Προς το περιεχόμενο

XCOM: Enemy Within


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λόγω δουλειάς το βλέπω πολύ λίγο κάθε μέρα, τώρα τελείωσα τον πρώτο μήνα. Ο δεύτερος και ο τρίτος (όπως πάντα) προβλέπονται ζόρι, η Ασία δεν μπορεί να αγνοηθεί σε abduction, η Ρωσία στο 4 μου καίει όλη την υπόλοιπη Ευρώπη που είναι μπλε. Έχω Ν. Αμερική και Αφρική στο τελείως μπλε, η Β. Αμερική υπό προϋποθέσεις μπορεί να αγνοηθεί 1 φορά ακόμη. Τέλος του μήνα έρχονται 3 δορυφόροι.

 

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι έχω χάσει 3 στρατιώτες ήδη (τον τελευταίο εντελώς αδικαιολόγητα, χοντρό λάθος μου) και ή είναι ιδέα μου, ή τα promotions έχουν δυσκολέψει. Επίσης το research παίρνει πολύ, μα πολύ περισσότερο. Που σημαίνει πως, αναλόγως του ποιες αποστολές θα βγουν και τι bonus θα δίνουν, ίσως χρειαστεί να φτιάξω lab, μπας και επιταχυνθεί λίγο το πράγμα, γιατί με αυτές τις στρακαστρούκες που έχω τώρα, τρίτο μήνα δε βγάζω.

 

Ironman classic παίζω και μου φαίνεται πως έχει δυσκολέψει.

 

Ναι εχει σιγουρα δυσκολεψει. Και τα promotions παιρνουν περισσοτερο χρονο αλλα και τα researches χρειαζονται αρκετα περισσοτερο χρονο. Νομιζω διπλασιο. Μα ειναι δυνατον, 26 μερες -base- research time για Carapace armor??? Χωρια τα autopsies που θελουν base 6 μερες. Αναγκαστηκα να φτιαξω lab γρηγορα οπου θα βαλω και απο διπλα του ενα genetics lab για ακομα καλυτερα αποτελεσματα και σιγουρα θα χρειαστω και τριτο για να ερθει ο χρονος research στα ισια του. Απο την αλλη αρκετα πραγματα εχουν γινει φτηνοτερα (εκτος και αν παιζει ρολο που παιζω normal) και το money management ειναι καπως ευκολοτερο. Μολις μπηκα στον τριτο μηνα και προβλεπεται καφτος μιας και τωρα ειναι που θα εμφανιστουν και οι exalt ετσι δεν ειναι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 214
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Μηχανικούς έχω 14 αρχές 2ου μήνα, τους πρώτους 4 γιατί πάντα επιλέγω μηχανικούς στο πρώτο abduction (κι έτσι, με +1 από τους 2 δορυφόρους πάω γκαραντί στους 10, άρα φτιάχνω δεύτερο Sat Uplink) και μου βγήκαν άλλοι 4 υποχρεωτικά από αποστολή στη Γερμανία για να μη χάσω την Ευρώπη από μέλη του συμβουλίου, αλλά θα χρειαστώ αυτό που λέει ο ikaruga24, δηλαδή εργαστήριο, γιατί ούτε beam weapons δεν μπορώ να φτιάξω (θέλω 24 μέρες για το γενικό research μόνο...)

 

Μέχρι και τα σκαψίματα ακρίβυναν. Οδεύω προς ήττα στο τρίμηνο, αν δε χάσω νωρίτερα λόγω απωλειών. Έμεινα χωρίς heavy, κλαφ' τα.

 

Από την άλλη, ξαναέγινε πρόκληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν αλλάξει νευραλγικά σημεία με σωστό τρόπο.

 

1) Τέρμα το sniper camping. Με την εισαγωγή των Stalkers (πωσδιάλοτουςλεν) χρειάζονται κάλυψη από τουλάχιστον 1 άτομο, ενώ στην αρχή όλη η ομάδα πρέπει να είναι σε overwatch γιατί κάθε ΗΡ είναι πολύτιμο.

 

2) Τέρμα το μονομερές βάρος στους μηχανικούς και να αποκτούμε επιστήμονες όοοποτε. Έφτανε ομολογουμένως στα όρια του exploit και τώρα πρέπει να αναπροσαρμοστούμε. Σωστό κατά τη γνώμη μου.

 

3) Πολύ περισσότερη κινητικότητα στις μάχες λόγω του κυνηγιού του Meld. Κατά κάποιο τρόπο όλες οι αποστολές έχουν ολίγη από Terror Missions, καθώς τρέχεις να προλάβεις το χρονόμετρο. Από τη μια τέρμα το τεμπέλικο παίξιμο με διαρκή overwatch, από την άλλη η πίεση να καλύψεις έδαφος είναι υπερβολική μερικές φορές. Δε μπορώ να καταλάβω πώς μπορείς να αποκτήσεις και τα δύο δοχεία και να παίξεις "σωστά".

 

4) Πέφτουν πολλά περισσότερα στην αρχή, σα συνέπεια των παραπάνω.

 

5) Πιο ομαλό RNG, γενικότερα. Οι εξωγήινοι αστοχούν και καμιά φορά, ενώ οι rookies βρίσκουν στόχο. Δε λείπουν τα ευτράπελα, αλλά μου φαίνεται πιο ισορροπημένο από το κανονικό

 

6) ΤΡΟΜΕΡΟΣ σχεδιασμός στα νέα επίπεδα, τους βγάζω το καπέλο.

 

Γενικά οι αλλαγές είναι σωστές αλλά το παιχνίδι έχει δυσκολέψει αρκετά, σε βαθμό νομίζω που να παρακαλάς να σου κάτσου΄ν κάποια πράγματα όχι για να είσαι πιο άνετα, αλλά για να έχεις ελπίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι αλλαγές είναι σωστές αλλά το παιχνίδι έχει δυσκολέψει αρκετά, σε βαθμό νομίζω που να παρακαλάς να σου κάτσου΄ν κάποια πράγματα όχι για να είσαι πιο άνετα, αλλά για να έχεις ελπίδα.

 

Ήταν που ήταν δυσκολούτσικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

To παιχνίδι είχε ήδη θέματα ισορροπίας. Οι τρεις απειλές σε πέντε στόχους (abduction missions) με όλες τις περιοχές εκεί που δεν πας να πανικοβάλλονται αλλά μόνο μία να βελτιώνει τα επίπεδά της όταν ανταποκρίνεσαι, είναι πολύ απλά λάθος. Κινδυνεύεις με άνοδο του πανικού έως και σε 11 χώρες, και μπορείς να βοηθήσεις μόνο μία... Δεν είναι ότι κάνεις κάτι λάθος, ακόμη και τέλεια να παίξεις δεν το αποφεύγεις αυτό. Δε μου αρέσει αυτού του είδους η δυσκολία. Ας έβγαζε 10 abductions το μήνα, να μην προλαβαίνεις να έχεις υγιείς στρατιώτες να ανταποκριθείς, αυτό που έκαναν και το EU και στο EW δεν έχει λογική.

 

Επίσης λάθος ήταν η ευκολία με την οποία προχωρούσε η έρευνα πριν (το bouns της Λατινικής Αμερικής ήταν εντελώς άχρηστο, ας πούμε), μόνο που τώρα φοβάμαι πως το πήγαν στο εντελώς άλλο άκρο.

 

Η αρχική έρευνα για το meld βγαίνει πανεύκολα, ανοίγοντας εξαιρετικά προηγμένες δυνατότητες, την ώρα που το να φτιάξεις ένα αξιοπρεπέστερο όπλο θέλει ένα μήνα... 

 

Η αιχμαλωσία εξωγήινων θα έπρεπε να μπαίνει το παιχνίδι αργότερα. Επίσης, πριν φτιάξεις ένα πιστόλι λέιζερ να συζητάς αν θα βγάλεις mech;

 

Έχουν εξαιρετικό ενδιαφέρον όλα αυτά τα καινούργια "παιχνιδάκια", αλλά φοβάμαι πως με το balance θα υπάρχει θέμα. Πάντως, η συμπεριφορά των εξωγήινων έχει βελτιωθεί πολύ.

 

Κατά τα άλλα, ούτε τρίμηνο δε με βλέπω να βγάζω, μου πέταξε στους δύο μήνες και floaters, και thin men (οκτάδες...), έχω μείνει με 8 στρατιώτες, οι 3 τραυματίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γενικά έχει δυσκολέψει, αλλά όχι στις μάχες τόσο, όσο στην πίεση που υπάρχει στο στρατηγικό σκέλος.

 

Στις μάχες βελτιωμένους τους βλέπω τους εξωγήινους, κινούνται έξυπνα, αλληλοϋποστηρίζονται, δεν είδα κάτι τρομερό (σε classic οι παρατηρήσεις).

 

Απλά, έτσι όπως μπήκε το meld, από την αρχή, και με πίεση χρόνου, είναι σαν να τρέχεις για βόμβες σε κάθε αποστολή. Μία στο τόσο, εντάξει, συνέχεια, δεν ξέρω.

 

Μπορεί και να είναι θέμα συνήθειας, αλλά η ισορροπία μέχρι στιγμής δε μου αρέσει πολύ. Τα καλούδια έχουν ενδιαφέρον, όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η στρατηγική πλέον της έρευνας είναι σημαντική πλέον. Σε Ironman επειδή όλα θέλουν πολύ χρόνο, καλό είναι να βγάλετε 2 MEC και τα αναβαθμισμένα πυρομαχικά από το foundry.

 

Ενώ τα φλογοβόλα τρέπουν σε πανικό ακόμα και crysalis!!!!!!!!

 

Θεωρώ την γενετική αναβάθμιση πολυτέλεια και μόνο όταν έχετε εξασφαλίσει περίπου 300 meld ήδη, για την πλήρη αναβάθμιση 2 MEC και επισκευές αν χάσετε κανένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη, έχει καταφέρει κανείς σε Ironman Classic να περάσει την αποστολή με τον επιζήσαντα? Απλά χτυπάω τοίχο, τρώω criticals στις ταράτσες του δεύτερου από Thin Men που είναι στο ισόγειο...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν αναφέρεσαι για την αποστολή στην Γαλλία, που είναι η πρώτη με τους EXALT ναι.

Και είχα 2 mec και έμειναν με 1 hp. επίσης.

 

Η τακτική είναι ίδια με απλές αποστολές συνοδείας.

 

 

 

Ο βλάκας (επιζώντας), έχει την ηλίθια συνήθεια να κόβει ευθεία πριν μπει στο κτηριο για κάλυψη. Απλά βάλτον να τρέξει προς τα αριστερα, και μετα στο κτηριο. Και μην τον κουνάς πριν καθαρίσεις τους υπάρχοντες εχθρούς στον χάρτη. (ήτοι μην τον κουνάς κάθε γύρο)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλουκι το νορμαλ 

εχω χασει ηδη 7 χωρες και ερχονται κι αλλες..ποτε θα μου πει game over ? να το βαλω απο τωρα αν ειναι στο easy απο την αρχη ( καταφωνη εχασα ! )

και στα second wave settings τι αξιζει να βαλεις για να ειναι πιο ευκολο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θεωρω παλουκι το normal. Μεχρι στιγμης εχω χασει μονο 2 στρατιωτες απο δικη μου μαλακια (τους εφαγα ο ιδιος με ρουκετα απο heavy) με ολες μου τις χωρες μεσα προς το παρον και καταφερνοντας να τα βαλω ακομα και με mutons. To Classic ομως φανταζομαι οτι θα σου σπαει τα μουτρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λες τιποτα... Απο την αλλη πρωτη μου επαφη με τους Exalt ειναι η εξης: Δεν θελω να ξερω καν τι ειναι ικανοι να κανουν στο Classic mode. Δεν με δυσκολεψαν στο normal (αν και εχασα την κατασκοπο μου για να κερδισω χρονο να φερω και αλλους απο την ομαδα μου στο hacking zone) αλλα ο αριθμος μοναδων που κανουν deploy οι τυποι πραγματικα ειναι γελοιο. Μα ειναι δυνατον? 16 EXALT απο την πρωτη αποστολη? Με οπλα και ικανοτητες σαν τους δικους σου πραγματικα προβλεπεται χαος αργοτερα. Καλα τι θα γινει οταν θα αποκτησουν με τη σειρα τους και αυτοι laser-plasma-mech-gene moded στρατιωτες? Παλι τον ιδιο αριθμο θα μου τσαμπουνανε? Το χειροτερο επισης ειναι να σου προσγειωθουν 2 heavy μαζι σε crossfire και να σου πεταξουν 2 ρουκετες ετσι για εχεις να γουσταρεις. Ετσι εχασα την κατασκοπο μου και τραυματιστηκαν σοβαρα 2 στρατιωτες μου και το mech μου εμεινε με μολις 4 HP. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...