Προς το περιεχόμενο

Εξαπάτηση από Νιγηριανούς σε αγγελίες πώλησης


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου είχε έρθει και εμένα φίλος ότι του έχουν βάλει ιο στον υπολογιστή και μου λέει ρε συ Λευτέρη εγώ δεν έχω υπολογιστή μόνο το κινητό σε ποιανού τον υπολογιστή  έβαλαν ιό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 409
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ήρθε και η σειρά μου,

έχω βάλει για πώληση ένα λαπτοπάκι 100€ και σκάσανε και οι τρεις περιπτώσεις

1. Νιγηρία και western union

2. ταχυδρομικά στην Σουηδία (έχουν φτωχύνει πολύ οι Σουηδοι τελευταία , αλήθεια...) , ειρωνικά τους ζήτησα 300€ για να το πάω εγώ οδικώς.

3. και πιο ενδιαφέρον που δεν το ήξερα , κατάθεση σε paypal και αποστολή.

Για το τελευταίο να υποθέσω πως μετά την αποστολή θα γίνει ένα ωραιότατο αίτημα για refund λόγω π.χ. μη παραλαβής και θα το χάσω το παιχνίδι λογικά?

Σημείωση για αποφυγή παρεξηγήσεων, όλα τα ανωτέρω προέρχονται από την αγγελία στην χρυσή ευκαιρία και όχι από αυτή στο insomnia.

 

edit: χεχε έχει και συνέχεια το Ν.2 (απόσπασμα από το νέο email που έλαβα)

εντάξει θα σας πληρώσω 3,080 ευρώ με το κόστος αποστολής μέσω First
Class DHL στον σύζυγό μου στη Σουηδία Εντάξει, στείλτε μου το πλήρες
όνομά σας και τα τραπεζικά σας στοιχεία για να πραγματοποιήσετε
μεταφορά στον τραπεζικό σας λογαριασμό.
Στείλτε μου επίσης την εικόνα των αγαθών.
Τις καλύτερες ευχές,

Επεξ/σία από kostanen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατάθεση στο paypal μπορεί να φαίνεται σε ένα χαρτί (photoshop) αλλά δεν φτάνουν σ' αυτό το σημείο οι απατεώνες.

Αφού τους δώσεις τα στοιχεία σου (λογαριασμό τράπεζας κλπ), το επόμενο στάδιο είναι το μπλοκάρισμα των χρημάτων, που δήθεν έχει καταθέσει, και η απαίτηση για αποστολή από τον πωλητή κάποιου ποσού για να ξεμπλοκαριστεί η "κατάθεση".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, makfil είπε

Η κατάθεση στο paypal μπορεί να φαίνεται σε ένα χαρτί (photoshop) αλλά δεν φτάνουν σ' αυτό το σημείο οι απατεώνες.

Αφού τους δώσεις τα στοιχεία σου (λογαριασμό τράπεζας κλπ), το επόμενο στάδιο είναι το μπλοκάρισμα των χρημάτων, που δήθεν έχει καταθέσει, και η απαίτηση για αποστολή από τον πωλητή κάποιου ποσού για να ξεμπλοκαριστεί η "κατάθεση".

υπάρχει περίπτωση να κάνουν αμφισβήτηση συναλλαγής από την τράπεζά τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω ότι αυτού του είδους οι απατεώνες φτάνουν στο σημείο να καταθέτουν χρήματα σε τράπεζα, για κάθε περίπτωση ψαρέματος θύματος, από τις πάρα πολλές που ασχολούνται καθημερινά σε όλο τον κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Να πω κι εγώ την εμπειρία μου μιας που είδα και άλλοι έγραψαν για Έλληνες "Νιγηριανούς".

Είχα ένα κινητό προς πώληση και με κάλεσε ένας Παρασκευή βράδυ λέγοντας οτι το βιάζεται και να του το στείλω με ΚΤΕΛ Αθήνα επειδή και πιο νωρίς θα το παραλάβει και τον βολεύει καλύτερα (να ξεσηκώνεσαι να τρέχεις στο ΚΤΕΛ για ένα δέμα παρά να στο φέρει ο κούριερ σπίτι με ξεπερνάει!). Μόλις ρώτησα και με τα λεφτά τι θα γίνει είπε οτι θα μου κάνει όλο το ποσό κατάθεση. Του είπα σε τι τράπεζες είχα λογαριασμό και μου είπε οτι (και καλά) έχει σε άλλη τράπεζα οπότε θα φανούν σε μερικές εργάσιμες τα λεφτά. Όμως θα μου στείλει απόδειξη για να δω οτι μπήκαν και να του στείλω γρήγορα το κινητό. Φυσικά και αρνήθηκα και του είπα πως αν δε δω λεφτά στο λογαριασμό δε στέλνω τίποτα, πόσο μάλλον με ΚΤΕΛ που έχουν μηδενική ασφάλεια. Αφού είδε οτι δεν είμαι θύμα, τσαντίστηκε και το έκλεισε.

Μετά απο μερικές μέρες πήρε ένας άλλος και καλά απο Κρήτη αλλά είναι ο γιος του Αθήνα και θέλει να του κάνει δώρο το κινητό. Το ίδιο παραμύθι να το στείλω με ΚΤΕΛ γιατί βολεύει παραπάνω, θα μου βάλει άμεσα τα λεφτά στην τράπεζα κλπ κλπ. Όμως τώρα τον ρώτησα εγώ πρώτος που έχει λογαριασμό και την πάτησε, είπε σε μια τράπεζα που έχω κι εγώ. Οπότε του είπα ωραία έχω στην ίδια τράπεζα λογαριασμό, κάνε την κατάθεση και στο στέλνω. Μετά άρχισε να ξέρεις τι, πρέπει να παω αύριο από την τράπεζα να δω αν έχω λεφτά μέσα, ίσως κάνει 1-2 εργάσιμες για να φανούν σε εσένα. Οτι να ναι δηλαδή.

Οπότε πολλή προσοχή, ακόμα και ο αγοραστής να θελήσει να σας πληρώσει πριν στείλετε κάτι, να σας πληρώσει στο ακέραιο! Ούτε η προκαταβολή σας καλύπτει κάπου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

κλησπερα..μου εχει συμβει δυο φορεσ αυτη ακριβωσ η απατη..την μια την πατησα..την δευτερη μετα το ενημερωτικο μαιλ και καλα τησ τραπεζασ οτι τα χρηματα εχουν δεσμευτει δεν εστειλα το δεμα...υπαρχει περιπτωση να γινει κατι? επειδη τα χρηματ βρισκονται και καλα ετοιμα για αποστολη στη δικη μου τραπεζα μπορει ο ¨αγοραστησ " να τα παρει πισω ή θα με εκβιαζει οτι και καλα τα χρηματα του ειναι ηδη ετοιμα για αποστολη και οτι δεν μπορει να τ παρει πισω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

κι εγω παραλιγο να την πατησω με μια αγγελια μου για μια βιντεοκαμερα που ειχα βαλει προς πωληση στην Χρυσή Ευκαιρία, το ψυλλιαστηκα οταν μου ζητησαν να τους καταθεσω καποια λεφτα πρωτα, εννοειται οτι τους διαολοστειλα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να φτάσεις στο σημείο να σου ζητήσει χρήματα, σημαίνει ότι είχες προχωρήσει στην κουβέντα μαζί του.

Δεν πρέπει να προχωράμε τόσο, αλλά να σκεφτόμαστε πρώτα, πως είναι δυνατόν να ενδιαφέρεται κάποιος από το εξωτερικό για την αγγελία μας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα και γω ένα περιστατικό στη χρυσή ευκαιρία. Κάποιος ήθελε δήθεν να κάνει δώρο σε φίλο του στη Γεωργία. Με ρώταγε με αυτοματοποιημένο μήνυμα πόσο καιρό έχω την αγγελία και γιατί πουλάω το "item"(γενικά και αόριστα). Ίσως και για να δει την ανάγκη μου.

Πρέπει να καταλάβουμε ένα πράγμα. Απάτη δεν είναι μόνο οι περιπτώσεις με τη Νιγηρία. Απάτη θα υπάρξει ΣΙΓΟΥΡΑ αν κάνεις συναλλαγές με αγνώστους, ειδικά αν αυτοί βρίσκονται στο εξωτερικό. Απάτη είναι το ίδιο το ίντερνετ σε όρους αξιοπιστίας/ασφάλειας. Η χρυσή ευκαιρία συμβουλεύει να ανταλλάσσεις πρώτα σταθερό τηλέφωνο με αυτόν που πρόκειται να συνδιαλλαγείς, ώστε να επιβεβαιώνεις την ταυτότητά του και ιδανικά η συναλλαγή να γίνεται χέρι με χέρι.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νήμα αυτό ξεκίνησε το 2013 με στόχο να βοηθηθούν όλοι όσοι δεν γνωρίζουν τι σημαίνει 'Νιγηριανή απάτη", η οποία εξακολουθεί να μας απειλεί έστω και αν έχουν περάσει δεκαετίες από τότε που πρωτοεμφανίστηκε.

Φυσικά, και υπάρχουν πολλών ειδών απάτες, μέσω ίντερνετ και θα υπάρχουν περισσότερες στο μέλλον, όσο δεν βάζουμε μυαλό και δεν σκεπτόμαστε σωστά όταν θέλουμε να βάλουμε μια αγγελία πώλησης. Είναι αδιανόητο να ενδιαφέρεται κάποιος από το εξωτερικό, να αγοράσει την παρατημένη βάρκα ή το σαράβαλο αυτ/το  κλπ που έχει κάποιος σε κάποιο σημείο της Ελλάδας, και να απαντάμε, χωρίς σκέψη, και να δίνουμε στοιχεία λογαριασμού  κλπ στον άγνωστο από το πουθενά που ξαφνικά ενδιαφέρθηκε για το "item" που είναι σίγουρο ότι δεν γνωρίζει τι είναι.

Αν διαβάσεις τις σελίδες αυτού του νήματος, θα καταλάβεις πως υπάρχουν πολλοί ανάμεσά μας που απλά σκέφτηκαν ότι κάποιος ενδιαφέρθηκε για την αγγελία  και δεν σκέφτηκαν τις συνέπειες  από τη συνέχιση της επικοινωνίας με τον άγνωστο που λέει ότι κατοικεί σε κάποιο σημείο του πλανήτη !!!.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...