Προς το περιεχόμενο

Gigabyte Gtx 760 OC 2gb Vs Gigabyte 7950 3gb : Συγκριτικο με Benchmarks


Prospector8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνωμη φιλε μου δεν μπορω να συνεννοηθω μαζι σου λυπαμε . Αλλα δεν πειραζει δεν γινετε να συνεννοουμαστε με ολους :) gl

Δεν πειραζει.Ουτε εγω μπορω με ολους,αλλα το σεβομαι. ;)

 

Oτι και να πω θα πεσει κατω . Τερμα η κουβεντα σε παρακαλω απαντησε σε κανα αλλο ποστ.

 

Eσυ μου απαντησες.Οσο για το τι πεφτει κατω,ολα ειναι σχετικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 398
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Measured power consumption single GeForce GTX Titan 

  1. System in IDLE = 136W
  2. System Wattage with GPU in FULL Stress = 372W
  3. Difference (GPU load) = 236W
  4. Add average IDLE wattage ~15W
  5. Subjective obtained GPU power consumption = ~ 251 Watts

Δεν ειδα κανεναν να θαβει τις επιδοσεις της για το ρευμα.Αλλα τα 1000 τα δινουν,και θα τα δινανε παρακαλωντας.Εσυ ακυρωνεις επιδοσεις λογω διαφορων λογικων σε watt;Οσο για την τιμη,ΜΗΝ ξεχνας οτι ειναι καρτα 3ΓΙΓΑ.Aν η ιδια 760 ειχε 3γιγα,θα βλεπαμε ποσο θα ειχε,και τι θα λεγατε...η εκθιαση θα ανεβαινε στα συννεφα.

Είναι φανερό ότι καμία προσπάθεια από οποιονδήποτε (ειδικά τον τελευταίο καιρό) δεν θα εκτιμηθεί και δεν θα υπάρξει από το κοινό αντικειμενική προσέγγιση.

Ο καθένας ψάχνει να βρει το μειονέκτημα σε κάθε προϊόν/λύση, ώστε να αναδείξει το δικό του.

 

Παίζει ρόλο η κατανάλωση, ναι. Προσωπικά; Ποτέ δεν έχω κοιτάξει κατανάλωση. Ποτέ όμως! Όχι ότι εγώ είμαι το βαρόμετρο, απλά όσο να' ναι πρώτα κοιτάς fps και τιμή. Όλα τα άλλα όπως features και κατανάλωση έρχονται μετά. Ας πούμε την αλήθεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα βρέθηκα στο δίλλημα να πάρω από το Πλαίσιο μια 760 ή μια 7950 Vapor-x. Εν τέλει προτίμησα την 2η επειδή έχω μια παράδοση προς τις κόκκινες αλλά σε καμία περίπτωση δεν τείνω προς fanboyισμό όπως φαίνεται κι από το καταπράσινο καινούργιο case μου. :lol:

 

Σημαντικό ρόλο έπαιξε το γεγονός (πέρα από τη διαθεσιμότητα) οτι δεν πλήρωσα ούτε ευρώ οπότε δεν είχα να κοιτάξω πολλά πράγματα αρκεί η επιλογή μου να έφτανε έως 340 ευρώ από τη συγκεκριμένη αλυσίδα. Καλώς εχόντων των πραγμάτων θα την έχω αύριο στα χέρια μου να χαρώ το υπόλοιπο καλοκαίρι καιόμενος. B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 όταν με το καλό μας παραθέσει και τα O/C αποτελέσματα, καθώς και τα υπόλοιπα games.

Το Sleeping dogs κράσαρε με τα υποτιθέμενα safe ρολόγια και στις δύο κάρτες πάντως... Να το έχουμε υπόψη μας αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι φανερό ότι καμία προσπάθεια από οποιονδήποτε (ειδικά τον τελευταίο καιρό) δεν θα εκτιμηθεί και δεν θα υπάρξει από το κοινό αντικειμενική προσέγγιση.

Ο καθένας ψάχνει να βρει το μειονέκτημα σε κάθε προϊόν/λύση, ώστε να αναδείξει το δικό του.

 

Παίζει ρόλο η κατανάλωση, ναι. Προσωπικά; Ποτέ δεν έχω κοιτάξει κατανάλωση. Ποτέ όμως! Όχι ότι εγώ είμαι το βαρόμετρο, απλά όσο να' ναι πρώτα κοιτάς fps και τιμή. Όλα τα άλλα όπως features και κατανάλωση έρχονται μετά. Ας πούμε την αλήθεια.

Εχεις απολυτο δικιο.Ποτε δεν ειδα σε καρτα καταναλωση.Το τελευταιο,ΚΑΙ ΑΝ...αν η titan ειχε λιγοτερα και καλυτερα specs(εχω δικο μου μετρο σε ολα),και 400 να ειχε καταναλωσει,θα την επαιρνα.

Η 7950 εχει αυτα τα λιγοτερα χρηματα παραπανω,διοτι εχει ενα γιγα περισσοτερη μνημη.Αυτο μπορει καποιος να το παραβλεψει ως hardware;Ας ειμαστε λιγο αντικειμενικοι.Δεν ειναι κακο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο θόρυβος ναι... Να το πεις. Αλλά κάτι διαφορές τώρα 40-60W που μου έλεγαν για το SLI...
Όχι τίποτα άλλο. Ας μου έλεγε στην περίπτωση μου κάποιος, "φίλε το SLI σου καίει παραπάνω τόσα Watt και αποδίδει τόσο παραπάνω από την τάδε που καίει λιγότερα". Δεν το έκανε ούτε ένας. Κάποιος μου έστειλε ένα pm που πάλι δεν κατάλαβα.

 

Μία χαρά κάρτα είναι η 7950.

Από την άλλη ο αέρας του καινούριου κουτιού προϊόντος ότι έχω την σειρά 7xx με φτιάχνει, όπως με έφτιαχνε και συνεχίζει κατά κάποιο τρόπο να με φτιάχνει ότι έχω νέες κάρτες γραφικών. Δεν με νοιάζει αν είναι κλοκαρισμένες παλιές σειρές.

Όσον αφορά την παραπάνω μνήμη της 7950, δεν το παραβλέπει κανείς. Είναι Avatange. Το θέμα είναι πόσο; Θα χρειαστεί ειδικά σε αναλύσεις 1080p; Στο μέλλον θα έχει σημασία η μνήμη ή η κάρτα θα έχει παλιώσει έτσι και αλλιώς;
Στο παιχνίδι μπαίνει και το PhysX. Πόσο χρειάζεται; Όσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξει Heat θα κανω update το Sleeping dogs και θα ανεβασω τα αποτελεσματα.. Δεν το ειχα παιξει ποτε, μονο για τo bech το ηθελα.. Ξεκολα με το Oc επειδη δεν το συμπαθεις δεν σημαίνει οτι πρεπει να κραζεις παντου και για παντα. Φιλικα παντα ofc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξει Heat θα κανω update το Sleeping dogs και θα ανεβασω τα αποτελεσματα.. Δεν το ειχα παιξει ποτε, μονο για τo bech το ηθελα.. Ξεκολα με το Oc επειδη δεν το συμπαθεις δεν σημαίνει οτι πρεπει να κραζεις παντου και για παντα. Φιλικα παντα ofc

Όταν οι κάρτες είναι κλοκαρισμένες κρασάρανε σε αυτό το παιχνίδι;

Όταν οι κάρτες ήταν Stock παίζανε σωστά;

 

Δεν ξεκολλάω αν δεν το ξεκαθαρίσουμε αυτό. Ακόμα και ένα παιχνίδι στα 100 να έχει πρόβλημα, δεν λέγεσαι σταθερός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο θόρυβος ναι... Να το πεις. Αλλά κάτι διαφορές τώρα 40-60W που μου έλεγαν για το SLI...

Όχι τίποτα άλλο. Ας μου έλεγε στην περίπτωση μου κάποιος, "φίλε το SLI σου καίει παραπάνω τόσα Watt και αποδίδει τόσο παραπάνω από την τάδε που καίει λιγότερα". Δεν το έκανε ούτε ένας. Κάποιος μου έστειλε ένα pm που πάλι δεν κατάλαβα.

 

Μία χαρά κάρτα είναι η 7950.

Από την άλλη ο αέρας του καινούριου κουτιού προϊόντος ότι έχω την σειρά 7xx με φτιάχνει, όπως με έφτιαχνε και συνεχίζει κατά κάποιο τρόπο να με φτιάχνει ότι έχω νέες κάρτες γραφικών. Δεν με νοιάζει αν είναι κλοκαρισμένες παλιές σειρές.

Όσον αφορά την παραπάνω μνήμη της 7950, δεν το παραβλέπει κανείς. Είναι Avatange. Το θέμα είναι πόσο; Θα χρειαστεί ειδικά σε αναλύσεις 1080p; Στο μέλλον θα έχει σημασία η μνήμη ή η κάρτα θα έχει παλιώσει έτσι και αλλιώς;

Στο παιχνίδι μπαίνει και το PhysX. Πόσο χρειάζεται; Όσο...

Εννοειται πως 1α θα παλιωσει ο πυρηνας κι μετα θα εχεις προβλημα με τη μνημη. Εκτως αν παιζεις σε αναλυσεις μεγαλυτερες απο 1080p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις απολυτο δικιο.Ποτε δεν ειδα σε καρτα καταναλωση.Το τελευταιο,ΚΑΙ ΑΝ...αν η titan ειχε λιγοτερα και καλυτερα specs(εχω δικο μου μετρο σε ολα),και 400 να ειχε καταναλωσει,θα την επαιρνα.

Η 7950 εχει αυτα τα λιγοτερα χρηματα παραπανω,διοτι εχει ενα γιγα περισσοτερη μνημη.Αυτο μπορει καποιος να το παραβλεψει ως hardware;Ας ειμαστε λιγο αντικειμενικοι.Δεν ειναι κακο.

θα συμφωνισω μαζι σου αν και δεν ωφελει, σε πολλα games τρωνε χ οι καρτες πριν χρειαστουν την extra μνημη.  Aυτα σε 1080/1200p δεν λεω σε μεγαλυτερη αναλυση που πρεπει να κλεισεις περισσοτερα φιλτρα

 

υπαρχει ομως, οπως υπαρχουν και τα features της nvidia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά την παραπάνω μνήμη της 7950, δεν το παραβλέπει κανείς. Είναι Avatange. Το θέμα είναι πόσο; Θα χρειαστεί ειδικά σε αναλύσεις 1080p; Στο μέλλον θα έχει σημασία η μνήμη ή η κάρτα θα έχει παλιώσει έτσι και αλλιώς;

Στο παιχνίδι μπαίνει και το PhysX. Πόσο χρειάζεται; Όσο...

 

Eτσι ειναι,αλλα καποιοι σε απαιτητικα games και αναλυσεις και settings θα τα χρησιμοποιησουν.Καποιοι οχι.Καποιοι παιρνουν κινητα με 16γιγα,οταν δεν χρησιμοποιουνε ουτε τα μισα.Αυτο δεν το ξερεις.Ως hardware ομως η εταιρεια σου το δινει.Το τι θα το κανεις,και εαν το επιλεξεις,ειναι δικο του ζητημα,του καθενος.Απλα.Οπως και να'χει το πληρωνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα αποθηκευτικά μέσα εξαρτάται από εσένα πόσο θα τα γεμίσεις. Στην περίπτωση της κάρτας γραφικών δεν ξέρω τι θα μου ξημερώσει από παιχνίδια. Αν η νέα Unreal Engine χρειάζεται αυτά τα 3GB RAM και οι άλλες κάρτες με 2 δεν τους φτάνουν; Ίσως βέβαια να έχει παλιώσει ο πυρήνας, αλλά ίσως να μπορεί να παίξει λίγο καλύτερα λόγο μνήμης.
Είναι κάτι που δεν εξαρτάται από τον χρήστη.

Φυσικά και είναι καλό να υπάρχει. Το πληρώνεις παραπάνω όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μετα τις 11παρα που γυρναω σπιτι, αν και κανονικα ειμαι σερι σημερα, δλδ πρεπει να πεσω για υπνο υποτίθεται οταν γυρισω διοτι στις 05.00 ξαναπαω δουλεια, αλλα δεν θελω να σας κραταω αλλο σε αγωνια xD

 

@Πετρο Οχι, δεν εχει πειραχτει το παραμικρο, ccc και nvidia panel δεν εμφανίστηκαν καθολου στην οθονη μου να φανταστεις. Ειχα τo Msi Afterburner για οτι χρειαζομουν και το gpuz παντα να τρεχει απο πισω για να βλεπω οτι ολα κυλουν ομαλα :)

 

Όταν οι κάρτες είναι κλοκαρισμένες κρασάρανε σε αυτό το παιχνίδι;

Όταν οι κάρτες ήταν Stock παίζανε σωστά;

 

Δεν ξεκολλάω αν δεν το ξεκαθαρίσουμε αυτό. Ακόμα και ένα παιχνίδι στα 100 να έχει πρόβλημα, δεν λέγεσαι σταθερός.

Καλως θα ξανακανω δοκιμη το βραδυ αφου πιστευεις οτι η 7950πχ δεν ειναι stable στα 1050core..φυσικα και θα φταιε η καρτα το παιχνιδι φτιαχνεται τελειο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο θόρυβος ναι... Να το πεις. Αλλά κάτι διαφορές τώρα 40-60W που μου έλεγαν για το SLI...

Όχι τίποτα άλλο. Ας μου έλεγε στην περίπτωση μου κάποιος, "φίλε το SLI σου καίει παραπάνω τόσα Watt και αποδίδει τόσο παραπάνω από την τάδε που καίει λιγότερα". Δεν το έκανε ούτε ένας. Κάποιος μου έστειλε ένα pm που πάλι δεν κατάλαβα.

 

Μία χαρά κάρτα είναι η 7950.

Από την άλλη ο αέρας του καινούριου κουτιού προϊόντος ότι έχω την σειρά 7xx με φτιάχνει, όπως με έφτιαχνε και συνεχίζει κατά κάποιο τρόπο να με φτιάχνει ότι έχω νέες κάρτες γραφικών. Δεν με νοιάζει αν είναι κλοκαρισμένες παλιές σειρές.

Όσον αφορά την παραπάνω μνήμη της 7950, δεν το παραβλέπει κανείς. Είναι Avatange. Το θέμα είναι πόσο; Θα χρειαστεί ειδικά σε αναλύσεις 1080p; Στο μέλλον θα έχει σημασία η μνήμη ή η κάρτα θα έχει παλιώσει έτσι και αλλιώς;

Στο παιχνίδι μπαίνει και το PhysX. Πόσο χρειάζεται; Όσο...

Δεν σου στειλα απο το ιδιο site 2 reviews που δειχνουν διαφορετικη καταναλωση στην 660ti? Και μαλιστα απο το ιδιο site που παρεθεσες εσυ ο ιδιος (πρεπει να ειναι και το μοναδικο με την 650 ti boost sli). Δεν καταληγουμε οτι μονο με πολυμετρο και σπιτι του ο καθενας θα ειναι η πιο αντικειμενικη μετρηση? Σαν αυτο που εκανες εσυ για τις επιδοσεις σου, σαν αυτο που κανει εδω τωρα ο prospector. Δεν λεω, υποθεση εκανα, αλλα περιμενω να με διαψευσεις δημοσια, no problem. Εκτος αν αυτο που εγραψες δεν αναφερεται σε μενα. Φαντασου νομιζα οτι βγηκε καποιο νοημα, εφοσον ζητησες στοιχεια, και πηρες στοιχεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...