λες; Γιατι για αλουμινιο mountain bike με αναρτησεις μπροστα τα 70 ευρω λιγα μου φανηκαν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα..αν δω δηλαδη εστω και 1 λακουβα να το αφησω λες; Γιατι για αλουμινιο mountain bike με αναρτησεις μπροστα τα 70 ευρω λιγα μου φανηκαν

Αν είναι αλουμινίου κοίτα το καλά. Τώρα εντάξει αν έχει μια λακουβίτσα σε μέγεθος μπιζελιού και είναι επιφανειακή εε εντάξει. Αν όμως έχει χτύπημα πίσω στο ψαλίδι (βάσεις για τις ρόδες), εε τότε κάτι παίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι αλουμινίου κοίτα το καλά. Τώρα εντάξει αν έχει μια λακουβίτσα σε μέγεθος μπιζελιού και είναι επιφανειακή εε εντάξει. Αν όμως έχει χτύπημα πίσω στο ψαλίδι (βάσεις για τις ρόδες), εε τότε κάτι παίζει.

Εγινε φιλε μου. Σ'ευχαριστω πολυ! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια γνώμη για Ideal Pro-Rider 2016; Κοστίζει 499 Ευρώ οπότε και κάποια άλλη πρόταση εκεί γύρω ειναι καλοδεχούμενη :)

Κοιτα και για ideal zigzag 2014 γυρω στα 430-450

με τοσα λεφτα βρισκεις Cube και Scott φιλε

Για να βρεις αυτα που φοραει το ιντεαλ σε cube θες +150 200 ευρω και στην τελικη γιατι να μη στηριξεις μια ελληνικη καταξιωμενη εταιρια;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγινε φιλε μου. Σ'ευχαριστω πολυ! :)

 

ΜΕΓΕΘΟΣ ΚΟΙΤΑ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ...

 

Αν το μέγεθος δεν είναι για σένα όλα τα υπόλοιπα δεν στρώνουν τη κατάσταση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΕΓΕΘΟΣ ΚΟΙΤΑ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ...

Αν το μέγεθος δεν είναι για σένα όλα τα υπόλοιπα δεν στρώνουν τη κατάσταση.

 

Ναι γιαυτο αρχικα με ρωτησε ποσο υψος εχω λογικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

γεια σας παιδια θελω να παρω  ποδηλατο για να πηγαινω στην σχολη , το θεμα ειναι οτι ειμαι 2 μετρα και δεν ξερω ποσο μεγαλος ειναι ο σκελετος οπως και τι ειδους ποδηλατο να παρω, νομιζω ο σκελετος πρεπει να ειναι 60αρης ή 62αρης .μου προταθηκε ενα cube (δεν ξερω τι μοντελο ) 60αρη στα 300 ευρω που λογικα θα παω να δοκιμασω , καινουργιο τι μου συμβουλευετε να αγορασω μεχρι 350 ευρω ;

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που είμαι 1,94 έχω 58άρι σκελετό οπότε ο 60άρης θα σου είναι καλός. Φυσικά αγορά ποδηλάτου μόνο με δοκιμή, από μάρκα σε μάρκα αλλάζουν τα νούμερα.

Επίσης επειδή θα έχεις και το ανάλογο βάρος βάλε φαρδιά ελαστικά σε πρώτη φάση (είναι πιο άνετα αλλά δε τσουλάνε τόσο γρήγορα) και όταν συνηθίσεις λίγο το ποδήλατο τ’ αλλάζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...