Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτη συμπεριφορά στη Γαλάζια Ακτή στο Σχοινιά!


wolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε michael92, επαναλμβάνω οτι δεν είναι το θέμα τα 3€ και το ποσό χρέωσης. Αλλά η πολιτική που ακολουθείται.

 

Για να το εξηγήσω πλήρως: Πας στην παραλία και θέλεις να χρησιμοποιήσεις τις ξαπλώστρες. Ας έρθει ο ιδιοκτήτης κι ας σε χρεώσει για αυτές όσο θέλει. Αν εσύ, μετά θες να παραγγείλεις και τίποτα να πιεις/φας, ας σου πει οτι αφού πλήρωσες για ξαπλώστρες, στα αφαιρεί απο την παραγγελία σου. Αλλά φυσικά, συμφέρει και καλά να σου πασάρει δωρεάν τις ξαπλώστρες και να ποντάρει οτι εσύ μέχρι να φύγεις, αφού δεν σου επιτρέπει να φέρεις τίποτα μαζί σου, θα κάνεις λογαριασμό με καφέδες/αναψυκτικά/σνακ.

 

Δεν έχει το δικαίωμα κατά την είσοδο (μου έχει τύχει αυτό) να μου κάνει έλεγχο στα πράματά μου για το αν έχω κανά μπουκάλι νερό. Μπορεί να μην γουστάρω να κάτσω καν στις ξαπλώστρες.

 

Όσο για την παραχώρηση παραλιών απο τους δήμους σε ιδιώτες προς εκμετάλλευσή τους, είναι απαράδεκτο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 211
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Όσο για την παραχώρηση παραλιών απο τους δήμους σε ιδιώτες προς εκμετάλλευσή τους, είναι απαράδεκτο.

Γίνεται όμως, λόγω της παντελούς ανικανότητας (αχρηστεμάρας) των δήμων να τις αξιοποιήσουν.

Και είναι κάτι που θα μπορούσε να φέρει λεφτά (και πολλά μάλιστα) στα ταμεία των δήμων με μια καλή διαχείριση, αλλά...

Τώρα το έχουν ρίξει στην "υψηλή" πολιτική, τρομάρα τους!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν έχει το δικαίωμα κατά την είσοδο (μου έχει τύχει αυτό) να μου κάνει έλεγχο στα πράματά μου για το αν έχω κανά μπουκάλι νερό. Μπορεί να μην γουστάρω να κάτσω καν στις ξαπλώστρες.

 

Όσο για την παραχώρηση παραλιών απο τους δήμους σε ιδιώτες προς εκμετάλλευσή τους, είναι απαράδεκτο.

Για το τελευταίο, πολλοί μπορεί να διαφωνήσουν μαζί σου. Κι εγώ θα διαφωνήσω, αλλά στην τελική ανάλυση σημασία έχει ότι είναι μια νόμιμη πλέον πρακτική, αν και φυσικά δικαίωμα αναφαίρετο του καθενός να την κατακρίνει.

 

Για το πρώτο θεμα όμως, τον έλεγχο πριν τη είσοδο στην παραλία, έχεις απόλυτο δίκιο, είναι 100% παράνομο. Ας υπερασπιστούμε επιτέλους τα όποια δικαιώματα έχουμε σαν καταναλωτές!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καταναλωτές τίνος πράγματος;

 

Συνηθίζεις να πηγαίνεις σε επιχειρήσεις εστίασης (γιατί αυτό είναι τα συγκεκριμένα μπαρ) με ταπεράκι και νερό από το περίπτερο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια αν ο επιχειρηματιας που "νοικιαζει" την παραλια ειναι παρανομος να του κανετε μήνυση. Τωρα αυτα που λεει ο φίλος να νοικιαζει τις ξαπλωστρες και να τρως και να πινεις οτι θες ειναι μια λογικη αλλα ειναι δικαιωμα του να μην το κανει. Δηλαδη οταν πχ πας σε μια καφετέρια και εχει τραπεζια στο πεζοδρομιο που τα νοικιαζει επισης απο τον δημο τους ζητας να πληρωσεις τις καρέκλες και να φερεις απο το σπιτι σου καφε κτλ; Ομοιως και σε παραλιακα εστιατόρια κτλ.

 

Οποτε αντι να γκρινιάζετε και να αναλυετε θεωριες χωρις βαση, ψαξτε να δειτε αν υπαρχει καπου καποια παρανομια και πραξτε τα δέοντα. Ή απλα μπορείτε να απεχετε απο οργανωμένες παραλίες οπως πχ κανουν πολλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Είναι επιχείρηση εστίασης η παραλία και οι ξαπλωστρες;;;;   :confused:

 

 

Αν είναι μόνο ξαπλώστρες, όχι. Αν έχει και μπαρ και προσφέρει πρόχειρο φαγητό, ναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπεις σε χωρο που ενοικιαζεται δεν ειναι καθολου παρανομο να σε σταματησει και να σου πει τι δεν θελει να φερεις μαζι σου. Το αν ειναι παρανομο ή οχι ειναι αλλη συζητηση, απο τη στιγμη που καποιο πλερω τον δημο για την χρηση του χωρου ως επιχειρηση τοτε και εσυ αν θες να πας στον συγκεκριμενο χωρο δεν μπορεις να κανεις οτι γουσταρεις. 

 

Υπαρχουν και μπολικα free κομματια παραλιας να πας και να αραξεις με τις ψαθες σου και τις ομπρελιτσες και τις μπυριτσες σου απο τα lidl και οτι αλλο γουσταρεις. Δεν καταλαβα γιατι πρεπει να πας σε μπιτσομπαρο και να κανεις τη χρηση των Χ ευκολιων ή υπηρεσιων -τζαμπα-?? Για να πουλησεις μουρη στη γκομενα? Για να δειξεις οτι εισαι και εσυ και γαμω και οτι κολλας με τους αλλους? Εγω δηλαδη ειμαι παπαρας που παρολο που δουλευω μερικως σε τετοια μερη δεν παταω καν οταν ειναι να επιλεξω παραλια? Ακομα και αναμεσα απο τις ξαπλωστρες να βαλεις πετσετουλα δεν θα σου πει κανεις κατι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταναλωτές τίνος πράγματος;

 

Συνηθίζεις να πηγαίνεις σε επιχειρήσεις εστίασης (γιατί αυτό είναι τα συγκεκριμένα μπαρ) με ταπεράκι και νερό από το περίπτερο;

Εάν μπω σε κλειστό ή ανοιχτό ιδιόκτητο (ή μισθωμένο, εν πάση περιπτώσει) χώρο, που πρέπει να απέχει άλλωστε αρκετά μέτρα από τον αιγιαλό, (για παράδειγμα, ένα beach bar με τραπέζια, μπαρ, τουαλέτες, κουζίνα, κλπ.), ναι, εκεί μπορεί να μου απαγορεύσει ο επιχειρηματίας να κουβαλάω από το σπίτι προϊόντα που πουλάει ο ίδιος.

 

Εδώ, αν δεν κάνω λάθος, μιλάμε για παραλία, για αμμουδιά και ξαπλώστρες, δηλαδή κάτι εξ ορισμού κοινόχρηστο και κονόκτητο.

 

Ελπίζω να καταλαβαίνετε τη διαφορά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα σιγα θα μας πεις ρε nomikarie οτι θα πρεπει να φτιαξουν κανονικες εγκαταστασεις πανω στην αμμο για να δεχτεις οτι ο χωρος αυτος ενοικιαζεται. Ποια η διαφορα δηλαδη αν το κλειστο μερος με τις εγκαταστασεις/κουζινα/μπαρ ειναι λιγο ποιο πισω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπεις σε χωρο που ενοικιαζεται δεν ειναι καθολου παρανομο να σε σταματησει και να σου πει τι δεν θελει να φερεις μαζι σου. Το αν ειναι παρανομο ή οχι ειναι αλλη συζητηση, απο τη στιγμη που καποιο πλερω τον δημο για την χρηση του χωρου ως επιχειρηση τοτε και εσυ αν θες να πας στον συγκεκριμενο χωρο δεν μπορεις να κανεις οτι γουσταρεις. 

 

Υπαρχουν και μπολικα free κομματια παραλιας να πας και να αραξεις με τις ψαθες σου και τις ομπρελιτσες και τις μπυριτσες σου απο τα lidl και οτι αλλο γουσταρεις. Δεν καταλαβα γιατι πρεπει να πας σε μπιτσομπαρο και να κανεις τη χρηση των Χ ευκολιων ή υπηρεσιων -τζαμπα-?? Για να πουλησεις μουρη στη γκομενα? Για να δειξεις οτι εισαι και εσυ και γαμω και οτι κολλας με τους αλλους? Εγω δηλαδη ειμαι παπαρας που παρολο που δουλευω μερικως σε τετοια μερη δεν παταω καν οταν ειναι να επιλεξω παραλια? Ακομα και αναμεσα απο τις ξαπλωστρες να βαλεις πετσετουλα δεν θα σου πει κανεις κατι. 

Υπάρχει διαφορά μεταξύ παραλίας και κατασκευής υπαίθριας ή κτηρίου, που εξ ορισμού απέχει αρκετά από τον αιγιαλό. Αυτή η λεπτομέρεια είναι κρίσιμη! Ο επιχειρηματίας εκμισθώνει τις ξαπλώστρες, δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να πάρεις κάτι άλλο, ούτε καν να νοικιάσεις την ξαπλώστρα!

(Άλλο πράγμα που σου λέει ότι αντί του ενοικίου πρέπει να αγοράσεις κάτι από το μπαρ, ουσιαστικά πάλι ενοίκιο πληρώνεις, απλά το έχει ενσωματώσει στην τιμή του καφέ/ποτού)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είναι επιχείρηση εστίασης η παραλία και οι ξαπλωστρες;;;;   :confused:

 

 

Αν είναι μόνο ξαπλώστρες, όχι. Αν έχει και μπαρ και προσφέρει πρόχειρο φαγητό, ναι.

 

 

Δηλαδή αν προσφέρει δύο διαφορετικά πράγματα, είμαι υποχρεωμένος να αγοράσω και τα δύο. Αν είχε και πουτάνες δηλαδή, θα έπρεπε να τις πηδήξω κι όλας;

 

 

 

Βρες gpgalanis, στις καφετέριες πας για να πιείς καφέ, δεν είναι ο σκοπός να κάτσεις στις καρέκλες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά έχω ξυπνήσει, εσύ κοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου...

 

Έχεις μπλέξει την βούτσα με την π....  Στην ταβέρνα πας για να φας, στο μπαρ για να πιείς, στην παραλία εφόσον πας για το μπάνιο, ποιός ο λόγος να σου απαγορεύουν να έχεις ένα μπουκάλι νερό μαζί σου;

 

Και μια και με χαρακτηρίζεις, πλήρωνε χουβαρντά μου τις γκόμενες μπας και σου κάτσει καμιά....

 

Την βούρτσα με την πούτσα εσύ την έχεις μπερδέψει.

Στην παραλία πας για μπάνιο, ΚΑΝΕΙΣ δεν σου απαγορεύει να πας σε οποιαδήποτε παραλία και να κάνεις μπάνιο.

Εσύ όμως θέλεις μετά να την αράξεις στις ξαπλώστρες ΑΛΛΟΥ με τις ώρες τζάμπα και βερεσέ.

 

Καλώς η κακώς, οι παραλίες από τον δήμο νοικιάζονται στους καταστηματάρχες. Όχι όλες, αυτές που είναι μπροστά στα μαγαζιά τους ή όταν υπάρχει beach bar. Είναι ΑΚΡΙΒΩΣ η ίδια περίπτωση με την ενοικίαση του πεζοδρομίου και τις άδειες που δίνει ο δήμος στα μαγαζιά να βγάζουν καρέκλες και τραπέζια έξω στο ΔΗΜΟΣΙΟ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ και να το εκμεταλλεύονται.

 

Γιατί εκεί δεν γκαρίζεις; Υπάρχει περίπτωση πχ να πας στην παραλία της Θεσσαλονίκης, από την αριστερή πλευρά του δρόμου, και να μην δεις τα πεζοδρόμια ΓΕΜΑΤΑ καρέκλες; Αφήνουν κι ένα μικρό μέρος, είτε δίπλα στα παρκαρισμένα αυτοκίνητα, είτε στη μέση του πεζοδρομίου ανάμεσα στα τραπέζια (πιο σπάνιο) για να περνά ο περαστικός διαβάτης. Αν δεν γουστάρεις, πας από την δεξιά πλευρά του δρόμου δίπλα στο κύμα και περπατάς και δεν συναντάς ούτε μία καρέκλα.

 

Ακριβώς το ίδιο γίνεται και στις παραλίες. Δίνει ο δήμος άδεια και βάζουν ξαπλώστρες και ομπρέλες. Προέκταση του μαγαζιού τους είναι, όπως γίνεται και με τα τραπέζια στα πεζοδρόμια. Ταυτόχρονα αφήνουν έναν μικρό χώρο, συνήθως δίπλα στο κύμα, για να κάνει μπάνιο όποιος δεν γουστάρει τις ξαπλώστρες του μαγαζιού (όπως αφήνουν τα μαγαζιά έναν μικρό χώρο στο πεζοδρόμιο να περνάν οι περαστικοί). Αν δεν γουστάρεις, υπάρχουν παραλίες που δεν υπάρχει ούτε μία ξαπλώστρα, τράβα εκεί να κάνεις το μπάνιο σου.

 

Από την στιγμή που θα συμφωνήσεις να χρησιμοποιήσεις την ξαπλώστρα, συμβαίνει ακριβώς το ίδιο πράγμα με το αν θα πας σε ένα καφέ και κάτσεις στο τραπέζι έξω. Δεν μου λες εκεί θα πας να αγοράσεις την μπύρα από το περίπτερο, ή θα παραγγείλεις από το κατάστημα;

 

Και όσον αφορά τις γκόμενες, αν με νομίζεις χουβαρδά που δεν θα τσιγκουνευόμουν 3 ευρώ και ούτε θα έκανα φασαρία αλλά κυρίως ούτε θα άνοιγα θέμα να το συζητώ με αγνώστους μπας και βρω κανέναν να μου ανυψώσει την κατωτερότητά μου, όπως κάνεις εσύ, τι να σου πω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν εκμισθώνει τις ξαπλώστρες, το χώρο εκμισθώνει για να λειτουργήσει εκεί ό,τι του επιτρέπει ο νόμος.

 

Η συγκεκριμένη, είναι επιχείρηση ενοικίασης εξοπλισμού θαλάσσης και μπαρ-καφετέρια.

 

Από την αρχή του ξεκαθάρισε: "δωρεάν" οι ξαπλώστρες (το ένα σκέλος της παρεχόμενης υπηρεσίας) εφόσον κάνεις χρήση του άλλου σκέλους (μπαρ-καφετέρια).

 

Ο καταγγέλων πήγε να τη βγάλει με τρία ευρώ. Και όταν, μετά από μία ώρα, του ζήτησαν να συμπληρώσει την ελάχιστη κατανάλωση, τους έκανε μανούρα. Του πρότειναν, μάλιστα, αν δε θέλει να συμπληρώσει, να πληρώσει τις ξαπλώστρες. Ούτε αυτό του άρεσε.

 

Μόνος του τα γράφει. Απλά πράγματα και απορώ γιατί το κουράζουμε τόσο πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...