Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτη συμπεριφορά στη Γαλάζια Ακτή στο Σχοινιά!


wolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Όχι, δεν απευθύνομαι σε κάποιον άλλο. Μου λες ότι είναι "αλλιως" η επιχείρηση στον αιγιαλό. Και θέτεις θέμα πρόσβασης. Και προσπαθώ να σου εξηγήσω πως, ούτε ο ts, ούτε εγώ, ούτε κανείς δεν έθεσε θέμα πρόσβασης. Θέμα συμπεριφοράς απέναντι σε μια επιχείρηση υπάρχει:

 

Όπως δεν μπορείς σε επιχείρηση εστίασης να φέρεις μέσα δικά σου πράγματα (γιατί και με την αγορανομία μπορεί να βρει μπελά, και με τις φορολογικές αρχές) έτσι δεν μπορείς (τυπικά) και σε αυτές τις επιχειρήσεις.

 

Πρακτικά, δεν εφαρμόζεται αυτό, όπως αποδεικνύεται και από τη μαρτυρία του καταγγέλλοντα, τελικά μια χαρά τον πέρασε τον καφέ μέσα. Σύσταση του έγινε, την έγραψε εκεί που δεν πιάνει μελάνι και έληξε το θέμα.

 

Και για να μη βιαστούν ορισμένοι να πουν, "και τι έγινε", αν βρεθεί ληγμένη σοκολάτα ή λιωμένη σοκοφρέτα ή πέντε Amstel σαν κι αυτές που πουλάει το μπαρ σε έλεγχο, να δούμε τι θα πει ο ιδιοκτήτης στους ελεγκτές και πόσο πρόθυμοι θα είναι να τον πιστέψουν πως "τα παιδιά τις έφεραν".

 

Σκεφτείτε το, καταρτισμένοι και μη (όσοι αναρωτιέστε και βάζετε ακόμη ερωτηματικά στο "επιχείρηση εστίασης"): Ως τι έκοψε απόδειξη για τον καφέ; Τι άδεια έχει η ταμειακή;

 

Α, υπόψη: οι ξαπλώστες είναι χώρος του μπιτς μπαρ. Παραδίπλα, όχι.

 

Λέμε πράγματι τα ίδια και τα ίδια. Και ορισμένοι φαίνονται διατεθειμένοι να πιαστούν από οπουδήποτε για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα, οπότε, καλή συνέχεια.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 211
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Και ξαναλέω για πολλοστή φορά: άλλο η επιχείρηση εστίασης (; ) σε μη κοινόχρηστο, δημόσιο ή ιδιωτικό, χώρο, και άλλο η επιχείρηση σε κοινόχρηστο χώρο, είτε μισθωμένος είναι αυτός είτε όχι.

 

Μάλλον λάθος κάνεις για το τελευταίο, καμία αγορανομική και φορολογική διάταξη δε σου ανέφερα εγώ, σε κάποιον άλλον απευθύνεσαι;

Άντε πάλι, γιατί πριν δεν το έπιασες.

 

Το πεζοδρόμιο, είναι ή δεν είναι κοινοχρηστος, δημόσιος χώρος;

Γιατί δεν έχεις πρόβλημα με τα καφέ και τις ταβέρνες στις πόλεις που κάνουν το ίδιο ΑΚΡΙΒΩΣ πράγμα;

Γιατί σε ενοχλεί που γίνεται ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ στην αμμουδιά;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η βουλη κοινοχρηστη ειναι με την νοοτροπια του "αφου δεν ειναι σπιτι ιδιωτικο μπορω να παω οπου θελω και να κανω οτι θελω" δεν ειδα κανεναν να πηγαινει ομως..σε ολους μας δεν ανηκει?!Για προσπαθησε να μπεις.Δεν ειναι ολα ετσι απλοικα.Εδω στον σταθμο του μετρο δεν μπορεις να μπεις με φαγητο και ποτο,ο καθενας λεει οτι να ναι και μαλλον οι περισσοτεροι που αντιδρουν οχι απλα δεν εχουν ιδεα πως λειτουργει μια τετοια επιχειρηση,αλλα μαλλον το πιο κοντινο τους σε τετοια επιχειρηση ειναι μπανιο κατω απο καντινα στα λιμανακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρέσει πάντως που θεωρούμε τους εαυτούς μας Ευρωπαίους, ας πάμε να έχουμε τέτοιες απαιτήσεις ακόμα και σε καμιά Ιταλία που υποτίθεται ότι έχουμε την ίδια νοοτροπία και θα μας διώξουν σηκωτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θεμα νομιζω ειναι με τον βαθμο γυφτιας και καρμιριας που εχει ο καθενας  εκει ειναι η ουσια ,κανει ο αλλος χρηση της ξαπλωστρας  και φερνει "ταπερακια" καφεδες  ,φατα  και πιεστα διπλα ρε  οχι στην επιχειρηση του αλλου .Ολα τα αλλα ειναι δευτερευοντα.

 

 

 

Αφου εισαι τσιπης τι τις θελεις τις ξαπλωστρες? Αραξε κατω στην αμμο για εκει εισαι μονο να μην σου ζητανε ουτε 3ευρο ουτε τιποτα  να δεις τι ωραια θα απολαυσεις το μπανακι σου, σκεψου αυτο μονο και ερεθισου ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΣΑΜΠΑ!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και θα μπορούσα να αρχίσω να παραθέτω νομικά επιχειρήματα, γιατί νομικός είμαι, απέφυγα να το κάνω και δε θα συνεχίσω την κουβέντα.

 

Η αλήθεια είναι ότι ο νόμος είναι ξεκάθαρος στα συγκεκριμένα ζητήματα, περί κοινόχρηστου πράγματος και της δυνατότητας ανεμπόδιστης χρήσης του, ενώ και η νομολογία του ΣτΕ, που δέχεται από τη μια ότι μπορεί να μπει εισιτήριο σε παραλίες, είναι εξίσου σαφής για την παροχή, κατά τα λοιπά, περιθωρίου ελεύθερης πρόσβασης και χρήσης (της παραλίας, όχι της ξαπλώστρας), πράγμα που σημαίνει ότι όποιος επιθυμεί μπορεί να κουβαλάει ό,τι θέλει μαζί του.

 

Όπως εξίσου ξεκάθαρος είναι ο νόμος για το έγκλημα της απειλής που φέρεται ότι διέπραξε ο επιχειρηματίας (333 ΠΚ)

 

Κατά τα λοιπά, όσοι επιθυμούν να υπερασπίζονται τη κακώς εννοούμενη επιχειρηματικότητα (κάνω ό,τι θέλω και δε δίνω λογαριασμό ούτε σε καταναλωτή ούτε σε κράτος, από το οποίο άλλωστε τρέφομαι εμμέσως), αντί για το ασθενές συναλλακτικά μερος, που είναι ο καταναλωτης, δικαίωμά τους.

 

Over and out.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και θα μπορούσα να αρχίσω να παραθέτω νομικά επιχειρήματα, γιατί νομικός είμαι, απέφυγα να το κάνω και δε θα συνεχίσω την κουβέντα.

 

Η αλήθεια είναι ότι ο νόμος είναι ξεκάθαρος στα συγκεκριμένα ζητήματα, περί κοινόχρηστου πράγματος και της δυνατότητας ανεμπόδιστης χρήσης του, ενώ και η νομολογία του ΣτΕ, που δέχεται μεν ότι μπορεί να μπει εισιτήριο σε παραλίες, είναι εξίσου σαφής για την παροχή, κατά τα άλλα, ελεύθερης πρόσβασης και χρήσης (της παραλίας, όχι της ξαπλώστρας), πράγμα που σημαίνει ότι όποιος επιθυμεί μπορεί να κουβαλάει ό,τι θέλει μαζί του.

 

Όπως εξίσου ξεκάθαρος είναι ο νόμος για το έγκλημα της απειλής που φέρεται ότι διέπραξε ο επιχειρηματίας (333 ΠΚ)

 

Κατά τα λοιπά, όσοι επιθυμούν να υπερασπίζονται τη κακώς εννοούμενη επιχειρηματικότητα (κάνω ό,τι θέλω και δε δίνω λογαριασμό ούτε σε καταναλωτή ούτε σε κράτος, από το οποίο άλλωστε τρέφομαι εμμέσως), αντί για το ασθενές συναλλακτικά μερος, που είναι ο καταναλωτης, δικαίωμά τους.

 

Over and out.

 

Δεν διευκρινίζεις όμως τι θα γίνει σε περίπτωση που είσαι ξαπλωμένος σε ξαπλώστρα και έχεις το νερό από το περίπτερο και τον καφέ από το τυροπιτάδικο της γειτονιάς που και τα δύο κουβάλησες μαζί σου και γίνει έλεγχος στο μαγαζί....ξέρεις, για αποδείξεις κτλ

 

Από την στιγμή που χρησιμοποιείς τις ξαπλώστρες, είσαι υποχρεωμένος να καταναλώνεις τρόφιμα/ποτά του μαγαζιού.

Σήκω και άρχισε το περπάτημα στην ακροθαλασσιά και πιες όσα νερά περιπτέρου γουστάρει η ψυχή σου.

Και αν τύχει να έχεις μέσα στην τσάντα σου κάτι αγορασμένο από αλλού, κρυφά και ξανά στην τσάντα μέσα, όχι στο τραπεζάκι δίπλα στην ξαπλώστρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και θα μπορούσα να αρχίσω να παραθέτω νομικά επιχειρήματα, γιατί νομικός είμαι, απέφυγα να το κάνω και δε θα συνεχίσω την κουβέντα.

 

Η αλήθεια είναι ότι ο νόμος είναι ξεκάθαρος στα συγκεκριμένα ζητήματα, περί κοινόχρηστου πράγματος και της δυνατότητας ανεμπόδιστης χρήσης του, ενώ και η νομολογία του ΣτΕ, που δέχεται από τη μια ότι μπορεί να μπει εισιτήριο σε παραλίες, είναι εξίσου σαφής για την παροχή, κατά τα λοιπά, περιθωρίου ελεύθερης πρόσβασης και χρήσης (της παραλίας, όχι της ξαπλώστρας), πράγμα που σημαίνει ότι όποιος επιθυμεί μπορεί να κουβαλάει ό,τι θέλει μαζί του.

 

Όπως εξίσου ξεκάθαρος είναι ο νόμος για το έγκλημα της απειλής που φέρεται ότι διέπραξε ο επιχειρηματίας (333 ΠΚ)

 

Κατά τα λοιπά, όσοι επιθυμούν να υπερασπίζονται τη κακώς εννοούμενη επιχειρηματικότητα (κάνω ό,τι θέλω και δε δίνω λογαριασμό ούτε σε καταναλωτή ούτε σε κράτος, από το οποίο άλλωστε τρέφομαι εμμέσως), αντί για το ασθενές συναλλακτικά μερος, που είναι ο καταναλωτης, δικαίωμά τους.

 

Over and out.

 

Αν ειναι ετσι τοτε γιατι περναει ελεγχος για αποδειξεις πανω στις ξαπλωστρες και στα τραπεζακια που τις συνοδευουν? Εκει ο χωρος δεν θεωρειται κοινοχρηστος? Δηλαδη θα πληρωσει ο Χ επιχειρηματιας και για την ενοικιαση, και για τον ελεγχο και για την τσιγκουνια/γαιδουρια/γυφτια του αλλου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θεμα νομιζω ειναι με τον βαθμο γυφτιας και καρμιριας που εχει ο καθενας  εκει ειναι η ουσια ,κανει ο αλλος χρηση της ξαπλωστρας  και φερνει "ταπερακια" καφεδες  ,φατα  και πιεστα διπλα ρε  οχι στην επιχειρηση του αλλου .Ολα τα αλλα ειναι δευτερευοντα.

 

 

 

Αφου εισαι τσιπης τι τις θελεις τις ξαπλωστρες? Αραξε κατω στην αμμο για εκει εισαι μονο να μην σου ζητανε ουτε 3ευρο ουτε τιποτα  να δεις τι ωραια θα απολαυσεις το μπανακι σου, σκεψου αυτο μονο και ερεθισου ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΣΑΜΠΑ!

 

οι ειρωνικοί χαρακτηρισμοί βοηθάνε την κουβέντα?

αν είναι επί προσωπικού, ξέρεις τον ts για να κρίνεις αν είναι τσίπης?

αν γενικεύεις, όποιος δεν έχει 3 ευρώ να δώσει για ξαπλώστρα και προτιμάει να κάτσει στην άμμο, είναι τσίπης?

 

ας προσγειωθούμε και λίγο.. υπάρχουν και άτομα για τα οποία τα 3 ευρώ της ξαπλώστρας είναι τα χρήματα που ξοδεύουν για να φάνε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ειρωνικοί χαρακτηρισμοί βοηθάνε την κουβέντα?

αν είναι επί προσωπικού, ξέρεις τον ts για να κρίνεις αν είναι τσίπης?

αν γενικεύεις, όποιος δεν έχει 3 ευρώ να δώσει για ξαπλώστρα και προτιμάει να κάτσει στην άμμο, είναι τσίπης?

 

ας προσγειωθούμε και λίγο.. υπάρχουν και άτομα για τα οποία τα 3 ευρώ της ξαπλώστρας είναι τα χρήματα που ξοδεύουν για να φάνε..

αν δεν έχεις 3 ευρώ για καφέ και όχι για ξαπλώστρα τότε ή καθεσε στα αυγά σου, ή πας παραδίπλα με τα συμπράγκαλα σου. απλά πράγματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ειρωνικοί χαρακτηρισμοί βοηθάνε την κουβέντα?

αν είναι επί προσωπικού, ξέρεις τον ts για να κρίνεις αν είναι τσίπης?

αν γενικεύεις, όποιος δεν έχει 3 ευρώ να δώσει για ξαπλώστρα και προτιμάει να κάτσει στην άμμο, είναι τσίπης?

 

ας προσγειωθούμε και λίγο.. υπάρχουν και άτομα για τα οποία τα 3 ευρώ της ξαπλώστρας είναι τα χρήματα που ξοδεύουν για να φάνε..

Αυτά τα άτομα που λες όμως δεν θα πηγαίναν σε οργανωμένη παραλία, beach bar να το παίξουν μαγκιά.

Θα πήγαιναν με την πετσετούλα, τις ψάθες, και το ψυγειάκι παραπέρα.

 

Και ιδίως, αυτά τα άτομα που λες δεν θα άνοιγαν θέμα στο ίντερνετ να δείξουν την ψευτομαγκιά τους ότι ντε και καλά κάναν φασαρία για 3 ευρώ..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα που ήθελα να πω έχουν ήδη γραφτεί.

Αλλά, έστω οτι πάω, παραγγέλνω όσο πρέπει να παραγγείλω, πληρώνω, κάθομαι. Αλλά έχω και μέσα στη τσάντα μου νερά, κρύα σάντουιτς κτλ για να φάω και να πίνω.

Είναι σωστό να μου πουν απαγορεύεται να τρως εδώ απο δικά σου πράγματα ή όχι; Ή αν δεν πουλάει τοστ πχ να πεταχτώ να αγοράσω και να φάω στην ξαπλώστρα μου, το ίδιο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και θα μπορούσα να αρχίσω να παραθέτω νομικά επιχειρήματα, γιατί νομικός είμαι, απέφυγα να το κάνω και δε θα συνεχίσω την κουβέντα.

 

Η αλήθεια είναι ότι ο νόμος είναι ξεκάθαρος στα συγκεκριμένα ζητήματα, περί κοινόχρηστου πράγματος και της δυνατότητας ανεμπόδιστης χρήσης του, ενώ και η νομολογία του ΣτΕ, που δέχεται από τη μια ότι μπορεί να μπει εισιτήριο σε παραλίες, είναι εξίσου σαφής για την παροχή, κατά τα λοιπά, περιθωρίου ελεύθερης πρόσβασης και χρήσης (της παραλίας, όχι της ξαπλώστρας), πράγμα που σημαίνει ότι όποιος επιθυμεί μπορεί να κουβαλάει ό,τι θέλει μαζί του.

 

Όπως εξίσου ξεκάθαρος είναι ο νόμος για το έγκλημα της απειλής που φέρεται ότι διέπραξε ο επιχειρηματίας (333 ΠΚ)

 

Κατά τα λοιπά, όσοι επιθυμούν να υπερασπίζονται τη κακώς εννοούμενη επιχειρηματικότητα (κάνω ό,τι θέλω και δε δίνω λογαριασμό ούτε σε καταναλωτή ούτε σε κράτος, από το οποίο άλλωστε τρέφομαι εμμέσως), αντί για το ασθενές συναλλακτικά μερος, που είναι ο καταναλωτης, δικαίωμά τους.

 

Over and out.

 

Ναι αλλα στη συγκριση με μια καφετερια με καρεκλες στην πλατεια, δε βλεπω να διαφερει.

Εχεις απο τη μια μια καφετερια νοικιασμενη (και να στο κανω και πιο ιδιο), στεγασμενη σε κτιριο του Δημου. Η καφετερια ειναι φατσα στην πλατεια (κοινοχρηστη), οποτε πας και ετησιως νοικιαζεις ενα χωρο για να βαλεις καποια τραπεζοκαθισματα. Το αν εισαι υποχρεωμενος ή οχι να αφησεις χωρο για να περνανε οι πεζοι, το εχει ηδη κανονισμενο ο ιδιος ο δημος, δε θα αφησεις εσυ απο τα δικα σου τετραγωνικα. Αν ο χωρος ειναι 100τμ και ο δημος λεει οτι πρεπει τα 20 να ειναι για διαβαση πεζων, εξαρχης θα σου νοικιασει τα 80 και θα σου βαλει οριο μεχρι που θα πας, δε σου νοικιαζει και τα 100 και μετα σε υποχρεωνει απο τα νοικιασμενα σου να αφησεις 20.

Παει αυτο.

 

Εχεις απο την αλλη μερια τωρα, νοικιασει ενα χωρο, ακριβως πισω απο την παραλια σε χωρο του Δημου (που οπως αναφερει ο νομος παραλια νοειται εως το σημειο που σκαει το μεγαλυτερο κυμα), φτιαχνεις μια στεγασμενη καφετερια (με οτι υλικο προβλεπεται), και παραλληλα πας και νοικιαζεις απο το δημο ενα χωρο μπροστα ο οποιος ειναι μερος της παραλιας και στον οποιο βαζεις τραπεζακια με ομπρελες και ξαπλωστρες (αντι για καρεκλες).

 

Πες μου που υπαρχουν διαφορες σε αυτες τις δυο επιχειρησεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα που ήθελα να πω έχουν ήδη γραφτεί.

Αλλά, έστω οτι πάω, παραγγέλνω όσο πρέπει να παραγγείλω, πληρώνω, κάθομαι. Αλλά έχω και μέσα στη τσάντα μου νερά, κρύα σάντουιτς κτλ για να φάω και να πίνω.

Είναι σωστό να μου πουν απαγορεύεται να τρως εδώ απο δικά σου πράγματα ή όχι; Ή αν δεν πουλάει τοστ πχ να πεταχτώ να αγοράσω και να φάω στην ξαπλώστρα μου, το ίδιο είναι.

Κάνε την ίδια ερώτηση στον εαυτό σου, αλλά αντί για beach bar και ξαπλώστρες βάλε καφέ στην πόλη και το τραπέζι του.

Απάντησε τώρα αν είναι σωστό ή όχι μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...