Προς το περιεχόμενο

Εξαπάτηση από Νιγηριανούς σε αγγελίες πώλησης


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όταν πούλαγα την οθόνη του laptop μου σε Ελληνικό site αγγελιών έλαβα μήνυμα για άμεση αγορά στα 400 euro (ίσως και παραπάνω δε θυμάμαι) και το έδινα νομίζω 100 euro.

 

Και καλά είχα χαλάσει η οθόνη του laptop της και το ήθελα άμεσα γιατί το χρειαζόταν για την δουλειά της. (ολόκληρη ιστορία)

 

Όταν αποδέχτηκα την προσφορά της από περιέργεια για το πως θα κάνει την κομπίνα.

Μου ζήτησε να στείλω πρώτα την οθόνη (γιατί δε με εμπιστευόταν :D ) και μετά θα μου έβαζε τα λεφτά στην τράπεζα.

 

Της έκανα πρόταση να μειώσω τα λεφτά στο μισό και να μου βάλει πρώτα τα λεφτά , αλλά ποτέ δε μου απάντησε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα εχω κατι γνωστους απο Νιγηρια οι οποιοι  με προστατεψαν οταν πηγαν να με ψαρωσουν επειδη ειχα δει οτι ειναι απο           Αφρικη μερια ειπα να ρωτησω τους γνωστους που ειχα και μου  ειπαν φυσικα αρκετες απο τις κομπινες που οργανωνουν και μεσω

e-bay τελως παντω οτι  ειναι παντως απο αφρικανους παντως ειναι υποπτο εχουν κανει επιστιμη την απατεωνια φυσικα λογο της καταστασης τους εγω δει θυματα ελληνες επιχειρηματιες να παιφτουν σε ευκολε παγιδες και να πλουτιζουν οι αφρικανοι προσοχη λοιπον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα εχω κατι γνωστους απο Νιγηρια οι οποιοι  με προστατεψαν οταν πηγαν να με ψαρωσουν επειδη ειχα δει οτι ειναι απο           Αφρικη μερια ειπα να ρωτησω τους γνωστους που ειχα και μου  ειπαν φυσικα αρκετες απο τις κομπινες που οργανωνουν και μεσω

e-bay τελως παντω οτι  ειναι παντως απο αφρικανους παντως ειναι υποπτο εχουν κανει επιστιμη την απατεωνια φυσικα λογο της καταστασης τους εγω δει θυματα ελληνες επιχειρηματιες να παιφτουν σε ευκολε παγιδες και να πλουτιζουν οι αφρικανοι προσοχη λοιπον

Καρντασι προς τι το μεγαλο κενο στην προταση σου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι που τα τσακάλια οι αφρικανοι ξαφρίζουν ελληνες επιχειρηματίες...

Το "έξυπνο" πουλί, απ' την μύτη (βλέπε απληστία) πιάνεται. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα ινσόμνιαξ. Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα.

 

 Εδώ και 3 μέρες κάποιος Νιγηριανός που είδε μια αγγελία μου, θέλει να αγοράσει το προϊόν από εμένα, έναντι του ποσού που το πουλάω (1100€) και μου λέει στα αγγλικά κάποια πράγματα που δεν τα καταλαβαίνω. Λέει πως έχει κάνει από ότι κατάλαβα, κάποια κατάθεση με western union στον τραπεζικό μου λογαριασμό. Εγώ πάντως πήγα 2 φορές στην τράπεζα και δεν έχει μπει τίποτε. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνει αυτό το κείμενο που μου στέλνει για πολλοστή φορά?

 

 'my dear friend i just want you to know that i have already made the transfer and also the money has been deducted from my account but the money is in pending until my bank will receive the transfer details of the transport charges which is 200Eur from you ok so therefore i want you to get the money transfer soon and get back to me with the transfer details so that i can also send it to my bank so that my bank can fully credit your account and also  the shipping company will be starting coming for the picking up ok.

 

i just want you to know that i have made the transfer to you and i have added the transport charges to that money and the money is in pending until my bank receive the transfer details of the transport charges which is just 200eur  from you

i want you to know that you will take 200Eur from your your pocket now and you will quickly go and send it to the shipping company address given to you.

you have to proceed with the transfer of the transport charges as soon as possible if you have credit card quickly do the transfer online just log on to (  http://www.westernunion.gr/WUCOMWEB/staticMid.do?method=load&countryCode=GR&languageCode=el&pagename=HomePage&src=gg_gr_Brand+GR+Phrase_&utm_content=svTpY6pqR|dc_pcrid_21349876992_mt_p_kw_western%20union) or you can do the transfer via elta post office mail you will find the western union agent there then you will made the transfer in total sum of 200eur to the picking up agent address below.



MR:Steven John
City: Ibadan
State: Oyo State
Country: Nigeria
Zip Code: 23402

 

and after the transfer has been done you will now get back to me with the transfer details and also you will send the transfer details to my bank here([email protected])and immediately my bank receive the transfer details from they will now fully credit your account with the total sum of 1,100Eur then the picking up agent they will start coming to your address for the picking up ok.'

 

Δεν καταλαβαίνω τίποτα βρε παιδιά, και δεν έχω ιδέα από western union. Αν βγάζει κάποιος άκρη, ας μου εξηγήσει. Μήπως είναι κάποιος απατεώνας και με δουλεύει? Για να βγάλει 200 ευρώ από μένα? Ας εξηγήσει κάποιος..

 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

chrisSerres, σου μετακίνησα το post εδώ, είναι πιο σχετικό το θέμα.

 

Κατά 99.99% ο τύπος είναι απατεώνας. Μην ασχολείσαι, μην κάνεις τίποτα απολύτως από αυτά που λέει, μην του απαντήσεις καν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψα και στο άλλο topic, που ανάρτησες το ίδιο ακριβώς post, εύχομαι και ελπίζω να μην έχεις στείλει αυτό που πουλάς.

 

Αν διαβάσεις το πρώτο post αυτού του θέματος θα καταλάβεις ότι πρόκεται για την κλασσική απάτη και αυτά περί western union είναι μια καλή επεξεργασία στο photoshop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή, ειλικρινά κι εγώ δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να πληρώσω εγώ 200 ευρώ για να πάρω τα λεφτά.. Από τα λίγα που ξέρω είναι πως αν μου έβαλε τα λεφτά, εκείνος έπρεπε να πληρώσει και κάποιο ποσό(αναλόγως τα λεφτά που μεταφέρει).. Κρίμα κι είχα όνειρα για το χιλιάρικο αυτό χαχαχ

 

ευχαριστώ πολύ ινσόμνιαξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κομπίνα έχει στόχο, αρχικά, τα χρήματα που σε καλεί να καταθέσεις και, στη συνέχεια, το αντικείμενο.

Έχουν καταγραφεί περιπτώσεις που το έστειλαν και άλλες που το πρόλαβαν στο ταχυδρομείο πριν φύγει.

Εσύ, απ' ότι φαίνεται, δεν περιλαμβάνεσαι σ' αυτές τις κατηγορίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μου έχουν στείλει τουλάχιστο σε 10 αγγελίες, έλεος ποια..  'ρε φίλε, εγώ δε ξέρω πως να μπω στο google της Νιγηρίας, ο Νιγηριανός που ξέρει για να μπει στο aggeliopolis.gr' ?χαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακούστε και το σημερινό:

 

My Husband and myself (Adrian and Gillian Bayford) have decided to donate 1 Million gbp to yousend below details for claims. 
 Name--- 
 Address---- 
 Mobile----- 
 Age----- 
 Occupation:-----

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, εσύ φαίνεται ότι ανέπτυξες ιδιαίτερες σχέσεις μ' αυτούς !!!

Το επόμενο βήμα είναι να τους καλέσεις στην Ελλάδα, για τη συνέχεια της σχέσης ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...