Προς το περιεχόμενο

Εξαπάτηση από Νιγηριανούς σε αγγελίες πώλησης


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η απάτη είναι νιγηριανής επινόησης. Αυτό δεν σημαίνει ότι οι απατεώνες είναι νιγηριανοί.

 

Δεν ξέρω σου πως να το πω πιο απλά.

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάτη είναι νιγηριανής επινόησης. Αυτό δεν σημαίνει ότι οι απατεώνες είναι νιγηριανοί.

 

Δεν ξέρω σου πως να το πω πιο απλά.

 

Εγώ ρώτησα κάτι απολύτως συγκεκριμένο (το βάζω και με μεγαλύτερα γράμματα, μήπως και τα bold/underlined δεν ήταν αρκετά):

 

Η λογική στο να σού στείλει κάποιος (Έλληνας, Ιταλός, Κινέζος, Περουβιανός...βάλε ό,τι θες εσύ, εκτός από Νιγηριανό) email, στο οποίο σού ζητά να στείλεις οτιδήποτε, συγκεκριμένα στη Νιγηρία, ποια ακριβώς είναι;

 

στο οποίο δεν απαντάς.

 

Είπε κανείς ότι οι Νιγηριανοί είναι γενικώς απατεώνες; Αυτό που λέμε, είναι ότι δεδομένων των αμέτρητων κρουσμάτων που προέρχονται σχεδόν αποκλειστικά από τη συγκεκριμένη χώρα και εφόσον βλέπουμε ότι ζητείται αποστολή στη συγκεκριμένη χώρα, έχουμε να κάνουμε με Νιγηριανούς. Αν στα μέχρι τώρα κρούσματα, στη θέση τής Νιγηρίας ήταν π.χ. η Γαλλία, προφανώς και θα μιλούσαμε για Γάλλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ζητούσαν αποστολή στη Καλαμαριά έτσι;;;;;

Λογικό δεν είναι ;

 

Μπορείτε να το καταλάβετε αν θέλετε,

όποιος θέλει καταλαβαίνει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ειπα οτι εμενα μου ειπε οτι ειναι ελληνας που δουλευει σε ενα ωκεανογραφικο στις ακτες της αφρικης ,απο δικαιολογιες αλλο τιποτα πχ ειμαι σε ΜΚΟ στην αφρικη ,ειμαι σε διπλωματικη αποστολη κλπ κλπ.

 

Το κολπο εχει να κανει με τα ταχυδρομεια της νιγηριας οχι με τους νιγηριανους ,αυτο ειναι αυτονοητο ρε παιδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και απο εμενα μια παλια περιπτωση...ειναι απο μια αγγελια στο site, στην οποια πουλουσα το iphone 4s. Χαχα κορυφαιος παντως ο τυπος.

Hi ,    I really appreciate your response..Am Jazy from Canada and amwilling to buy this item from you to my client in Western Nigeria andam ready to pay you 750euro for this item plus the postage costthrough Greece Post Office (www.elta.gr) to him in Nigeria ok. You See the shipment address below. Name : Akintayo TobiAddress : 18, Oba Alakie Street AbeokutaCity : AbeokutaState : OgunCountry : Nigeria So, i will grateful if you could end the sales of the item for me andthen reply with the bank details so that i can go and make thepayment. Regards, Jazy. 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα και απο εμενα ειμαι νεος στο forum και θελω τη βοηθεια σας 

Λοιπόν  εχω βαλει αγγελεια στην Χ.Ε για να πουλήσω ενα ipod και μου εστειλε καποιος/καποια μήνυμα(στα αγγλικα) στο e mail μου

πως ενδιαφέρεται να το αγορασει και με ρώταγε ποσο κοστιζει .Του απαντησα και μου εστειλε πισω αυτο το μήνυμα 

 

Thanks for your mail,Am Mrs Marry Joy form Canada so I am interested in your item,i will offer you 100 Euro plus shipping Van (ELTA POST) to my son in Nigeria.So send me your bank details as follow for the payment of the item.also want you to send me the picture of the item...

Account Name:
Account Number:
Bank Name
Bic/Iban
Country:
Occupation:
Tell Phone

Here is the shipping address.

NAME..Ojo Olawale
ADDRESS...No 5 Asipa Rd
CITY...Oyo Town
STATE..Oyo State
ZIP CODE..23402
COUNTRY...NIGERIA
PHONE....+08161529160

I hope to read from you soon ..

Mrs Marry..

Για πειτε μου τη να κανω ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...