Προς το περιεχόμενο

Εξαπάτηση από Νιγηριανούς σε αγγελίες πώλησης


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχει κι ένα λινκ στο μήνυμα, αλλά δεν το ανοίγω΄ μην είναι καμιά δυσάρεστη έκπληξη  

Και πολύ καλά κάνεις.

1 εκ στερλίνες "χαρίζουν" ε; :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

 

κατάθεση με western union στον τραπεζικό μου λογαριασμό.

 

Ότι πρόκειται για τη γνωστή και πολυσυζητημένη απάτη, είναι δεδομένο. Από 'κει και πέρα, πρόσεξε και μια λεπτομέρεια, έτσι για την κουβέντα:

 

Μέσω western union, δε γίνεται να καταθέσει κάποιος χρήματα σε τραπεζικό λογαριασμό. Μπορεί μόνο να στείλει χρήματα ονομαστικά σε άνθρωπο, ο οποίος τα εισπράττει μόνο αυτοπροσώπως, από κατάστημα τής western union στην περιοχή του, ή από συνεργαζόμενη με τη western union τράπεζα, ταχυδρομείο κ.τ.λ., με την επίδειξη τής ταυτότητάς του και του ειδικού κωδικού, τον οποίο πρέπει να τού έχει δώσει ο αποστολέας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

συγκινηθηκα σημερα μετα απο αρκετο καιρο με θυμηθηκαν να στειλω κατι στην νιγηρια στο παιδι τους και θα με πληρωναν με εμβασμα,τους ειπα πληρωμη με western union και να μου δωσουν το κωδικο να παρω τα χρηματα και υστερα αν θενε το στελλω και αλασκα. ακομα δεν μου απαντησανε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εμενα μου ειπε (σε αγγελια στην ΧΕ) οτι ειναι ... ωκεανογραφος και ειναι στα παραλια της αφρικης (μαντευω οτι στο επομενο μήνυμα θα μου σκασει το παραμυθι για νιγηρια) αλλα το βιαζετε πολυ γιατι χρειαζεται ταμπλετ αμεσα!

 

Το κακο ειναι οτι το μήνυμα ηταν σε πολυ καλα ελληνικα και αυτο το κανει πιο επικίνδυνο γιατι τσιμπας πιο ευκολα οταν ο αλλος μιλαει απταιστα ελληνικα.

 

Θα τον ταλαιπωρησω λιγο ακομα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς είτε έγινε το βήμα από το Google translate στο native είτε το τσίμπησαν το κόλπο τίποτε Έλληνες.

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ενας ,ειναι πολλοι.Εχω αρχισει και τους ξεχωριζω  :P

Αυτος με τα καλα ελληνικα μαλλον ειναι ο πιο οργανωμενος ,οι αλλοι ειτε μιλανε αγγλικα ειτε γουγλοελληνικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς είτε έγινε το βήμα από το Google translate στο native είτε το τσίμπησαν το κόλπο τίποτε Έλληνες.

Και τι λένε δηλαδή οι "Έλληνες"; - "το θέλω για έναν ανιψιό-γιο, που είναι στην Νιγηρία;" ^_^

Άμα συμβεί και αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι.. οι απατεώνες έχουν συνήθως ξενική προφορά.  :cry:

Προφανώς είτε έγινε το βήμα από το Google translate στο native είτε το τσίμπησαν το κόλπο τίποτε Έλληνες.

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Τι να πούνε; Είμαι στη Λάρισα πάρε με για καφέ;

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

 

Η λογική στο να σού στείλει κάποιος (Έλληνας, Ιταλός, Κινέζος, Περουβιανός...βάλε ό,τι θες εσύ, εκτός από Νιγηριανό) email, στο οποίο σού ζητά να στείλεις οτιδήποτε, συγκεκριμένα στη Νιγηρία, ποια ακριβώς είναι; Πήγε στη Νιγηρία να κάνει μπίζνες;

 

Φυσικά και είναι περίεργο ότι το email ήταν σε σωστά Ελληνικά, αλλά από τη στιγμή που βλέπεις αυτό που υπογραμμίζω, ποιο σημείο σού δημιουργεί αμφιβολία για το ότι πρόκειται για το συγκεκριμένο, γνωστό κύκλωμα εκ Νιγηρίας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...