Προς το περιεχόμενο

Εξαπάτηση από Νιγηριανούς σε αγγελίες πώλησης


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 409
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 μήνα μετά...

B) :cool: B)

 

ευχαριστώ

Μερικοί κανόνες από το aggeliopolis.gr Που πρέπει να τους τηρούμε:

 

  • Ποτέ μη δίνετε προκαταβολή σε κάποιον που δε γνωρίζετε.
  • Ακόμη κι αν ο πωλητής σας φανερώσει τα προσωπικά του στοιχεία ή τον τραπεζικό λογαριασμό του, αυτό δε σας προστατεύει από πιθανή προσπάθεια εξαπάτησης εκ μέρους του.
  • Όποτε είναι δυνατόν, ζητάτε την αρχική απόδειξη αγοράς καθώς και απόδειξη για τη δική σας αγορά.
  • Ποτέ μην αποστέλετε τα προϊόντα προτού οι διαδικασίες πληρωμής ολοκληρωθούν πλήρως.
Προσέξτε ιδιαίτερα όταν...
  • Η προσφορά ακούγεται υπερβολικά καλή για να είναι αληθινή.
  • Σας πιέζουν για να ολοκληρώσετε την αγορά ή πώληση.
  • Σας ζητήσουν τον τραπεζικό σας λογαριασμό ή τον αριθμό της πιστωτικής σας κάρτας.
  • Πληρώνετε μεγάλα ποσά σε άτομα που δε γνωρίζετε. Κανονίστε συνάντηση σε δημόσιο χώρο όπου υπάρχει κι άλλος κόσμος..
  • Αγοράζετε επώνυμα είδη. Είναι πάντοτε καλύτερα να κανονίσετε συνάντηση με τον αγοραστή σε κάποιο κατάστημα όπου μπορεί να ελεγχθεί η αυθεντικότητα του προϊόντος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αυτό το θέμα με τις ψεύτικες αγγελίες είναι παγκοσμίως γνωστό πλέον και λέγετε 'Nigerian 419' scams. Διάβασε μερικά πράγματα που πρέπει να προσέχεις πάντα με τις μικρές αγγελίες: http://www.topaggelies.gr/blog/post/23/kante-sunallages-me-asfaleia.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα μου έχουν γίνει "συχνοί πελάτες" οι Απατεώνες από τη Νιγηρία!

 

Σε όσες αγγελίες έχω βάλει τα τελευταία 2-3 χρόνια πάντα μου ερχότανε e-mail στα Αγγικά,

και η συνήθης ερώτησή τους ήταν "Is this still for sale?"

 

Πρώτη φορά μου συνέβει με αγγελία στο Car.gr που πουλούσα ένα αμάξι.

Μου έλεγε ότι ήταν από το εξωτερικό στη Σουηδία και ήθελε να αγοράσει το αμάξι. Και μου ζητούσε στοιχεία λογαριασμού τράπεζας.

Βέβαια αφού του έκανα μερικές ερωτήσεις του τύπου "πως θα μεταβιβάσουμε το αμάξι?" κ.λ.π.  δεν μου ξαναέστειλε.

Εννοείται ότι δεν έδωσα στοιχεία. Μετά μου ξαναέστελναν από διαφορετικά e-mail κατα καιρούς.

 

Το ίδιο συμβαίνει και σε όσες αγγελίες έχω βάλει σε Χρυσή Ευκαιρία (xe.gr).

Τουλάχιστον μια φορά τη βδομάδα μου στέλνουν ένα e-mail με την κλασσική ερώτηση "Is this still for sale?".

 

Πρόσφατα απάντησα σε ένα e-mail από ΧΕ (για πώληση κινητού) και μου είπε μια ιστορία, ότι είναι μια γυναικα από Καναδά και ήθελε να στείλω το κινητό με courrier στην Νιγηρία στο γιο της! Και θα έβαζε λεφτά στο λογαριασμό μου στην τράπεζα!

Μου έδωσε και διεύθυνση κιόλας! Δεν της ξαναέστειλα μετά!

 

Τώρα πια έχει γίνει τόσο συνηθισμένο που πλέον μόλις βλέπω τέτοια mail τα διαγράφω με τη μια!

Θέλει προσοχή όμως!!

Επεξ/σία από giorgosathens
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνεις και γράφεις την εμπειρία σου, αλλά εσύ φαίνεται ότι γνώριζες πως να αντιμετωπίσεις την κατάσταση ενώ αρκετοί ακόμη δεν γνωρίζουν, όπως αποδεικνύεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

χαχαχα αυτό το θέμα μου θυμίζει μια πρώην μου η οποία είχε λυσσάξει να αγοράσει ένα σκυλί από μια αγγελία και πήγε και έκανε κατάθεση σε έναν λογαριασμό που έλεγαν και τελικά αποδείχθηκε πώς ήταν κάποιοι από την Αφρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τέτοιο της ήρθε;

Ομορφούλι είναι :-D

 

in-search-of-the-african-wild-dog-de-la-

 

Το θέμα είναι να σού έρθει κάτι τέτοιο:

 

 

 

paola12_0.jpg

 

 

 

Ποιο να είναι πιο επικίνδυνο, αναρωτιέμαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο ευρωβόρο πάντως, σίγουρα είναι το 2ο!

Γιατί τσιριζει έτσι; :fear:

 

Προσπαθεί να πιάσει «χαμηλές» η καλλιτέχνις, ρε άμουσε. Δε βλέπεις ότι ...σκύβει; Άκου «τσιρίζει». Γι' αυτό πάμε κατά διαόλου στα πολιτιστικά. Εξ αιτίας κάτι τύπων όπως η αφεντιά σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...