Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτη συμπεριφορά στη Γαλάζια Ακτή στο Σχοινιά!


wolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα περισσότερα που ήθελα να πω έχουν ήδη γραφτεί.

Αλλά, έστω οτι πάω, παραγγέλνω όσο πρέπει να παραγγείλω, πληρώνω, κάθομαι. Αλλά έχω και μέσα στη τσάντα μου νερά, κρύα σάντουιτς κτλ για να φάω και να πίνω.

Είναι σωστό να μου πουν απαγορεύεται να τρως εδώ απο δικά σου πράγματα ή όχι; Ή αν δεν πουλάει τοστ πχ να πεταχτώ να αγοράσω και να φάω στην ξαπλώστρα μου, το ίδιο είναι.

 

Αν το μαγαζι προσφερει οτιδηποτε απο τα ειδη που εχεις μεσα στην τσαντα σου τοτε εισαι υποχρεωμενος να αγορασεις απο το μαγαζι εφοσον εκατσες σε δικες του υπηρεσιες. Αν εκατσες σε μαγαζι που προσφερει μονο ροφηματα, ποτα κτλ δεν θα σου πει κανεις τιποτα αν βγαλεις το τοστακι σου και το φας στις ξαπλωστρες. Απο τη στιγμη ομως που το καταστημα το οποιο αραξες το κορμι σου διαθετει και φαγητο και ποτο τοτε εισαι υποχρεωμενος να σεβαστεις την επιχειρηση και ειτε να αγορασεις απο αυτην ειτε να παρεις το τοστακι που εχεις στην τσαντα σου και να το φας εκτος καταστηματος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 211
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δηλαδή:

 

Αν θέλεις τοστ με γαλοπούλα και αυτός δεν έχει, τότε μπορεί να το φέρεις μαζί σου. Αν έχει, όχι.

Αν θέλεiς 7up και δεν έχει, τότε μπορείς να την πιείς την δικιά σου, Αν έχει, τότε όχι.

 

Να το χοντρύνουμε λίγο ακόμα;

 

Αν πουλά και μαγιό το μαγαζί, τότε είσαι υποχρεωμένος να πας ξεβράκωτος και να πάρεις ένα απο εκεί.

 

Λίγο ακόμα, πιο χοντρό;

 

Αν έχει και call girls, απαγορεύεται να φέρεις τη γκόμενα/γυναίκα σου, και να "νοικάσεις" το κορίτσι....

 

Μάλιστα το καταλάβαμε. Γιατί όπως γράφετε: Είμαστε υποχρεωμένοι να το αγοράσουμε εφώσον το διαθέτει... Χμ... Υπάρχει κάποιος νόμος για αυτό ή "ρε φίλε.... σε αυτό μας έχουν συνηθίσει, τι θες τώρα; Δεν τα ξιές; Απο του χωριού έρχεσαι;"

 

Και επαναλαμβάνω όπως πριν. Αυτός προσφέρει 2-3-53 υπηρεσίες. Είμαστε υποχρεωμένοι να τις αγοράσουμε όλες;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν κάθομαι πάνω στην ξαπλώστρα και τρώω δικό μου φαγητό είμαι παράνομος, ενώ αν σηκωθώ στον διάδρομο 10 εκ πιο δίπλα (που είναι κοινόχρηστος) είμαι νόμιμος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή:

 

Αν θέλεις τοστ με γαλοπούλα και αυτός δεν έχει, τότε μπορεί να το φέρεις μαζί σου. Αν έχει, όχι.

Αν θέλεiς 7up και δεν έχει, τότε μπορείς να την πιείς την δικιά σου, Αν έχει, τότε όχι.

 

Να το χοντρύνουμε λίγο ακόμα;

 

Αν πουλά και μαγιό το μαγαζί, τότε είσαι υποχρεωμένος να πας ξεβράκωτος και να πάρεις ένα απο εκεί.

 

Λίγο ακόμα, πιο χοντρό;

 

Αν έχει και call girls, απαγορεύεται να φέρεις τη γκόμενα/γυναίκα σου, και να "νοικάσεις" το κορίτσι....

 

Μάλιστα το καταλάβαμε. Γιατί όπως γράφετε: Είμαστε υποχρεωμένοι να το αγοράσουμε εφώσον το διαθέτει... Χμ... Υπάρχει κάποιος νόμος για αυτό ή "ρε φίλε.... σε αυτό μας έχουν συνηθίσει, τι θες τώρα; Δεν τα ξιές; Απο του χωριού έρχεσαι;"

 

Και επαναλαμβάνω όπως πριν. Αυτός προσφέρει 2-3-53 υπηρεσίες. Είμαστε υποχρεωμένοι να τις αγοράσουμε όλες;

 

Το παιζεις χαζος ή εισαι? Παιχνιδια με τα λογια θα κανουμε? Φαγητο = φαγητο απο ολα τα ειδη. Αν δεν θες κατι απο αυτα που προσφερει το καταστημα ή πανε σε αλλο καταστημα που προσφερει αυτα που θελεις ή τραβα εκτος των οριων του καταστηματος και φαε και πιες οτι γουσταρεις. Μεσα στα ορια του καταστηματος ομως εισαι υποχρεωμενος να αγορασεις απο αυτον ακομα και αν το μονο που προσφερει ειναι κουλουρια. Δε μιλαμε ουτε για ομπρελες, ουτε για μαγιο, ουτε για πουτανες. Μιλαμε για πραγματα εστιασης, τοσο απλα και τοσο ξεκαθαρα. Τι δεν καταλαβαινεις? 

 

Δηλαδή αν κάθομαι πάνω στην ξαπλώστρα και τρώω δικό μου φαγητό είμαι παράνομος, ενώ αν σηκωθώ στον διάδρομο 10 εκ πιο δίπλα (που είναι κοινόχρηστος) είμαι νόμιμος;

 

Αν τα 10 εκατοστα ποιο διπλα ειναι εκτος οριων του ενοικιαζομενου χωρου τοτε ναι δεν υπαρχει κανενα προβλημα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή:

 

Αν θέλεις τοστ με γαλοπούλα και αυτός δεν έχει, τότε μπορεί να το φέρεις μαζί σου. Αν έχει, όχι.

Αν θέλεiς 7up και δεν έχει, τότε μπορείς να την πιείς την δικιά σου, Αν έχει, τότε όχι.

 

Να το χοντρύνουμε λίγο ακόμα;

 

Αν πουλά και μαγιό το μαγαζί, τότε είσαι υποχρεωμένος να πας ξεβράκωτος και να πάρεις ένα απο εκεί.

 

Λίγο ακόμα, πιο χοντρό;

 

Αν έχει και call girls, απαγορεύεται να φέρεις τη γκόμενα/γυναίκα σου, και να "νοικάσεις" το κορίτσι....

 

Μάλιστα το καταλάβαμε. Γιατί όπως γράφετε: Είμαστε υποχρεωμένοι να το αγοράσουμε εφώσον το διαθέτει... Χμ... Υπάρχει κάποιος νόμος για αυτό ή "ρε φίλε.... σε αυτό μας έχουν συνηθίσει, τι θες τώρα; Δεν τα ξιές; Απο του χωριού έρχεσαι;"

 

Και επαναλαμβάνω όπως πριν. Αυτός προσφέρει 2-3-53 υπηρεσίες. Είμαστε υποχρεωμένοι να τις αγοράσουμε όλες;

 

 

Αν πας σε ταβέρνα και δεν έχει ψάρι αλλά μόνο κρέας, θα πάρεις τάπερ από το σπίτι να φας εκεί το ψάρι σου αντί να παραγγείλεις κάτι που έχει;

 

Αν το μπαράκι που θα πας δεν έχει 7up, αλλά άλλου είδους αναψυκτικά/ποτά, θα παραγγείλεις κάτι άλλο ή θα πας στο σούπερ μάρκετ, θα αγοράσεις μία 7up και θα επιστρέψεις στο μπαράκι να την πιεις;

 

Σκέψου λίγο. Κανείς δεν σε υποχρεώνει να αγοράσεις από το μαγαζί. Αγόρασε μόνο ό,τι γουστάρεις. Αν θέλεις ν'αγοράσεις κάτι άλλο, περίμενε να φύγεις και τράβα ψώνιστο. Αν το μαγαζί δεν έχει τίποτα από αυτά που γουστάρεις, θα πας σε άλλο ν'αράξεις που έχει αυτά που γουστάρεις. Δεν θα τα φέρεις από έξω. Και όταν μιλάμε για μαγαζί, μιλάμε για κάθε είδους επιχείρηση, είτε είναι καφέ, είτε εστιατόριο, είτε beach bar:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ikaruga24 το παίζεις χαζός ή είσαι;

 

Το μαγαζί διαθέτει δυο υπηρεσίες. Θέλω να κάνω χρήση της μιας (ξαπλώστρες). Γιατί είμαι υποχρεωμένος(!) να κάνω χρήσης και της δεύτερης;

 

Τόσο απλά και τοσο ξεκάθαρα. Τι δεν καταλαβαίνεις; 

 

gigisoni, συνεχίζεις τους χαρακτηρισμούς βλέπω... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ikaruga24 το παίζεις χαζός ή είσαι;

 

Το μαγαζί διαθέτει δυο υπηρεσίες. Θέλω να κάνω χρήση της μιας (ξαπλώστρες). Γιατί είμαι υποχρεωμένος(!) να κάνω χρήσης και της δεύτερης;

 

Τόσο απλά και τοσο ξεκάθαρα. Τι δεν καταλαβαίνεις; 

 

gigisoni, συνεχίζεις τους χαρακτηρισμούς βλέπω... 

 

 

Είναι να μην συνεχίσω;

 

Η ταβέρνα, και αυτή δύο υπηρεσίες προσφέρει. Φαί και ποτό. Γιατί εισαι υποχρεωμένος να κάνεις χρήση και των δύο υπηρεσιών;

Θα πας σε ταβέρνα και θα αγοράσεις 2 πορτοκαλάδες, και θα ανοίξεις την τσάντα σου να βγάλεις το φαγητό από το σπίτι;

Και τι θα τους πεις, ότι κάνω χρήση της μίας υπηρεσίας (ποτό) αλλά απαξιώ να κάνω χρήση και της δεύτερης;

 

Να στο πω αλλιώς, το μαγαζί προσφέρει και τουαλέτα, με την δική σου λογική μπορεί και αυτό να σου αρνηθεί το δικαίωμα να χρησιμοποιήσεις την τουαλέτα του, σωστά; 

Να το συνεχίσω;

 

Και η ταβέρνα προσφέρει καρέκλες, έχεις πάει πολλές φορές σε ταβέρνα να τους πεις "θα χρησιμοποιήσω την μία σας υπηρεσία, την καρέκλα, για την άλλη σας υπηρεσία, το φαί, απαξιώ και έχω φέρει το δικό μου";

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ikaruga24 το παίζεις χαζός ή είσαι;

 

Το μαγαζί διαθέτει δυο υπηρεσίες. Θέλω να κάνω χρήση της μιας (ξαπλώστρες). Γιατί είμαι υποχρεωμένος(!) να κάνω χρήσης και της δεύτερης;

 

Τόσο απλά και τοσο ξεκάθαρα. Τι δεν καταλαβαίνεις; 

 

gigisoni, συνεχίζεις τους χαρακτηρισμούς βλέπω... 

 

Ποιος σου ειπε οτι εισαι υποχρεωμενος να κανεις χρηση της δευτερης? Αυτο καταλαβες εσυ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

[moderator mode on] Θα σας παρακαλέσω θερμά να προσέχετε τον τρόπο που εκφράζεστε. Προφανώς δε συμφωνούμε, προφανώς κάποια πράγματα που διαβάζουμε μας φαίνονται το λιγότερο παράξενα, αλλά υπάρχουν κόσμιοι τρόποι να διατυπώσουμε τις αντιρρήσεις μας [moderator mode off]

 

Προφανώς ορισμένοι δεν έχουν αντιληφθεί τι έχει συμβεί στην υπόθεση μου συζητάμε. Δεν μπορώ να ερμηνεύσω διαφορετικά την επιμονή τους να εγείρουν αντιρρήσεις α)για πράγματα που έχουν (υπερ)αναλυθεί και β)για πράγματα τα οποία ούτε καν ο ίδιος ο καταγγέλλων δεν ισχυρίστηκε.

 

Η καταγγελόμενη επιχείρηση παρέχει δύο υπηρεσίες: νοικιάζει εξοπλισμό (ξαπλώστρες, ομπρέλες) και διαθέτει προϊόντα καντίνας/αναψυκτηρίου.

 

Κατά την επίσκεψη του καταγγέλλοντα, του κατέστη εξαρχής σαφές ότι οι ξαπλώστρες είναι δωρεάν εφόσον κάνει χρήση των υπηρεσιών του αναψυκτηρίου.

 

Όταν εξέφρασε τις αντιρρήσεις του για την ελλειπή ενημέρωση εκ μέρους του προσωπικού (στο οποίο είχε φροντίσει νωρίτερα να επιτεθεί φραστικά) του προτάθηκε η εναλλακτική να μην παραγγείλει κάτι άλλο και να πληρώσει για τις ξαπλώστρες.

 

Αρνήθηκε και έφυγε. Καταγγέλει ότι, πριν φύγει, απειλήθηκε.

 

Τα υπόλοιπα, για πουτάνες, ελεύθερες προσβάσεις κτλ. δεν ξέρω από πού προκύπτουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ikaruga24 το παίζεις χαζός ή είσαι;

 

Ηκαφετερια διαθέτει δυο υπηρεσίες. Θέλω να κάνω χρήση της μιας (καρεκλες). Γιατί είμαι υποχρεωμένος(!) να κάνω χρήσης και της δεύτερης;

 

Τόσο απλά και τοσο ξεκάθαρα. Τι δεν καταλαβαίνεις; 

 

gigisoni, συνεχίζεις τους χαρακτηρισμούς βλέπω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[moderator mode on] Θα σας παρακαλέσω θερμά να προσέχετε τον τρόπο που εκφράζεστε. Προφανώς δε συμφωνούμε, προφανώς κάποια πράγματα που διαβάζουμε μας φαίνονται το λιγότερο παράξενα, αλλά υπάρχουν κόσμιοι τρόποι να διατυπώσουμε τις αντιρρήσεις μας [moderator mode off]

 

 

Το "παίζεις χαζός ή είσαι" του Sorath λίγα ποσταρίσματα πιο πάνω σου ξέφυγε από το edit :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως πριν απο αυτο το θεμα δεν ηξερα οτι σε περιπτωση ξαπλωστρας υπαρχει ελαχιστη χρεωση.Τις ελαχιστες(θα ειναι δεν θα ειναι 5) φορες που εχω παει σε οργανωμενη(τρομαρα τους) παραλια με ξαπλωστρες,παω με την λογικη αφου θελω που θελω καφεδακι γιατι να μην εκμεταλευτω την ξαπλωστρα(; ),οποτε ποτε δεν μπηκα στην φαση να ρωτησω για ελαχιστη χρεωση.

 

Μαλιστα προσφατα πηγαμε 5 ατομα σε μια "οργανωμενη" παραλια και αγορασαμε 5 νερα(!!) αρα 2,5 ευρω. :P

Καφεδακι ειχα πιει πριν,για φαγητο ουτε λογος για τα συνηθισμενα κλαμπ σαντουιτσ των καφετεριων-μπαρ,αρα τι μενει;Νερακι του θεου.Δεν μας ειπαν τιποτα και αραξαμε και πολυ ωρα(πανω απο μια) μεχρι που ενα παιδι αποφασισε να παρει καφε.Αρα +3 ευρω παμε στα 5,5.Δηλαδη τιποτα για 5 ατομα και εννοειται ουτε καν λογως για 3 ευρω ελαχιστη χρεωση ανα ατομο.

 

Γενικα παντως τις αποφευγω οσο δεν παει.Τιγκα στα καγκουρια που παιζουν ρακετες,χαζογκομενες που κανουν μια βουτια 5 λεπτων και λιαζονται με τις ωρες μπαινοντας (που αλλου) στο facebook,τεζα μουσικη που σου σαλιζει τα ουμπαλα και θαλασσα,που απο τον πολυ κοσμο ο οποιος πεταει σκουπιδια,κατουραει,χεζει,μπαινει τιγκα στην ιδρωτιλα και δεν ξερω και εγω τι αλλο,θυμιζει βαλτο.Οποτε αμαξακια,μοιραζουμε βενζινες,φορτωνουμε την κοπελα,φιλες και τους κολλητους και φυγαμε.Και με ψαθα στην αμμο μια χαρα την βγαζουμε,χωρις να εχουμε αναγκη τις ξαπλωστρες......Και αφηστε τα καγκουρια να πηγαινουν στις "in" παραλιες και να τα σκανε στους κλεφτες.Λες και θα παθει τιποτα ο ποπουδακος τους εαν κατσει πανω σε ψαθα και οχι στην ξαπλωστρα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eτσι πεστα φιλε μου ,που ειναι εκεινες οι καλες εποχες που πλεναμε τα ρουχα στο χερι ,που  αναβαμε κερακια  το βραδυ για φως και δουλευαμε ολη μερα στα χωραφια!

 

Αυτο που δεν εχετε μαντιλι να κλαψετε και χαρακτηριζετε τους αλλους που εχουν να το κοιταξετε ,χρησιμοποιειτε και "ορους " που κατα κυριο λογο βγηκαν για εσας ,αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα δεν ειναι του παροντος...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το μαντηλι που εχεις ειναι δημοσιο και το παιρνεις με νταβατζιλικι απο τους υπολοιπους καλα κανουν και σε χαρακτηριζουν.

μαθαμε και το "εισοδος στη παραλια" ελεος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...