Προς το περιεχόμενο

Εργασιακό άγχος, Συνέπειες.


Cossutius.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω εχω αγχος μονο με τον χρονο.. Στην τωρινη δουλεια που ειμαι.. Πρεπει να πας στο τελευταιο φουρνο πριν της 7:15... Και μερικοι ανοιγουν 6:00 .. Αν κατσει στραβη και δεν βρω το φουρνο ανοιχτο, ή καθομαι και περιμενω απεξω.. Ή κανω διπλη γυρα.. Πραγμα ασυμφορο λογω καυσιμου..

 

Παντα υπαρχει το αγχος πανω στην δουλεια.. Αν αυτο που εκανες ειναι σωστο, αν φερεσαι σωστα στον πελατη και αυτος μενει ευχαριστημενος και πολλα αλλα. Οταν πουλας ενα προιον και σε παιρνει ο πελατης για παραπονα. Πχ υπηρξε προβλημα στην ποιοτητα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επαναφέρω το θέμα, μιας που μόλις έμαθα οτι προχθές το βράδυ, πέθανε πρόεδρος γνωστής πολυεθνικής στην Ελλάδα, από ανακοπή.

Το τελευταίο καιρό τα πράγματα είχαν δυσκολέψει αρκετά αφού οι ξένοι πίεζαν για την επίτευξη των στόχων σε μια πεθαμένη αγορά.

 

Τη περασμένη εβδομάδα, συνάδελφός μου, 38 ετών, πήγε στο νοσοκομείο λόγω υπερκόπωσης όπου του βρήκαν εν τέλη υψηλή πίεση και 2 ανευρύσματα, ενώ γνωστός μου που εργάζεται σε ταμείο του ΙΚΑ, έπεσε επίσης λιπόθυμος ύστερα από αντιπαράθεση με πολίτη που διαμαρτυρόταν για τη τεράστια ουρά, ενώ υπήρχε μόλις ένας υπάλληλος.

 

Αρκετό καιρό νωρίτερα , γνωστός νομικός σύμβουλος μεγάλης τράπεζας, έχασε τη ζωή του, επίσης με τον ίδιο τρόπο και ύστερα απο μήνες τεράστιας πίεσης.

 

Όλοι άνθρωποι που εργάζονται για χρόνια. Κάποιοι στον ιδιωτικό, άλλοι στον δημόσιο τομέα.

 

Αυτή ειναι λοιπόν η κατάντια στην Ελλάδα. Τη στιγμή που αποδεικνύεται πως οι Ελληνες όχι μόνο δεν ειναι τεμπέληδες αλλά ειναι και διπλά παραγωγικοί απο άλλες χώρες που ώρα 13.00 τρέχουν για το διάλειμμα πίνοντας μπύρες και ώρα 17.00 είναι όλοι στις σκάλες για να φύγουν απ τις εταιρίες.

 

Να μου πείτε. Επιλογή του καθενός να εργάζεται σε τέτοια πίεση.

 

Μονο που όποιος έχει πραγματκά εργαστεί, ειδικά στον ιδιωτικό τομέα ή σε εφορίες, ΙΚΑ και γενικά υπηρεσίες με συναλλαγές, το άγχος είναι τεράστιο. Δεν ειναι αναγκη να έχει κανείς θέση ευθύνης. Πλέον οι στόχοι τους αφορούν όλους. Ακόμα και αν εργάζεται κανεις για 400 ευρώ...

 

Ο καθένας απ τη μεριά του κάνει το καλύτερο δυνατό. Προσωπικά (και μια που τα τελευταία 3 έτη, έχω μειώσει κατά πολύ τα ωράρια εργασίας μου, μια που τα 15ωρα, δεν αντέχονται πλέον σωματικά ή ψυχολογικά), βλέπω αρκετό κόσμο πλέον στον ιδιωτικό τομέα, να ζητάει εν μέρη τον υποβιβασμό. Δηλαδή να εργάζονται σε μια λιγότερο πιεστική θέση για 800 ευρώ, παρά να παίρνουν 1200-1300 και να δουλεύουν 12ωρα το λιγότερο, χωρις φυσικά πληρωμη σε υπερωρίες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'τον Αύγουστο μέχρι και πριν κανα μήνα υπέφερα από εργασιακό άγχος. Σε σημείο να γυρίζω σπίτι να ξεσπάω σε κλάματα, να μην με παίρνει ο ύπνος, να βλέπω αγχωτικά όνειρα, να τρώω τα νύχια μου κλπ. Αν και καινούργια στη δουλειά, ήθελαν να με χώσουν σε αρκετά υπεύθυνη θέση και μου φόρτωσαν ένα σωρό υποχρεώσεις. Μερα παρά μέρα με εκπαίδευαν σε κάτι καινούργιο και είχα και την διευθύντρια να γκρινιάζει ακόμα και όταν της έβγαζα τα project 2 βδομάδες νωρίτερα.

Πλέον έχω ηρεμήσει. Αρνήθηκα την θέση της υπεύθυνης, δέχτηκα να την πάρει μια κοπέλα που την ήθελε εδώ και χρόνια. (και όχι, δεν μιλάμε για θέση με περισσότερα λεφτά, αλλά με τα ίδια λεφτά και ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ υποχρεώσεις...με λίγα λόγια ψάχναν για κορόιδο).

Με το που έφυγε αυτό το άγχος από πάνω μου έχω αρχίσει και επανέρχομαι. Μιλάμε είχα χάσει ακόμα και την διάθεση για χιούμορ.

Πολύ ύπουλο το εργασιακό άγχος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είδατε λιγάκι φως απ´ τη χαραμάδα,τι θα λέγατε για δικιά σας δουλειά;Στο αντικείμενό σας

Με τι κεφάλαιο?

 

Ακόμα και δάνειο να πάρει κάποιος, αν το ρισκο στις καλές εποχές ηταν μεγάλο, πλέον ειναι αυτοκτονία...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ηταν εθικτο παλιοτερα να κανει ο καθενας αυτο που θελει δυσκολο, σημερα σχεδον αδυνατον. Η αγορα της χωρας αρκετα ανελαστικη, με καρτελ και προκαταδικασμενες εργασιακες ιδεες. "Κλειστη" και ελεγχομενη οικονομια απο τους "ειδήμονες".

 

Στο Ελλάντα δεν εχει ιδεα η μεση επιχειρηση τι εστι καμπυλη αποδοσης/εργασιακου αγχους. Οι περισσοτερες επιχειρησεις ειναι κληρονομικες ή σε χερια ανικανων, εξου και πανε κατα διαολου με την τωρινη οικονομικη φυσικα συγκυρια.

 

Οτι ισχυει κατα κανονα στις οικονομικες θεωριες, στην Ελλαδα δεν ισχυει τιποτα εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου λείπει πάντως η εργασία στην Ολλανδία...ζωάρα. 1 με 2.30 όλοι έξω για φαγητό...Ποια πίεση? ...γελάει ο κόσμος. Φέτα όλοι τους...Ετσι παράγει και η γιαγιά μου στα 100 της...

 

Και όμως αυτοι οι άνθρωποι έχουν πισθει οτι στην Ελλάδα ζούνε τεμπέληδες...αυτο ειναι που εκνευριζει όσους έχουν εργασθει στην Βορεια Ευρώπη

 

Σαφως βέβαια τέτοιες φημες τις έχουν βγάλει άνθρωποι που ελάχιστα έχουν εργασθει στη ζωή τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι κεφάλαιο?

 

Ακόμα και δάνειο να πάρει κάποιος, αν το ρισκο στις καλές εποχές ηταν μεγάλο, πλέον ειναι αυτοκτονία...

Με τι κεφάλαιο?

 

Ακόμα και δάνειο να πάρει κάποιος, αν το ρισκο στις καλές εποχές ηταν μεγάλο, πλέον ειναι αυτοκτονία...

Σόι-φίλοι.

Ένα ταληράκι το βρίσκεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόι-φίλοι.

Ένα ταληράκι το βρίσκεις...

Πλάκα κάνεις ελπίζω....εδω ο κόσμος δεν έχει να πληρωσει τα χαράτσια, θα δωσει για να ανοιξει κάποιος μια επιχειρηση σε μια αγορά που έχει πεθάνει?

 

Να αγχωσουμε και άλλο κόσμο με επενδυτικό άγχος δηλαδη? :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή ειναι λοιπόν η κατάντια στην Ελλάδα. Τη στιγμή που αποδεικνύεται πως οι Ελληνες όχι μόνο δεν ειναι τεμπέληδες αλλά ειναι και διπλά παραγωγικοί απο άλλες χώρες που ώρα 13.00 τρέχουν για το διάλειμμα πίνοντας μπύρες και ώρα 17.00 είναι όλοι στις σκάλες για να φύγουν απ τις εταιρίες.

Η Ελλάδα είναι η δεύτερη πιο σκληρά εργαζόμενη χώρα μετά το Μεξικόhttp://stats.oecd.org/Index.aspx?DataSetCode=ANHRS  ....δεν το πίστευα μέχρι που ήρθα πάνω....Κυριολεκτικά τα ξύνουν και ειδικά αυτοί που είναι σε υπηρεσίες.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα κάνεις ελπίζω....εδω ο κόσμος δεν έχει να πληρωσει τα χαράτσια, θα δωσει για να ανοιξει κάποιος μια επιχειρηση σε μια αγορά που έχει πεθάνει?

 

Να αγχωσουμε και άλλο κόσμο με επενδυτικό άγχος δηλαδη? :P :P

Μπα.Πιό πολύ φοβάσαι εσύ (κι ας μη το ξέρεις,ακόμα δηλαδή),παρά όλοι οι υποψήφιοι προς δάγκωμα.

Με τη προ υπόθεση ισχυρών οικογενειακών δεσμών (που δεν αναλώνονται σε γάμους-βαφτίσια-κηδείες μόνο),φίλλλων (πολλών...) και έτοιμου σχέδιου δράσης (που η ταλάντωση δεν περιορίζεται στο καμπινέ την ώρα του σφιξίματος).

Τι σ´ αρέσει; Βάλ´ το να "δουλέψει" για σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Cossutius. +1

αυτό το "οι Ελληνες ειναι τεμπέληδες" απο όποιον το ακούσω έχει φάει κουτουλιά κ τον μαζεύουν στο ατάκα κ ας με τραβάνε σε δικαστήρια .

Είσαι νέος με όρεξη για δουλειά , όρεξη να κάνεις κάτι στη ζωή σου , να είσαι ανεξάρτητος και παραγωγικός και τρως πόρτα!
να βρεις δουλειά θεωρείται θαυμα και παρακαλάμε να μας πάρουν σε κανα πρόγραμμα στα Κεκ και να είμαστε χαρούμενοι αν τελικά μας πάρουν κ μετά να περιμένουμε μισό με ενα χρόνο για τα λεφτα.

Ζωή δεν γίνεται έτσι , τέλος .

Άγχος ? φυσικά , αυτή η μαλακία , ο κόμπος στο λαιμό που δε σ αφήνει να ανασάνεις και να ηρεμήσεις λίγο , να δεις τι θα κάνεις στη ζωή σου. Και μετά φταίνε αυτοί που μπλέκονται στα σκατά και ειναι τα αποβράσματα της κοινωνίας κ καλά..
Ομως η κοινωνία γεννάει κ θρέφει αποβράσματα.

πόσοι απο αυτούς θα προτιμούσαν κάτι απλό να ζήσουν ωραία κ καλά χωρίς την γκιλοτίνα ανα πάσα στιγμή πάνω απ τα κεφάλια τους ...

κ εγώ αν δεν ειχα σωστές βάσεις απ την οικογένεια μου θα είχα μπλεχτεί σε πολλά και δε θα καθόμουνα να βράζω στο ζουμί μου , ευκαιρίες απλώνονται αλλα το θέμα ειναι να έχεις και μια λογική , ενα φρένο να σε κρατήσει στο δρόμο σου.

και γιαυτό κάθομαι τώρα άνεργος και βράζω στο ζουμί μου , έχω κάνει ΠΟΣΕΣ αιτήσεις να πάρω μέρος σε προγράμματα και τζίφος . Μου έκατσε μια τηλεκατάρτιση της πλάκας (ουαου 150 euro , ΕΙΜΑΙ ΠΛΟΥΣΙΟΣ!!) και αυτά όταν και αν  

χειρότερο άγχος απ το εργασιακό...(που το έχω νιώσει οταν είχα την τύχη να δουλευω ακόμα ..).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο εργάζομαι πολλές ώρες και άλλο είμαι παραγωγικός. Στην Ελλάδα ο εργαζόμενος δεν είναι παραγωγικός -σε σχέση με Βόρεια και Δυτική Ευρώπη.

Πρώτον, υπάρχουν ένα σωρό κηφήνες που παίζουν πασιέντζα όλη μέρα και κανείς δεν τους ελέγχει.

Δεύτερον, υπάρχουν αυτοί που σκίζονται, αλλά το σύστημα τους κάνει τη ζωή δύσκολη και χρειάζεται να λύσουν 80 προβλήματα μέχρι να κάνουν τη δουλειά την οποία ξεκίνησαν να κάνουν. Σε 4 ώρες στο γραφείο μου στην Αγγλία κάνω όσα θα έκανα σε 6-7 στο γραφείο μου στην Ελλάδα, γιατί δεν χρειάζεται να πάρω 87 τηλέφωνα για κάτι αυτονόητο, όλοι κοιτάζουν τα email τους, δεν έχει απεργίες-καταλήψεις κτλ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...