Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτη συμπεριφορά στη Γαλάζια Ακτή στο Σχοινιά!


wolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή, το να σου παραθέσει απλά  τις σωστές τιμές κάποια επιχείρηση είναι παράλογο για σένα... Τώρα οι αναφορές σε tablet κτλ, είναι απλά γελοίες...

 

 

Μου κάνει χάρη λέει.... τι άλλο θα διαβάσω. Σαν τον άλλον, που έγραψε οτι εκτός των άλλων το μαγαζί προσφέρει και.... κόσμο!!!  :shock:  Συγνώμη, δηλαδή προσλαμβάνει κομπάρσους για να αισθάνομαι glamour;

 

 

Το χειρότερο είναι, οτι δεν λέτε να καταλάβετε οτι δεν έχει να κάνει με τα 3€ αλλά με την γενικότερη συμπεριφορά τέτοιων "επιχειρηματιών". Η πολιτική που εφαρμόζουν να απαγορεύουν(!!!) να φέρεις μαζί σου οποιοδήποτε φαγητό/σνακ, νερο/αναψυκτικό κτλ είναι τουλάχιστον εξωφρενική.

 

Και μου αρέσει που έχετε τόσο πολύ αποδεχτεί αυτό το άρμεγμα, που το θεωρείτε και φυσιολογικό και επιτακτικό!!! Εε, αν γουστάρετε να κάνετε μάγκα τον καθένα, δικαίωμά σας, αλλά μην τραβάτε ζόρι για κάποιον που δεν γουστάρει να τα σκάσει.

 

Ρε συ, πας καλά; Ξύπνησες ή ακόμα κοιμάσαι και ονειρεύεσαι;

Φυσικά και σου κάνει χάρη όταν δεν σου χρεώνει την ξαπλώστρα, δικιά του είναι και αντί να βάζεις τον κώλο σου στην άμμο και στις πέτρες πας και αράζεις την αρχοντομουτσουνάρα σου πάνω στην ξαπλώστρα άλλου και στην δίνει δωρεάν, πλάκα κάνεις τώρα;

 

Και δεν μου λες, όταν πας σε ταβέρνα, κουβαλάς ταπεράκια από το σπίτι σου με φαγητό και απλά παραγγέλνεις μία κόκα για συνοδευτικό;

Ή μήπως απλά τους κάνεις την χάρη να καθίσεις στην ταβέρνα και δεν παραγγέλνεις τίποτα άλλο παρά μόνο αυτά που έχεις φέρει;

 

Όταν πας σε μπαράκι, βάζεις την γκόμενα να βάλει τις μπύρες στην τσάντα της αντί να παραγγείλετε από το μαγαζί;

 

Κρατούσα μία επιφύλαξη ως προς το πόσο λάθος μπορεί να έκανα για την εκτίμησή μου για το πρώτο σου ποστάρισμα, μετά τις κοτσάνες που έχεις γράψει τώρα δεν έχω καμία.

 

Σόρι αλλά τζαμπατζής του κερατά είσαι, και το μόνο που θα πω είναι thank God που δεν είμαι γκόμενα να κινδυνεύω να πέσω σε τσιφούτηδες σαν και του λόγου σου....ακούς εκεί φασαρία για 3 ευρώ και ολόκληρο θέμα στο ίντερνετ..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 211
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

πληροφορω αυτους που ανεφεραν για τα beachbar που κρατανε με πετσετες τις ξαπλωστρες οτι το κανουν ΑΚΡΙΒΩΣ για ατομα σαν τον ΤS.Δεν θα υπηρχαν beachbar αλλιως,δεν ειναι ΚΕΠ ειναι μαγαζια.<br><br><br><br><br><br>

Οσοι θελουν να την βγαλουν τσαμπα ας πανε 2 μετρα μετα την τελευταια ξαπλωστρα του μαγαζιου και ας στησουν εκει ολοκληρο τσαντιρι.Και τους κωλους της παραλιας θα βλεπουν και θα την βγαλουν τσαμπα.Δηλαδη τι?Θα χρησιμοποιεις την ξαπλωστρα που εχει αγορασει ο αλλος και που επιπλεον πληρωνει ΑΔΡΑ στον δημο καθε χρονο και δεν θα πληρωσεις τιποτα?Τον dj που πληρωνει,τα ατομα που κοσκινιζουν καθε μερα την παραλια απο τις γοπες,την καθαριστρια που θα πλυνει την τουαλετα που θα πας για κατουρημα,μπορω να γραφω ωρες τι πληρωνει ενα μαγαζι που δεν φαινεται.Οχι μεγαλε,δεν λειτουργει ετσι ο πολιτισμος και αν δεν γουσταρεις πολιτισμο πας στα παραπερα,δεν εχει συρματοπλεγματα καμια παραλια.<br><br><br><br><br><br>

Δηλαδη αν πας σε μια καφετερια που αντι για ξαπλωστρες πληρωνουν αντιστοιχα τις καρεκλες της πλατειας στον δημο,θα πεις "ελα σε καμια ωρα για παραγγελια,μεχρι τοτε θα πινω τον καφε μου απο το σπιτι,εχω φερει και θερμος!"<br><br><br><br><br><br>

Εχεις παει ποτε σε μπαρ κανονικο και τους εχεις πει "θα παραγγειλω μετα,οι μπυρα μου απο το περιπτερο ειναι ακομα κρυα!"<br><br><br><br><br><br>

Οχι πες μου το χεις κανει αυτο ποτε?Γιατι ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο πραγμα.<br><br><br><br><br><br>

Οποιος δεν γουσταρει "πολιτισμο" δεν μπλεκει με πολιτισμο,τοσο απλο<br><br><br><br><br><br>

Δεν ξερω ποσο χρονων ειναι ο TS αλλα μιας και μιλατε για χαλκιδικη μου θυμιζει κατι φοιτητες 18 χρονων που μετα απο ενα μηνα γκρουβαλισμου στο καμπινγκ στο ποσειδι βγαινουν εξω και παθαινουν πολιτισμικο σοκ οταν μαθαινουν οτι η μπυρα στο bar (που κοστισε απο 100.000 εως μυρια στην υλοποιηση) ΔΕΝ ΕΧΕΙ 0.70 οσο την ειχε το lidl που πηρες τις προμηθειες για το καμπινγκ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μπορει ο φιλος να το μπερδεψε πχ με μια παραγγελια για σουβλακια. Εκει σου λεει 5 ευρω ελαχιστη παραγγελία και μπορουν να τα μοιραστουν οσοι θέλουν.

 

Σοβαρα τωρα πρωτα απο ολα πρεπει να απαγορευτεί δια ροπαλου ο ρακετοπολεμος γιατι για πολεμο πρόκειται. Σε οτι αφορα τα υπολοιπα συμφωνω με τους περισσότερους. Προσωπικα παντως αποφεύγω τις οργανωμενες παραλιες απο αποψη αλλα οταν πηγαινω τουλάχιστον καταλαβαίνω τα βασικα.

 

ΥΓ. Οχι αλλος ρακετοπολεμος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι οποίοι ξένοι στο μεταξύ, αν πας στο εξωτερικό και καθήσεις σε μαγαζί με παρέα, από την οποία παρέα κάποιος δεν θα θέλει να παραγγείλει τίποτα, δεν τον αφήνουν να κάτσει, τον σηκώνουν...

 

Μου έχει τύχει στο Μόναχο σε παρέα 10 ατόμων, όπου ένα ζευγάρι ήταν ήδη για καφέ και απλά ήρθε για την παρέα: Τους σηκώσαν από την παρέα μας και φυσικά φύγαμε και οι υπόλοιποι και έβαλαν τις πάστες της παραγγελίες στον αποπίσω τους

Είμαι Γερμανία και πρώτη φορά το ακούω.

 

Ναι, να κανουμε σωστα τη δουλεια; Αναρτημενο σε καταλογο οτι η καθε ξαπλωστρα στοιχιζει 1-2-5 ευρω ανεξαρτητου καταναλωσης. Τοτε να σε δω αν θα μαθεις την πολιτικη χρεωσης. Σου κανει τη χαρη να μη χρεωσει αμεσα την ξαπλωστρα, βαλτου και χερι.

Με κάνει την χάρη για την ξαπλώστρα;

 

Σιγά μην τον βγάλουμε και αλτρουιστή και ότι μπαίνει και μέσα με το κωλομπιτσομπαρο του.

Μια χαρά βγάζουν τα λαμόγια πολλά,πάρα πολλά από τις κομπίνες στις παραλίες με τους Δημάρχους και τις κατάφωρες παραβιάσεις του νόμου και για τα ποτά και για το που πρέπει να στήσουν τα κωλομάγαζα τους σε μια δημόσια παραλία.

 

Εάν και εφόσον δεν ξεκαθαρίσει ότι είναι 3€ για το άτομο τότε είναι λάθος της εταιρίας όχι του πελάτη.

Δεν είναι αυτονόητο,ούτε πρέπει να μυρίσει ο πελάτης τα νύχια του να δει πως του κ@@@σε του λαμόγιου να χρεώσει.

Πάντως και εσύ OP αφού ξέρεις τι ξεφτιλισμένοι είναι σε τέτοια μαγαζιά γιατί πήγες;

Καλύτερα είναι να αγοράσεις μια ομπρέλα και δύο ψάθες και θα κάμεις την δουλειά σου μια χαρά δίχως να πληρώνεις(και πολλές φορές να χρυσοπληρώνεις)το παρακράτος της παραλίας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ πρεπει να κανονισεις να πατε μια μερα για μπανιο με τον TS,θα περασετε ωραια! πλακα κανω,διαβασε το ποστ μου λιγο πιο πανω να δεις γιατι εχεις αδικο.φιλικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ πρεπει να κανονισεις να πατε μια μερα για μπανιο με τον TS,θα περασετε ωραια! πλακα κανω,διαβασε το ποστ μου λιγο πιο πανω να δεις γιατι εχεις αδικο.φιλικα

To διάβασα και το αγνόησα πάραυτα διότι το να αποκαλείς "πολιτισμό" το παρακράτος των παραλιών έχασε κάθε αξιοπιστία ως επιχείρημα-ποστ.

Ούτε με τα άλλα βέβαια συμφωνώ,αλλά τεσπα.

 

Φίλε μου κάνε ότι θεωρείς σωστό,πλήρωνε όσο δεν πάει τους μπιτσομπαραδες και το σινάφι τους,αλλά ούτε πολιτισμός είναι τούτη η κατάντια,ούτε φυσικά λογικό είναι να προωθείς και να επικροτείς τέτοιες πρακτικές.

 

btw:Σε κάποιες παραλίες απλά δεν μπορείς να πας παρακάτω γιατί τα λαμόγια είτε έχουν κλείσει την πρόσβαση(σε Δημόσιο χώρο) είτε σε αφήνουν μόνο την περιοχή της παραλίας με τα τσαλιά/σκουπίδια/βράχια.

Για να ξέρουμε και τι γράφουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αγνοείς τα γεγονότα (όπως τα παρουσιάζει ο ίδιος ο "καταγγέλων").

 

1. Τους είπαν από την αρχή ότι οι ξαπλώστρες δεν έχουν χρέωση εφόσον παραγγείλουν.

 

2. Ζήτησαν έναν καφέ για αρχή (άρα θα συμπλήρωναν στη συνέχεια, εκτός κι αν πιστεύει κανείς τη δικαιολογία πως "δεν κατάλαβε" ότι η χρέωση είναι κατ' άτομο) και θα έπαιρναν και κάτι άλλο αργότερα. Παρενθετικά, όπως ο ίδιος ο "καταγγέλων" γράφει, το παρακράτος έκοψε κανονικά απόδειξη.

 

3. Ενοχλήθηκε όταν αργότερα (μία ώρα μετά) ήρθε η κοπέλα να συμπληρώσει παραγγελία (τέτοια πρεμούρα να τους ξεζουμίσουν).

 

4. Πρώτος της επιτέθηκε φραστικά, κατηγορώντας την για δόλο ("είναι απαράδεκτο αυτό που έκανες").

 

5. Μετά τη φραστική επίθεση στη σερβιτόρα, η οποία αποχώρησε χωρίς άλλη ενόχληση, ο "καταγγέλων" πήγε να κάνει παράπονα. Το κατάστημα δεν είχε επανέλθει ως εκείνη τη στιγμή.

 

Με δυο λόγια, ως τη στιγμή που ο ιδιοκτήτης (υποτίθεται ότι) τον εξύβρισε και τον απείλησε, ο ts έχει τελείως άδικο. Απλά πράγματα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ, πας καλά; Ξύπνησες ή ακόμα κοιμάσαι και ονειρεύεσαι;

 

Σόρι αλλά τζαμπατζής του κερατά είσαι, και το μόνο που θα πω είναι thank God που δεν είμαι γκόμενα να κινδυνεύω να πέσω σε τσιφούτηδες σαν και του λόγου σου....ακούς εκεί φασαρία για 3 ευρώ και ολόκληρο θέμα στο ίντερνετ..

 

Μια χαρά έχω ξυπνήσει, εσύ κοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου...

 

Έχεις μπλέξει την βούτσα με την π....  Στην ταβέρνα πας για να φας, στο μπαρ για να πιείς, στην παραλία εφόσον πας για το μπάνιο, ποιός ο λόγος να σου απαγορεύουν να έχεις ένα μπουκάλι νερό μαζί σου;

 

Και μια και με χαρακτηρίζεις, πλήρωνε χουβαρντά μου τις γκόμενες μπας και σου κάτσει καμιά....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, το να σου παραθέσει απλά  τις σωστές τιμές κάποια επιχείρηση είναι παράλογο για σένα... Τώρα οι αναφορές σε tablet κτλ, είναι απλά γελοίες...

 

 

Μου κάνει χάρη λέει.... τι άλλο θα διαβάσω. Σαν τον άλλον, που έγραψε οτι εκτός των άλλων το μαγαζί προσφέρει και.... κόσμο!!!  :shock:  Συγνώμη, δηλαδή προσλαμβάνει κομπάρσους για να αισθάνομαι glamour;

 

 

Το χειρότερο είναι, οτι δεν λέτε να καταλάβετε οτι δεν έχει να κάνει με τα 3€ αλλά με την γενικότερη συμπεριφορά τέτοιων "επιχειρηματιών". Η πολιτική που εφαρμόζουν να απαγορεύουν(!!!) να φέρεις μαζί σου οποιοδήποτε φαγητό/σνακ, νερο/αναψυκτικό κτλ είναι τουλάχιστον εξωφρενική.

 

Και μου αρέσει που έχετε τόσο πολύ αποδεχτεί αυτό το άρμεγμα, που το θεωρείτε και φυσιολογικό και επιτακτικό!!! Εε, αν γουστάρετε να κάνετε μάγκα τον καθένα, δικαίωμά σας, αλλά μην τραβάτε ζόρι για κάποιον που δεν γουστάρει να τα σκάσει.

 

Το κατάστημα του ανήκει, η παραλία όμως όχι. Πάρε ομπρέλες, ξαπλώστρες, φαί και μπύρες και κάτσε στα 5 μέτρα δίπλα από το μαγαζί και την βγάζεις δωρεάν. Δεν είναι εξωφρενικά τα 3 ευρώ/άτομο από τη στιγμή που η ξαπλώστρα είναι δωρεάν. Και νομίζω ότι αν είσαι ένα ζευγάρι, ε τα 6 ευρώ δεν είναι λεφτά για να γκρινιάζεις. Αν κάποιος έχει γυναίκα και 3 παιδιά φυσικά συμφέρει να κουβαλάει από το σπίτι ξαπλώστρες και ομπρέλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λίγο offtopic αλλά αυτό που δε σε αφήνουν σε μερικά μέρη να πας με το δικό σου πότο/νερό/φραπέ...

μια εξήγηση που είχα ακούσει είναι ότι με αυτό τον τρόπο προστατεύονται από τυχόν έλεγχο.

δηλαδή αν πάω εγώ και καθίσω κάπου με δικά μου νερα κ.α.....

και γίνει κάποιος έλεγχος για αποδείξεις, αποδείξεις δε θα υπάρχουν και άντε μετά να δικαιολογηθεί το κατάστημα ότι δεν είναι δικά του τα προϊόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λίγο offtopic αλλά αυτό που δε σε αφήνουν σε μερικά μέρη να πας με το δικό σου πότο/νερό/φραπέ...

μια εξήγηση που είχα ακούσει είναι ότι με αυτό τον τρόπο προστατεύονται από τυχόν έλεγχο.

δηλαδή αν πάω εγώ και καθίσω κάπου με δικά μου νερα κ.α.....

και γίνει κάποιος έλεγχος για αποδείξεις, αποδείξεις δε θα υπάρχουν και άντε μετά να δικαιολογηθεί το κατάστημα ότι δεν είναι δικά του τα προϊόντα.

 

Φτηνή δικαιολογία είναι. Αυτό θα το έχεις στη τσάντα σου. Επίσης αν δεν είσαι τσαμπατζής και παραγγέλνεις, και κάτι να βγάλεις όπως καφέ σε δικό σου θερμό δεν θα σου πει κανείς τίποτα. Αν είναι τόσο καραγκιόζης ο καταστηματάρχης και σου πει, χύνεις τον καφέ στο τραπέζι και φεύγεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσοι ειναι ακομα υπερ της αποψης "ναι μωρε οσοι εχουν μαγαζια ειναι λαμογια και πλουσιοι,ειναι δικαιωμα μου να κανω καταληψη στον χωρο που νοικιαζει (αρα ειναι εστω και προσωρινα ιδιοκτησια του,ακριβως οπως εσενα το σπιτι που νοικιαζεις,κακουργα κενωνια) θα πρεπει να ξυπνησουν και να μυρισουν την πραγματικοτητα,αυτα δεν τα λενε ουτε μετα απο 7 μπυρες στα φεστιβαλ της κνε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ πώς μερικοί προσπαθούν να δώσουν δίκιο στον... "ιδιοκτήτη" (έτσι τον αποκάλεσε κάποιος!!!) της παραλίας. Μόνο και μόνο για τη νταβατζίδικη και μαφιόζικη συμπεριφορά του, που σηκώνει μήνυση (απείλησε με αξιόποινη πράξη τον ts, μάλλον δεν το καταλάβατε, έτσι;!), θα έδινα δίκιο στον ts!

 

Όχι ότι κι ο τελευταίος εχει απόλυτο δίκιο... Εντάξει, να τον κατηγορήσουμε τον φίλο ότι δεν έχει γνώση των συναλλακτικών συνηθειών. Ότι, ίσως, προσπάθησε να χρησιμοποιήσει τζάμπα τις παροχές του επιχειρηματία (δηλαδή την εξής μία, την ξαπλώστρα).

 

Άλλο αυτό όμως και άλλο οι κραυγαλέες παρανομίες του επιχειρηματία!

 

 Θέλω να σας δω να παραγγείλετε από κανένα eshop και να σας πούνε ότι έγινε λάθος στη χρέωση και πρέπει να πληρώσετε παραπάνω..Τι κράξιμο έχει να πέσει τότε!

 

Για να μην αναφέρω που μερικοί δικαιολογούν τον επιχειρηματία γιατί ζήτησε επιτακτικά (μέσω της σερβιτόρας δηλαδή) από τον ts και τον όποιον ts, να μην κουβαλάει μαζί του καφέ! Λες και μπήκε στο μπαράκι του και τον ιδιωτικό του χώρο, τι άλλο θα διαβάσουμε. 

Οι περισσότεροι έχετε μπερδέψει το μπαράκι και το κλαμπ με την παραλία...Μάλλον δεν αντιλαμβάνεστε ότι η παραλία είναι κοινόχρηστη και κοινό για όλους αγαθό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

λίγο offtopic αλλά αυτό που δε σε αφήνουν σε μερικά μέρη να πας με το δικό σου πότο/νερό/φραπέ...

μια εξήγηση που είχα ακούσει είναι ότι με αυτό τον τρόπο προστατεύονται από τυχόν έλεγχο.

δηλαδή αν πάω εγώ και καθίσω κάπου με δικά μου νερα κ.α.....

και γίνει κάποιος έλεγχος για αποδείξεις, αποδείξεις δε θα υπάρχουν και άντε μετά να δικαιολογηθεί το κατάστημα ότι δεν είναι δικά του τα προϊόντα.

 

Φτηνή δικαιολογία είναι. Αυτό θα το έχεις στη τσάντα σου. Επίσης αν δεν είσαι τσαμπατζής και παραγγέλνεις, και κάτι να βγάλεις όπως καφέ σε δικό σου θερμό δεν θα σου πει κανείς τίποτα. Αν είναι τόσο καραγκιόζης ο καταστηματάρχης και σου πει, χύνεις τον καφέ στο τραπέζι και φεύγεις...

και θα του κανεις μεγαλη συμφορα μιας και θα το καθαρισει ο ιδιος και οχι η σερβιτορα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...