Προς το περιεχόμενο

Gigabyte Gtx 760 OC 2gb Vs Gigabyte 7950 3gb : Συγκριτικο με Benchmarks


Prospector8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλως θα ξανακανω δοκιμη το βραδυ αφου πιστευεις οτι η 7950πχ δεν ειναι stable στα 1050core..φυσικα και θα φταιε η καρτα το παιχνιδι φτιαχνεται τελειο..

Μας πως γίνεται σε Stock ρολόγια να μην κρασάρει και σε OC να κρασάρει; Τι φταίει το παιχνίδι; 

Εκτός και αν έτυχε και στις δύο κάρτες τη συγκεκριμένη στιγμή να κρασάρουν.

Ρε συ, τι μου λες τώρα; Δεν είναι δηλαδή αυτό δείγμα αστάθειας;

Εγώ θα ήθελα να δω και ένα πρόγραμμα να κάνει Rendering με κλοκαρισμένες κάρτες χρησιμοποιώντας αυτές φυσικά.

 

Γι' αυτό το λόγο είμαι αρνητικός με το OC στις VGA. Γιατί για να βρεις το Stability είναι πάρα πολύ δύσκολο. Εκεί που νομίζεις ότι όλα πάνε καλά, ξαφνικά σε ένα παιχνίδι σε κρεμάει. 

Ακόμα και με update να σταματήσει να κρασάρει το παιχνίδι με τις κάρτες OC, δεν μου λέει κάτι. Από τη στιγμή που στοκ παίζουν χωρίς πρόβλημα είναι ξεκάθαρο ότι κάτι δεν πάει καλά.

 

Δεν σου στειλα απο το ιδιο site 2 reviews που δειχνουν διαφορετικη καταναλωση στην 660ti? Και μαλιστα απο το ιδιο site που παρεθεσες εσυ ο ιδιος (πρεπει να ειναι και το μοναδικο με την 650 ti boost sli). Δεν καταληγουμε οτι μονο με πολυμετρο και σπιτι του ο καθενας θα ειναι η πιο αντικειμενικη μετρηση? Σαν αυτο που εκανες εσυ για τις επιδοσεις σου, σαν αυτο που κανει εδω τωρα ο prospector. Δεν λεω, υποθεση εκανα, αλλα περιμενω να με διαψευσεις δημοσια, no problem. Εκτος αν αυτο που εγραψες δεν αναφερεται σε μενα. Φαντασου νομιζα οτι βγηκε καποιο νοημα, εφοσον ζητησες στοιχεια, και πηρες στοιχεια...

Εγώ, δεν είπα ότι το SLI έχει περισσότερη κατανάλωση σε σχέση με αυτό που αποδίδει, με άλλες κάρτες ίδιων επιδόσεων, κλπ. Γι' αυτό το λόγο δεν είμαι υποχρεωμένος και να το τεκμηριώσω. 

 

Όποιος όμως λέει ότι το SLI δεν αξίζει λόγω κατανάλωσης σε σχέση με το τι αποδίδει, με άλλες κάρτες, κλπ, θα πρέπει να μας το δείξει. Διαφορετικά είναι λόγια του αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 398
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μας πως γίνεται σε Stock ρολόγια να μην κρασάρει και σε OC να κρασάρει; Τι φταίει το παιχνίδι; 

Εκτός και αν έτυχε και στις δύο κάρτες τη συγκεκριμένη στιγμή να κρασάρουν.

Ρε συ, τι μου λες τώρα; Δεν είναι δηλαδή αυτό δείγμα αστάθειας;

 

BF3: χαρακτηριστικό, χαρακτηριστικότατο παράδειγμα game το οποίο ανάλογα με το patch και τη φάση της σελήνης ήταν άλλοτε σταθερό, άλλοτε ασταθές όσο δεν έπαιρνε, άλλοτε κάτι ενδιάμεσο, είτε με OC σε CPU  είτε σε GPU.

 

Χωρίς κανένα προφανή λόγο. Λειτουργούσε άψογα πχ 15 ημέρες, έβγαινε Patch, πάρτα άρρωστε! Όλα stock, όλα καλά. Νέο patch, πάλι πάνω τα ρολόγια, όλα καλά. Νέο patch...κοκ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Ισχυει αυτο που λεει... Heat δεν ειναι τοσο επιστημη οσο πιστευεις το Oc... Αν σε καποιο παιχνιδι δεν θα εισαι, κατεβαινεις κατα 10 και εισαι ξανα rock stable.. Και επισης αδιαφορεις πληρως για το free perfomance που θα σου προσφερει.. Anyway τα εχουμε ξαναπει αυτα, απλα σου λεω οτι γνωριζω αν σε ενα παιχνιδι δεν ειμαι stable λογο καρτας ή λογο παιχνιδιου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που με Stock δεν κρασάρει και σε OC κρασάρει, είναι δείγμα αστάθειας... Απλή λογική.

 

Ρίχνεις κατά 10 μέχρι να κρασάρει το επόμενο παιχνίδι και να ρίξεις άλλα 10; Κατάλαβα...

 

Ο καθένας πλέον μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα μόνο το αρχικό post και κανένα απ' όλα τα επόμενα κι ούτε πρόκειται φυσικά! Ο λόγος απλός:

 

Είδα αυτό που περίμενα και επιβεβαιώθηκε πανηγυρικά η επιλογή μου της 7950 Boost στα 263€ για gaming πριν μερικές μέρες. Η 760 αρχίζει από 261€ στην Ελλάδα, άρα η ιστορία έγραψε και πλέον με αποδείξεις...

 

Πολλά συγχαρητήρια στον Prospector8 για τον χρόνο και τον κόπο που αφιέρωσε, για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέωπες τι εστί βερύκοκο, ε συγνώμη εννοώ 7950.

 

Α κι επειδή το vfm πάντα μα πάντα αφορά τη συντριπτική πλειοψηφία των αγοραστών, η 760 στα 210-220€ κατευθείαν από EVGA, ναι είναι τρομερό vfm και θα την προτιμούσα, αν δεν υπήρχε η τραγικά μεγάλη αναμονή. Έπειτα, πρέπει να ληφθεί υπόψη ο κόσμος που δεν αγοράζει από εξωτερικό για ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ λόγο.

 

Συνεπώς, δεν είναι όλα αμιγώς μάχη επιδόσεων για 4-5 ψωροfps και benchmarks για ακόμα λιγότερα ψωροfps, ποτέ δεν ήταν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα μόνο το αρχικό post και κανένα απ' όλα τα επόμενα κι ούτε πρόκειται φυσικά! Ο λόγος απλός:

 

Είδα αυτό που περίμενα και επιβεβαιώθηκε πανηγυρικά η επιλογή μου της 7950 Boost στα 263€ για gaming πριν μερικές μέρες. Η 760 αρχίζει από 261€ στην Ελλάδα, άρα η ιστορία έγραψε και πλέον με αποδείξεις...

 

Πολλά συγχαρητήρια στον Prospector8 για τον χρόνο και τον κόπο που αφιέρωσε, για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέωπες τι εστί βερύκοκο, ε συγνώμη εννοώ 7950.

263 ευρω στην Ελλαδα? Απο που?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα αυτό που περίμενα και επιβεβαιώθηκε πανηγυρικά η επιλογή μου της 7950 Boost στα 263€ για gaming πριν μερικές μέρες. Η 760 αρχίζει από 261€ στην Ελλάδα, άρα η ιστορία έγραψε και πλέον με αποδείξεις...

Και η 7950 με Boost στα 1000 ξεκινάει από 300€ στην Ελλάδα.

http://www.topsystems.gr/products/Gigabyte-GV%252dR795WF3%252d3GD-AMD-HD7950-900MHz-5000MHz--3072MB-384%252dbit-DDR5--3*FAN--DUAL-LINK-DVI%252dI--2*mini-DP--PCI%252dE-GRAPHICS-CARD.html

 

263 ευρω στην Ελλαδα? Απο που?

Δεν ξέρεις από που; Τι ερωτήσεις κάνεις... Αν πουλήσεις και τα παιχνίδια πας στα 220€. Με OC 300Mhz, πλησιάζεις την GTX 780.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η 7950 με Boost στα 1000 ξεκινάει από 300€ στην Ελλάδα.

http://www.topsystems.gr/products/Gigabyte-GV%252dR795WF3%252d3GD-AMD-HD7950-900MHz-5000MHz--3072MB-384%252dbit-DDR5--3*FAN--DUAL-LINK-DVI%252dI--2*mini-DP--PCI%252dE-GRAPHICS-CARD.html

 

Δεν ξέρεις από που; Τι ερωτήσεις κάνεις... Αν πουλήσεις και τα παιχνίδια πας στα 220€. Με OC 300Mhz, πλησιάζεις την GTX 780.

 

 

Δεν είχα ολοκληρώσει την επεξεργασία του post μου, οπότε για δες τι έγραψα.

 

Την 7950 Boost απ' το amazon τη πήρα, γιατί Ελλάδα ξεκίναγε στα 315€ αυτή τη χρονική στιγμή.

 

Όμως, δε μιλάμε μόνο για Ελλάδα, μη τα λέτε όλα όπως νομίζετε, ότι σας συμφέρει.

 

Έχετε αναφέρει ούτε κι εγώ ξέρω πόσες φορές την αγορά της 760 από EVGA. Άρα...

 

 

Αν πουλήσεις και τα παιχνίδια πας στα 220€. Με OC 300Mhz, πλησιάζεις την GTX 780.

 

Μη προσβάλλεις τόσο μα τόσο προκλητικά τη νοημοσύνη μου. Προσωπικά με ενόχλησε αυτό το σχόλιο, διότι έχω αποδείξει αναρίθμητες φορές, ότι δεν με απασχολούν τα βλακώδη benchmarks και το oc και ότι δε σκέφτομαι έτσι όπως εννοείς, ΠΟΤΕ.

 

Αν κατάλαβα σωστά, τι εννοείς.

 

Αν όχι, εξήγησε περαιτέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα αυτό που περίμενα και επιβεβαιώθηκε πανηγυρικά η επιλογή μου της 7950 Boost στα 263€ για gaming πριν μερικές μέρες. Η 760 αρχίζει από 261€ στην Ελλάδα, άρα η ιστορία έγραψε και πλέον με αποδείξεις...

Μη προσβάλλεις τόσο μα τόσο προκλητικά τη νοημοσύνη μου. Προσωπικά με ενόχλησε αυτό το σχόλιο, διότι έχω αποδείξει αναρίθμητες φορές, ότι δεν με απασχολούν τα βλακώδη benchmarks και το oc και ότι δε σκέφτομαι έτσι όπως εννοείς, ΠΟΤΕ.

 

Αν κατάλαβα σωστά, τι εννοείς.

 

Αν όχι, εξήγησε περαιτέρω.

Όταν για τη δική σου κάρτα αναφέρεις τιμή εξωτερικού και για την άλλη ελληνική τιμή, τι θέλεις να σου πω ακριβώς;

Αν δηλαδή έμενα στον Καναδά ή μου φέρνει κάποιος φίλος από Καναδά φθηνή κάρτα γραφικών, θα γράψω ότι είναι καλύτερο vfm επειδή την πήρα πιο φθηνά;

 

Έχει κάνει ο άλλος ολόκληρο Review με τιμές από Ελλάδα και για τις δύο κάρτες και έχουν αρχίσει τα παρατράγουδα με τις τιμές εξωτερικού και πόσο φθηνά μπορεί να πάρει κάποιος την τίμια ATi, έναντι της κακιάς nvidia.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που με Stock δεν κρασάρει και σε OC κρασάρει, είναι δείγμα αστάθειας... Απλή λογική.

 

Ρίχνεις κατά 10 μέχρι να κρασάρει το επόμενο παιχνίδι και να ρίξεις άλλα 10; Κατάλαβα...

 

Ο καθένας πλέον μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματα του.

 

Κρασάρει ένα στα τόσα, όχι η ίδια η κάρτα (ο οδηγός της πχ ή τα win) και είναι θέμα της κάρτας και όχι του game?

 

Δλδ, τα υπόλοιπα 5-10-15 εξίσου ή περισσότερο απαιτητικά που λειτουργούν απροβλημάτιστα με τις ώρες, δεν είναι δείγμα σταθερότητας?

 

Στο συγκεκριμένο κιόλας παράδειγμα, 2 διαφορετικές κάρτες, με διαφορετική αρχιτεκτονική, διαφορετικούς οδηγούς κλπ, έχουν πρόβλημα με το ελάχιστο OC. Να ήταν η μία απο τις 2, να το καταλάβω. Και οι 2, από άλλη "μαμά", μάλλον θέμα της μηχανής του παιγνιδιού είναι.

 

Να το κόψουμε σιγά σιγά το offtopic, plz?  Όλοι μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όλα αυτά τα κρασαρίσματα συμβαίνουν όταν εισαι OCed και δεν συμβαίνουν όταν είσαι stock, φταίει το OC ναι.
Αν μία κάρτα είναι factory OCed, κρασάρει το παιχνίδι; Μάλλον όχι...
 

Δεν είναι ακριβώς offtopic. Ένας υποψήφιος αγοραστής, καλό είναι να τα έχει κατά νου αυτά. Και μπράβο στον φίλο που έκανε την παρουσίαση που αναφέρθηκε στο κρασάρισμα. Τιμή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν για τη δική σου κάρτα αναφέρεις τιμή εξωτερικού και για την άλλη ελληνική τιμή, τι θέλεις να σου πω ακριβώς;

Αν δηλαδή έμενα στον Καναδά ή μου φέρνει κάποιος φίλος από Καναδά φθηνή κάρτα γραφικών, θα γράψω ότι είναι καλύτερο vfm επειδή την πήρα πιο φθηνά;

 

Έχει κάνει ο άλλος ολόκληρο Review με τιμές από Ελλάδα και για τις δύο κάρτες και έχουν αρχίσει τα παρατράγουδα με τις τιμές εξωτερικού και πόσο φθηνά μπορεί να πάρει κάποιος την τίμια ATi, έναντι της κακιάς nvidia.

 

Ε τότε δε κατάλαβες καν τι έγραψα. Αυτό είναι το λάθος, όσων τους λέμε ''κολλημένους''.

 

Άντε να σου δώσω μασημένη τροφή: Προτίμησα την 7950 στα 263€ απ' έξω, αλλά αν η τιμή της 760 στην Ελλάδα ήταν 210-220€ (πράγμα παράλογο λόγω ελληνικής πραγματικότητας) τότε θα τη προτιμούσα. 

 

Αυτό δεν είπα ή άλλο post διάβαζες???  :blink:

 

Τέλος, μάλλον ερμήνευσες αλλιώς εσύ, αυτό που βγαίνει σαν συμπέρασμα απ' το εδώ review.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τέλος, μάλλον ερμήνευσες αλλιώς εσύ, αυτό που βγαίνει σαν συμπέρασμα απ' το εδώ review.

 Το εδω review εβγαλε την 1000αρα 7950 , 4.7% γρηγοροτερη σαν συνολικη επιδοση ενω ειναι 15.4% ακριβοτερη (Ελληνικη αγορα παντα) κι πιο ενεργοβορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγραψα μια - δυο απαντήσεις μονο σε ολο το νημα γιατί θεωρώ οτι εμείς που ασχολούμαστε ξέρουμε είχαμε καταλάβει και ο @pro ως κερασάκι στην τούρτα ηρθε να το κανει πιο σαφές και να το επιβεβαιώσει..

Επειδή ομως μερικοί άρχισαν να γίνονται εριστικοί θα γράψω κατι ακόμα και θα κλείσω για έναν κ μονο λόγο.. δεν θελω να επαναλαμβάνομαι.

Λοιπόν το πρώτο είναι ότι όσοι αυτήν την εποχή θέλουν και πάνε να πάρουν μια 7950 πολύ καλά θα κάνουν επειδή το θέλουν αλλά δεν είναι η καλύτερη επιλογή.. είναι όμως μια καλή παιχνιδοκαρτα.

Ως προς τους εριστικούς τώρα ... δεν χρειάζεται να προσθέσω κάτι, τις απαντήσεις τους τις έχουν πάρει ήδη,τις ξέρουν όσο και αν δεν θέλουν να τις δουν,αλλά την τελική απάντηση θα τους την δώσει η μεταπώληση.. γιατί αξία της κάρτας είναι επίσης πόσα επιπροσθέτως ξαναβγαζεις απο την τσέπη σου για να περάσεις στην επόμενη..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η EVGA είχε να δώσει κάρτες τότε και εγώ σε αυτήν θα πήγαινα !

 

Αν δεν έχει και μιλάμε για Ελληνική αγορά, τότε ειναι διαφορετικά τα πράγματα.

50 ευρώ κάτω απο την 7950 πήρα την 760 απο το ίδιο κατάστημα δεν αξίζει?απο ελλάδα βέβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...