Προς το περιεχόμενο

Εξαπάτηση από Νιγηριανούς σε αγγελίες πώλησης


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, panosk0 είπε

Όλοι είναι αθώοι μέχρι να αποδειχθούν ένοχοι.

Έχεις ενοχοποιητικά στοιχεία; Μάλλον όχι . Οπότε δεν θα καταφέρεις τπτ . 

Το ότι κάποιος κάνει καταγγελία δεν σημαίνει ότι είναι κ θυμα και τον εξαπάτησαν. 

Σκεφτείτε το λίγο ...

Μπορεί όντως να έγινε έτσι μπορεί κ οχι... Δεν το ξέρουμε δεν έχουμε στοιχεία κ δεν μας νοιάζει  κ ολλάς.

Αυτό που λες ισχύει για το νομικό σύστημα των ΗΠΑ. Πιθανώς και άλλων χωρών. 

Στο ελληνικό ΔΕΝ είναι έτσι. Λόγω δουλειάς έχω δει ανθρώπους να κατηγορουνται από τρελούς και εμπαθείς κι ύστερα να πασχιζουν να αποδείξουν ότι δεν είναι ένοχοι. Αν διαβάζει κάποιος δικηγόρος, ας μας δώσει τα φώτα του. 

Τώρα στο συγκεκριμένο θέμα προφανώς είναι ο λόγος του ενός έναντι του άλλου. 

Αν υπάρχουν γραμμένα πράγματα είναι σαν ομολογία. 

Θα χρειαστείς ομως δικηγόρο... 

Και εκεί αρχίζει το μέτρημα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 409
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι λέτε βρε παιδια οτι εάν ψάξει η δίωξη δεν θα βρει οτι με κορόιδεψε; Φανερο ειναι

Του εστειλα οτι με κορόιδεψε γιατι δεν απαντούσε στο τηλέφωνο 

Μου απαντησε κατι χίλια συγνώμη και βλακειες και θα επανορθωσω και δεν ξανα απαντησε

Αν θέλουν λεφτά για την μήνυση εννοειται πως δεν αξιζει

Δηλαδη μπηκα εδω να σας πω τι επαθα και μερικοι λετε οτι εγω μπορει και να τον εκλεψα αυτον θα με τρελανετε?

 

Ειπα να γραψω εδω μηπως καποιος το εχει παθει να με βοηθησει και οποιος το δει να προστατευτει...

 

Εχω καποια στοιχεια που αν η διωξη οντως ασχοληθει, πολυ ευκολα μπαινει στις καμερες, μπαινει στις συνομιλιες και βλεπει οτι ο ανθωπος ηταν απατεωνας. 

Θα εχει κανει κι αλλες απατες αυτοι το εχουν συστημα δεν γελασε μονο εμενα και απο αυριο θα ειναι τελειος. 

Μπορει να την πατησουν πολλοι μετα απο εμενα αν δεν του γινει αυτου μαθημα. Εμενα ενταξει πληρωσα 110ευρω και μου εγινε παθημα

Επεξ/σία από Tasos19s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Tasos19s είπε

Τι λέτε βρε παιδια οτι εάν ψάξει η δίωξη δεν θα βρει οτι με κορόιδεψε; Φανερο ειναι

Του εστειλα οτι με κορόιδεψε γιατι δεν απαντούσε στο τηλέφωνο 

Μου απαντησε κατι χίλια συγνώμη και βλακειες και θα επανορθωσω και δεν ξανα απαντησε

Αν θέλουν λεφτά για την μήνυση εννοειται πως δεν αξιζει?

Δηλαδη μπηκα εδω να σας πω τι επαθα και μερικοι λετε οτι εγω μπορει και να τον εκλεψα αυτον θα με τρελανετε?

Ειπα να γραψω εδω μηπως καποιος το εχει παθει να με βοηθησει και οποιος το δει να προστατευτει...

Εχω καποια στοιχεια που αν η διωξη οντως ασχοληθει, πολυ ευκολα μπαινει στις καμερες, μπαινει στις συνομιλιες και βλεπει οτι ο ανθωπος ηταν απατεωνας. 

Θα εχει κανει κι αλλες απατες αυτοι το εχουν συστημα δεν γελασε μονο εμενα και απο αυριο θα ειναι τελειος. 

Μπορει να την πατησουν πολλοι μετα απο εμενα αν δεν του γινει αυτου μαθημα. Εμενα ενταξει πληρωσα 110ευρω και μου εγινε παθημα

Δεν σου λένε αυτό…

Σου λένε ότι πρέπει να έχεις αδιάσειστες αποδείξεις ότι υπήρξε δόλος και σε εξαπάτησε… αλλιώς όσα χρήματα και να σπαταλήσεις σε δικηγόρους και Δικαστήρια, κανένας Δικαστής δεν θα τον καταδικάσει…

Αδιάσειστες αποδείξεις είναι πχ:

Ένα βίντεο την στιγμή που παραλαμβάνεις το πακέτο και το ανοίγεις επιτόπου και δείχνεις το τι παρέλαβες…

Μηνύματα στο κινητό σου, που ομολογεί ότι έστειλε κάτι διαφορετικό από αυτό που εσύ αγόρασες…

Συγγνώμη αλλά μηνύματα του στυλ «συγνώμη μήπως έκανα λαθος βιάστηκα» δεν είναι απόδειξη ομολογίας… Αν απουσίαζε αυτό το «μήπως»…

Επίσης πρέπει να ζυγίσεις το πόσο κοστίζει η αγωγή… το πόσο κοστίζει μια δίκη  με πιθανές 2-3 αναβολές… όπου ο δικηγόρος σου θα πληρώνεται κανονικά…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bromiaris είπε

Δεν σου λένε αυτό…

Σου λένε ότι πρέπει να έχεις αδιάσειστες αποδείξεις ότι υπήρξε δόλος και σε εξαπάτησε… αλλιώς όσα χρήματα και να σπαταλήσεις σε δικηγόρους και Δικαστήρια, κανένας Δικαστής δεν θα τον καταδικάσει…

Αδιάσειστες αποδείξεις είναι πχ:

Ένα βίντεο την στιγμή που παραλαμβάνεις το πακέτο και το ανοίγεις επιτόπου και δείχνεις το τι παρέλαβες…

Μηνύματα στο κινητό σου, που ομολογεί ότι έστειλε κάτι διαφορετικό από αυτό που εσύ αγόρασες…

Συγγνώμη αλλά μηνύματα του στυλ «συγνώμη μήπως έκανα λαθος βιάστηκα» δεν είναι απόδειξη ομολογίας… Αν απουσίαζε αυτό το «μήπως»…

Επίσης πρέπει να ζυγίσεις το πόσο κοστίζει η αγωγή… το πόσο κοστίζει μια δίκη  με πιθανές 2-3 αναβολές… όπου ο δικηγόρος σου θα πληρώνεται κανονικά…

Ακριβως θα γραψω την συνομιλια

αφου 3 φορες δεν σηκωνε το τηλεφωνο

"εγω" Τοσο αναγκη ηταν να με κοροιδεψεις?

απατεώνας - τι εγινε?

εγω- ωευτικα ακουστικα μου εστειλες

Απατεωνας, φιλε μου συγνωμη δεν τα ειχα συσκευασει εγω αλλα η γυναικα μου τα εβαλε

και το πηρα το δεμα

και το πηγα

συγνωμη ντρεπομαι

πραγματικα

θα βρουμε λυση

τα ειχα παρει για τον γιο μου αυτα

συγνωμη φιλε

εργαζομαι αρκετες ωρες και δεν προλαβα να τα συσκευασω

 

εγω- παρε με τηλεφωνο

απατεωνας- μην αγωνεσαι θα το φτιαξουμε

εγω- θα περιμενω μεχρι τις 5

απατεωνας- ναι ναι φιλε

 

εκτοτε δεν ξανα απαντησε δεν σηκωσε τηλεφωνα 3-4 φορες που τον εψαξα

 

Τι καταλαβαινει κανεις απο αυτο?

 

Πηγα κωτσοβολο και βρηκα με την φωτογραφια του μισου τιμολογιου οτι αγοραστηκε σε καποιον με διαφορετικα στοιχεια...

Ο ανθρωπος ειναι απατη τι αλλο να πει κανεις?

 

Ολα αυτα δηλαδη ειναι δυσκολα να τα βρει η διωξη? Ασχετα εαν εγω δεν θα εχω κανενα οφελος

τα λεφτα μου ενταξει παει τα εχασα δεν το συζηταμε αλλα το θεμα ειναι οτι θα το κανει και σε αλλους

 

Προλαβα εστειλα στο ινσομνια και του εσβησαν την αγγελια και τον λογαριασμο για να μην εξαπατησει κανενα με το δηθεν iphone 11 που εδινε σφραγισμενο στα 630ευρω

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε αμφισβητεί κανένας, αλλά προσπαθούν όλοι να σε προστατευόσουν…

Έχασες χοντρικά 100 ευρώ… δεν είναι καθόλου μικρό το ποσό… είναι και το γαμώτο… η κοροϊδία…

Αλλά πρέπει να δεις πόσο θα κοστίσει πραγματικά μια αγωγή και μια δίκη…

Μήπως δεν αξίζει γιατί ίσως το κόστος θα είναι πολλαπλάσιο;;;

Πρέπει να αναλογιστείς  και αυτή την παράμετρο…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Δεν σε αμφισβητεί κανένας, αλλά προσπαθούν όλοι να σε προστατευόσουν…

Έχασες χοντρικά 100 ευρώ… δεν είναι καθόλου μικρό το ποσό… είναι και το γαμώτο… η κοροϊδία…

Αλλά πρέπει να δεις πόσο θα κοστίσει πραγματικά μια αγωγή και μια δίκη…

Μήπως δεν αξίζει γιατί ίσως το κόστος θα είναι πολλαπλάσιο;;;

Πρέπει να αναλογιστείς  και αυτή την παράμετρο…

Ναι βρε ενταξει δεν ειπα οτι αξιζει απλα ετσι για την ιστορια πχ εαν ηταν λεμε ενα ποσο 20ευρω να το κανω για να την φαει αυτος και να γλιτωσουν μερικοι αλλοι μετα απο εμενα

Η αδικια ειναι οχι τα λεφτα τοσο. Δεν θα γινω ουτε πιο πλουσιος με τα 100 ευρω ουτε και πιο φτωχος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βγάζεις άκρη . τώρα από εκεί και πέρα πήγαινε και ρωτά και για 20ευρω προχωρά το και γ@@@@@σε τον.
Βέβαια δεν θα του κάνουν κάτι.

ΕΠΙΣΗΣ. Προσοχή υπάρχουν πολλοί (σκ@@το)γυφτοι ( Αγία βάρβαρα κλπ φάση) που έχουν πολλούς λογαριασμούς με μούφα αξιολογήσεις ( 200+) και κλέβουν, δεν έχουν μπέσα αυτοί και δεν τους νοιάζει τίποτα.
Όποτε και να βρεθεί κάποιος να ενδιαφερθεί για κάτι που πουλάμε, αξιολογούμε τον άλλον και τον τσεκάρουμε.

Καλύτερα να μην το πουλήσουμε παρά να μασ το φάνε.

Έχει γίνει το insomnia ονομα και ολους τους ειχαμε , οι γυφτοι μας ελειπαν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, xx1100 είπε

Αυτό που λες ισχύει για το νομικό σύστημα των ΗΠΑ. Πιθανώς και άλλων χωρών. 

Στο ελληνικό ΔΕΝ είναι έτσι. Λόγω δουλειάς έχω δει ανθρώπους να κατηγορουνται από τρελούς και εμπαθείς κι ύστερα να πασχιζουν να αποδείξουν ότι δεν είναι ένοχοι. Αν διαβάζει κάποιος δικηγόρος, ας μας δώσει τα φώτα του. 

Τώρα στο συγκεκριμένο θέμα προφανώς είναι ο λόγος του ενός έναντι του άλλου. 

Αν υπάρχουν γραμμένα πράγματα είναι σαν ομολογία. 

Θα χρειαστείς ομως δικηγόρο... 

Και εκεί αρχίζει το μέτρημα... 

Υπάρχει και σε μας και λέγεται τεκμήριο της αθωότητας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Tasos19s είπε

Ακριβως θα γραψω την συνομιλια

αφου 3 φορες δεν σηκωνε το τηλεφωνο

"εγω" Τοσο αναγκη ηταν να με κοροιδεψεις?

απατεώνας - τι εγινε?

εγω- ωευτικα ακουστικα μου εστειλες

Απατεωνας, φιλε μου συγνωμη δεν τα ειχα συσκευασει εγω αλλα η γυναικα μου τα εβαλε

και το πηρα το δεμα

και το πηγα

συγνωμη ντρεπομαι

πραγματικα

θα βρουμε λυση

τα ειχα παρει για τον γιο μου αυτα

συγνωμη φιλε

εργαζομαι αρκετες ωρες και δεν προλαβα να τα συσκευασω

εγω- παρε με τηλεφωνο

απατεωνας- μην αγωνεσαι θα το φτιαξουμε

εγω- θα περιμενω μεχρι τις 5

απατεωνας- ναι ναι φιλε

εκτοτε δεν ξανα απαντησε δεν σηκωσε τηλεφωνα 3-4 φορες που τον εψαξα

Τι καταλαβαινει κανεις απο αυτο?

Πηγα κωτσοβολο και βρηκα με την φωτογραφια του μισου τιμολογιου οτι αγοραστηκε σε καποιον με διαφορετικα στοιχεια...

Ο ανθρωπος ειναι απατη τι αλλο να πει κανεις?

Ολα αυτα δηλαδη ειναι δυσκολα να τα βρει η διωξη? Ασχετα εαν εγω δεν θα εχω κανενα οφελος

τα λεφτα μου ενταξει παει τα εχασα δεν το συζηταμε αλλα το θεμα ειναι οτι θα το κανει και σε αλλους

Προλαβα εστειλα στο ινσομνια και του εσβησαν την αγγελια και τον λογαριασμο για να μην εξαπατησει κανενα με το δηθεν iphone 11 που εδινε σφραγισμενο στα 630ευρω

Σύμφωνα με το παραπάνω παραδέχεται ότι κάτι έκανε . 

Πιστεύω τώρα ότι χτυπάει την γυναίκα του για το λάθος που έκανε με τα ακουστικά και την ίδια στιγμή ψάχνει τρόπο να συνεχίσει να σε κοροϊδεύει.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να πας από εκεί ( από κάποια διεύθυνση τ έστειλε ) και να τον αρχίσεις στις γρήγορες .. ή Μ κανέναν δικηγόρο μαζί κανένα εξώδικο να στρωθεί. 

Να δώσεις στοιχεία του απαγορεύεται. Να κάνεις μήνυση τζάμπα λεφτά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, panosk0 είπε

Σύμφωνα με το παραπάνω παραδέχεται ότι κάτι έκανε . 

Πιστεύω τώρα ότι χτυπάει την γυναίκα του για το λάθος που έκανε με τα ακουστικά και την ίδια στιγμή ψάχνει τρόπο να συνεχίσει να σε κοροϊδεύει.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να πας από εκεί ( από κάποια διεύθυνση τ έστειλε ) και να τον αρχίσεις στις γρήγορες .. ή Μ κανέναν δικηγόρο μαζί κανένα εξώδικο να στρωθεί. 

Να δώσεις στοιχεία του απαγορεύεται. Να κάνεις μήνυση τζάμπα λεφτά... 

Άμα ήμουν κοντά ήδη θα τον είχα βρει αλλά είμαστε 700κμ μακρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, pictorino είπε

Υπάρχει και σε μας και λέγεται τεκμήριο της αθωότητας. 

Ή έκφραση υπάρχει αλλά το πνεύμα της νομολογίας δε το υποστηρίζει. 

Αυτός ειναι κι ο λόγος που η ΔΟΥ σου στέλνει ραβασάκια και σε θεωρεί ένοχο προτού μιλήσει μαζί σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το αφήνω εδώ ήσυχα ήσυχα...

https://www.protothema.gr/greece/article/978002/sunagermos-gia-nigiriani-apati-tou-piran-74000-gia-na-tou-epistrepsoun-148000

485413084_.png.4092171053688090b6e6d0a6a0b64bfc.png

Επεξ/σία από bromiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι άλλη από τις πολλές μεθόδους εξαπάτησης που κυκλοφορούν, και δεν νομίζω ότι πρέπει να την μπερδεύουμε με τη λεγόμενη Νιγηριανή, που είναι συγκεκριμένη και ταλαιπωρεί πολύ κόσμο για δεκαετίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bromiaris είπε

Οσο υπάρχουν ηλίθιοι θα υπάρχουν και λαμόγια!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...