Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτη συμπεριφορά στη Γαλάζια Ακτή στο Σχοινιά!


wolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Λάθος κάνεις, και επιμένω, όταν λες ότι κάποιος πάει στην παραλία, που είναι κοινόχρηστο πράγμα, έστω και μισθωμένη, και απαγορεύεται, λεει, να έχει το ποτό του αγορασμένο απ' έξω. Όχι σε κάποια υπαίθρια π.χ. κατασκευή, επαναλαμβάνω, αλλά στην αμμουδιά. Το δικαίωμα στην κοινή χρήση δεν πρέπει να αναιρτείται σε καμία περίπτωση.

 

Επαναλαμβάνω, επίσης, ότι δεν πρέπει να μπερδεύουμε τον αιγιαλό με τους άλλους χώρους που νοικιάζουν οι Δήμοι, για πάρκινγκ ή οτιδήποτε, χώροι οι οποίοι δεν είναι απαραιτήτως και εξ ορισμού κοινόχρηστοι, και στους οποίους ο ιδιώτης-επιχειρηματίας μπορεί να βάλει εισιτήριο (με άλλες προϋποθέσεις φυσικά) και όποιους άλλους νόμιμους, εννοείται, περιορισμούς επιθυμεί ο ίδιος.

 

Ακόμη και στις πλατείες, για παράδειγμα, που είναι κι αυτές κοινόχρηστα πράγματα και μπορούν να νοικιαστούν κι αυτές όπως οι παραλίες, ο νόμος προβλέπει ρητά ότι πρέπει να αφήνουν μέρος ελεύθερο για την κοινή και ανεμπόδιστη χρήση τους, ως κοινόχρηστα που είναι!

 

Εάν θέλεις να συνεχίσεις να το αμφισβητείς αυτό, δικαίωμά σου, δεν θα επικαλεστώ την επιστημονική μου κατάρτιση για να σε πείσω ότι έχω δίκιο, εκτός και αν έχεις σχετικά επιχειρήματα, διαφορετικά απλά θα σταματήσω εδώ το θέμα, όμορφα κι ωραία.

 

Τώρα, για το αν λέει όλη την αλήθεια ο ts, είναι άλλο ζήτημα και δε θα διαφωνήσω μαζί σου. Αν και το γεγονός ότι αυτός επιτέθηκε φραστικά πρώτος, δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση τον επιχειρηματία.

 

Καλό είναι πάντως να μάθουμε τα δικαιώματά μας και να μην αφήνουμε τυχάρπαστους επιχειρηματίες να μας πιάνουν κορόιδα, και ας μείνει και κάτι θετικό από την όλη ιστορία.

 

Μα συγγνώμη, ποια κατάρτιση; Λες, λέω.

 

Μου ζητάς, δηλαδή, να αποδείξω ότι μια επιχείρηση εστίασης στον αιγιαλό διέπεται από άλλους νόμους; Πας σε ταβέρνα με ταπεράκι; Αυτό σε ρωτάω. Στο παραθαλάσσιο μπαρ, γιατί να πας με ποτό; Που τελικά μια χαρά τον πέρασε μέσα τον καφέ, άλλη ιστορία αυτή.

 

Αν γι' αυτό που ισχυρίζεσαι έχεις στοιχεία (πέραν της αόριστης "κατάρτισης") έχει καλώς. Ευχαρίστως να τα δω. Ως τότε, κρατώ ότι ο ts ομολογεί ότι:

 

1. Μπήκε μέσα με καφέ.

 

2. Ενοχλήθηκε που ήρθαν για παραγγελία αμέσως.

 

3. Παράγγειλε ένα δεύτερο καφέ.

 

4. Μία ώρα μετά τον "ενόχλησαν" στις ρακέτες του για να συμπληρώσει την παραγγελία.

 

5. Επιτέθηκε φραστικά στην κοπέλα.

 

6. Η κοπέλα αποχώρησε.

 

7. Αυτός (και όχι το κατάστημα) έδωσε συνέχεια.

 

8. Του προτάθηκε, αντί άλλης παραγγελίας, να πληρώσει τις ξαπλώστρες.

 

9. Αρνήθηκε και 

 

10. Αποχώρησε.

 

Και όλα αυτά που αβίαστα ομολογεί, τα "δικαιολογεί" ο ισχυρισμός έναντι τρίτου (φαντάζομαι η κατάρτισή σου σε βοηθά να αντιληφθείς τη λεπτή αλλά ουσιώδη διαφορά) ότι απρόκλητα τον απείλησε.

 

Καλώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 211
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Γιατί δεν συγκρίνεις με τα μαγαζιά που βγάζουν τραπέζια έξω στο ενοικιασμένο, από τον δήμο, ΔΗΜΟΣΙΟ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ;

Υπάρχει περιπτωση εσύ, να πας μπροστά σε ένα μαγαζί που έχει άδεια για τραπέζια, και να βγάλεις δική σου καρέκλα και να καθίσεις;

Φυσικά και είμαι νόμιμος αν το κάνω. Και τα πεζοδρόμια και οι πλατείες πάντως έχουν συγκεκριμένα σημεία όπου μπορούν οι καφετέριες και τα μπαρ να βγάλουν τραπέζια και να χρεώνουν . Δεν θα πάω φυσικά στο συγκεκριμένο κομμάτι που επιτρέπει στην επιχείρηση ο νόμος να έχει τραπεζοκαθίσματα, αλλά στο υπόλοιπο μέρος του πεζοδρομίου! Εχω δικαίωμα σε κοινή χρήση, έστω και περιορισμένο.

 

Στην πράξη βέβαια, υπάρχει λόγος να κάνει κάποιος αυτό που λες, να φέρει καρεκλάκι και να αγναντεύει τα κτήρια απέναντι; Θα τον περάσουν για τρελό! :-D

 

Επειδή μια παρανομία έχει καταντήσει να είναι αποδεκτή και συνηθισμένη, δεν σημαίνει ότι παύει να είναι παρανομία!

 

Στην παραλία, φυσικά, δεν τίθεται θέμα για τραπεζοκαθίσματα αλλά κανείς δε με εμποδίζει να πάω την ξαπλώστρα μου δυο βήματα παραπέρα, σε όσο χώρο έχει μείνει ελεύθερος. Όπως και να κουβαλάω μαζί μου καφέ κι ό,τι θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

[...]

 

Στην παραλία, φυσικά, δεν τίθεται θέμα για τραπεζοκαθίσματα αλλά κανείς δε με εμποδίζει να πάω την ξαπλώστρα μου δυο βήματα παραπέρα, σε όσο χώρο έχει μείνει ελεύθερος. Όπως και να κουβαλάω μαζί μου καφέ κι ό,τι θέλω.

 

Συγγνώμη, τον εμπόδισε κανείς να πάει παραδίπλα με καφέ, καρπούζι κι ένα τάπερ μουσακά από προχτές;

 

Του είπαν, στο μαγαζί να μη φέρει ποτό απέξω. Και ήταν τόσο τραμπούκοι και νταβατζήδες και καταπιεστικοί που τον καφέ μια χαρά τον πέρασε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στην παραλία, φυσικά, δεν τίθεται θέμα για τραπεζοκαθίσματα αλλά κανείς δε με εμποδίζει να πάω την ξαπλώστρα μου δυο βήματα παραπέρα, σε όσο χώρο έχει μείνει ελεύθερος. Όπως και να κουβαλάω μαζί μου καφέ κι ό,τι θέλω.

 

Εξαρτάται όμως που θα βάλεις την δική σου ξαπλώστρα (την οποία φυσικά έχεις φέρει εσύ ο ίδιος και δεν την καβάτζωσες από το μαγαζί). Το να πας να τη βάλεις μπροστά από τις άλλες του μαγαζιού λίγο πριν την θάλασσα προφανώς απαγορεύεται όπως απαγορεύεται να βάλεις το δικό σου τραπέζι στη μέση ενός πεζοδρομίου.

 

Το να πας όμως και να βάλεις τη δική σου ξαπλώστρα εκεί που τελειώνουν τα ''σύνορα'' της οργανωμένης παραλίας κανείς δε θα σου πει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και είναι νόμιμη η ενοικίαση του κοινόχρηστου χώρου...από τη στιγμή που δεν αναιρείται όμως η κοινή χρήση! Με την ίδια λογική που μπορεί κάποιος να πάρει τη δική του ξαπλώστρα και ομπρέλα και να πάει να καθήσει στη μισθωμένη παραλία δίπλα στις ενοικιαζόμενες (άλλο πράγμα το αν βρίσκει χώρο), μπορεί να έχει και τον καφέ του και ό,τι άλλο θέλει!

 

Επίσης, οι χώροι πάρκινγκ, υπαίθριοι ή στεγασμένοι, δεν είναι πράγματα κοινής χρήσης, οι δρόμοι και οι πλατείες όμως είναι, για να σου δώσω να καταλάβεις τη διαφορά.

 

Η ενοικιαση χωρου αυτοματα αναιρει το "κοινοχρηστο" του πραγματος. Ακομα και χωρις να εχει καποια επιχειρηματικη δραστηριοτητα πανω σε αυτο το κομματι αμμου εσυ δεν επιτρεπεται να κανεις οτι γουσταρεις. 

 

Οι χωροι παρκινγκ με παρκομετρα ή κομματια δρομου με αδειες τι ειναι? Αυτα δεν θεωρουνται κοινοχρητα μερη? Μπορω εγω να παω και να παρκαρω με το ετσι θελω? Λεοφορειοδρομοι? Ειναι και αυτοι μερος που μπορω να παρκαρω ή να κυκλοφορω? Επαναλαμβανω οτι πληρωνω κανονικοτατα τελη κυκλοφοριας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα συγγνώμη, ποια κατάρτιση; Λες, λέω.

 

Μου ζητάς, δηλαδή, να αποδείξω ότι μια επιχείρηση εστίασης στον αιγιαλό διέπεται από άλλους νόμους; Πας σε ταβέρνα με ταπεράκι; Αυτό σε ρωτάω. Στο παραθαλάσσιο μπαρ, γιατί να πας με ποτό; Που τελικά μια χαρά τον πέρασε μέσα τον καφέ, άλλη ιστορία αυτή.

 

Αν γι' αυτό που ισχυρίζεσαι έχεις στοιχεία (πέραν της αόριστης "κατάρτισης") έχει καλώς. Ευχαρίστως να τα δω. Ως τότε, κρατώ ότι ο ts ομολογεί ότι:

 

Πρόχειρα:

 

στο άρθρο 970 του Αστικού Κώδικα ορίζονται τα εξής: «Σε κοινόχρηστα πράγματα

[στα οποία συγκαταλέγεται και ο αιγιαλός, κατά το άρθρο 967 του Κώδικα] μπορούν να

αποκτηθούν με παραχώρηση της αρχής κατά τους όρους του νόμου ιδιαίτερα ιδιωτικά δικαιώματα

εφόσον με τα δικαιώματα αυτά εξυπηρετείται ή δεν αναιρείται η κοινή χρήση».

 

Συναφώς ο ν. 2971/2001 («Αιγιαλός, παραλία και άλλες διατάξεις», Α΄ 285) διαλαμβάνει τα εξής: Άρθρο 1, «1.

"Αιγιαλός" είναι η ζώνη της ξηράς που βρέχεται από τη θάλασσα από τις μεγαλύτερες και συνήθεις

αναβάσεις των κυμάτων της», Άρθρο 2 «1. Ο αιγιαλός, η παραλία, η όχθη και η παρόχθια ζώνη

είναι πράγματα κοινόχρηστα και ανήκουν κατά κυριότητα στο Δημόσιο, το οποίο τα προστατεύει

και τα διαχειρίζεται. 2. … Ο κύριος προορισμός των ζωνών αυτών είναι η ελεύθερη και ακώλυτη

πρόσβαση προς αυτές…», Άρθρο 13, «1. Απλή χρήση του αιγιαλού και της παραλίας είναι κάθε

χρήση, εφόσον από αυτή δεν παραβιάζεται ο προορισμός τους ως κοινόχρηστων πραγμάτων και

δεν επέρχεται αλλοίωση στη φυσική μορφολογία τους και τα βιοτικά στοιχεία τους». Περαιτέρω,

στο άρθρο 15, ορίζονται και τα ακόλουθα: «3. Η αξιοποίηση του αιγιαλού και της παραλίας με την

παραχώρηση και την εκτέλεση έργων πρέπει να εξασφαλίζει και να μην εμποδίζει την ελεύθερη και

απρόσκοπτη πρόσβαση των πολιτών στην παραλία και αιγιαλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και ρωτάω: του εμπόδισε την ελεύθερη και απρόσκοπτη πρόσβαση στον αιγιαλό;

 

Ή του είπε, σε επιχείρηση εστίασης, να μη φέρει μέσα καφέ (που, ξαναλέω, τον έφερε).

 

Παρενθετικά, όλα αυτά που αναφέρεις, ως προς τις αγορανομικές και φολορολογικές διατάξεις και τις συνέπειες που μπορεί να έχει η επιχείρηση αν βρεθεί σε τυχόν έλεγχο με μπύρες, αναψυκτικά και καφέδες για τις οποίες δεν έχει εκδώσει νόμιμη απόδειξη, δεν έχουν καμία σχέση, ούτε δείχνουν ότι υπάρχουν διαφορετρικοί όροι λειτουργίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..μια επιχείρηση εστίασης στον αιγιαλό διέπεται από άλλους νόμους; Πας σε ταβέρνα με ταπεράκι; Αυτό σε ρωτάω. Στο παραθαλάσσιο μπαρ, γιατί να πας με ποτό;

Μια απορία έχω. Είμαστε σίγουροι πως οι ξαπλώστρες στην παραλία θεωρούνται επιχείρηση εστίασης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη, τον εμπόδισε κανείς να πάει παραδίπλα με καφέ, καρπούζι κι ένα τάπερ μουσακά από προχτές;

 

Του είπαν, στο μαγαζί να μη φέρει ποτό απέξω. Και ήταν τόσο τραμπούκοι και νταβατζήδες και καταπιεστικοί που τον καφέ μια χαρά τον πέρασε.

Αν μιλάμε για μαγαζί, τότε δεν έχει νόημα έχει εξαρχής η συζήτηση και έχεις εσύ δίκιο. Ο ts έκανε όμως λόγο για παραλία! Μην  μπερδεύουμε το μπιτς μπαρ με την παραλία! Καμία σχέση! 

 

"Με το που φτάνουμε στην παραλία και μόλις έχουμε ακουμπήσει τα πράγματα στις ξαπλώστρες, έρχεται η σερβιτόρα να μας πάρει παραγγελία."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Α, υπόψη, γιατί πάει τελείως αλλού το θέμα (λογικά, αφού επί της ουσίας σε όσα γράφω αντίρρηση δε βλέπω):

 

Ο ts δεν έθεσε θέμα ελεύθερης πρόσβασης. Ούτε καν κόστους. Θέμα συμπεριφοράς έθεσε.



Θα με τρελάνετε.

 

Πήγε και κάθισε σε μπιτς μπαρ. Μόνος του γράφει πως του έκοψαν απόδειξη για τον καφέ. Ποια παραλία;

 

Και, τα είπαμε, η επιχείρηση είναι μη ομοειδής: ενοικίασης εξοπλισμού και μπαρ-καφετέρια, για να πουλάει καφέδες, αναψυκτικά και αλκοολούχα.



Στις ξαπλώστρες τα ακούμπησε τα πράγματα. Στις ξαπλώστρες. Στον εξοπλισμό της επιχείρησης. Που νοικιάζεται αυτόνομα ή κατά περίπτωση παρέχεται δωρέαν με επαρκή κατανάλωση από το μπαρ-καφετέρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ρωτάω: του εμπόδισε την ελεύθερη και απρόσκοπτη πρόσβαση στον αιγιαλό;

 

Ή του είπε, σε επιχείρηση εστίασης, να μη φέρει μέσα καφέ (που, ξαναλέω, τον έφερε).

 

Παρενθετικά, όλα αυτά που αναφέρεις, ως προς τις αγορανομικές και φολορολογικές διατάξεις και τις συνέπειες που μπορεί να έχει η επιχείρηση αν βρεθεί σε τυχόν έλεγχο με μπύρες, αναψυκτικά και καφέδες για τις οποίες δεν έχει εκδώσει νόμιμη απόδειξη, δεν έχουν καμία σχέση, ούτε δείχνουν ότι υπάρχουν διαφορετρικοί όροι λειτουργίας.

Και ξαναλέω για πολλοστή φορά: άλλο η επιχείρηση εστίασης (; ) σε μη κοινόχρηστο, δημόσιο ή ιδιωτικό, χώρο, και άλλο η επιχείρηση σε κοινόχρηστο χώρο, είτε μισθωμένος είναι αυτός είτε όχι.

 

Μάλλον λάθος κάνεις για το τελευταίο, καμία αγορανομική και φορολογική διάταξη δε σου ανέφερα εγώ, σε κάποιον άλλον απευθύνεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορία έχω. Είμαστε σίγουροι πως οι ξαπλώστρες στην παραλία θεωρούνται επιχείρηση εστίασης;

 

Ναι ειναι σιγουρο καθως ανηκουν στην επιχειρηση η οποια ενεργει στο κομματι χωρου που ενοικιαζει απο τον δημο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις ξαπλώστρες τα ακούμπησε τα πράγματα. Στις ξαπλώστρες. Στον εξοπλισμό της επιχείρησης. Που νοικιάζεται αυτόνομα ή κατά περίπτωση παρέχεται δωρέαν με επαρκή κατανάλωση από το μπαρ-καφετέρια.

Κανεις δε διαφωνεί σε αυτό που λες. Το νταβατζιλίκι "μην κουβαλάς καφέ μαζί σου" σου είπα εξαρχής ότι είναι παράνομο, από τη στιγμή που δεν κάθησε σε χώρο μπιτς μπαρ αλλά στην παραλία. Στις ιδιόκτητες μεν ξαπλώστρες αλλά σε έναν κοινόχρηστο χώρο.

 

Τουλάχιστον με βάση την εκδοχή του ts!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...