Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτη συμπεριφορά στη Γαλάζια Ακτή στο Σχοινιά!


wolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εχει καμια διαφορα απο τη στιγμη που ο χωρος ενοικιαζεται για αξιοποιηση επιχειρηματικης δραστηριοτητας. Ακριβως με τον ιδιο τροπο που εγω δεν μπορω να παρκαρω οπου γουσταρω το αυτοκινητο μου (και ας πληρωνω τελη κυκλοφοριας) γιατι ειτε υπαρχουν απαγορευτικα ειτε ενοικιαζομενοι χωροι ειτε οτιδηποτε. Απλα δεν μπορεις να κανεις οτι γουσταρεις και ο ενοικιαστης/επιχειρηματιας/ιδιοκτητης μπορει να κανει οτι θελει μεσα στο χωρος που νοικιαζει. 

 

Ξαναλεω αλλη συζητηση το αν ειναι παρανομο ή νομιμη η ενοικιαση κοινοχρηστου χωρου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 211
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δεν εκμισθώνει τις ξαπλώστρες, το χώρο εκμισθώνει για να λειτουργήσει εκεί ό,τι του επιτρέπει ο νόμος.

 

Η συγκεκριμένη, είναι επιχείρηση ενοικίασης εξοπλισμού θαλάσσης και μπαρ-καφετέρια.

 

Από την αρχή του ξεκαθάρισε: "δωρεάν" οι ξαπλώστρες (το ένα σκέλος της παρεχόμενης υπηρεσίας) εφόσον κάνεις χρήση του άλλου σκέλους (μπαρ-καφετέρια).

 

Ο καταγγέλων πήγε να τη βγάλει με τρία ευρώ. Και όταν, μετά από μία ώρα, του ζήτησαν να συμπληρώσει την ελάχιστη κατανάλωση, τους έκανε μανούρα. Του πρότειναν, μάλιστα, αν δε θέλει να συμπληρώσει, να πληρώσει τις ξαπλώστρες. Ούτε αυτό του άρεσε.

 

Μόνος του τα γράφει. Απλά πράγματα και απορώ γιατί το κουράζουμε τόσο πολύ.

Λάθος κάνεις. Η επιχείρηση μισθώνει το χώρο από τον Δήμο και στη συνέχεια εκμισθώνει τις ξαπλώστρες και τις ομπρέλες στους καταναλωτές.

 

Όσο γιατί κουράζουμε τα πράγματα...Ο ιδιοκτήτης απείλησε ότι για 3 ευρώ θα σκάσει τα λάστιχα του αυτοκινήτου του ts, τουλάχιστον έτσι ισχυρίστηκε ο τελευταίος, απορώ που ελάχιστοι το έχουν σχολιάσει. Του έκανε παράπονα γιατί κουβαλούσε καφέ στην παραλία, σε απόσταση 5-10 μέτρων από το κύμα, σε έναν κοινόχρηστο, επαναλαμβάνω, χώρο. Ε, νομίζω αρκετά είναι αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και θα του κανεις μεγαλη συμφορα μιας και θα το καθαρισει ο ιδιος και οχι η σερβιτορα.

 

Αυτό προφανώς θα το κάνεις για να ξεσπάσεις και να τον εκνευρίσεις, για τη σερβιτόρα χέστηκες...

 

Είναι επιχείρηση εστίασης η παραλία και οι ξαπλωστρες;;;;  :confused:

 

Η παραλία είναι ελεύθερη, οι ξαπλώστρες δικές του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης του ειπε πως θα βαλει την γιαγια του που ειναι τσιγγανα να τον καταραστει να του καεί το βιντεο. Σιγα μην κατσει να ασχοληθεί ο αλλος και για 3 ευρω να σκαει τα λαστιχα του TS.

 

Νομιζω οτι το θέμα κουρασε. Οτι θελει ο καθένας λεει. Παιδια οποιος θελει παει σε μη οργανωμένες παραλιες. Εγω αυτο κανω. Επισης οποιος θελει φτιάχνει το δικο του μπαρ και κανει οτι θελει. Αν δεν ειναι παρανομο ολα τα αλλα ειναι αμπελοφιλοσοφιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος κάνεις. Η επιχείρηση μισθώνει το χώρο από τον Δήμο και στη συνέχεια εκμισθώνει τις ξαπλώστρες και τις ομπρέλες στους καταναλωτές.

 

Όσο γιατί κουράζουμε τα πράγματα...Ο ιδιοκτήτης απείλησε ότι για 3 ευρώ θα σκάσει τα λάστιχα του αυτοκινήτου του ts, τουλάχιστον έτσι ισχυρίστηκε ο τελευταίος, απορώ που ελάχιστοι το έχουν σχολιάσει. Του έκανε παράπονα γιατί κουβαλούσε καφέ στην παραλία, σε απόσταση 5-10 μέτρων από το κύμα, σε έναν κοινόχρηστο, επαναλαμβάνω, χώρο. Ε, νομίζω αρκετά είναι αυτά!

 

Δεν κανει λαθος, μισθωνει το χωρο για επιχειρηματικη δραστηριοτητα, δεν τον μισθωνει σκετο σαν χωρο για να παρκαρει το αμαξι του εκτος και αν πιστευεις οτι το να πληρωνεις 5 και 10 χιλιαρικα στο δημο καθε μηνα για την μισθωση τετοιου χωρου ειναι το καταλληλο ποσο που πρεπει να πληρωνει καποιος για να...παρκαρει το αμαξι του. 

 

Οσο για το σκασιμο των ελαστικων δεν το ειπε για τα 3 ευρω, μαλλον γιατι ο TS του εσπασε τα ουμπαλα και επειδη προφανως ηταν προκλητικοτατος τοσο με την συμπεριφορα του οσο και με την ασεβεια και αγνοια του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος κάνεις. Η επιχείρηση μισθώνει το χώρο από τον Δήμο και στη συνέχεια εκμισθώνει τις ξαπλώστρες και τις ομπρέλες στους καταναλωτές.

 

Όσο γιατί κουράζουμε τα πράγματα...Ο ιδιοκτήτης απείλησε ότι για 3 ευρώ θα σκάσει τα λάστιχα του αυτοκινήτου του ts, τουλάχιστον έτσι ισχυρίστηκε ο τελευταίος, απορώ που ελάχιστοι το έχουν σχολιάσει. Του έκανε παράπονα γιατί κουβαλούσε καφέ στην παραλία, σε απόσταση 5-10 μέτρων από το κύμα, σε έναν κοινόχρηστο, επαναλαμβάνω, χώρο. Ε, νομίζω αρκετά είναι αυτά!

 

Ναι καλά, μήπως τα παραποιείς λιγάκι τα πράγματα;

Ήδη είχε αφήσει τα πράγματά του στις ξαπλώστρες όταν του έγινε η παρατήρηση για τον καφέ που έφερε από έξω, όπως ο ίδιος λέει.

 

 

 

 μόλις έχουμε ακουμπήσει τα πράγματα στις ξαπλώστρες, έρχεται η σερβιτόρα να μας πάρει παραγγελία. Μιλάμε δεν είχαμε προλάβει να κάτσουμε καλά καλά! Της λέμε ευγενικά ότι θα παραγγείλουμε σε λίγο και εκείνη μας λέει πως δεν έπρεπε να έχουμε φέρει μαζί μας ένα καφέ,

 

Επίσης, για τις απειλές, τι λέει ακριβώς...

 

 

 

Τότε πηγαίνω σε κάποιον που μου συστήθηκε ως ο ιδιοκτήτης της επιχείρησης να διαμαρτυρηθώ ότι δε φταίμε εμείς για την κακή ενημέρωση από την κοπέλα, και εκείνος με απίστευτο θράσος και προκλητικότητα άρχισε να μας λέει ότι αν δεν παραγγείλουμε, θα μας χρεώσει τις ξαπλώστρες. Κι όταν επέμεινα να παραδεχτεί το λάθος, άρχισε να φωνάζει, να με αποκαλεί λεχρίτη κι ότι αν δε σηκωθώ να φύγω αμέσως από την παραλία θα πάει στο πάρκινγκ να μου σκάσει τα λάστιχα του αυτοκινήτου!!!

 

 

Δηλαδή, απόλαυσε πάνω από ώρα την ξαπλώστρα, και όταν η σερβιτόρα πήγε να τον ενημερώσει ότι θα έπρεπε να πληρώσει 3 ευρώ παραπάνω (εδώ ξεκαρδιζόμαστε στα γέλια για το ποσό) πήγε να ζητήσει τα ρέστα από τον ιδιοκτήτη.

Όταν αυτός τον ενημέρωσε ότι αν δεν παραγγείλει κάτι αξίας 3 ευρώ, τότε θα πρέπει να πληρώσει την ξαπλώστρα, αυτός το θεωρεί προκλητική συμπεριφορά και απίστευτο θράσος. Και τι έγινε μετά; Όπως δηλώνει ο TS, επέμενε να παραδεχτούν το λάθος τους και να συνεχίσει να χρησιμοποιεί τις ξαπλώστρες του καταστήματος. Τον τρόπο όμως με τον οποίο επέμενε δεν μας τον διευκρινίζει όμως. Να σου πω τι έγινε; Του έβγαλε γλώσσα και φώναζε μέσα στο μαγαζί και τα πήρε ο ιδιοκτήτης, είναι φανερό από τον τρόπο που ποστάρει και τα λόγια που λέει, δεν θέλει πολύ φαντασία....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Λάθος κάνεις. Η επιχείρηση μισθώνει το χώρο από τον Δήμο και στη συνέχεια εκμισθώνει τις ξαπλώστρες και τις ομπρέλες στους καταναλωτές.

 

Όσο γιατί κουράζουμε τα πράγματα...Ο ιδιοκτήτης απείλησε ότι για 3 ευρώ θα σκάσει τα λάστιχα του αυτοκινήτου του ts, τουλάχιστον έτσι ισχυρίστηκε ο τελευταίος, απορώ που ελάχιστοι το έχουν σχολιάσει. Του έκανε παράπονα γιατί κουβαλούσε καφέ στην παραλία, σε απόσταση 5-10 μέτρων από το κύμα, σε έναν κοινόχρηστο, επαναλαμβάνω, χώρο. Ε, νομίζω αρκετά είναι αυτά!

 

Ποιο λάθος κάνω; Στο ότι έγραψα εκμισθώνει αντί μισθώνει για τη σχέση με το δήμο; Αυτό είναι το θέμα σου, ή ότι πάει ο άλλος σε επιχείρηση εστίασης να μπει μέσα με ποτό αγορασμένο απέξω; Το βλέπεις να γίνεται κι αλλού αυτό;

 

Για τα υπόλοιπα που γράφεις; κανείς δε βλέπω να δικαιολόγησε τον ιδιοκτήτη της επιχείρησης (σίγουρα όχι εγώ). Αυτό που επισημαίνω, όμως, είναι ότι, από τη στιγμή που ο ίδιος ο καταγγέλων υποστηρίζει ότι το πρόβλημα "δεν είναι τα τρία ευρώ", αλλά "η συμπεριφορά", λογικό είναι να δούμε τη συμπεριφορά συνολικά και όχι μόνο εκεί που συμφέρει τον καταγγέλλοντα.

 

Εξήγησα, λοιπόν, αναλυτικά, ένα προς ένα τα βήματα της δικής του συμπεριφοράς και απλά επισήμανα ότι πρώτος επιτέθηκε φραστικά στην υπάλληλο.

 

Επομένως, με βάση τα όσα ο ίδιος λέγει, θεωρώ πως έχω λόγους αν όχι να αμφισβητήσω, τουλάχιστον να αμφιβάλλω για το κατά πόσο πήγε κύριος να κάνει παράπονα και "απρόκλητα" δέχτηκε επίθεση. 

 

Προφανώς αυτό δε δικαιολογεί τη στάση του ιδιοκτήτη από εκεί και μετά (εάν και εφόσον αληθεύουν αυτά που ισχυρίζεται ο καταγγέλων). Υπάρχει, όμως, τεράστια διαφορά μεταξύ του σεναρίου περί παρακρατικού νταβατζή που απείλησε τον ανυποψίαστο λουόμενο, και της εικόνας που αβίαστα σχηματίζεται από όσα ο ίδιος ο καταγέλλων γράφει για τη στάση που τήρησε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει καμια διαφορα απο τη στιγμη που ο χωρος ενοικιαζεται για αξιοποιηση επιχειρηματικης δραστηριοτητας. Ακριβως με τον ιδιο τροπο που εγω δεν μπορω να παρκαρω οπου γουσταρω το αυτοκινητο μου (και ας πληρωνω τελη κυκλοφοριας) γιατι ειτε υπαρχουν απαγορευτικα ειτε ενοικιαζομενοι χωροι ειτε οτιδηποτε. Απλα δεν μπορεις να κανεις οτι γουσταρεις και ο ενοικιαστης/επιχειρηματιας/ιδιοκτητης μπορει να κανει οτι θελει μεσα στο χωρος που νοικιαζει. 

 

Ξαναλεω αλλη συζητηση το αν ειναι παρανομο ή νομιμη η ενοικιαση κοινοχρηστου χωρου. 

Φυσικά και είναι νόμιμη η ενοικίαση του κοινόχρηστου χώρου...από τη στιγμή που δεν αναιρείται όμως η κοινή χρήση! Με την ίδια λογική που μπορεί κάποιος να πάρει τη δική του ξαπλώστρα και ομπρέλα και να πάει να καθήσει στη μισθωμένη παραλία δίπλα στις ενοικιαζόμενες (άλλο πράγμα το αν βρίσκει χώρο), μπορεί να έχει και τον καφέ του και ό,τι άλλο θέλει!

 

Επίσης, οι χώροι πάρκινγκ, υπαίθριοι ή στεγασμένοι, δεν είναι πράγματα κοινής χρήσης, οι δρόμοι και οι πλατείες όμως είναι, για να σου δώσω να καταλάβεις τη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεν εκμισθώνει τις ξαπλώστρες, το χώρο εκμισθώνει για να λειτουργήσει εκεί ό,τι του επιτρέπει ο νόμος.

 

Η συγκεκριμένη, είναι επιχείρηση ενοικίασης εξοπλισμού θαλάσσης και μπαρ-καφετέρια.

 

Από την αρχή του ξεκαθάρισε: "δωρεάν" οι ξαπλώστρες (το ένα σκέλος της παρεχόμενης υπηρεσίας) εφόσον κάνεις χρήση του άλλου σκέλους (μπαρ-καφετέρια).

 

Ο καταγγέλων πήγε να τη βγάλει με τρία ευρώ. Και όταν, μετά από μία ώρα, του ζήτησαν να συμπληρώσει την ελάχιστη κατανάλωση, τους έκανε μανούρα. Του πρότειναν, μάλιστα, αν δε θέλει να συμπληρώσει, να πληρώσει τις ξαπλώστρες. Ούτε αυτό του άρεσε.

 

Μόνος του τα γράφει. Απλά πράγματα και απορώ γιατί το κουράζουμε τόσο πολύ.

Λάθος κάνεις. Η επιχείρηση μισθώνει το χώρο από τον Δήμο και στη συνέχεια εκμισθώνει τις ξαπλώστρες και τις ομπρέλες στους καταναλωτές.

 

Όσο γιατί κουράζουμε τα πράγματα...Ο ιδιοκτήτης απείλησε ότι για 3 ευρώ θα σκάσει τα λάστιχα του αυτοκινήτου του ts, τουλάχιστον έτσι ισχυρίστηκε ο τελευταίος, απορώ που ελάχιστοι το έχουν σχολιάσει. Του έκανε παράπονα γιατί κουβαλούσε καφέ στην παραλία, σε απόσταση 5-10 μέτρων από το κύμα, σε έναν κοινόχρηστο, επαναλαμβάνω, χώρο. Ε, νομίζω αρκετά είναι αυτά!

απο την στιγμη που νοικιαζει τον χωρο νομιμα απο τον δημο (καλως η κακως) ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟΣ?? Επειδη θα θελαμε να ειναι?Ε δεν ειναι.Με την πολιτεια να τα βαλεις στην τελικη που νοικιαζει την παραλια για τα φραγκα,οχι με τον ιδιοκτητη

 

 

 

και θα του κανεις μεγαλη συμφορα μιας και θα το καθαρισει ο ιδιος και οχι η σερβιτορα.

 

Αυτό προφανώς θα το κάνεις για να ξεσπάσεις και να τον εκνευρίσεις, για τη σερβιτόρα χέστηκες...

 

Είναι επιχείρηση εστίασης η παραλία και οι ξαπλωστρες;;;;  :confused:

 

Η παραλία είναι ελεύθερη, οι ξαπλώστρες δικές του.

καλα απο την στιγμη που λες χεστηκα για την σερβιτορα φαινεται τι εισαι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο λάθος κάνω; Στο ότι έγραψα εκμισθώνει αντί μισθώνει για τη σχέση με το δήμο; Αυτό είναι το θέμα σου, ή ότι πάει ο άλλος σε επιχείρηση εστίασης να μπει μέσα με ποτό αγορασμένο απέξω; Το βλέπεις να γίνεται κι αλλού αυτό;

 

Για τα υπόλοιπα που γράφεις; κανείς δε βλέπω να δικαιολόγησε τον ιδιοκτήτη της επιχείρησης (σίγουρα όχι εγώ). Αυτό που επισημαίνω, όμως, είναι ότι, από τη στιγμή που ο ίδιος ο καταγγέλων υποστηρίζει ότι το πρόβλημα "δεν είναι τα τρία ευρώ", αλλά "η συμπεριφορά", λογικό είναι να δούμε τη συμπεριφορά συνολικά και όχι μόνο εκεί που συμφέρει τον καταγγέλλοντα.

 

Εξήγησα, λοιπόν, αναλυτικά, ένα προς ένα τα βήματα της δικής του συμπεριφοράς και απλά επισήμανα ότι πρώτος επιτέθηκε φραστικά στην υπάλληλο.

 

Επομένως, με βάση τα όσα ο ίδιος λέγει, θεωρώ πως έχω λόγους αν όχι να αμφισβητήσω, τουλάχιστον να αμφιβάλλω για το κατά πόσο πήγε κύριος να κάνει παράπονα και "απρόκλητα" δέχτηκε επίθεση. 

 

Προφανώς αυτό δε δικαιολογεί τη στάση του ιδιοκτήτη από εκεί και μετά (εάν και εφόσον αληθεύουν αυτά που ισχυρίζεται ο καταγγέλων). Υπάρχει, όμως, τεράστια διαφορά μεταξύ του σεναρίου περί παρακρατικού νταβατζή που απείλησε τον ανυποψίαστο λουόμενο, και της εικόνας που αβίαστα σχηματίζεται από όσα ο ίδιος ο καταγέλλων γράφει για τη στάση που τήρησε.

Λάθος κάνεις, και επιμένω, όταν λες ότι κάποιος πάει στην παραλία, που είναι κοινόχρηστο πράγμα, έστω και μισθωμένη, και απαγορεύεται, λεει, να έχει το ποτό του αγορασμένο απ' έξω. Όχι σε κάποια υπαίθρια π.χ. κατασκευή, επαναλαμβάνω, αλλά στην αμμουδιά. Το δικαίωμα στην κοινή χρήση δεν πρέπει να αναιρτείται σε καμία περίπτωση.

 

Επαναλαμβάνω, επίσης, ότι δεν πρέπει να μπερδεύουμε τον αιγιαλό με τους άλλους χώρους που νοικιάζουν οι Δήμοι, για πάρκινγκ ή οτιδήποτε, χώροι οι οποίοι δεν είναι απαραιτήτως και εξ ορισμού κοινόχρηστοι, και στους οποίους ο ιδιώτης-επιχειρηματίας μπορεί να βάλει εισιτήριο (με άλλες προϋποθέσεις φυσικά) και όποιους άλλους νόμιμους, εννοείται, περιορισμούς επιθυμεί ο ίδιος.

 

Ακόμη και στις πλατείες, για παράδειγμα, που είναι κι αυτές κοινόχρηστα πράγματα και μπορούν να νοικιαστούν κι αυτές όπως οι παραλίες, ο νόμος προβλέπει ρητά ότι πρέπει να αφήνουν μέρος ελεύθερο για την κοινή και ανεμπόδιστη χρήση τους, ως κοινόχρηστα που είναι!

 

Εάν θέλεις να συνεχίσεις να το αμφισβητείς αυτό, δικαίωμά σου, δεν θα επικαλεστώ την επιστημονική μου κατάρτιση για να σε πείσω ότι έχω δίκιο, εκτός και αν έχεις σχετικά επιχειρήματα, διαφορετικά απλά θα σταματήσω εδώ το θέμα, όμορφα κι ωραία.

 

Τώρα, για το αν λέει όλη την αλήθεια ο ts, είναι άλλο ζήτημα και δε θα διαφωνήσω μαζί σου. Αν και το γεγονός ότι αυτός επιτέθηκε φραστικά πρώτος, δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση τον επιχειρηματία.

 

Καλό είναι πάντως να μάθουμε τα δικαιώματά μας και να μην αφήνουμε τυχάρπαστους επιχειρηματίες να μας πιάνουν κορόιδα, και ας μείνει και κάτι θετικό από την όλη ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε michael92, επαναλμβάνω οτι δεν είναι το θέμα τα 3€ και το ποσό χρέωσης. Αλλά η πολιτική που ακολουθείται.

 

Για να το εξηγήσω πλήρως: Πας στην παραλία και θέλεις να χρησιμοποιήσεις τις ξαπλώστρες. Ας έρθει ο ιδιοκτήτης κι ας σε χρεώσει για αυτές όσο θέλει. Αν εσύ, μετά θες να παραγγείλεις και τίποτα να πιεις/φας, ας σου πει οτι αφού πλήρωσες για ξαπλώστρες, στα αφαιρεί απο την παραγγελία σου. Αλλά φυσικά, συμφέρει και καλά να σου πασάρει δωρεάν τις ξαπλώστρες και να ποντάρει οτι εσύ μέχρι να φύγεις, αφού δεν σου επιτρέπει να φέρεις τίποτα μαζί σου, θα κάνεις λογαριασμό με καφέδες/αναψυκτικά/σνακ.

 

Δεν έχει το δικαίωμα κατά την είσοδο (μου έχει τύχει αυτό) να μου κάνει έλεγχο στα πράματά μου για το αν έχω κανά μπουκάλι νερό. Μπορεί να μην γουστάρω να κάτσω καν στις ξαπλώστρες.

 

Όσο για την παραχώρηση παραλιών απο τους δήμους σε ιδιώτες προς εκμετάλλευσή τους, είναι απαράδεκτο.

Σου κάνανε έλεγχο στα προσωπικά σου πράγματα;;

Μας δουλεύεις;

Κ κανένας δεν σου απαγορεύει να φέρεις έξτρα νερό ή οτιδήποτε φαγώσιμο

 

Έχετε πάει σε τέτοια μαγαζιά,ή μόνο ότι ακούτε από τους άλλους και ότι βλέπετε στο star λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησε, τον απάντησαν έπραξε.
Πως βγάζετε τόσα σενάρια και
χαρακτηρίζετε κάποιον (τζαμπατζή,
γύφτο κτλ). Στη θάλασσα πήγε ο
άνθρωπος να διασκεδάσει. Όπως
γουστάρει. Και θα παίξει και θα
φωνάξει και θα χαμουρευτεί και...
Το αν θέλει να δώσει 3 ευρώ
ή να χειριστεί αλλιώς το πορτοφόλι
του είναι δική του υπόθεση.
Αυτός έκανε αυτό που έπρεπε να
κάνει. Ρώτησε πόσο, του είπαν τόσο.
Απλά γράμματα. Όλα τα άλλα "νομίσματα".

Και σε ανοικτό δημόσιο χώρο περνάς
με ότι θέλεις. Με πίτσα, με παγωτό,
με ουίσκι, με το ψυγείο σου ολόκληρο.
Είναι ανοιχτός δημόσιος χώρος.

Αυτό συμβαίνει και σε πλατείες και

πεζοδρόμια με τραπεζοκαθίσματα.
Αν δε γουστάρει ο ιδιοκτήτης ας αλλάξει
πολιτική ή ας το κλείσει αν δεν βγαίνει.
Ο ιδιοκτήτης αν ήταν σωστός και δουλεύει
με ελάχιστη κατανάλωση έπρεπε να το
γράψει στον κατάλογο και να το είχε
αναρτήσει  με ταμπέλα στην είσοδο

του "καταστήματος".
Υπέδειξε έντυπο δελτίο παραπόνων;
Δεν υπάρχει τίποτα σωστό από την
αρχή ως το τέλος από τη μεριά του.
Φαντάσου ρωτάμε και μας γαμάνε
που να μην ρωτάγαμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος κάνεις, και επιμένω, όταν λες ότι κάποιος πάει στην παραλία, που είναι κοινόχρηστο πράγμα, έστω και μισθωμένη, και απαγορεύεται, λεει, να έχει το ποτό του αγορασμένο απ' έξω. Όχι σε κάποια υπαίθρια π.χ. κατασκευή, επαναλαμβάνω, αλλά στην αμμουδιά. Το δικαίωμα στην κοινή χρήση δεν πρέπει να αναιρτείται σε καμία περίπτωση.

 

Επαναλαμβάνω, επίσης, ότι δεν πρέπει να μπερδεύουμε τον αιγιαλό με τους άλλους δημόσιους χώρους που νοικιάζουν οι Δήμοι, για πάρκινγκ ή οτιδήποτε, χώροι οι οποίοι δεν είναι απαραιτήτως και εξ ορισμού κοινόχρηστοι, και στους οποίους ο ιδιώτης-επιχειρηματίας μπορεί να βάλει εισιτήριο (με άλλες προϋποθέσεις φυσικά) και όποιους άλλους νόμιμους, εννοείται, περιορισμούς επιθυμεί ο ίδιος.

 

Εάν θέλεις να συνεχίσεις να το αμφισβητείς αυτό, δικαίωμά σου, δεν θα επικαλεστώ την επιστημονική μου κατάρτιση για να σε πείσω ότι έχω δίκιο, εκτός και αν έχεις σχετικά επιχειρήματα, διαφορετικά απλά θα σταματήσω εδώ το θέμα, όμορφα κι ωραία.

 

Τώρα, για το αν λέει όλη την αλήθεια ο ts, είναι άλλο ζήτημα και δε θα διαφωνήσω μαζί σου. Αν και το γεγονός ότι αυτός επιτέθηκε φραστικά πρώτος, δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση τον επιχειρηματία.

 

Καλό είναι πάντως να μάθουμε τα δικαιώματά μας και να μην αφήνουμε τυχάρπαστους επιχειρηματίες να μας πιάνουν κορόιδα, και ας μείνει και κάτι θετικό από την όλη ιστορία.

Γιατί δεν συγκρίνεις με τα μαγαζιά που βγάζουν τραπέζια έξω στο ενοικιασμένο, από τον δήμο, ΔΗΜΟΣΙΟ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ;

Υπάρχει περιπτωση εσύ, να πας μπροστά σε ένα μαγαζί που έχει άδεια για τραπέζια, και να βγάλεις δική σου καρέκλα και να καθίσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μιλαμε καποιοι ειστε απαλευτοι.

 

Ο φιλος δεν πηρε την ψαθα του για να κατσει στην παραλια και του την πεσανε. Επελεξε να καθησει σε ξαπλωστρα σε χωρο που νομιμα νοικιαζεται απο επιχειρηση και ενω αλλα ισχυουν και αλλα καταλαβε μετα το επαιξε ιστορια καλως ή κακως.

 

Τα κοινοχρηστα και οι αιγιαλοι που κολλανε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...